Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum vă merg net-ul și telefonia fixă la Telekom România?

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#37
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Daca vrei sa te abonezi eu spun ca merita. N-am avut o secunda in care sa nu mearga serviciul sau macar sa scada vitezele. Uploadul este uluitor iar suportul de calitate :)

#38
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
apreciez mult testele.
mă cam îngrijorează latența între romtelecom și RDS.

poți, te rog, să dai un ping la adresele:

89.44.246.53
btcs.go.ro

?

#39
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Acum un test cu serverul rds dupa ora de varf. La ora asta merge perfect. E un interval seara de 3 - 4 ore in care peeringul e praf. Nu doar din Rtc ci si din UPC e la fel deci sigur problema e la rds. Si latentele pe cele doua adrese date de tine erau mai rele cand am facut mai devreme testul de viteza si dadea rezultate groaznice serverul rds. Uneori chiar dadea timeout. Cand eram abonat rds, seara, tot pe la ora aia (19 - 22) imi mergea prost netul, desi aveam abonament 500Mbps care ziua era maxim, seara pentru 3 - 5 ore nu saream de 30Mbps. Nu vreau sa supar pe nimeni, spun ce am patit. Stiu ca altii nu aveau probleme.
Server RDS: [ http://www.speedtest.net/result/3772936359.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  qaz.jpg   218.99K   69 downloads
  • Attached File  wsx.jpg   234.13K   72 downloads
  • Attached File  edc.jpg   41.3K   60 downloads

Edited by grinci, 19 September 2014 - 23:47.


#40
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Am observat că mi-a scăzut pingul către vest, iar parcă torrent-ul sare mai repede de la 1 MB/s la 8 MB/s.
Dar și la telefonie se aude puțin altfel și fără ecou.

#41
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postgrinci, on 19 septembrie 2014 - 23:42, said:

Acum un test cu serverul rds dupa ora de varf. La ora asta merge perfect. E un interval seara de 3 - 4 ore in care peeringul e praf. Nu doar din Rtc ci si din UPC e la fel deci sigur problema e la rds. Si latentele pe cele doua adrese date de tine erau mai rele cand am facut mai devreme testul de viteza si dadea rezultate groaznice serverul rds. Uneori chiar dadea timeout. Cand eram abonat rds, seara, tot pe la ora aia (19 - 22) imi mergea prost netul, desi aveam abonament 500Mbps care ziua era maxim, seara pentru 3 - 5 ore nu saream de 30Mbps. Nu vreau sa supar pe nimeni, spun ce am patit. Stiu ca altii nu aveau probleme.
Server RDS: [ http://www.speedtest.net/result/3772936359.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pnetru ca la rds sunt multe switchuri care se gripeaza, intra in congestie uneori, ai pinguri mici in retea, dar peering cu altii canci. Singura chestie de care se bucura rds sunt preturile si viteza, calitatea si suportul sunt praf, dar toti vin sa critice rtc

#42
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 29.10.2007
Este prin zonă un insider care îmi poate spune când se aude că se va trage fibră in Craiova în zona Consul?

Mulțumesc.

#43
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
De ce îmi arată Time out?
Chiar și Google e la fel.

Attached Files



#44
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgrinci, on 19 septembrie 2014 - 23:42, said:

Acum un test cu serverul rds dupa ora de varf. La ora asta merge perfect. E un interval seara de 3 - 4 ore in care peeringul e praf. Nu doar din Rtc ci si din UPC e la fel deci sigur problema e la rds. Si latentele pe cele doua adrese date de tine erau mai rele cand am facut mai devreme testul de viteza si dadea rezultate groaznice serverul rds. Uneori chiar dadea timeout. Cand eram abonat rds, seara, tot pe la ora aia (19 - 22) imi mergea prost netul, desi aveam abonament 500Mbps care ziua era maxim, seara pentru 3 - 5 ore nu saream de 30Mbps. Nu vreau sa supar pe nimeni, spun ce am patit. Stiu ca altii nu aveau probleme.
Server RDS: [ http://www.speedtest.net/result/3772936359.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mulțumesc. m-aș abona așa, de probă, pt 12 luni la băieții de la telekom.
bănuiesc că tu ai internet L 200 Mbps.
la mine, în Botoșani, era un provider local numit City-Net (subcontractați @ RDS). din momentul în care UPC-ul a introdus în grilă posturile LookTV și Look+, City-Net-ul au ”încheiat un parteneriat cu RDS”, prin care ziceau ei că or să ofere viteze mult, mult mai mari la net și o grilă mai bună de programe TV.
Din ce văd eu a fost japcă în mod clar pentru că RDS-ul le-a luat toți clienții și, în plus, pachetele sunt mult mai scumpe. Înainte, la City, un pachet full TV + 100Mb/sec + telefonie cu minute nelimitate în rețelele fixe costau 72RON (TVA inclus), iar primele și ultimele 3 luni din abonamentul pe un an, erau @ 1/2 din preț, deci 36 RON.
Mai are rost să menționez că maicămea a semnat un precontract pe 21 august cu RDS-ul pt fiber 500 bazându-se pe ce au zis ăia, că în maxim 10 zile vor realiza infrastructura? până în prezent nu au dat niciun semn de viață, deși i-am apelat de mai multe ori. Nimeni nu are nicio idee când vor veni cu fibra.

Legat de telekom, am sunat ieri un reprezentant care mi-a zis că abonamentul de 200Mbps este disponibil în cartierul meu pt 37 RON; ba mai mult, pt 47 RON mă pot conecta tot la ei, la o viteză de 1Gbps. Nu prea mi-a venit să cred deoarece vedeam p'aici, pe forum, multă lume tristă pe motiv că nu au posibilitatea să opteze pentru abonamentele FTTH, întrucât lipsește infrastructura în zonele unde locuiesc utilizatorii respectivi.
FTTH + IP static = de vis

Sper doar că nu ești angajat la ei, că prea bine ți-au ieșit testele alea Posted Image

Edited by Andu-, 20 September 2014 - 08:44.


#45
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
@grinci mereu a avut vitezele astea, iar din câte a scris pe vechile topice, reiese că nu lucrează la ei.

Cu City-Net a avut și eu tangențe cu niște prieteni din Târgu Neamț, unde se mișca destul de bine.
Acum, nu mai știu.
Dar dacă îți iei Telekom, să ne zici și nouă! :)

#46
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
La fel a fost oferta si la mine. Platesc 36 lei pt 200Mbps si pentru inca 10 as avea upgrade la 1Gbps dar nu ma intereseaza. E si niste televiziune pe ont analogic + dvb c dar nu folosesc. Cat despre lucrat la ei... daca stiam ca ajungem aici nu-ti mai puneam toate alea :P

#47
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgrinci, on 20 septembrie 2014 - 09:48, said:

La fel a fost oferta si la mine. Platesc 36 lei pt 200Mbps si pentru inca 10 as avea upgrade la 1Gbps dar nu ma intereseaza. E si niste televiziune pe ont analogic + dvb c dar nu folosesc. Cat despre lucrat la ei... daca stiam ca ajungem aici nu-ti mai puneam toate alea Posted Image

scuze, n-am vrut să te simți jignit. oricum era mai mult o glumă :P
ai idee ce routere merg pe abonamentul fiber de la telekom?
TP-Link WDR3600 este compatibil?

#48
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Poti nici sa nu cumperi routerul. Device-ul pe care-l primesti (ont Huawei 8247) are si functie de router wireless.

#49
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
am routerul deja...și este destul de bun :) adică am semnal excelent într-un apartament cu 3 camere și hol destul de lung. de asta întrebam...

#50
mar71a

mar71a

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 156
  • Înscris: 14.04.2008
Viteza la Digi 1G

Din pacate calculatorul meu nu este I5 sau I7 ca sa pot vedea viteza maxima. Cand a trecut de 400 este terminat.
Oricum sunt extreme de multumit. Este pentru prima data cand am viteza mai mare decat poate pc-ul.
La Romtelecom cand eram abonat aveam 6 M. Mergea cu 5 dar este extrem de putin.
Nu contest ca sunt zone unde Telekomul are viteza mare dar asta doar in Bucuresti sau in orasele mari poate. Unde au trecut pe fibra.
Viteza pe care o vedeti este in Medgidia, care este pana la urma un oras mititel.
Din pacate Romtelecomul a pierdut aproape toti clientii rezidentiali in orasele mici. Cine sa mai stea la 6 M cand concurenta are 100, 200 sau chiar 1G.
La mine in bloc pana si pensionarii au trecut la RDS sau UPC cu telefonia, chiar daca nu aveau internet si nu ii interesa.
Va fi foarte greu sa mai ii aduca inapoi pe abonati. A fost simplu sa plece de la sirma de cupru la fibra.
Acum este mai greu sa ii oferi ceva cand el are deja internet de 1 G, mobil nelimitat si tv digital. Ce oferta mai poti face cu mult peste asta ca sa faci clientul sa se intoarca.

[ http://www.speedtest.net/result/3773850156.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/3773853085.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/3773854718.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Primul este catre RDS, al doile catre UPC si ultimul catre Next Gen

Edited by mar71a, 20 September 2014 - 11:21.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxcit, on 20 septembrie 2014 - 05:11, said:

pnetru ca la rds sunt multe switchuri care se gripeaza, intra in congestie uneori, ai pinguri mici in retea, dar peering cu altii canci. Singura chestie de care se bucura rds sunt preturile si viteza, calitatea si suportul sunt praf, dar toti vin sa critice rtc

Ce-ti mai place sa bati campii, satisfactie maxima dupa ce arunci cu rahat fara nici un argument. Posted Image

Daca toata lumea e la rds pentru ca e ieftin, de ce nu s-au mutat toti la rtc, trei luni cat au bantuit magentii de teren cu 18 lei 200Mb/s (pret de disperare) si nu vad nici un router de la ei, cel mai probabil nu au niciun client aici.

Peeringul RDS-RTC e subdimensionat pentru numarul de abonati RDS, de asta apar probleme seara. Aceleasi probleme erau si cu UPC, dar s-au rezolvat, acum e rutat extern si am chiar si seara minim 700 Mbps pe testul lor de viteza, in rest merge la maxim.

Edited by MembruAnonim, 20 September 2014 - 11:44.


#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Exact, RDS are și suport mai bun și infrastructură mai bună decât Telekoi în general. Dar și telekom trage fibră la greu, cred că e cea mai mare extindere pentru o rețea de FO după RDS. Totuși, va fi mult mai greu să își scoată investițiile, trebuie să ofere ceva în plus, având în vedere că au costuri mai mari, în speță cu promovarea (La RDS trecea lumea chiar și fără prea multă promovare).
Problema Telekomului este că sunt prea puțin concentrați pe clienții existenți și pe fidelizarea acestora, trag în timp exagerat de tare pe achiziția de clienți noi care e costisitoare și are chiar șanse de eșec.

Edited by benis, 20 September 2014 - 20:51.


#53
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Ce fidelizare a clientilor existenti?!

#54
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Decat sa mergeti la Telekom cu 200Mb/s veniti la RDS cu 500 Mb/s sau 1 GB

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate