Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#1603
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Asteapta sa faca upgrade la cel din Bulgaria la 4080.

#1604
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 07.12.2004
Nu au avut in Bulgaria nici 3080, nu cred ca vor face nici acum. Avem EU Central si EU West cu 4080 momentan. Dar nu vreau sa devina offtopic discutia.

Edited by UNBREAKABLE, 12 February 2023 - 16:15.


#1605
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006

View Postkikosro, on 22 octombrie 2022 - 17:35, said:

Oferata standard care e acuma ar fi 40 de lei (8 euro) net de 1.8Gbps si televiziunea premium + ceva extraoptiuni ca hbo pe 2 ani de zile gratis sau un modul/decodor gratis in custodie fara chirie ... depinde de ce reusesti sa negociezi (asta pentru clientii existenti)

Cel mai simplu , ca sa negociezi aceasta oferta te duci la magazinu orange din fata de la posta mare de la piata (in cazul celor din botosani) si ceri la fetele de acolo o cerere de desfintare dar le spui ca defapt vrei sa negociezi oferta de mai sus , iti noteaza fetele cererea in sistem sau te indruma unde sa o trimiti in caz nu au ele posibilitatea si pe urma te suna un operator de la retentie si iti spui doleantele .
Mai exista oferta asta? Sau e doar pt Botosani?
Mi-a expirat contractul pt tv + net, am sunat pt renegociere si mi-a zis ca 1gb + tv premium = 45 lei sau 2gb + tv premium 85 lei, fara nicio extraoptiune, echipament etc...

#1606
privatemtx

privatemtx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.05.2007
Daca iau abonament pentru internet cu ONT prin fibra optica, din ONT iese oricum semnal TV analogic? sau este semnalul TV analogic este blocat daca imi iau doar internet?

#1607
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View PostSmarty, on 24 februarie 2023 - 15:34, said:

Mai exista oferta asta? Sau e doar pt Botosani?
Mi-a expirat contractul pt tv + net, am sunat pt renegociere si mi-a zis ca 1gb + tv premium = 45 lei sau 2gb + tv premium 85 lei, fara nicio extraoptiune, echipament etc...
Ai sunat tu pentru renegociere? de aia ti-au oferit ce au ei pe lista in acel moment. Fa cerere de reziliere si o sa te sune cei de la retentie, cei care chiar iti pot face o oferta buna, nu cei de la CC.
In octombrie am prelungit si eu cu oferta aia, net 1.8, tv premium, 2 carduri ci si hbo max gratis 1 an, 8 euro.

View Postprivatemtx, on 27 februarie 2023 - 17:55, said:

Daca iau abonament pentru internet cu ONT prin fibra optica, din ONT iese oricum semnal TV analogic? sau este semnalul TV analogic este blocat daca imi iau doar internet?
Este blocat.

#1608
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
M-am gandit sa fac si asta, imi este doar teama ca fac cerere de reziliere si dupa 30 zile pur si simplu taie netu si gata :)

#1609
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Nu, cu siguranta te suna in prima saptamana, cel mai sigur este sa mergi intr-un magazin si sa depui acolo cerere de reziliere, o sa se inregistreze imediat cererea si primesti mesaj pe telefon. Daca le dai email, dureaza mai mult sa se inregistreze.
Iar daca nu esti de acord cu noua propunere poti sa-i suni si sa-i spui ca iti retragi cererea si ramai la ei in continuare, tot in afara contractului.

#1610
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Scriu aici că n-are rost să deschid alt topic. Pentru cei care mai aveți iptv, exista pe piata vreun router compatibil cu setările OROC? Orange furnizează aceste setări?

Mulțumesc

#1611
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 07.12.2004
Aveam net Fiberlink 1000 de la Digi dar am zis sa testez Fibra 2000 de la Orange. S-a facut instalarea acum cateva zile si am primit un ONT ZTE F6600R.

M-am lovit de cateva probleme si am zis sa las aici cateva sfaturi pentru abonatii noi:

1) DS Lite
- din start conexiunea vine configurata in modul DS lite, prin care nu se aloca decat un IPv6 extern si nu este ceva ideal.
- recomandarea ar fi sa sunati la suport si sa cereti activarea Dual-stack in mod gratuit. Ei vor incerca sa va vanda iP static dar nu aveti nevoie neaparat de asta.

2) Porturi LAN izolate
- de la inceput am observat ca device-urile conectate pe porturi LAN diferite nu pot comunica intre ele
- problema este de la versiunea de soft. Daca aveti versiunea cu terminatia 5RO atunci sunati la suport si cereti un update la 7RO (sau care este ultima atunci)
- dupa acest update porturile LAN sunt vizibile intre ele

3) Port Forward
- pentru functionarea port forward nu aveti nevoie de optiunea IP fix
- prin activarea dual-stack (ipv4+ipv6) si prin update-ul de soft la router am facut sa functioneze si port forward-ul

4) Folosirea vitezei de 2000mbps
- routerul ZTE F6600R vine cu 4 porturi gigabit si nu suporta WAN Aggregation (LACP)
- singura optune sa aveti viteza peste 1gbps pe un device este pe wifi
- ce am facut eu si poate fi o solutie pt unii: am conectat pc-ul pe un port LAN si un router Asus Ax88u pe alt port. In felul asta atunci cand fac un download de 900mbps pe pc mai raman 1000mbps si pentru router
- am lasat ZTE-ul in modul router si am pus Asus-ul in modul Acces point pentru a nu se face dublu NAT (la pc sia router am pus ip-uri fixe care sunt in afara range-ului DHCP gen 192.168.1.2)
- daca cereti activarea modului bridge atunci veti limita viteza totala la 1000mbps si nu este recomandat

5) Extraoptiuni
- sa fiti atenti la ce extraoptiuni vi se activeaza. Eu am avut optiunea Norton Internet Security la 1 EUR (gratuita 2 luni) si doar vorbind la suport s-a putut dezactiva (nu a mers din my orange)

Edited by UNBREAKABLE, 11 April 2023 - 10:17.


#1612
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Poti incerca load balacing dar nu stiu cat de bine functioneaza azi pe Asus-uri. In ce priveste solutia ta daca te multumeste ce ofera ZTE ca si router si acoperirea wireless este ok pentru tine cu ZTE si Asus-ul ca AP aia e ne descuram cum putem cu ce ofera Orange azi .
Solutii pentru viteze peste un 1Gbps exista sub forma de SFP GPON ONU in locul ZTE-ului ...

#1613
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 07.12.2004
Viteza si ping-ul sunt mai bune decat pe Digi si ma declar multumit cu acest upgrade.
Mi-am luat recent un router mai puternic (ASUS GT-AXE11000) care nu poate fi folosit la capacitate maxima acum dar sper sa ofere pe viitor si ONT-uri cu porturi 2.5gbps care sa poata fi puse in modul bridge.

Edited by UNBREAKABLE, 14 April 2023 - 16:07.


#1614
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Salutare.am primit o oferta de la orange de 21 euro cablu + tv + 3 abonamente mobile. Trafic nelimitat.500 internet prin fibra ,cablu 130 canale , nelimitat la telefonie. Ce spuneți?cum mai sunt srrviciile? Sunt la Digi momentan

#1615
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Cred ca mai bine iesi cu oferta de mai jos + 3 abonamente yoxo de 19 lei cu trafic de 50 gb.
Attached File  Screenshot from 2023-04-21 17-32-30.png   181.45K   72 downloads

#1616
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Întrebare tehnica pentru cunoscători. Eu am de la Orange net+IPTV prin DSL. Se poate pune routerul Orange in mod bridge dar să păstreze iptvul și apoi să-mi leg eu routerul meu?


#1617
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,500
  • Înscris: 26.05.2022
Se poate, dar iptv-ul va fi tot in routerul Orange.

#1618
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Da, n-ar fi asta o problema. Ar fi lan3&4 pentru IPTV și lan 1-wan(routerul meu) și atunci ar fi ok daca se poate

#1619
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostNikoroB, on 14 mai 2023 - 12:36, said:

Se poate, dar iptv-ul va fi tot in routerul Orange.

ori e in bridge ori nu e.
si da, se poate si in bridge a.i. router-ul tau sa faca iptv. e nevoie de un router ce stie cel putin igmp si posibil ceva bataie de cap cu orange :) (pe-afara orange foloseste DSCP 802.1 priority, n-am idee in RO, n-am acces la orange, dar cu un router mai de doamne-ajuta se poate rezolva)

#1620
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,500
  • Înscris: 26.05.2022
Deci nu inteleg, unde e problema?! Doar internetul va fi in mod bridged. La cat "efort" au pus in oferta de iptv, nu și-au batut capul cu setup-uri mai complicate...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate