Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#55
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Eu prin cartierul Chirigiu (Piața de floci George Coșbuc).
Au modernizat repede pe lângă Secția 18 pentru că pe acolo nu aveau infrastructură subterană

#56
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 30.08.2011
Mersi. Aici se misca mai incet, pe cateva case/stalpi au pus odb-uri cu un colac de fibra si au si plecat. Poate firma asta doar atat trebuie sa faca iar angajati telekom vor lega odb-urile la retea habar n-am stiu doar ca rds-ul cand a fibrat zona a fost mai operativ.

#57
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005
Cateva teste wireless prin router Asus RT AC-68U, internet de 1 Gb.

Attached Files



#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
27 ms in serverul propriu, Bucuresti-Bucuresti? Wired cum merge?

#59
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005
Wired nu am încercat, folosesc internetul exclusiv wireless.

#60
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
O tampenie in opinia mea. Nu ne-ai spus de ce ai trecut de la RDS la Telekom. TV-ul sa fie motivul?

#61
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005

View PostNeaceasca85, on 04 iulie 2015 - 20:04, said:

O tampenie in opinia mea. Nu ne-ai spus de ce ai trecut de la RDS la Telekom. TV-ul sa fie motivul?
In mare da, tv-ul a fost motivul, mai exact IPTV-ul, pana acum la noi pe scara singura posibilitate era Rds. Noi in casa folosim doar laptopuri, nu am nevoie de conexiune wired, consider ca a trecut vremea in care trebuia sa fim legati de un cablu cand toata lumea tinde catre mobilitate,  plus ca si vitezele care se obtin acum pe wireless sunt foarte ok, mai ales ca nu sunt un impatimit al torrentelor.

#62
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Mda, ai usurat mult munca routerului Asus pentru ca Telekom nu mai foloseste PPPoE. Sper CA COnectezi laptopul la niste boxe, auditia pe difuzoarele lui mici scartaie, la mine se aude mai prost decat telefonul, bag castile daca ascult ceva la laptop.

Mie imi place sa folosesc si firul si wireless-ul, acasa un desktop (il voi inlocui curand) sta la locul lui langa router si un laptop il tot car cand birou (unde ii bag firul care acum serveste si la net si la print, acolo am 7 fire conectate si pe Wi-Fi numai telefoanele) cand acasa in dormitor, avand astfel net in 2 camere ca si cum as avea 2 televizoare. Mobilitatea o fac cu telefonul, pun Youtube pe el in diverse locuri din casa si curte.

Pretentia de viteza o am doar la fir pentru speed test (nu sunt cinefil si nici torrentar), pe wireless am 26 mbps ca laptopul e din 2008, telefonul se duce la maxim 30-40. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 04 July 2015 - 23:38.


#63
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
papichullooo atunci sa nu ai pretentii de viteze astronomice sau latenta minima. Cablul e sfant si poti sa ai pretentii de la el.... si vorba aia, pretinzi mobilitate de la internet dar tu la laptop iti mai legi niste boxe, mouse si alte bazaconii deci e fix un rahat.

#64
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Dar Asus AC. Mi se pare că e dublu NAT.

#65
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005

View Postgigsnet, on 05 iulie 2015 - 12:17, said:

papichullooo atunci sa nu ai pretentii de viteze astronomice sau latenta minima. Cablul e sfant si poti sa ai pretentii de la el.... si vorba aia, pretinzi mobilitate de la internet dar tu la laptop iti mai legi niste boxe, mouse si alte bazaconii deci e fix un rahat.
Cine leaga boxe la laptop? De boxe wireless ai auzit? Mouse pe Mac nu am mai folosit de 5 ani cred si de alte bazaconii nu stiu la ce te referi. Pentru ce am eu nevoie vitezele pe care le obtin pe wireless sunt mai mult decat suficiente, oricum in urmatorii ani tot ce tine de cabluri o sa dispara, pur si simplu asta este evolutia tehnologiei.

#66
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014

View Postpapichullooo, on 05 iulie 2015 - 17:47, said:

Pentru ce am eu nevoie vitezele pe care le obtin pe wireless sunt mai mult decat suficiente, ...

Corect, dar nu e general valabil. Exista si alte intrebuintari ale internetului decat youtube, mail, download.

#67
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Tot ce ține de cabluri o să dispară?! :lol:
De rog să-mi generezi 27000V și să-i transporți prin aer! Cablurile nu vor fi scoase niciodată. S-au folosit și pe încă se folosesc sateliți, dar cu timpi de răspuns mari. Crezi că pe fibrele maritime s-au dat banii degeaba?
Crezi că Fibra optică  se va înlocui cu radio? Fibră optică este sensibilă la acțiuni fizice (termice și mecanice).
Conexiunile radio și cele pe conductori netaluci sunt sensibile la orice modificare a ionosferei sau magnetosferei. Gândește-te că în cazul unei explozii solare masive, tot ce înseamnă radio și tot ce conține conductor metalic va deveni inutilizabil. Serviciile de urgență (în cazul bun) schimbă apatatura cu una de rezervă, iar fibra optică va funcționa.
Radio NU este soluția viitorului.

#68
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Kykykyky,lasa-l tata,ca asta cara curentul cu galeata!

#69
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View Postgigsnet, on 05 iulie 2015 - 12:17, said:

papichullooo atunci sa nu ai pretentii de viteze astronomice sau latenta minima. Cablul e sfant si poti sa ai pretentii de la el.... si vorba aia, pretinzi mobilitate de la internet dar tu la laptop iti mai legi niste boxe, mouse si alte bazaconii deci e fix un rahat.

Eu laptopul il tin acasa pe wireless, caci e PC-ul secund, nu principal, iar la birou pe fir de net si fir de curent, in ambele cazuri fara baterie, nu-i duc grija ca se descarca sau se incinge in el, nu-mi place cum functioneaza pe baterie, si asa mie imi place fara UPS. Posted Image

Mobilitatea unui laptop o inteleg ca fiind usor de mutat dintr-un loc in altul, il tot car casa-birou in geanta si merg cu el in concedii pentru a vizualiza in continuarea supravegherea video din magazin si forumurile, a fi la curent cu ce se intampla acasa.

La hoteluri si pensiuni ai exclusiv wireless, aici laptopul comes in handy.

View PostKyKyKyKy, on 05 iulie 2015 - 12:58, said:

Dar Asus AC. Mi se pare că e dublu NAT.

Da, da, cum la Telekom ONT-ul e si router, avem Asusul pe post de AP, e pacat sa folosesti asa un router care chiar stie sa jongleze perfect cu 1 Gbps PPPoE.

View PostTehnicianul1970, on 05 iulie 2015 - 22:58, said:

Kykykyky,lasa-l tata,ca asta cara curentul cu galeata!
Orice wireless are un fir in spate, o fibra optica chiar, inclusiv in telefonia mobila. De ce sa nu ma leg direct de firul ala daca am ocazia?

Edited by Neaceasca85, 05 July 2015 - 23:25.


#70
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005

View PostKyKyKyKy, on 05 iulie 2015 - 22:50, said:

Tot ce ține de cabluri o să disparară?! Posted Image
De rog să-mi generezi 27000V și să-i transporți prin aer! Cablurile nu vor fi scoase niciodată. S-au folosit și pe încă se folosesc sateliți, dar cu timpi de răspuns mari. Crezi că pe fibrele maritime s-au dat banii degeaba?
Crezi că Fibra optică  se va înlocui cu radio? Fibră optică este sensibilă la acțiuni fizice (termice și mecanice).
Conexiunile radio și cele pe conductori netaluci sunt sensibile la orice modificare a ionosferei sau magnetosferei. Gândește-te că în cazul unei explozii solare masive, tot ce înseamnă radio și tot ce conține conductor metalic va deveni inutilizabil. Serviciile de urgență (în cazul bun) schimbă apatatura cu una de rezervă, iar fibra optică va funcționa.
Radio NU este soluția viitorului.

View PostTehnicianul1970, on 05 iulie 2015 - 22:58, said:

Kykykyky,lasa-l tata,ca asta cara curentul cu galeata!
Eu mă refeream la Internet și alte lucruri care se interconectează intr-o casă, dar pentru unii este prea complicat să înțeleagă. De Internet of things bănuiesc ca nu ați auzit. Aștept să va conectați prin cabluri televizorul, frigiderul, mașină de spălat la Internet....probabil o să arate foarte frumos. Dar sunt la fel de sigur ca o să puneți teste de viteză în care o să arătați ce viteză mare are prin cablu internetul care ajunge în mașină de spălat :))))))))).

#71
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Avem 2 categorii, fanii 100% wireless (asa e in UK, la Wi-Fi toate, inclusiv desktopurile, desi Wi-Fi-ul vine dintr-un ADSL amarat) pe de-o parte, iar pe de alta parte, o categorie intalnita doar pe aria RDS, aaa, eu nu vreau fibra cu ONT in apartament pentru ca mi-am ingropat toate cablurile prin pereti.

#72
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Bine ma... conecteaza-ti tu masina de spalat la internet si noi ramanem cu sarma noastra pana in calculator. As vrea sa te vad intr-un loc cu bruiaje, pe langa STS, in Ramnicu Valcea :) , pe langa providerii de telecomunicatii sau pur si simplu intr-un cartier cu peste 30-40 de retele wireless. Ce de rugaciuni vor fi atunci la gura ta si cu toate routerele din lume nu te mai salveaza decat cablul.

Edited by gigsnet, 06 July 2015 - 09:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate