Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dezastru dupa anul 1

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostPrien, on 03 septembrie 2014 - 22:12, said:

[...]Dar asa, ca parinte, eu i-am zis deja plodului meu, care acum intra in clasa XII-a, ca sa aiba grija la ce facultate da. Ca de tinut in carca prea multa vreme nu o sa o fac.[...]
Domnule, jos palaria!!!!

#74
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostPrien, on 03 septembrie 2014 - 22:12, said:

Daca nu, e nevoie si de soferi..

Ce soferi...:D A fi sofer a devenit post de "lux". La fiecare anunt de angajam sofer, sunt cel putin vreo 2000 de aplicatii in mai putin de 2 saptamani.
Pana si postul soferilor e amenintat. In mai putin de 20 de ani, masinile vor fi complet autonome.
Soferii care au acum 20-30 de ani, nu-i vad iesiti la pensie pe postul asta.

#75
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View PostPrien, on 04 septembrie 2014 - 13:10, said:


Pe cand un medic nu poate taia un picior, decat daca e Ciomu.......


Ala nu taia picioare...Posted Image

#76
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu bine ca si voi stiti bine cine a fost Ciomu.. Dar aici trebuie sa scriu "ali gant",
Daca nu scriam picior ci ...luam warn.....

Altfel, eu i-am enervat pe prea multi de/scriind cat sunt pasionat de meseria mea. Si extrem de sincer ma asteptam ca si altii sa imi spune, nea inginere, si eu sunt in freza dupa jobul meu...
Cand fac un program, ma uit prin microscop la o amoeba, sau cum ii zice, cand simt ca plodul pe care il invat pricepe...am "orgasm", asa cum zici ca ai si matale cand iti pleaca 'mortul"..
De aia sunt "ofticat" pe cei tineri care se oftica pe mine cand ii intreb ceva si ei" nem to dom', sau cum se scrie...Ok, unul nu stie, altu nu pricepe ce vreau, dar totusi, ma asteptam ca dupa un timp cineva sa imi spuna divizor de tensiune..sau de cur ent, sau cum ii zice...nu pi dos...
Eu mi-am transformat de multe ori URA si nedragostea fata de un prof in arma...Asta pt ca nu puteam sa il ocolesc..Dar nici el nu putea sa imi dea doar 5...
Si ne sicanam reciproc...ma rog, totusi profule e mai tare..Dar cand i-ai ros cartea, cursul...si ii poti sa ii spui bazat, soryy, asta nu e ati zis..nu e in curs..carte...si scoti dovada...e o "divina placere"..
Atfel, jur ca nu am terminat Electronica cu 10. zece Si nici istoria nu o voi absolvi cu 10..La ambele am avut si am si 9, etc.Ccorect, am avut materii care nu mi-au placut, ca de ex Fiabilitatea...
Dar acum vre-o zece ani, cand, bagat intr-o comisie de licitatie, i-am spus unui atunci director ca MTBF-ul este..si ca si dvoasta si eu am facut aceaisi facultate...
Din zambetul lui am stiut ca am frigiderul plin...asa ca totul a fost "priceless".....
Si la urmatoarea negociere de salariu, directorul meu, care fusese martor la faza, mi-a dat mai mult decat ma asteptam...Din pacate in 2004 a fost ultima

Edited by Prien, 04 September 2014 - 22:25.


#77
RaduGL

RaduGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.11.2012

View PostPrien, on 03 septembrie 2014 - 22:12, said:


3) sincer, ce se preda acolo te intereseaza la fel de mult ca ce au facut submarinele germane..Asa ca pierzi vremea. Ce vor babaci, e strict treaba lor.


Tare asta cu submarinele germane...Eu sunt student la Electronică și Telecomunicații aici în Galați, și pot spune că adeseori istoria mi se pare mult mai interesantă decât materiile plictisitoare pe care sunt nevoit să le studiez la facultate. (cred că și eu mi-am greșit vocația, din păcate sunt deja in anul 4).
Offtopic: Nick-ul tău este inspirat de legendarul comandant Gunther Prien ? Posted Image

#78
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
RaduGL
Tinerete, frumusetea este in ochii privitorului. Acuma eu poate, adica sigur, sunt pasionat de electronica. Si de aia am facut facultatea asta si nu ASE sau alta..
Da, unele cursuri sunt matematizate. Deci seci. Dar abia cand vezi formulele poti intelege de e musai sa pui un FTJ la iesirea unui demodulator de produs..
Asta-i diferenta dintre un inginer si un depanator..Si nu scriu la misto, pt ca chiar mi-a placut sa depanez..
faptul ac intelegi bine matematica te ajuta sa pricepi fenomenele. Iar cand in fata un mort, care se uita la tine cu ochii reci, trebuie sa te folosestei de tot..
Ca sa nu mai zic, ca dupa ce ai gasit si apoi eliminat cauza, iar aparatul "agraieste", iar clientul sare cu banu'..Sa vezi cum te re/simti...
Ma rog, cat timp am fost student si imediat dupa am avut si cliente, care mi-au rasplatit munca si altfel..Ma rog, dupa ce m-am impretenit cu cea care mi-a devenit sotie, am primit doar bani..
Cuvintele astea pot parea laudarosenia unui om batran. Dar jur ca asa e. Stiti cum e sa mergeti pe strada gandidu-va, am masurat,am inlocuit, curentul trece pe acolo, am tensiunile asta, ce .......beeep sa ii mai fac?Si cand iti pica fisa de abia astepti sa ajungi sa aplici ideea..
Sau la job, proiectarea de cablaje naste uneori niste chestii... traseele se incruciseaza de iti vine sa te spanzuri... Si in mod clar, dupa o refacere in care ai muncit niste multe ore, si apoi constati ca de fapt, "zda m...., inainte era mai bine"...A, la inceput salvam peste, ...Pana cand m-am invatat sa zic versiunea 1, etc...
Vedeti tinerete, poate parea aiurea ca descriu situatii in care desi eram singur am iesit pe locul al II-lea. Eu consider asta tranfer gratuit de experienta..Poate candva, cineva isi va aminti. Ba ce ..mea abera ala acolo? Aha. Mda, avea dreptate, tu....-l, hai sa ridic o bere in sanatatea necunoscutului care atunci m-a plictisit...
In Galati este un mare radioclub. Si cativa radioamatori, din care chiar unul profesor universitar. Ia cauta dta prin http://radioamator.r.../cbjud.php?j=GL
Ieri mi-a montat o antena noua pe masina . Si in drum spre casa, desi poate parea imposibil, am vorbit cu cineva din Bulgaria..Radea sotia de mine cand ma vedea ca topaiesc de fericire..
Sau mai de mult, eram pe calea Dorobantilor .. si cand l-am prins pe unul din Pitesti...nu am mai mers.. Am zburat..
Distantele fata de Bucuresti nu par mari, dar in banda respectiva de frecventa semnalul nu se prea reflecta...Asa ca ambele cazuri descrise au fost pt mine EVENIMENTUL ZILEI.. Si cativa mi-au zis in fata ca ..frigiderul...Dar si asta mi-a placut.cand i-am vazut cat se oftica.. Nvidia e si ea un sentiment...Asa, crapati pt ca ma invidiati...
Asa ca daca eu om batran, tocit si harsiit, ma bucur de niste chestii, zau ca nu va inteleg pe voi, astia mai tineri, care ar trebui sa bubuiti..

Da, mi-am ales nickul Prien dupa mare as al submarinelor germane..Pt ca dta esti la Electronica si zici ca iti place Istoria, te-ai gandit sa citesti despre aparatura electronica din al II-lea razboi?.
Ia cauta cartea aia superba "Un razboi ultrasecret" a englezului R. V. Jones..Cum era expresia "highly recommend".? .Am palavragit despre ea in "cartile WWII"...
Ia invata ce inseamna FuM,-ul, Wotan, Freya, ce a insemnat Metox-ul,,,,Si de ce..si cum a ajuta apoi distrus ...
Sau Paraset-ul...Eu o sa incep sa imi construiesc unul...am aproape toata piesele, am si sursa..
Mda, cred ca e clar ca am si autorizatie de radioamator. Da si dta examenul...http://www.ancom.org.ro/radioamatori_2899  Pana la 11.10.2014 ai tot timpul sa inveti, iar Iasul nu e prea departe de Galati...
Stiu 2 oameni care cand si-au trecut in CV faptul ca au autorizatie de radioamator au iesit mai rapid in evidenta. Si la firme mari, multi nationale, nu la ...firma celebra, de stat..
Si lucreaza pe $ adevarati, nu lei tramvai, ca stiu eu cine...Da si pe vremea mea, in aprilie 1990, a contat. Ai asa ceva, aha, deci esti pasionat...deci la job te vei descurca mai bine decat unul care e doar platit..
Mama, cat m-am lungit. Preluati esenta si folositi-o...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate