Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#1585
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014

 Infamou5, on 05 octombrie 2022 - 09:49, said:

Presupun ca esti fost client Telekom? Inainte de Orange, erai conectat pe fibra sau prin cupru si ce ONT ai acum instalat? Cand intri pe speedtest scrie Orange Romania Communications deasupra IP-ului tau? Pentru ca daca e asa, esti primul de pe vechea retea care nu reuseste sa prinda peste 1Gbps. Pana acum problema era pe reteaua proprie Orange si majoritatea care o intampina sunt din zona Moldovei (eu sunt dintr-un oras din Botosani).
Nu stiu cine se ocupa de retea pe zona Moldovei dar vad ca cei de la tehnicul din Bucuresti nu au control sau interes sa verifice ce se intrampla. Nu mai zic ca tehnicieni de pe teren.... nu stiu nici macar ce abonamente instaleaza, ei sunt trimisi de firme care sunt sub contract cu orange....vin pun ONT-ul in priza, fac cerere la centru sa il inregistreze in retea si daca ledul PON e verde si-au terminat treaba.... nici nu stiau de existenta abonamentului de 1,8Gbps.
Asta nu inseamna ca la Digi e diferit. Am intrebat de baietii care sudau fibra pe stalp daca echipamentul instalat poate duce viteze mai mari de 1Gbps si nu au putut sa imi dea un raspuns. Am intrat in vorba cu ei despre internetul de 10Gbps si nici nu stiau ca Digi a anuntat si inceput instalari la noul abonament in Romania credeau ca vorbesc de cel din Spania.... asta era la sfarsitul lui iulie.

Ai avut " norocul" ca in botosani sa ai parte de tehnicieni de la firmele terte (cam ei fac preponderent instalariile pentru ORO/OROC) ... Pe urma vine tehnicianul OROC si isi pune mainile in cap la ce istorie au facut terti ...

In botosani sa stii ca sunt destui clienti la 1.8Gbps care au si viteza asta pe bune (bine cu routarule lor , ca din punctul meu de vedere toate ont-urile oferite de toti operatorii sunt niste mizerii ) , putini sunt care au reusit cu ONT-UL X6 de la huawei sau F6600 de la ZTE .


Pentru toti ceilati , cine e client fost telekom actual orange Romania comunication pentru a benficia de viteza de 1.8Gbps sau de ont-ul cu wifi 6 trebuie sa renoiasca contractul ....

#1586
rusnela

rusnela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.11.2011

 djmaxx, on 19 octombrie 2022 - 17:50, said:

eu sunt mega multumit de internetul fibra de la telekom acum orange comunication am si iptv si net fibra modem sagecom ating pe cablu viteze 979 Mbs /s cu ambele stb-uri deschide pe canale full hd merge brici si nu a cazut deloc in atatia ani .locatia bucuresti fibra veche telekom grila telkom

La fel de multumita sunt si eu.  Exact aceleasi servicii enumerate de tine le am instalate in Cluj-Napoca.

#1587
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Stabilitatea si viteza netului se pot compara cu cele de la digi ?

Edited by silviubs, 20 October 2022 - 12:55.


#1588
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

 kikosro, on 19 octombrie 2022 - 20:41, said:

Ai avut " norocul" ca in botosani sa ai parte de tehnicieni de la firmele terte (cam ei fac preponderent instalariile pentru ORO/OROC) ... Pe urma vine tehnicianul OROC si isi pune mainile in cap la ce istorie au facut terti ...

In botosani sa stii ca sunt destui clienti la 1.8Gbps care au si viteza asta pe bune (bine cu routarule lor , ca din punctul meu de vedere toate ont-urile oferite de toti operatorii sunt niste mizerii ) , putini sunt care au reusit cu ONT-UL X6 de la huawei sau F6600 de la ZTE .


Pentru toti ceilati , cine e client fost telekom actual orange Romania comunication pentru a benficia de viteza de 1.8Gbps sau de ont-ul cu wifi 6 trebuie sa renoiasca contractul ....
In ce termeni se reinoieste contractul ? adica te strang cu usa si pierzi tot ce ai negociat tu dea lungul anilor la retentie ? Tot din Botosani sunt si ma bate gandul sa trec la viteza asta + sa-mi dea un ONT WIFI 6.

#1589
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 15.06.2014

 marcel201, on 20 octombrie 2022 - 13:53, said:

In ce termeni se reinoieste contractul ? adica te strang cu usa si pierzi tot ce ai negociat tu dea lungul anilor la retentie ? Tot din Botosani sunt si ma bate gandul sa trec la viteza asta + sa-mi dea un ONT WIFI 6.

mai asteapta pana in decembrie. e posibil sa prinzi ceva calumea ;)

#1590
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Oferata standard care e acuma ar fi 40 de lei (8 euro) net de 1.8Gbps si televiziunea premium + ceva extraoptiuni ca hbo pe 2 ani de zile gratis sau un modul/decodor gratis in custodie fara chirie ... depinde de ce reusesti sa negociezi (asta pentru clientii existenti)

Cel mai simplu , ca sa negociezi aceasta oferta te duci la magazinu orange din fata de la posta mare de la piata (in cazul celor din botosani) si ceri la fetele de acolo o cerere de desfintare dar le spui ca defapt vrei sa negociezi oferta de mai sus , iti noteaza fetele cererea in sistem sau te indruma unde sa o trimiti in caz nu au ele posibilitatea si pe urma te suna un operator de la retentie si iti spui doleantele .

#1591
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Ar fi super ok daca as prinde oferta expusa de tine, acum platesc 55 lei pentru 1gbps, pachetul TV maxim cu 2 CI si hbo moca pe toata perioada. Astept sa vad ce se intampla in noiembrie, am varianta si DIGI , o sa vad care vine cu oferta mai buna.

#1592
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Eu asa am reusit sa negociez la o alta locatie unde am servicii OROC ..  Net 1.8Gbps , TV premium , 3 module ci gratis (aveam 2 inainte) si hbo pe 24 de luni gratis ..

#1593
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
La ce pret?

Eu am incercat sa negociez zilele astea contractul insa am dat peste un operator pe care nici nu stiu cum sa-l numesc.

Ne-am inteleg telefonic asupra unui pret si pachet insa cand am primit contractul a fost total altceva...

#1594
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015
Cum credeti ca trebuie sa procedez daca eu platesc la abonamentul de Internet L (cel mai mic abonament ex-telekom) 45 lei / luna si orange la ei pe site au abonamente la 26 lei/luna?
Am vazut ca poti renunta la abonament daca refuzi scumpirea aia de 1$, oare pot cumva sa trec pe pretul de la abonamentul lor acum?

#1595
oorlogsc

oorlogsc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 21.01.2019

 StudLiquid, on 02 noiembrie 2022 - 16:50, said:

Cum credeti ca trebuie sa procedez daca eu platesc la abonamentul de Internet L (cel mai mic abonament ex-telekom) 45 lei / luna si orange la ei pe site au abonamente la 26 lei/luna?
Am vazut ca poti renunta la abonament daca refuzi scumpirea aia de 1$, oare pot cumva sa trec pe pretul de la abonamentul lor acum?
E 26 lei doar daca ai si abonament mobil la ei, altfel e 37 lei.
Intai ceri sa inchizi abonamentul actual, cand e posibil sa primesti o oferta mai buna, apoi accepti oferta sau o refuzi si faci contract direct cu orange.

#1596
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Nu le pasa, eu beneficiasem de pretul cu abonament/nr de mobil la ei doar ca nu aveam nici un nr de orange/abonament de mobil :)

#1597
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019
Are cineva viteze foarte mici pe youtube pe fibra orange telekom? la continut 4k maxim 50 Mbps .
Des e mai putin de atat incat am buffering si la full hd doar.

Edited by eldatar, 27 November 2022 - 21:21.


#1598
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Attached File  youtube.png   1.54MB   77 downloads

Nu prea.

#1599
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 07.12.2004
Poate cineva din Bucuresti cu net prin fibra sa dea un test ping catre ip-ul 213.248.86.159

Este de la Geforce Now (serverul EU Central unde este RTX 4080) si sunt curios daca ar fi latency mai mic decat pe Digi.

#1600
privatemtx

privatemtx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.05.2007
Salut,

Ce ONT ofera acum Orange Communications pt net de 1Gbps? Stie 1000 pe wifi (ac) sau doar 100 (802.11b/g/n)?

#1601
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.05.2017

 UNBREAKABLE, on 10 februarie 2023 - 12:24, said:

Poate cineva din Bucuresti cu net prin fibra sa dea un test ping catre ip-ul 213.248.86.159

Este de la Geforce Now (serverul EU Central unde este RTX 4080) si sunt curios daca ar fi latency mai mic decat pe Digi.
Attached File  Screenshot 2023-02-11 154530.png   11.56K   61 downloads

#1602
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 07.12.2004
Pe Digi am 37ms deci ar fi clar o imbunatatire.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate