Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#127
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Putin off topic, legat de plasme: am observat ca se tot vorbeste mult de motivele legate de disparitia de pe piata a plasmelor, dar eu cred ca motivul principal a fost faptul ca producatorii au fost "descurajati" de diverse organisme internationale sa  mai produca plasme, din diverse motive, in special legate de consum. Cred ca si acum, daca mai se produc plasme, producatorii au un anumit barem la modele impus pe care nu au voie sa-l depaseasca. Daca nu erau presiunile institutiilor europene cred ca inca se mai produceau plasme din plin. Cel putin eu asa cred.

#128
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Maximus eu vorbesc de ultimele doua generatii de plasme Panasonic nu de anul 2008. Acum sunt conditiile pe care le-am enumerat. Poate Kuro nu mai era ce este in conditiile de azi. Sa nu mai spun ca piata a cerut cat m ieftine , cat mai subtiri si cat mai smart iar Panasonic le-a oferit toate astea plus o imagine comparabila (unii zic mai buna altii nu..)cu Pioneer.

#129
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Apreciez la Panasonic preocuparea lor in elaborarea si customizarea setarilor de calibrare. Eu nu am intalnit in setarile avansate ale nici unui televizor, corectia Y in 10p, pentru a customiza gama, la toti restul este presetata default la 2.2 cu variatii pozitive sau negative pe toata plaja. La LG apare in meniul ISF expert1/2 dar este inactiv controlul Y aparand valoarea 130 Posted Image . In schimb la proiectoare EPSON, JVC, PANASONIC cred ca si SONY (maximus74 a avut un WPL-VW95ES, si poate sa confirme) au control gama pt a putea genera BT1886. Oamenii sunt mai sensibili la variatiile de lumina intre imagini si in imagini decat la exactitatea culorilor, de aceea o gama corecta, corelata cu potentialul de luminozitate si black level al panelului poate aduce imbunatatiri remarcabile imaginii finale.

Edited by Calin_fdx, 27 November 2014 - 14:47.


#130
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Andrei

Chiar crezi ca cei de la Pioneer daca nu se opreau din productie,bateau pasul pe loc?Sunt ferm convins ca erau "smart","slim" si in conformitate cu cerintele de astazi.
Ce am vrut eu sa scot in evidenta este cat de avansati erau cei de la Pioneer la momentul respectiv fata de tot ceea ce ara pe piata la momentul respectiv...inclusiv calibrarea care se putea efectua din meniul principal:greyscale,gamma,color management etc.
Panasonic la vremea respectiva nu aveau nimic din ceea ce am enumerat(fara a intra in service menu),pentru a aspira la un altfel de imagine decat cea prestabilita din modul Cinema.
Cei de la Pioneer au dat startul si la o imagine cat mai corecta in modul default setari din fabrica prin model prestabilit PURE.
Ce aeste foarte interesant este ca atit cei de la Panasonic & comapany cat si criticii,cand aparea un model nou pe piata...intotdeauna au avut ca referinta un Pioneer Kuro ca si comparatie,iar daca dupa 6 ani inca se mai fac comparatii cu KURO...asta spune totul.
Si ca o mica paranteza KRP de la Pioneer era prescurtarea de la KURO REFERENCE PLASMA...pe buna dreptate,nu marketing si povesti ca la altii.

#131
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Maximus, eu nu inteleg pentru cine faci toate precizările acestea. Daca-s pt mine ti-am spus deja ca apreciez foarte mult ce a făcut/fost Pioneer Kuro, chiar mai mult ca "nu l-as fi vandut". Tot ce ai scris nu -mi este strain si-ti dau dreptate dar nu intr-u totul:
1. nu stim ce ar fi fost Pioneer la ora actuala, ideea e ca nu au supravietuit si ca au facut un produs scump pentru pasionati intr-o lume mediocra , comerciala. Rezultatul s-a vazut. Panasonic a supraviețuit cu produse mai slabe, e foarte adevarat dar in ultimii doi ani a reusit sa ofere imagine foarte buna in conditiile austere de acum. Daca Pioneer ar fi reusit figura nu avem de unde sti. Ei si-au pus palma-n dos si au închis fabricile.
2. Pioneer si-a vandut numele unei firme chinezesti care face LCD pentru Costco. Mare rusine!
3. Nu i-au iesit chiar toate perfect. In.primul rand sunt foarte multe cazuri cu  blacks(adica un fel de.red Kuro) si in.al.doile CMS nu functiona corect.  Asta ti-o confirma orice calibrator profedionist.
4.Chiar si cu cele de mai sus , ma repet,  as fi cumparat 600A -ul daca aveam ce face cu el...
Sper ca am fost clar!

#132
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Ceea ce e foarte clar, este ca avem niste opinii total diferite,privite din unghiuri total diferite.Posted Image
Un lucru este foarte clar...pentru mine singurul aspect important de-a lungul timpului, este calitatea imaginii.

#133
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru mine este fix același lucru. Realitatea in schimb ne arata ca masele dicteaza trendul si iata rezultatele. Plasmele sunt pa. Traiasca LCD-urile. Sa speram ca va fi mau bine cu OLED-ul dar LG face o treaba buna la dat cu mucii'n fasole la chestii elementare ca reglaje de calibrare si DNR..

#134
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Pacat ca sunt singurii care mai tin stindardul sus pentru OLED.  http://www.soundandv...oled-tv-reviews
Panasonic si Sony se pare ca au renuntat,iar Samsung sunt in stand by.
Probabil cand vor mai scadea preturile la el,voi lua unul pentru vizionarea "pe cablu".

#135
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Se pare ca vor furniza paneluri si pt altii. Si eu urmaresc cu intered evolutia lor dar astept ceva mai putin Korean. .

#136
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Sunt politici de firma si marketing, sunt coalitii si fuziuni vazute si nevazute, stiute si nestiute. Un lucru este clar - Nimic nu e la intamplare, au stiut cand este matura tehnologia LCD (a nu se intelege ca a devansat tehnologia plasma) au speculat momentul intrarii cu 3D apoi cu 4k urmand oled-ul, pe fondul unei sustineri masive a economiei de energie electrica. Maximizarea profitului intr-o perioada a societatii de consum in timp de criza.  ECO mode = ECO calitate Posted Image

Edited by Calin_fdx, 27 November 2014 - 16:56.


#137
BizkitBoy

BizkitBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.03.2007
Parerea mea personala e ca toti competitorii asteapta ca LG sa mai faca progrese cu OLED, nevrand sa mai investeasca bani in R&D. Cred ca s-au lamurit de la inceput ca e o tehnologie care va lua ceva timp (ani de zile) pana se va apropia macar de pragul maturitatii. Si asteapta ca LG sa arunce bani sa-i descopere tainele... apoi ei sa vina sa cumpere panele si sa le perfectioneze. Repet, e doar o parere personala, nu e fondata pe ceva anume.

Iar vis-a-vis de plasmele de la Panasonic, cum erau ele pe vremea cand se vindea Kuro si pana unde au ajuns acum, tot ca o parere personala e ca a fost strategie de marketing de a stoarce bani de la consumatori. Odata ce cumparasera patentele de la Pioneer, aveau clar tot ce le trebuie sa fabrice o plasma cel putin la fel de buna ca si Kuro, nu? Dar au preferat sa nu... au preferat sa faca in fiecare an ceva un pic mai bun, si inca un pic mai bun, astfel incat sa ne ia ochii cum ca au facut progrese fata de anul anterior, stiind clar ca nu mai au competitie pe piata. Samsung nu se ridica la nivelul lor, LG nici atat, iar patentele Pioneer erau in posesia lor... practic, lumea plasmelor era a lor sa o manipuleze dupa bunul plac. Pana cand au decis sa se retraga dupa piata si au facut in sfarsit ceva cu adevarat demn de comparat cu un Kuro.

Eu unul zic mersi ca primul meu TV achizitionat (nu sunt prea mare de varsta) a fost o plasma, iar acea plasma a fost VT60, ultima generatie a unei linii care a pus accent pe calitatea imaginii, nu costuri cat mai mici de productie. Cu toate astea, mare rusine sa le fie celor de la Panasonic pt modelele de 50" si problema lor de uniformitate... nu o sa-i iert pt asta, e inadmisibil ca un produs din gama premium sa sufere de asa ceva.

Edited by BizkitBoy, 27 November 2014 - 17:36.


#138
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Apropos de discuția Kuro vs. Panasonic, am găsit în revista Home Theater niște chestii pe care nu știu dacă le știați.

[ http://s28.postimg.org/4wa4sjz71/Kuro_Pan1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s27.postimg.org/jft11cic3/Kuro_Pan2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#139
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Da, iar VT60 l-a depășit considerabil pe VT50 iar ZT60 are filtrul lipit de panel, fara spatiu de aer eliminand reflexiile interne.
Eu nu doresc niciun versus Pioneer - Panasonic. Au facut-o alții care le-au avut pe ambele in casa. Este suficient sa spun ca s-a afirmat ca e cel putin la fel de bun VT60 sau ZT60 dar sunt plusuri si minusuri la fiecare. Raman la parerea ca merita apreciate ambele firme pentru ce au facut.
Pioneer pentru o bijuterie muult inaintea vremii, o referinta la care s-au raportat altii multi ani chiar si dupa ce a incetat sa fie fabricat,Panasonic ca nu s-a lasat si a adus si el pana in zilele noastre o bijuterie asemanatoare. In conditiile de taieri masive, un dezastru natural care i-a terminat si o ofensiva agresiva cu produse impopotonate de marketing dar mult inferioare ca si imagine. (LCD-LED).
Oricine le are pe una din ele cu siguranta este foarte multumit.

#140
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Am facut o calibrare la proiectorul meu JVC HD750 dupa o metoda mai putin utilizata, recomandata de maximus74, respectiv citire direct din lentila nu din screen. Metoda este putin cunoscuta si da rezultate foarte precise in cazul proiectoarelor cu nivele foate profunde de negru (0.002 cd/m 0 IRE-citire din screen VS 0.015 cd/m 0 IRE-citire din lentila) iar in extrema (40.15 cd/m 100 IRE-citire din screen VS 298,572 cd/m-citire din lentila) la alb 100% rezultand o crestere a preciziei de masurare de aprox 7.5 ori mai mare pe tot spectrul de luminanta (poz 1). E de stiut faptul ca e dificil de calibrat modelul pe care il detin dar am reusit sa o fac sub 2 ore cu respectiva metoda (desi se putea mai liniara gama BT1886)  In ceea ce privesc primarele si secundarele pe 100% se obtine un delta error de max 1.3% si un minim de 0.2% (poz 2) Am optat pentru exactiate pe saturatie de 75% (poz 4) cu riscul unei usoare saturari in cazul albastrului si galbenului pe 100%. Daca mergeam pe exactitatea pe 100% a tuturor primarelor si secundarelor (poz 3), implica o desaturare pe galben rosu albastru si verde la 75% lucru care il sesizez in imaginea de ansabu, ca o usoara splaceala si grizare.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 15 December 2014 - 12:38.


#141
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru a tine cont si de modificarile induse de ecran poti face masuratori direct din lentila cu valori offset de. alb masurate pe ecran. Mai simplu spus, masori albul si primarele pe ecran si le folosesti ca referinta la masuratorile din lentila ( ca o profilare).Asta daca nu ai facut asa deja :)
Arata bine!

#142
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Da ...se fac citiri x y la alb si cele trei primare din ecran si lentila si se da apply in field pt a tine cont de factorul neutralitate ecran si citirea care se face prin obturatorul alb al colorimetrului. Da o profilare de fapt, bine ziciPosted Image

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 15 December 2014 - 14:01.


#143
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
nu prea am urmarit subiectul dar pun si eu o intrebare,calibreaza cineva televizoare,sau stiti pe cineva?sunt interesat,depinde de pret

#144
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Ti-am trimis mesaj privat, de se pare ca nu ti le citesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate