Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#37
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Ma gandeam ca ai citit si tu topicul. Citește prima postare! Are nickul Jean-Luc Picard.

#38
bulbimic

bulbimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.05.2008
Scuze, acum am vazut ca e vorba despre el. Adrian, la ce pret sa ma astept pentru o calibrare 55VT60?

#39
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Buna,Andrei

Am dubii cu acel on/off de 40000:1 masurat cu i1d3 si de 0,002cd/m2 la 0% IRE.Cred ca in realitate ai mai degraba in jur de 25000:1 ,bineinteles aceasta este doar o supozitie.
Exact in aceeasi situatie sunt si eu cu masurarea contrastului la proiectorul meu JVC X35,obtinand aceeasi valoare ca si tine de 0.002.In acest caz contrastul la mine ar fi de 36000-37000:1 iar in realitate ii de 26000:1
Dupa parerea mea EyeOne Display3 Pro are dificultati in repetabilitatea citirii 0-5% IRE,colorimetrul avand limitarile lui (dealtfel fiind un clorimetru fenomenal tinand cont de pret).
Pentru a avea o acuratete mai mare pe 0-5% IRE am folosit o tehnica foarte interesanta... am reprofilat colorimetrul meu pentru o calibrare ''from The Lens'' adica din lentila proiectorului tinand totodata cont si de ecran.In acest mod am o repetabilitate de 100% oricat de multe citiri as da,obtin aceleasi rezultate.
Pentru a obtine o citire 100% la 0% IRE pentru un ecran ca VT60 sau in cazul meu X35 cred ca avem nevoie mai de graba de Klein K10A sau CR-100 care a aparut de curand...dar pretul este mult,mult peste eyeone.

Cu Stima

#40
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Fara dubii nu se compara cu un klein k10 sau cr-100 dar ai ramane surprins cat de bine se tine.
Ca si acuratete cu plasma EDR la mine era in balarii cu rosul in special. Nu am fost niciodata multumit cu rezultatele obtinute pana nu l-am profilat cu spectroul lui Adrian.

Nu am niciun fel de probleme cu repetabilitatea in refresh mode. Vezi poate te ajuta un timp de integrare mai mare.

Cat de jos citește?  0,002cd/m2.
O lectura interesanta:

http://www.avsforum....y-pro-read.html

Edited by AndreiNR, 10 October 2014 - 13:18.


#41
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Nu am incercat un timp de integrare mai mare...ar putea fi o solutie.
In orice caz sunt foarte multumit de calibrarea facuta cu modelul de reprofilare din lentila.
Deci spui ca pana nu l-ai reprofilat cu un spectro,nu ai fost asa de incantat de colorimetrul tau? in ce fel ?

Edited by maximus74, 10 October 2014 - 13:38.


#42
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Citea rosu foarte jos si albastru putin mai sus. Rezultatul era o imagine care avea ceva mai mult rosu. Nu puteam sa spun exact ce nu-mi convenea dar era clar ceva care imi taia din entuziasm la unele materiale.
Primul raport isf -precalibrare postat de mine este masurat pe niste setari care erau sub 0,5 delta E76.
Se vede clar ca era mai mult rosu. :)

Edited by AndreiNR, 10 October 2014 - 13:51.


#43
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Andrei,

O alternativa foarte buna la ID3Pro si care sa nu iti rupa buzunarul ii basICColor DISCUS.
Cineva de pe forumul de calibrare pe care il respect foarte mult a facut trecerea,fiind foarte incantat de rezultate.
El la randul sau era nemultumit de EyeOne Display 3 PRO exact din acelasi motiv mentionat de mine mai devreme.

In orice caz,este bine ca apar alternative deoarece cred ca in categoria lui EyeOne Display 3 PRO nu are rivali,concurand cu device-uri mult peste pretul sau.

#44
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Sunt de acord cu ce spui. Acum ca am matricea de profilare m-am jucat cu el cat am vrut desi, corect, este sa faci profilarea de fiecare data cand incepi o sesiune noua, sa faci mai multe masuratori si comparatii intre rezultate.
Oricum si pretul astronomic al lui Klein va mai scade odata cu aparitia colorimetrelor CR insa tot vor ramane foarte scumpe.
E adevarat ca la prețul lui un D3 este imbatabil. Am avut si Disp LT dar nu e nici pe departe la valoarea astuia. Plus ca D3 are filtrele sigilate deci va vira in timp mult m greu.

#45
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Uite aici un articol interesant despre DISCUS
http://www.colorwiki...i/DISCUS_Review

Edited by maximus74, 10 October 2014 - 14:24.


#46
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Adrian Marcel Olaru - tel 0771201680, un profesionist adevarat, te va lamuri in mod cert si iti garantez ca vei avea ''alt televizor'' dupa calibarare..

#47
bulbimic

bulbimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.05.2008
Multumesc. Am sa contactez.

#48
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Ma uitam putin peste calibrarea ISF la plasma VT60 a lui Andrei...acuratetea culorilor este impresionanta atat culorile primare cat si cele secundare.
Din acest punct de vedere cei de la Panasonic au facut un mare pas inainte fata de modelele anterioare,atingand apogeul odata cu ultima generatie de plasme.

Edited by maximus74, 10 October 2014 - 15:36.


#49
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Daca-mi permiți. .:)
Apogeul acuratetei culorilor l-au atins cu seria 50.
Se calibra st50-ul pe care l-am avut o frumusete. Toate saturaion sweeps si colorchecker erau sub un max de 1 delta2000.
Au facut un usor pas inapoi cu noua generatie dar diferențele sunt totusi foarte mici.Vorbesc aici de ceea ce se intampla in interiorul trinughiului (CIE)

#50
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Da....dar sunt convins ca nu a avut contrastul nativ pe care l-au atins cu ultima generatie.
  Totul ce este sub 2 delta error este imperceptibil pt. ochiul uman...sub unu nu cred ca este de discutat.
  Calman are in soft si functia de Color Checker...ati facut masuratorile ?

#51
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Da. Era un average in jur de 2.
Comparativ 50st50 avea negrul masurat la 0,005, o miscare mai slaba in special cu content 50i, dfc mai mult si dithering mai pronuntat.
50ST60 avea negrul masurat de 0,003, dfc mai mult ca vt60 dar mai putin ca st50 si miscare mai slaba.
Oricat s-ar trambita ca seamănă mult st60 cu vt60, pentru ochii mei VT60 e in alta liga in special la gradare si DFC aproape inexistent.
Este mai bun si filtrul AR dar pierde putin la faptul ca avand ventilatoare e putin mai zgomotos.

Edited by AndreiNR, 10 October 2014 - 16:07.


#52
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Ma surprinde sa aud asta (VT50 cu acuratete mai mare la culori) deoarece la ultima generatie de ST,VT si Z60 au refacut tot circuitul si dysplay-ul l-au refacut din temelii avand in vedere design-ul maretului Pioneer KRP-600A care a fost dealtfel si ultima plasma care am detinut-o acuma 6 ani.
  Incredibil cu cati ani inainte erau Pioneer la vremea respectiva fata de ceilalti.

#53
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Este specificat atat in testul hdtv cat si in review-ul facut de ChadB pe avforums. Merita citite si pt informațiile in legatura cu patternurile care confirma cumva ce am spus eu mai devreme.

Display comun au numai VT60 si ZT60 cu acel fosfor de rosu imbunatatit, dar pretinsul 98% din spectrul vizibil e o vrajeala de marketing.  :)

Pioneer erau inainte, poate mai sunt la unele aspecte, dar in alte vremuri unde restricțiile de consum erau mai blande, tv nu trebuiau sa aiba 1 cm grosime ca oamenii nu se uitau mai mult la tv stins si cu alte costuri de productie si achiziție care pana la urma  i- a si falimentat.

Panasonic a rezistat in.piata asta cu prietentii mediocre si, mai mult, a oferit produse bune care au satisfacut si pretentiile cinefililor. Din pacate ...pana acum au rezistat.

Edited by AndreiNR, 10 October 2014 - 16:17.


#54
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
In curand v-a trebui sa fac o calibrare la un prieten de-al meu la un 55ST60...sunt curios cum o sa iasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate