Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Termosistem casa - Vata Bazaltica sau Polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

HRV cu conditionare (racire, dezumidificare, etc), este o combinatie care se foloseste deja, eventual intr-un produs integrat (centrala de ventilatie si tratare aer cu recuperare de caldura).

Exista multe solutii pentru cine isi permite si nu isi pune probleme de rentabilitate.

Quote

Dar 24.7 C tot e mai bine decat sa deschizi geamul si sa intre direct aer la 30 C

24.7C e "prima mana". La urmatoarea schimbare a aerului vor fi in jur de 26C (presupunand ca procesul are loc "in pasi" si nu este continuu). In cat timp crezi ca se va ajunge la 30C la o rata de schimbare a aerului de 1/h? Si ce faci dupa?

Quote

Sa nu se aeriseasca deloc pe timpul zilei, ceea ce, din punctul meu de vedere, este inacceptabil.

Din punctul meu de vedere nu e o tragedie sa inchizi geamurile la 7-8am si sa le deschizi la 6pm decat daca stai intr-o casa PERFECT etansa, ceea ce nu exista. Aerul intra in casa vrei-nu vrei. Pana si o casa pasiva super izolata si superetansa are o rate de schimbare a aerului de pana la 0.6

"Typical air changes per hour for well-insulated spaces:

no windows or exterior doors - 0.33 (1/h)
windows or exterior doors on one side - 0.67 (1/h)
windows or exterior doors on two sides - 1 (1/h)
window or exterior doors on three sides - 1.33 (1/h)"

#38
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Problema cu aerisirea a atins un aspect nou dat fiin ca in ultimele saptamani au fost niste calduri insuportabile (chiar si in centrul tarii unde sunt eu).

E foarte bine sa stai cu geamurile deschise noaptea, INSA: e greu totusi sa tii geamurile deschise tot timpul pentru ca spre dimineata se racoreste + am copil mic in camera (care nu sta ca si mine cu paturica pe el, ca se dezveleste). Solutia de a ma trezi si a inchide geamurile pe la 4-5 mi se pare barbara pt ca inseamna sa iti intrerupi somnul cand ti-e mai drag.

Mi se pare mult mai simplu daca sistemul de ventilatie ar da aer proaspat de afara pe baza unui program predefinit.

#39
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@cristian234, ai dreptate 100%. Numai ca pentru asta nu ai nevoie de un sistem de ventilare cu recuperare, doar ventilare.

#40
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 10:06, said:

24.7C e "prima mana". La urmatoarea schimbare a aerului vor fi in jur de 26C (presupunand ca procesul are loc "in pasi" si nu este continuu). In cat timp crezi ca se va ajunge la 30C la o rata de schimbare a aerului de 1/h?
Si tot e mai bine decat deschis geamul si introdus direct aer la 30 C.

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 10:06, said:

Din punctul meu de vedere nu e o tragedie sa inchizi geamurile la 7-8am si sa le deschizi la 6pm decat daca stai intr-o casa PERFECT etansa, ceea ce nu exista.
Eu am incercat asta intr-o casa si nu se poate sta. Am experimentat un weekend si am renuntat la idee.
Chiar e o tragedie sa stai intr-o zi de vara caniculara cu geamurile inchise intr-o casa locuita in care se si gateste sau macar se incalzeste o ciorba, se si spala niste vase, etc.
Iar la 6 pm este inca prea cald. Vara asta am avut 36 C la ora 15:00, respectiv 30 C la ora 22:00.

Deci inca o data, nu vad nici un dezavantaj in a folosi HRV vara pe timpul zilei.
Daca nu ai A/C, avantajele sunt minore, dar exista.
Daca ai si A/C, avantajele sunt mai mari.

#41
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
http://www.viessmann...e/vitovent.html

Se pare ca dupa cum am si spus initial sunt sisteme care in situatiile descrise de mine nu mai folosesc recuperatorul de caldura ci pur si simplu schimba aerul...

#42
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Si tot e mai bine decat deschis geamul si introdus direct aer la 30 C.

E mai bine dar nu e suficient. Sa presupunem ca tu ai HRV si eu nu, si nici unul nu avem AC. Eu daca deschid geamul sa aerisesc la ora 11, deja am facut cald in casa, ca afara e canicula. Tu dai drumul la HRV la 10 si reusesti sa recuperezi din "racoarea" din casa pana la 1-2pm. Dupa aia ce faci? Ai castigat 2-3 ore de "comfort" in plus, dar tot acolo ai ajuns.


Daca ai AC avantajele sunt clare, in sensul ca poti aerisi mai bine fara sa incalzesti casa. E o sursa de racire la interior si ai in permanenta ceva de recuperat. Exact cum se intampla si iarna, dar in sens invers. Economic, nu ai nici un avantaj vara. Nu faci economie la nimic, dimpotriva, folosesti mai mult curent electric (si pt AC si pt HRV)

Fara AC parerea mea e ca vara, mai ales in conditiile de care faci vorbire, nu ai nici un avantaj "simtibil". In 2-3-4 ore va fi la fel de cald ca afara. E ca si cum iarna ai incerca sa pastrezi caldura in casa doar folosind HRV, prin recuperarea caldurii de la interior, dar fara sa functioneze o instalatie de incalzire.

Quote

Se pare ca dupa cum am si spus initial sunt sisteme care in situatiile descrise de mine nu mai folosesc recuperatorul de caldura ci pur si simplu schimba aerul

Bineinteles ca sunt. Majoritatea HRV au si optiune de bypass. Numai ca trebuie sa te gandesti daca merita investitia de cateva mii de euro bune.

Edited by oMariusRO, 17 August 2015 - 10:46.


#43
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 10:40, said:

Bineinteles ca sunt. Majoritatea HRV au si optiune de bypass. Numai ca trebuie sa te gandesti daca merita investitia de cateva mii de euro bune.

Ei, sisteme cu bypass se gasesc si la 1000 Euro, poate si mai putin...

#44
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Tu ai pus link de la Vitovent, care pleaca de undeva de la 2000-3000 de euro doar unitatea, daca nu ma insel. Clar ca sunt si mai ieftine, dar sub 1000 nu prea am vazut pe la noi. Si mai ai si tubulatura, si montaj. Fara 2000 nu cred ca scapi. Nu e o avere, si eu as da banii aia macar pentru ce face iarna. Ideea e sa nu te astepti ca daca ai pus asta, gata, poate sa fie ziua 35C si noaptea 30C, ca tu tot o sa ai 24C in casa.

#45
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 10:55, said:

Tu ai pus link de la Vitovent, care pleaca de undeva de la 2000-3000 de euro doar unitatea, daca nu ma insel. Clar ca sunt si mai ieftine, dar sub 1000 nu prea am vazut pe la noi. Si mai ai si tubulatura, si montaj. Fara 2000 nu cred ca scapi. Nu e o avere, si eu as da banii aia macar pentru ce face iarna. Ideea e sa nu te astepti ca daca ai pus asta, gata, poate sa fie ziua 35C si noaptea 30C, ca tu tot o sa ai 24C in casa.

Eu ma gandeam mai degraba la cele descentralizate care sunt mai ieftine plus ca le pui unde chiar ai nevoie, si nici nu mai implica tubulatura.

Edited by cristian234, 17 August 2015 - 10:57.


#46
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Asa e. Sunt atat module de perete cat si niste module speciale care se pun pe tamplaria de PVC (GECCO, AERECO). Exista mai multe variante, le gasesti pe google daca sapi un pic. Si eu iau un calcul si ceva de genul asta in loc de HRV

#47
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Pai si alea descentralizate sunt tot sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura... Doar ca sunt descentralizate...

#48
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sunt si cu si fara. La alea recuperarea cred ca e mai mult chestie de marketing, au randamente mai scazute.

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 11:01, said:

si niste module speciale care se pun pe tamplaria de PVC (GECCO, AERECO).
Acestea sunt doar niste grile higroreglabile - un orificiu care se deschide daca umiditatea in jurul lui creste peste aprox. 50%.
Iti mai trebuie un ventilator extractor iar recuperarea caldurii este mai dificila, nu se poate face printr-un simplu schimbator de caldura pasiv, aer-aer.

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 10:40, said:

Eu daca deschid geamul sa aerisesc la ora 11, deja am facut cald in casa, ca afara e canicula. Tu dai drumul la HRV la 10 si reusesti sa recuperezi din "racoarea" din casa pana la 1-2pm. Dupa aia ce faci? Ai castigat 2-3 ore de "comfort" in plus
Destul cat sa-si faca copilul somnul de dupa-amiaza in conditii mai bune. Posted Image

#50
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Acestea sunt doar niste grile higroreglabile - un orificiu care se deschide daca umiditatea in jurul lui creste peste aprox. 50%.
Iti mai trebuie un ventilator extractor iar recuperarea caldurii este mai dificila, nu se poate face printr-un simplu schimbator de caldura pasiv, aer-aer.

Da, stiu ce sunt dar cred ca nu m-am exprimat clar. Ma refeream ca sunt mai multe variante de aerisire fara sa te trezesti dimineata sa inchizi geamurile. Se poate folosi un ventilator sau nu, depinde. La recuperare nici nu ma gandeam, cum am zis, din punctul meu de vedere recuperarea vara fara o sursa de racire este irelevanta iar cu o sursa de racire este inutila. Fiecare cu parerea lui.

Edited by oMariusRO, 17 August 2015 - 12:15.


#51
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 12:10, said:

recuperarea vara [...] cu o sursa de racire este inutila.
Recuperarea de caldura scade sarcina pe echipamentul de racire si reduce costurile de exploatare.
Nu este deloc inutila, ba chiar as putea spune ca acesta este scenariul de utilitate maxima.

#52
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Recuperarea de caldura scade sarcina pe echipamentul de racire si reduce costurile de exploatare

Prin ce reduce costurile de exploatare? Prin investitia si in racire si in ventilare? Prin folosirea de energie si pt racire si pt ventilare? Sa nu zici ca daca ai AC fara HRV o sa se strice mai repede.

Edited by oMariusRO, 17 August 2015 - 12:26.


#53
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Tu daca ai "aer conditionat" (racire) nu mai si aerisesti din cand in cand?
Doar racirea nu-ti asigura aer curat si oxigenat in casa.

Iar daca-mi spui ca improspatarea aerului se asigura prin infiltratii (postarea #37), atunci discutam de o casa la care din principiu HRV nu se justifica si nu ar avea nici o eficienta nici iarna.

#54
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Tu daca ai "aer conditionat" (racire) nu mai si aerisesti din cand in cand?
Doar racirea nu-ti asigura aer curat si oxigenat in casa.

Normal ca aerisesc, care e legatura cu costurile de exploatare? Crezi ca se va strica AC mai repede daca aerisesc normal si nu am HRV? Sau as consuma vizibil mai putina energie daca as avea AC si HRV? Sau as avea mai multa racoare daca as avea HRV fara AC? Parerea mea e ca nu.

Quote

Iar daca-mi spui ca improspatarea aerului se asigura prin infiltratii (postarea #37), atunci discutam de o casa la care din principiu HRV nu se justifica si nu ar avea nici o eficienta nici iarna.

Ideea cu infiltratiile este ca nu traim in damigene de sticla cu dopul pus. Nu o sa moara nimeni din cauza saturatiei cu CO2 sau a poluantilor din casa daca nu are HRV si nu deschide geamurile din 2 in 2 ore (daca vorbim de o casa si nu e o vopsitorie).

Pe acceasi logica, daca acceptam ca vara HRV are aport la racire in absenta unei surse de racire a aerului, atunci in acelasi mod ar trebui sa acceptam ca iarna are aport la incalzire in absenta unei surse de incalzire.

Iar justificarea HRV chiar si pentru iarna este inca in "dezbatere". S-a discutat asta pe mai multe topicuri, au fost si exemple de calcule... Economia la energie nu e atat de mare incat sa zici, "Da nene, imi pun HRV ca in 2-3 ani scot banii pe el". In functie de sistemul ales, de izolarea casei, sursa de incalzire, etc, poate sa dureze si 15+ ani pana sa scoti banii pe el. Timp destul sa se strice si sa fi trebuit inlocuit de vreo 2-3 ori.

Edited by oMariusRO, 17 August 2015 - 14:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate