Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dezastru dupa anul 1

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
Renunta la facultate si incepe alta, dar ai grija sa alegi ceva ce-ti place. Du-te la Informatica, la Universitate.

#20
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 DannyOMD, on 29 august 2014 - 07:56, said:

Renunta la facultate si incepe alta, dar ai grija sa alegi ceva ce-ti place. Du-te la Informatica, la Universitate.

acolo nu merge fara matematica si.. lui nu-i place matematica

#21
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
Atunci ii recomand sa faca Sportul. Dar nu stiu daca ii place.

#22
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 babalaul, on 29 august 2014 - 06:49, said:

asteapta anul 2-3 . cand treci pe specializare, ca materii. vei vedea altfel facultatea.
Cum zicea un prof de la Cluj, tot Politehnica: "primii 2-3 ani is mai grei, pana ajungi in anul doi" :D

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

 tsunnami, on 29 august 2014 - 08:01, said:


acolo nu merge fara matematica si.. lui nu-i place matematica

Omul a zis ca nu-i place fizica, nu matematica.
@initiator: nu este nicio rusine sa renunti la facultate/sa te razgandesti. Zi mersi ca s-a intamplat acum si nu peste 3 ani. Cum zicea cineva mai sus, aseaza-te undeva si linisteste-te, gandeste-te ce vrei sa faci mai departe si, neaparat, ce iti place. Vorbeste cu parintii tai, explica-le situatia. Sper ca sunt suficient de deschisi incat sa intelegea ca e decizia ta in legatura cu facultatea pe care s-o urmezi.

Multa bafta.

#24
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Nu cred ca parintii vor intelege deoarece :
1. Nu au facut facultatea
2. Au facut-o in vremurile cand nu-ti bubuia discoteca la doi pasi de locul unde stai (in timp ce "inveti" pe DOTA cu facebook in bara)

Edited by John_Biggun, 29 August 2014 - 09:04.


#25
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 AlexEn, on 29 august 2014 - 08:59, said:

Omul a zis ca nu-i place fizica, nu matematica.

 WaW44, on 29 august 2014 - 01:51, said:

Nici matematica nu pot spune ca era favorita mea,


#26
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
daca nu ai credite suficiente bag de seama ca nu doar fizica e problema

#27
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
La aceeași facultate sunt și eu...am 3 restanțe, sper să iau măcar 2 acum. Ce-i drept, nici mie nu-mi place ce facem acum, dar aștept anul 3 când, cum a spus și cineva mai sus, încep specializările și va fi altfel. Iar cu restanțe și diferențe...asta e, merge până la licență sau până luăm 5-ul.Posted Image
Poate ție îți place altceva, dar eu, dacă nu termin ceva din Poli, n-aș putea face altă facultate pentru că mereu am urât româna (deci cad cele gen Jurnalism, Drept, SNSPA etc.) și în liceu am avut o experiența neplăcută cu economia (era să rămân corigent, nu vreau să mai aud de ea), deci clar nu pot merge la ASE. Cu matematica și fizică m-am înțeles destul de bine până acum...
Te sfătuiesc să te mai gândești, e păcat să renunți! Posted Image

#28
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.01.2014
Poti urma o facultate si fara sa-ti placa prea mult facultatea respectiva.
Te poti angaja si poti sa-ti indeplinesti atributiile de serviciu fara sa-ti placa, la inceput, ce faci. Pentru ca esti un angajat bun, vei fi avansat si vei avea un salariu care sa-ti permita sa-ti intretii familia. Iar asta este, cu siguranta, un motiv de multumire.

#29
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

 pelikanu, on 29 august 2014 - 06:19, said:

Este putin neobisnuit sa ai restante in primul an.

Se vede ca nu ai terminat la UPB!
Acolo, de regula grosul de restante sunt in primii ani.
TOATE restantele pe care le-am avut (facultatea ELTH), au fost in primele 2 semestre. Restul.... a fost fara probleme.

Edited by Werewolfc, 29 August 2014 - 09:35.


#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Iti place programarea? Si la universitate e sectie de info. Gasesti pe net curricula pe toti ani - poti sa-ti dai seama cam cand "intrii in paine".

#31
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

 don_dannielo, on 29 august 2014 - 07:35, said:

Si daca nu termini in 4 ani ce?
E ceva normal la ETTI.
Corect.

 Werewolfc, on 29 august 2014 - 09:35, said:

Se vede ca nu ai terminat la UPB!
Acolo, de regula grosul de restante sunt in primii ani.
TOATE restantele pe care le-am avut (facultatea ELTH), au fost in primele 2 semestre. Restul.... a fost fara probleme.
Noțingher, Stanciu... Posted Image

#32
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Personal cred ca in viata ca sa ai succes, si sa iti faci treaba cu placere este musai sa iti placa ceea ce faci, nu iti place matematica si fizica? nici mie, dar este o idee proasta sa faci ceva ce vor parintii tai, chiar daca sunt bine intentionati,  parintii fac rau copiilor fara sa isi dea seama, tot cu bune intentii, cauta ceva ce iti place sa faci, gandeste-te ca vei munci in acel domeniu, si decat sa te duci cu scarba la munca, sa iti faci treaba fara tragere de inima mai bine lasa-te, nu prea sunt sigur daca in anul 3 cand incep nu stiu ce specializari, s-ar putea ca opinia ta sa se schimbe,este un pariu prea lung ca sa il faci, renunta acum cat nu e prea tarziu, viata este prea scurta ca sa pariezi pe calul necastigator, stiu, acum esti tanar si ai sa spui ca mai ai 50-60 de ani de trait, dar crede-ma ca ajungi la 40-50 fara sa iti dai seama, si sunt lucruri care nu se mai pot face, poate doar in filme,asculta-ti inima si fa ceea ce iti place.

 Krystina, on 29 august 2014 - 09:33, said:

Poti urma o facultate si fara sa-ti placa prea mult facultatea respectiva.
Te poti angaja si poti sa-ti indeplinesti atributiile de serviciu fara sa-ti placa, la inceput, ce faci. Pentru ca esti un angajat bun, vei fi avansat si vei avea un salariu care sa-ti permita sa-ti intretii familia. Iar asta este, cu siguranta, un motiv de multumire.

Niciodata nu o sa fii un angajat bun fara sa iti placa ceea ce faci, dragoste cu sila nu se poate, mai lasati nlp si filmele americane, uneori viata nu e ca in filme

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 Krystina, on 29 august 2014 - 09:33, said:

Poti urma o facultate si fara sa-ti placa prea mult facultatea respectiva.
Poti dar la ce bun ?

#34
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.01.2014

 sammydo, on 29 august 2014 - 09:42, said:

Niciodata nu o sa fii un angajat bun fara sa iti placa ceea ce faci, dragoste cu sila nu se poate, mai lasati nlp si filmele americane, uneori viata nu e ca in filme

Chiar imi plac filmele americane, dar ceea ce am scris este din experienta proprie. Puteti sa credeti sau nu.
In liceu poti invata bine la toate materiile si sa nu-ti placa in mod deosebit matematica si fizica, dar sa-ti para cele mai simple materii pentru ca sunt logice. Si asa ajungi sa urmezi politehnica.

Apoi, ar trebui sa remarcati ca am scris ,,la inceput”. Deci, in timp, gasesti si la meseria pe care o faci ceva care sa-ti placa.

#35
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 jully1994, on 29 august 2014 - 09:21, said:

La aceeași facultate sunt și eu...am 3 restanțe, sper să iau măcar 2 acum.
Pai ajuta-ti colegul de forum Posted Image

#36
WaW44

WaW44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2014
Salut!
Multumesc pentru raspunsuri, in primul rand.
Sunt la ETTI la Cluj, nu la Bucuresti.
Restantele sunt majoritatea din primul semestru, cand efectiv "mi-am bagat picioarele". Dati-mi in cap...

Vad ca parerile sunt foarte impartite, ceea ce ma face si mai nedumerit. Este exclus din start sa pot purta o discutie serioasa cu ai mei, din motive pe care chiar nu vreau sa le expun aici pe forum. Ei sunt amandoi ingineri.
Chiar nu ma incalzesc raspunsurile rautacioase de genul "fa facultatea de sport" sau "tie nimic nu iti place". Tocmai asta e problema, ca daca nu auzeam asta acasa, nu mai intrebam aici.
In rest, nici sa nu iti placa facultatea, sa fie si grea si sa fie si "inveti pe dota si cu facebook in bara", vorba unui coleg de aici, rezultatul poate fi doar unul singur, nu? :)
Cat despre locul de munca, sunt si eu de acord cu cei care spun ca nu poti face toata viata ceva ce iti provoaca repulsie. Oricat de bine ar fi platit. Bine, vorba vine, ca oricum nu sunt salarii imense in majoritatea domeniilor, dar asta e o alta discutie aici.

In alta ordine de idei, o sa ma duc la examene, o sa incerc sa le iau, iar intre timp ma mai inscriu si in alta parte. O sa iau o decizie saptamana viitoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate