Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HD Voice la DigiMobil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
542 replies to this topic

#37
glider

glider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.07.2014

View Postbenis, on 27 septembrie 2014 - 19:06, said:

Nu cred că e mare lucru să activeze hd voice dar l-ar putea lansa spre exemplu prin Digioriunde.
crezi ca ar merge asa?

#38
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Mai intreba cineva mai sus, care e treaba cu HD voice-ul asta? Asa ma intreb si eu, e doar o treaba de marketing sau chiar ceva real?
Eu si cu prietena mea am fost amandoi in Orange cu telefoane compatibile HD voice si stand pe 3G mai tot timpul. De ceva vreme am trecut amandoi la DIGI si pot sa va spun sincer ca se aude si pe DIGi cel putin la fel de clar ca si pe Orange, poate chiar mai bine spun eu. Ce pot sa cred altceva decat ca e doar o vrajeala chestia asta cu HD voice?

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Da, e o diferenta de la vreo 300-3400Hz banda normala full rate la 50-7000Hz sau mai mult depinde de implementare. Per ansamblu trebuie ca vocea sa se auda mai suav cu inalte si mai naturala.
In functie de telefon si procesarea poate fi mai buna si zgomotul ambiental mai redus.

[ http://skyracktelecom.com/wordpress/wp-content/uploads/2011/03/HD-wideband.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Teoria nu o contest, dar practic eu nu sesizez nici o diferenta pe DIGI, din contra, am impresia ca se aude mai bine pe DIGI decat cand eram pe Orange. Se poate ca Orange doar sa fi aruncat fumigena cu HD voice iar ei de fapt sa nu fi implementat nimic?

#41
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Nu. Se poate sa nu fi avut tu sau cei cu care vorbeai pe orange telefon care sa stie HD voice. Se simte foarte clar HD-ul pe orange, mai ales cand sare in timpul convorbirii de pe 3G pe GSM si, implicit, de pe HD pe normal. Adica foarte des.

#42
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
DIGI_Helper, ne poti lamuri te rugam cu acest subiect? Avem sau nu HD Voice? Sunt planuri de dezvoltare, implementare?

#43
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
In momentul de fata, clar nu, pe viitor ... Dumnezeu cu mila :P

#44
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 22.03.2008
Am incercat in roaming 3g, nu functioneaza.

#45
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014
Salut,

Nu avem implementat HD Voice.

#46
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Ne-am prins. Dar ne-am dori sa implementati. :)

#47
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
Sint altele la rind mai prioritare.

#48
bombanitorul

bombanitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 28.04.2014

View PostiRunaway, on 14 noiembrie 2014 - 14:45, said:

Ne-am prins. Dar ne-am dori sa implementati. :)
Tehnic nu e o problemă, economic insa, 24 de luni de acum înainte e imposibil.

#49
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
De ce?

#50
bombanitorul

bombanitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 28.04.2014
Vezi mai sus.

#51
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Salutare. Au trecut 11 luni de la ultima postare. Sa inteleg ca interesul este scazut pe acest subiect? Eu nu cred! Sunt destule voci ce intreaba despre HD Voice prin diverse posturi si topicuri. Hai sa ne facem vocea auzita, poate se misca ceva daca o sa fie interes si cerere mare cel putin in spatiul public virtual. Sa ne facem vocea auzita.
Avem 3G in 900 si 2100, acoperire extinsa, avem 4G si terminale compatibile in oferta, insa HD Voice o sa avem si noi? Ma gandesc ca acele terminale compatibile 4G stiu si HD Voice, sau am luat-o eu razna?

Digi_Helper, ne ajuti putin? Se aude ceva despre HD Voice? Trebuie sa facem o petitie sau ce ne sfatuiesti sa facem?

#52
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Petitie? :-) Eu cred ca HD voice e doar un moft. In loc sa bage bani in asa ceva mai bine sa avem o retea 3G mai extinsa.

#53
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Nu vad se ve sa fie un moft atata timp cat majoritatea telefoanelor lansate in ultimii ani suporta HD Voice.
Este un moft imbunatatirea experientei apelurilor telefonice? Este un moft calitatea superioara a apelurilor? Cred ca este o trecere justificata la HD Voice ca dealtfel si un pas catre normalitate odata cu evolutia si imbunatatirea apelurilor de voce. Hai dati cu pietre in mine :))

#54
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 09.12.2005
Cine zice ca e un moft, pentru mine înseamnă că nu a făcut nici o conversație cu HD voice activ.
E diferența enorma la calitatea convorbirii... După mine ar fi ceva obligatoriu de implementat împreună cu volte și WiFi calling.
Ăsta este viitorul, iar calitatea convorbirilor este excelenta .
După ce faci un apel cu HD voice, sa sunati după 2g - ul Varzafone.. Va spun eu ca rămâneți socati de diferența....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate