Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Termosistem casa - Vata Bazaltica sau Polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Până la urmă vata bazaltică este mai bună decât polistirenul sau este doar un moft, ceva ce ține de trend, modă în construcții?

#20
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
O sa iti raspund indirect. Pentru a eficientiza termic apartamentul in care stau am pus geam termopan si izolare cu polistiren pe exterior.

Sincer, iarna e bine ca e cald si facturile nu suny asa mari.

Dar, in rest combinatia termopan+polistiren e ucigatoare: de multe ori simti ca nu ai aer...

Bine, un sistem de ventilatie (cu recuperare de caldura eventual) ar mai rezolva problema...

Dar pe ansamblu multe din materialele care le folosim pentru a ne creste confortul sunt cu 2 taisuri... Castigam ceva si pierdem altceva...

Asa e si cu polistirenul si cu geamurile termopan cu profil PVC... Asa ca eu unul personal gasesc firesc ca sa existe/apara materiale mai bune (decat polistirenul), care sa nu aiba dezavantaje importante...

Edited by cristian234, 26 July 2015 - 21:10.


#21
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
apropos de ventilație: unele ferestre termopan, mai ales cele noi, au o poziție la funcția oscilo-batantă la 45 de grade  la mâner care permite ferestrei să fie deschisă doar vreo 2 mm sus astfel încât să se poată face o circulație de aer

Edited by polstel, 26 July 2015 - 22:21.


#22
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Până la urmă am optat pentru vata bazaltică de la Rockwool (Frontrock Max E de 10 cm).
Știe cineva cam care este costul manoperei ”la gata” cu tot cu decorativa? Eu am primit vreo două oferte de 35 de lei pe mp și mi se pare cam mult la câtă suprafață exterioară am eu de finisat ...

Edited by polstel, 09 August 2015 - 16:25.


#23
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014

 polstel, on 26 iulie 2015 - 22:15, said:

apropos de ventilație: unele ferestre termopan, mai ales cele noi, au o poziție la funcția oscilo-batantă la 45 de grade  la mâner care permite ferestrei să fie deschisă doar vreo 2 mm sus astfel încât să se poată face o circulație de aer

Da, da, am si eu asa ceva... Totusi impactul e aproape zero in noptile cand e cald rau...

 polstel, on 09 august 2015 - 16:24, said:

Până la urmă am optat pentru vata bazaltică de la Rockwool (Frontrock Max E de 10 cm).

De unde ai luat Frontrock-ul ?

#24
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007

 cristian234, on 09 august 2015 - 21:34, said:

De unde ai luat Frontrock-ul ?

de la o firma de pe Preciziei, încă nu l-am luat. pe la începutul lui septmebrie încep treaba

 cristian234, on 09 august 2015 - 21:34, said:

Da, da, am si eu asa ceva... Totusi impactul e aproape zero in noptile cand e cald rau...

de fapt acea deschidere nu ajută decât la ventilația minimă a casei necesară ca să nu apară eventual condens, mucegai. S-a mai discutat și aici: http://forum.softped...0#entry13512966

#25
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 cristian234, on 26 iulie 2015 - 21:10, said:

O sa iti raspund indirect. Pentru a eficientiza termic apartamentul in care stau am pus geam termopan si izolare cu polistiren pe exterior.

Sincer, iarna e bine ca e cald si facturile nu suny asa mari.

Dar, in rest combinatia termopan+polistiren e ucigatoare: de multe ori simti ca nu ai aer...

Bine, un sistem de ventilatie (cu recuperare de caldura eventual) ar mai rezolva problema...

Dar pe ansamblu multe din materialele care le folosim pentru a ne creste confortul sunt cu 2 taisuri... Castigam ceva si pierdem altceva...

Asa e si cu polistirenul si cu geamurile termopan cu profil PVC... Asa ca eu unul personal gasesc firesc ca sa existe/apara materiale mai bune (decat polistirenul), care sa nu aiba dezavantaje importante...


Si esti sigur ca daca puneai vata in loc de polistiren era mai bine? La ce etaj stai? Daca esti la ultimul etaj, plafonul e izolat cu ceva?

Oricum, sistemul de ventilare cu recuperare e inutil vara. Nu lucreaza si in sens invers, adica nu recupereaza "racoarea" din aerul viciat, iar vara, de obicei, aerul de afara e mai cald decat cel din interior.

#26
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014

 oMariusRO, on 16 august 2015 - 18:33, said:

Si esti sigur ca daca puneai vata in loc de polistiren era mai bine? La ce etaj stai? Daca esti la ultimul etaj, plafonul e izolat cu ceva?

Oricum, sistemul de ventilare cu recuperare e inutil vara. Nu lucreaza si in sens invers, adica nu recupereaza "racoarea" din aerul viciat, iar vara, de obicei, aerul de afara e mai cald decat cel din interior.

Parter, orientare geamuri spre N si spre V Posted Image

Sistemul de ventilatie cu recuperare NU e nici pe departe inutil vara, depinzand de model poti in noptile de vara sa "bagi" racoare de afara.

Nu am folosit pana acum vata bazaltica. O cunostinta si-a pus la casa (care e pe un deal, orientare sudica, fara obturare de la alta cladire) si omul e f multumit: iarna e cald (la facturi scazute) iar vara e racoare.

Edited by cristian234, 16 August 2015 - 20:42.


#27
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ca sa bagi racoare nu ai nevoie de ventilare cu recuperare de caldura, doar ventilare. In conditiile in care afara este destul de racoare... Majoritatea sistemelor de ventilare cu recuperare au un "modul de vara", care de fapt ocolește schimbatorul de caldura si merge "pe direct". E adevarat ca exista si niste "baterii cu apa", ce pot fi folosite pentru racorirea aerului introdus in interior vara, dar e ceva mai complicat si nu stiu daca merita investitia si efortul...

#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 oMariusRO, on 16 august 2015 - 18:33, said:

Oricum, sistemul de ventilare cu recuperare e inutil vara. Nu lucreaza si in sens invers, adica nu recupereaza "racoarea" din aerul viciat
Ba recupereaza racoarea (daca exista).
Schimbatorul de caldura este "bidirectional" in ceea ce priveste sensul de transfer al energiei.

#29
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Chiar as fi curios de pareri ale celor care au sistem de vata bazaltica legata de impactul vizavi temperatura/racoare/caldura in timpul verii...

Si cat de mult depinde impactul acesta functie de grosimea izolatiei cu VB...

#30
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Am mai avut discutia asta, pe jurnalul lui kpk1 prin Mai-Iunie. Eu raman la parerea ca vara nu e mai eficient decat simpla deschidere a geamurilor noaptea.

#31
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 kolfleading, on 16 august 2015 - 21:15, said:

Ba recupereaza racoarea (daca exista). Schimbatorul de caldura este "bidirectional" in ceea ce priveste sensul de transfer al energiei.
Subscriu!!!  Posted Image

 oMariusRO, on 16 august 2015 - 21:39, said:

....vara nu e mai eficient decat simpla deschidere a geamurilor noaptea.
Simplu nu este neaparat si confortabil. Nu cred ca oricine locuieste la bloc in oras isi doreste sa se odihneasca noaptea cu geamul deschis la temperaturi peste 29-30*C (noaptea "fierb" betoanele).
Cu un sistem de ventilatie cu recuperator HRV centralizat si un split-inverter intr-o camera alaturata (living) somnul este mult mai odihnitor pentru intreaga familie.

#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 oMariusRO, on 16 august 2015 - 21:39, said:

Am mai avut discutia asta, pe jurnalul lui kpk1 prin Mai-Iunie. Eu raman la parerea ca vara nu e mai eficient decat simpla deschidere a geamurilor noaptea.

Noaptea, daca temperatura de afara scade suficient, e mai bine ventilare fara recuperare.

Ziua, daca ai racoare in casa (de ex. din noaptea precedenta), e mai bine cu recuperare. Mai pastreaza racoarea.

Problema este ca pur si simplu nu poti sa stai intr-o casa locuita, in care se gateste si se spala, bine etansata, intr-o zi de vara, fara sa aerisesti in timpul zilei.

Daca ai aer conditionat, atunci este evident mai bine cu recuperare de caldura.

#33
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Cu un sistem de ventilatie cu recuperator HRV centralizat si un split-inverter intr-o camera alaturata (living) somnul este mult mai odihnitor pentru intreaga familie.

Quote

Ziua, daca ai racoare in casa (de ex. din noaptea precedenta), e mai bine cu recuperare. Mai pastreaza racoarea.[...] Daca ai aer conditionat, atunci este evident mai bine cu recuperare de caldura.

Ok, sunt de acord cu ambele afirmatii, dar asta nu infirma ce spuneam eu: Nu poti sa folosesti HRV vara "ca sa bagi racoare de afara". Poti in cel mai bun caz sa il folosesti ca sa mai pastrezi un pic din racorea pe care o ai in casa, dar aia trebuie produsa cumva, nu vine de afara. Nu vad sensul in a folosi aer conditionat si hrv in acelasi timp, mai ales la un apartament. Daca ai aer conditional il folosesti si gata. Al meu e pe hol si cand e prea cald inchid usile la baie si bucatarie si las restul camerelor si se poate dormi foarte bine, fara sa iti bata aerul in cap toata noaptea.

Racirea doar cu HRV se poate face prin folosirea unui put canadian sau a unei baterii cu apa rece montate pe traseul de intrare a aerului, care sa scada temperatura aerului introdus in casa. Doar recuperarea racorii existente la un moment dat nu este eficienta.

Se poate calcula ca atunci cand afara este mai cald decat in interior, aerul introdus va fi totdeauna mai cald decat cel evacuat (la 30C afara si 24C in interior, aerul intrat va avea 24.7C sau ceva de genul asta). Practic sistemul functioneaza ca un sistem de incalzire, nu de racire. Astfel incat cu cat mai mult timp se va folosi sistemul, cu atat de mult va creste si temperatura aerului la interior... va fi evacuat la 25, va intra la 26, si tot asa pana va ajunge la fel de cald ca cel de afara (ceea ce se poate intampla destul de rapid).

#34
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Toate sistemele HRV introduc un aer cu o anumita diferenta fata de temperatura interioara, in functie eficienta lui.
Daca afara sunt 3°C si in casa 23°C, introduci aer de, sa zicem, 19°C, adica totusi o racesti, nu?
Daca afara sunt 35°C si in casa 23°C, introduci aer de, sa zicem, 26°C, adica totusi o incalzesti, nu?

Cred ca scopul acestui sistem este de recuperare in momentul aerisirii, nu de incalzire/racire.

#35
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Cam asa este, numai ca vorba cuiva, "iarna nu-i ca vara" Posted Image

Iarna indiferent cum e izolata casa, o sursa permanenta de caldura exista oricum. Ca e soba, ca e IPAT, ca e altceva... nu conteaza. Iarna aerisitul este o problema mult mai mare. Nu poti sta cu usile/geamurile deschise toata noaptea ca sa aerisesti. Faptul ca atunci cand aerisesti bagi in casa aer la 19C fata de 3C (sau -10C sau mai putin) te ajuta un pic la consumul la incalzire, pentru ca faci un efort mai mic sa incalzesti aerul ala.  Este si aici de discutat cat de mult te ajuta acea recuperare din aer, cat costa investitia in HRV, cum se amortizeaza, etc. Parerile sunt impartite si nu despre asta vorbim.

Vara e alta treaba, pentru ca nu exista o sursa de racire permanenta (ma rog, de cele mai multe ori). Dimpotriva chiar, exista surse de caldura (gatit, TV, locatarii, etc) iar aerisirea nu este o problema la fel de mare. Daca sa zicem ca noaptea stai cu geamurile deschise si pana dimineata in casa sunt 23C, cat timp credeti ca dureaza pana devine prea cald daca afara se fac 35C si tu incepi sa introduci aer din ce in ce mai cald? Care ar avantajul folosirii HRV? Eu il vad chiar ca pe un dezavantaj, pentru ca izolatia de la exterior nu mai ajuta cu nimic. Degeaba ai pus 20cm de vata sa te apere de caldura de afara daca tu bagi aer cald direct in interior.

Edited by oMariusRO, 17 August 2015 - 08:56.


#36
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 06:50, said:

Nu vad sensul in a folosi aer conditionat si hrv in acelasi timp
Aerul conditionat doar recircula, raceste si dezumidifica ce este deja in casa. Nu ajuta cu nimic la scaderea nivelului de CO2 si alti poluanti din casa.
HRV cu conditionare (racire, dezumidificare, etc), este o combinatie care se foloseste deja, eventual intr-un produs integrat (centrala de ventilatie si tratare aer cu recuperare de caldura).

 oMariusRO, on 17 august 2015 - 06:50, said:

Se poate calcula ca atunci cand afara este mai cald decat in interior, aerul introdus va fi totdeauna mai cald decat cel evacuat (la 30C afara si 24C in interior, aerul intrat va avea 24.7C sau ceva de genul asta).
Dar 24.7 C tot e mai bine decat sa deschizi geamul si sa intre direct aer la 30 C.


 oMariusRO, on 17 august 2015 - 06:50, said:

Care ar avantajul folosirii HRV? Eu il vad chiar ca pe un dezavantaj, pentru ca izolatia de la exterior nu mai ajuta cu nimic. Degeaba ai pus 20cm de vata sa te apere de caldura de afara daca tu bagi aer cald direct in interior.
Pai alternativele sunt urmatoarele:
2. Sa nu se aeriseasca deloc pe timpul zilei, ceea ce, din punctul meu de vedere, este inacceptabil.
3. Sa se aeriseasca prin deschiderea geamurilor, ceea ce functioneaza ca un sistem de incalzire mai puternic decat cu HRV.

Care crezi ca este varianta mai avantajoasa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate