Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bucuresti - Pisa, Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cristiant

cristiant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2003
Buna ziua,
Fiind prima mea iesire din tara cu masina pe un drum mai lung, va rog sa imi oferiti cat mai multe informatii.
Plecare: Bucuresti
Destinatie: Pisa, Italia
Consum: ~ 6l/100
Voi calatori si cu un copil de 8 ani, deci as prefera un traseu mai scurt dar nu foarte rau in detrimentul bugetului.
Va multumesc in avans.

#2
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
Dupa cum vezi, Google iti da 3 optiuni. Nu pot sa iti spun decat despre cea mai lunga pe care am preferat-o intotdeauna fiindca nu ma scoate de pe autostrada deloc. Si intr-o perioada, acum mai multi ani, era cea mai sigura. Odata intrat in EU nu te mai opreste nimeni, ai posibile opriri pe autostrada, vezi 2 capitale (impropriu spus, dar treci pe langa ele).

Cei ce au facut calatoria prin celelalte doua rute te vor sfatui poate mai bine. Eu si acum sincer tot pe ruta aia m-as duce, mi-e mai cunoscuta si mi se pare mai safe.

Attached Files



#3
cristiant

cristiant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2003

View Postsilvio_ro, on 04 septembrie 2014 - 16:07, said:

Dupa cum vezi, Google iti da 3 optiuni. Nu pot sa iti spun decat despre cea mai lunga pe care am preferat-o intotdeauna fiindca nu ma scoate de pe autostrada deloc. Si intr-o perioada, acum mai multi ani, era cea mai sigura. Odata intrat in EU nu te mai opreste nimeni, ai posibile opriri pe autostrada, vezi 2 capitale (impropriu spus, dar treci pe langa ele).

Cei ce au facut calatoria prin celelalte doua rute te vor sfatui poate mai bine. Eu si acum sincer tot pe ruta aia m-as duce, mi-e mai cunoscuta si mi se pare mai safe.

OK, inteleg ca te referi la traseul A2 prin Ungaria - Austria - Italia.
Cum pot afla taxele de drum; vignetele, etc?
Multumesc.

#4
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
Nu mai stiu cat costa taxele de drum, dar iti pot spune ca Vigneta de Ungaria o poti cumpara din Romania, chiar si online iar cea de Austria se cumpara de la iesire Ungaria/intrare Austria. In italia nu se plateste Vigneta, dar se platesc autostrazile. O sa platesti, estimativ, pana in Pisa peste 50 Eur.

Alte taxe de drum nu mai sunt. Sa ai asigurare la masina, valabila pe toata perioada de sedere, ITP etc., dar nu trebuie sa iti spun eu asta, o stiai deja.

AICIam gasit informatii despre Vignete pe toata Europa.

#5
cristiant

cristiant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2003

View Postsilvio_ro, on 04 septembrie 2014 - 20:21, said:

Nu mai stiu cat costa taxele de drum, dar iti pot spune ca Vigneta de Ungaria o poti cumpara din Romania, chiar si online iar cea de Austria se cumpara de la iesire Ungaria/intrare Austria. In italia nu se plateste Vigneta, dar se platesc autostrazile. O sa platesti, estimativ, pana in Pisa peste 50 Eur.

Alte taxe de drum nu mai sunt. Sa ai asigurare la masina, valabila pe toata perioada de sedere, ITP etc., dar nu trebuie sa iti spun eu asta, o stiai deja.

AICIam gasit informatii despre Vignete pe toata Europa.

OK, multumesc. Da, tot ce tine de siguranta masinii... este clar.
Problema mea era ca nu stiam daca sa aleg Ungaria-Austria sau Ungaria-Slovenia.

#6
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
personalam facut-o p-asta: https://maps.google....v&t=m&z=6&via=1

de 5 ori
de 3 ori cu masina de 2 ori cu motocicleta (nu pana-n pisa dar am trecut pe langa venetia spre vest

e "plina" de peisaje pe malul dunarii, combustibil ieftin in serbia si se pare ca e si scurta

"sparge-o" in 2 etape si o sa ramai cu ceva super in memorie

serbia nu are vigneta si nici croatia, platesti la autostrada la boots-uri
slovenia are, la italieni platesti pe autostrada

#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
dunarea la cazane anul trecut, serbia

Attached Files



#8
cristiant

cristiant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2003

View Posttsunnami, on 06 septembrie 2014 - 10:24, said:

personalam facut-o p-asta: https://maps.google....v&t=m&z=6&via=1

de 5 ori
de 3 ori cu masina de 2 ori cu motocicleta (nu pana-n pisa dar am trecut pe langa venetia spre vest

e "plina" de peisaje pe malul dunarii, combustibil ieftin in serbia si se pare ca e si scurta

"sparge-o" in 2 etape si o sa ramai cu ceva super in memorie

serbia nu are vigneta si nici croatia, platesti la autostrada la boots-uri
slovenia are, la italieni platesti pe autostrada

Hmmm.... Interesant. Intr-adevar, este cea mai scurta si peisajele.... Mda.
OK, mersi. Analizez...

#9
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
am facut traseul pe ambele variante.
si chiar e mai frumos prin serbia, slovenia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate