Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#109
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am observant ca la schimbarea frecventei 24/60 Hz apar usoare modificari la imagine atat pe plasma cat si pe proiector.
La proiector (benq 1070) se modifica si sunetul produs, probabil isi schimba turatia rotita.

#110
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

View PostCalin_fdx, on 25 noiembrie 2014 - 09:36, said:



Cand am generat pattern-uri small windows de pe PC-ul lui Alex, gama era in ''plop" sub 1.9 si neliniara,  m-am scarpinat in cap ca nu pricepeam ce e acolo in PC, apoi am facut o citire in paralel cu TIVIX-ul lui mai vechi, si acesta era OK la gama dar intra in clippind peste 234 si la negru sub 18. Imaginea Pioneer-ului KRP 600A insa avand resurse inestimabile de negru nu suferea din pricina unei game de 1,9.  De aceea insista Adrian ca trebuie calibrate toate componentele din link, ca altfel nu exista certitudinea unei alinieri la referinta.

Stai stai!  Cine e Alex ai unde e Kuro-ul? Tare vreau sa vad unul in viata asta!:)
Cum ti se pare Calin?

#111
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Ciao,Andrei Posted Image

Da Andrei....all mighty KURO.
Sa facem un exercirtiu de imaginatie si sa vedem unde erau restul concurentei Panasonic,Samsung,LG,ca despre lumea LCD-urilor nici nu merita sa le aducem in discutie.
Imi aduc aminte cu placere de acea perioada cand l-am instalat acasa (KRP-600A) fiind cea de-a sasea si ultima plasma care am detinut-o(3 Panasonic,3 Pioneer),nici nu merita sa aduc in discutie diferentele care erau vizavi de orice vazusem sau detinusem pana atunci.Era o incantare din toate punctele de vedere:black level,contrast,motion,processing,you name it...
la vremea respectiva toate publicatiile si review-urile aveau numai hiperbole la adresa KURO -ului,fiind vazuta ca o tehnologie venita din spatiu,cu mult mai avansata decat tot ce era pe pamant la momentul respectiv.
Multa lume spune ca ultimul VT si ZT de la Panasonic au reusit sa  prinda din urma Kuro-ul...foarte mult timp le-a trebuit.
In legatura cu acest subiect (Kuro) am putea discuta zile in sir,dar sa revin la subiect,Andrei daca ai posibilitatea sa vezi unul in realitate merita...doar de dragul a ceea ce a reprezentat in istorie,o cotitura si un model de aspiratie pentru tot ceea ce a urmat dupa el.

#112
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Sa înțeleg ca este al tau maximus? Daca da, il.pot vedea ?:)

#113
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Este al prietenului meu Alex asa cum spunea si Calin.(eu cumparandu-le personal pe amandoua din Munchen)
Este pus la vanzare pe Okazii...daca vrei neaparat sa il vezi pot sa discut cu el.
Al meu l-am vandut acum 5 ani, cand am trecut in lumea proiectoarelor.

#114
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Am înțeles. L-am vazut pe Okazii pentru ca din cand in când mai dau search la vanzare după plasma Pioneer. De ce? Habar n-am!:)
L-as fi luat intr-o clipa daca as fi avut unde sa-l pun si daca nu as fi fost ferm convins ca la un moment dat va trebui sa ma joc cu voltajele din cauza "red tint in blacks".
Acum m-am oprit la VT60 dar nu mi-ar fi stricat un.Kuro daca aveam unde sa-l pun.
Prietenul tau Alex de unde e?

#115
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
In Arad,ca si mine dealtfel.

#116
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Cam departe din pacate. Cine stie poate daca se iveste ocazia. Mulțumesc de raspuns. V-ati stans voi in partea aia a tarii cativa pasionati. :)
OT: desi nu e treaba mea , eu nu cred ca as fi dat Kuro-ul.:)

Edited by AndreiNR, 26 November 2014 - 10:34.


#117
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
As avea o curiozitate: in calibrarile profesioniste se dezactiveaza interpolarea?

#118
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Andrei Posted Image

Nu regret nici o secunda ca am facut pasul spre lumea proiectoarelor,60" fiind mult prea mic ca diagonala pentru a avea o imersiune totala in film.
Daca ai vedea un proiector JVC calibrat pe un ecran de referinta de 110"+...ai intelege despre ce vorbesc.

Cu Stima

View PostAndi Pavel, on 26 noiembrie 2014 - 12:42, said:

As avea o curiozitate: in calibrarile profesioniste se dezactiveaza interpolarea?

Da...intotdeauna

#119
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu ma îndoiesc nicio secunda ca experienta cinematica este cu totul alta. Oricat de bun ar fi un tv, proiectia pentru filme nu poate fi egalata.
Ma refeream ca-l tineam ca si tv pt programe diverse si/sau il puneam intr-o alta camera. Eu vad Pioneer-urile ca niste produse electronice rare cu o valoare mai mare decat cea pusa pe eticheta.

#120
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndi Pavel, on 26 noiembrie 2014 - 12:42, said:

As avea o curiozitate: in calibrarile profesioniste se dezactiveaza interpolarea?
Absolut toate procesarile se dezactiveaza in momentul efectuarilor lecturilor dar dupa aceea se pot unele reactiva, dar acest lucru ramane la latitudinea calibratorului care tine cont 50% de matematica pura aplicata in procesul de calibare si 50% de interferarea rezultatului cu gustul posesorului de tv & proiector. Dupa calibrarea in sine se face o vizualizare a unor materiale video demo, care sunt referinta in imagine dar si materiale din arhiva posesorului de tv, cunoscute de acesta. Cu cat este ivestita mai multa tehologie in panel si electronica televizorului cu atat mai putine procesari si artificii trebuiesc introduse si activate ulterior pentru a obtine efectul ''WOW''

Edited by Calin_fdx, 26 November 2014 - 17:15.


#121
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Andrei sa stii ca voluntar sau involuntar ai dreptate, Pioneerul costa enorm, cel putin dupa standardele actuale, dar la 6000 euro era vandut in ...pierdere, fapt de a determinat si renuntarea la divizia de tv, pierderile totale anuale  fiind imense.
Atentie este vorba de pierderile producatorului, vanzatorii nu au pierdut niciodata nimic, dimpotriva asa spune.

#122
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Eu zic ca voluntar ..;)
Cunosc foarte bine istoria din spatele plasmelor Pioneer si am urmarit cu interes de vreo 6 ani fenomenul.
Voluntar sau involuntar sper sa am dreptate si cand imi voi exprima recunostinta fata de Panasonic care au scos calitate a imaginii in bani mult mai putin, televizoare mai "smart" , mai subtiri si restricții de consum draconice.

Edited by AndreiNR, 26 November 2014 - 20:16.


#123
RolandAdrian

RolandAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2014

View PostCalin_fdx, on 15 noiembrie 2014 - 00:33, said:

E al unui amic. Am să-l rog sa intre sa spună o părere subiectiva despre imaginea obținută după calibrare. O sa mai am de făcut încă un Sony și un Samsung. Și atunci fac complet.Am observat și eu diferenta cu noua gama BT1886 ca se lovește "de minune" pe noile filme și am sa-mi fac la proiector la fel, 3 lut-uri. Mie îmi merge și sub 2.1 un profil ca aduce cu THX-ul default.
Eu sunt amicul de care vorbea Calin mai sus si sunt foarte multumumit de imagine si de cromatica, cele mai importante aspecte sunt culorile care sunt foarte placute, naturale, albul e "alb", nu e gri si nici o alta nuanta  , subtitrarea se vede foarte bine in relief:peacefingers: . Mersi, Calin

#124
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostCalin_fdx, on 25 noiembrie 2014 - 15:05, said:

Daca materialul  video are nativ 23.976 fps atunci modalitatea video ideala de redare ar fi 23.976 fps sau multiplu de acest numar. Dune Hd max are in setari aceasta configurare citez   Fréquences d'affichage : 23,976 Hz, 24 Hz, 25 Hz, 29,97Hz, 30 Hz, 48 Hz, 50 Hz, 59,94 Hz, 60 Hz. AUTO FRAMERATE 24/50/60 Hz , mai precis cand exista material video 23.976 il reda 23.976 cand este 24 il reda ori 24 ori multiplu 48, si asa cu fiecare ...29.97/59.94 sau 30/60, daca nu este activata setarea AUTO FRAME RATE ATUNCI reda 29.97 nu 59.94. Dubland cadrele cu numar par nu exista riscul de sacadare, reusind sa dea fluenta imaginilor. Aceasta este o procesara sanatoasa si corecta. Practic poti 23.976 sa redai 60 dar atunci inevitabil intervine sacadarea din discutia anterioara. Am sa pun niste poze deseara cu meniul in cauza.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   209.21K   43 downloads
  • Attached File  2.jpg   265.18K   47 downloads
  • Attached File  3.jpg   285.74K   42 downloads
  • Attached File  4.jpg   271.23K   33 downloads
  • Attached File  5.jpg   221.96K   33 downloads
  • Attached File  6.jpg   239.58K   32 downloads


#125
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014

View PostAndreiNR, on 26 noiembrie 2014 - 20:14, said:

Eu zic ca voluntar ..Posted Image
Cunosc foarte bine istoria din spatele plasmelor Pioneer si am urmarit cu interes de vreo 6 ani fenomenul.
Voluntar sau involuntar sper sa am dreptate si cand imi voi exprima recunostinta fata de Panasonic care au scos calitate a imaginii in bani mult mai putin, televizoare mai "smart" , mai subtiri si restricții de consum draconice.


  Andrei,Posted Image

Ca sa pastram proportiile,ar trebui sa te uiti in spate in 2008 mai precis ca sa vezi ce plasme faceau Panasonic,care nu puteau fi comparate cu Pioneer Kuro nici macar din punct de vedere estetic...fiind "caramizi" in comparatie cu Pioneer la acea vreme...de imagine nici nu merita sa mai discutam,iar eu vorbesc din experienta,iar asta este opinia mea.Cei de la Panasoni erau mult in urma fata de Pioneer,iar calitatea de imagine cu diferente foarte vizibile chiar socante...la momentul respectiv,plasmele Panasonic nici macar nu aveau un lucru elementar si de baza :1080p24,modificand semnalul in 1080p60
Iar de dincolo de unde l-am cumparat eu se putea lua la proximativ 4500 eur,iar daca stau bine si ma gandesc la acea vreme modelul de varf de la Panasonic era la un pret apropiat de Pioneer.
Problema celor de la Pioneer la momentul respectiv era ca,pe langa costurile si preturile care le aveau cu modelul Kuro,ei tinteau numai o nisa din piata,netutandu-se lua la "tranta" cu colosii Coreeni sau Pansonic la momentul respectiv...care faceau mult si prost...in general.
Despre aceste lucruri si multe altele am putea vorbi mult...si am putea face divagatii de tot felul...dar rolul care l-a avut KURO si impactul pe piata...aceste lucruri nu putem sa i le luam.
Repet...la acel moment cineva din interior de la Pioneer a spus ca sunt cu 3-4 ani in fata celorlalti....gresit....6 ani pana la actualul model Panasonic ZT sau VT.
Oare ce mai scoteau dupa,daca nu inchideau divizia KURO...numai ceva mai bun.

#126
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Buna smecheria Dune, R6S nu are asa ceva si la 23.977 agata usor la un interval, dar interesant pe ripurile blu-ray 1:1 nu agata niciodata (or fi 24p curat).Totusi pe playerul Pioneer BDP-450 nu se poate sesiza niciodata tremurat, agatat sau clipit indifferent de frame-ul materialului folosind iesire constanta 60Hz 1080p 4:4:4.Probabil chipsetul Marvell Q-Deo accelereaza sau incetineste redarea sa fie smooth cu pretul aparitiei unor desincronizari cu sunetul, treaba corectabila din setarea lipsync.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate