Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sony Xperia Z3 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
4832 replies to this topic

#19
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006
Ok, inteleg ce spui, dar toate mini urile au sarit la 4.5-4.7 . Pana si noul iphone va fi de 4.7. Iar in conditiile astea, z3 e cel mai compact, avand in acelasi timp bateria cea mai mare. Restul specificatiilor sunt cam la acelasi nivel cu Galaxy Alpha, concurentul direct. Sa vedem si pretul.

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
El spune ca era bine sa ramana la 4.3 deja daca au inceput sa l mareasca nu or sa mai revina la 4.3. Oricum si 4.6 e bine daca l ar face cu marginile cat mai mici.

#21
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostColdone, on 05 septembrie 2014 - 11:11, said:

Ok, inteleg ce spui, dar toate mini urile au sarit la 4.5-4.7 . Pana si noul iphone va fi de 4.7. Iar in conditiile astea, z3 e cel mai compact, avand in acelasi timp bateria cea mai mare. Restul specificatiilor sunt cam la acelasi nivel cu Galaxy Alpha, concurentul direct. Sa vedem si pretul.
Ideea e că Moto G-ul pe care-l am eu e perfect manevrabil cu 1 mână. Sunt sigur că și Z3c e. Are o dimensiune ideală pt mine.

Edited by Ouroboros, 05 September 2014 - 11:36.


#22
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Daca ii faceau marginile ca la Z1 compact din aluminiu cred ca era telefonul aproape perfect.

#23
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

View PostColdone, on 05 septembrie 2014 - 11:11, said:

Ok, inteleg ce spui, dar toate mini urile au sarit la 4.5-4.7 . Pana si noul iphone va fi de 4.7. Iar in conditiile astea, z3 e cel mai compact,

Da, dar asta pt. ca in dictionarul producatorilor, "mini" inseamna mai slab ca putere sau (cu putin) mai ieftin. Asta e si motivul pt. care Sony a evitat cuvantul "mini" si l-a numit "compact".
HTC One mini 2, de exemplu, e mai inalt decat Samsung S4. Si eu cat am avut S4 l-am tinut in borseta - pt. ca nu incapea / statea bine in buzunare.
In ritmul asta, "mini"-urile o sa aiba peste 5 inch incepand cu anul viitor. Nu, multumesc...

View Postalin62, on 05 septembrie 2014 - 11:27, said:

El spune ca era bine sa ramana la 4.3 deja daca au inceput sa l mareasca nu or sa mai revina la 4.3.

Da, din pacate nu vor micsora ecranul pt. ca oamenii il vor considera inferior altor modele cu ecran mai mare (pierzand din vedere motivul pt. care exista gama asta "mini").

#24
pygmalion

pygmalion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.05.2007
Review pe gsmarena http://www.gsmarena....review-1135.php Performanta bateriei mi se pare excelenta.

#25
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postpygmalion, on 12 septembrie 2014 - 19:50, said:

Review pe gsmarena http://www.gsmarena....review-1135.php Performanta bateriei mi se pare excelenta.
Bateria e excelentă. De mult n-am mai văzut așa ceva la un model atât de compact. Nu mă așteptam.

#26
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Buna

Dupa ce am citit pe internet si m-am informat, m-am cam hotarat ca in decembrie-ianuarie sa imi iau Z3 Compact. Telefonul de acum este Xperia P si are lag la apeluri, bateria moare prea repede. Si mai nou nu prea se mai aude cand suna telefonul, se aude incet desi e la maxim asa ca m-am hotarat sa iau un Z3 Compact(Z3 fiind mult prea mare) si cred ca vreau si un Smartband pentru el. Sper sa fie mai cu noroc si sa nu am aceste probleme cu Z3 C. Cel mai important ar fi sa tina bateria 10 ore cu net deschis si jucat/chateat pe net de maxim 2 ore.

Ca design imi plac foarte mult Z2/Z3/Z3C (Z2 si Z3 sunt prea mari) si Htc One M8 (dar l-am exclus pentru camera de 4mp) si am ramas cu Z3C ca alegere Posted Image.
Voi alege intre SmartBand SWR10 si SmartBand Talk SWR30. Voi ce parere aveti?

Edited by Jm3k3ritza, 13 September 2014 - 13:14.


#27
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostJm3k3ritza, on 13 septembrie 2014 - 13:13, said:

Voi alege intre SmartBand SWR10 si SmartBand Talk SWR30. Voi ce parere aveti?
Eu folosesc Fitbit Flex și câteodată mi-ar fi folosit să am un ecran mai mare ca să văd exact cât m-am mișcat fără să fie nevoie să deschid telefonul. Eu aș lua în locul tău SWR30-ul. Ai mai multă informație pe el, plus că-l poți folosi pe post de ceas. Mi se pare super că poți citi SMS-uri și poți vedea cine te sună cu el. Mai puțin importantă mi se pare faza că pot vorbi la el, chestia aia puteau s-o scoată și păstrau doar chestia de informare: că cineva mă sună, mi-a trimis un SMS, un mail etc. Așa rămânea ai multă baterie. FitBit Flex mă ține 4 zile și nu are cine știe ce afișaj dar îl folosesc și ca alarmă (îmi vibrează dimineața la mână și mă trezesc fără sunet).

Am impresia totuși că nu are încărcare WiFi ceea ce e păcat, se încarcă conectând-ul la USB, ceea ce nu e deloc elegant.

#28
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Eu am nevoie de bratara ca sa vibreze cand ma suna cineva, primesc mesaje sau alarmele de dimineata (doar pentru asta), si daca pot controla volumul cu bratara cand ascult muzica nu ar fi rau. Si bratara o sa o tin mereu la mana de aceea vreau una usoara, nu bratara cu ecran care ar fi incomoda. Am probleme de auz si de multe ori nu ma trezeste alarma si pierd apeluri importante. De aceea vreau o bratara care sa vibreze sa ma anunte. Pentru a citi mesaje si a vorbi la telefon voi folosi intotdeauna telefonul. Daca te trezeste bratara fara sunet inseamna ca e buna pentru ce vreau eu, insa o sa astept sa iau de la Sony.
Din cate am vazut pe SmartBand Talk SWR30 pot vedea cine ma suna, aleg intre cele doua mai mult dupa comoditate, care sta mai bine pe mana... Aplicatia cu cat mergi/ce faci toata ziua nu ma intereseaza.

Edited by Jm3k3ritza, 13 September 2014 - 22:03.


#29
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostJm3k3ritza, on 13 septembrie 2014 - 21:46, said:

Eu am nevoie de bratara ca sa vibreze cand ma suna cineva, primesc mesaje sau alarmele de dimineata (doar pentru asta), si daca pot controla volumul cu bratara cand ascult muzica nu ar fi rau. Si bratara o sa o tin mereu la mana de aceea vreau una usoara, nu bratara cu ecran care ar fi incomoda. Am probleme de auz si de multe ori nu ma trezeste alarma si pierd apeluri importante. De aceea vreau o bratara care sa vibreze sa ma anunte. Pentru a citi mesaje si a vorbi la telefon voi folosi intotdeauna telefonul. Daca te trezeste bratara fara sunet inseamna ca e buna pentru ce vreau eu, insa o sa astept sa iau de la Sony.
Din cate am vazut pe SmartBand Talk SWR30 pot vedea cine ma suna, aleg intre cele doua mai mult dupa comoditate, care sta mai bine pe mana... Aplicatia cu cat mergi/ce faci toata ziua nu ma intereseaza.
Și eu am probleme de auz de aceea am preferat să-i scutesc pe colocatari de alarme zgomotoase de dimineață. Și da, e utilă chestia să vezi când te sună cineva. :)

#30
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
a aparut la precomanda pe site la vodafone si e la un pret chiar ok. La abonamentul de 13 euro este 329 de euro si 460 la liber, iar Z3 la precomanda la acelasi abonament este 449 euro si 589 la liber.  In schimb la specificatii spun ca z3 compact are 3 Gb de ram si nu 2, probabil o greseala de tipar, sau cine stie. La pretul asta nu stiu daca merita sa dai 100 euro in plus pentru Z3.... poate de Craciun sau pe la inceputul anului viitor trec si eu la el. Mi se pare de departe cel mai ok telefon. Z3, ca si Z1/Z2 mi se pare putin prea mare pentru nevoile mele.

Livrarea se face incepand cu 30 septembrie, pentru cei interesati.

Edited by t-balt, 21 September 2014 - 08:39.


#31
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Pe mine ma interesa sa stiu cand apare. Nu am de gand sa il iau din Romania ci din Spania, dar voiam sa stiu daca pana la data cand vreau eu sa il iau (de sarbatori, sau imediat dupa sarbatori) au timp sa vanda primele loturi, sa gasesc informatii utile, de la useri, nu review-uri de pe net. Pretul care il spui tu ca e, mi se pare foarte bun, pe site la Sony scrie ca ar fi 699 Z3 si 499 Z3C (mai mult decat pretul real).
Dar totusi sa vedem daca nu au iar intarzieri...

#32
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View PostLeopardSurd, on 12 septembrie 2014 - 20:45, said:

Bateria e excelentă. De mult n-am mai văzut așa ceva la un model atât de compact. Nu mă așteptam.
Destul de impresionante rezultatele.

#33
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Samsung Galaxy Alpha vs Sony Xperia Z3 Compact comparison

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iAEfCdPqJYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mi se pare foarte scump Galaxy Alpha la 530 de euro avand in vedere ce ofera. Z3 C e cu 70 de euro mai ieftin, 460.

Edited by Papillon_, 22 September 2014 - 11:27.


#34
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
review de la phonearena http://www.phonearen...t-Review_id3794

#35
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Sunt rapizi baietii de la phonearena. Ma apuc de citit, mersi Louie.
Pe topicul lui Z3 a postat enku un link spre un site care zice ca Z3 si mai ales Z3 Compact au cele mai bune baterii! Buna treaba asa, bateria mi se pare foarte importanta! Degeaba ai telefon destept daca nu poti pleca de langa priza!

#36
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008

View PostJm3k3ritza, on 21 septembrie 2014 - 11:59, said:

Pe mine ma interesa sa stiu cand apare. Nu am de gand sa il iau din Romania ci din Spania, dar voiam sa stiu daca pana la data cand vreau eu sa il iau (de sarbatori, sau imediat dupa sarbatori) au timp sa vanda primele loturi, sa gasesc informatii utile, de la useri, nu review-uri de pe net. Pretul care il spui tu ca e, mi se pare foarte bun, pe site la Sony scrie ca ar fi 699 Z3 si 499 Z3C (mai mult decat pretul real).
Dar totusi sa vedem daca nu au iar intarzieri...
Data oficiala la care se incep livrarile ar fi 26 septembrie, acum sa vedem daca se intarzie si cu cat.
Eu unul am dat precomanda mai ales pentru castile noise reduction care sunt la doar 1 Euro (fata de 80 in mod normal).
La chestia cu primul lot si eventualele probleme aferente m-am gandit si eu in prima faza, dar din cate am citit despre Z1C sau Z2, se pare ca n-au fost evolutii de la un lot la altul, iar unele probleme hardware (daca au existat) au ramas nerezolvate (de ex flash bleed la unele Z1C, in afara de cele negre).

Din moment ce il cumpar de la Sony, nici nu-i las sa respire daca o sa am probleme cu el. Daca e nevoie, o sa-l schimb in disperare, pana prind unul fara defecte.

Apropo, la Vodafone Ro o sa coste 460 de Euro la liber!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate