Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum vă închipuiați acum 14-16 ani că va arăta România în anul 2014?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#19
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Daca erai Bucurestean, cu siguranta atunci un lucru pe care il doreai era sa dispara jegurile alea de maidanezi, ca era full de ei, in haite mari, oriunde mergeai, aveau chiar strazi care erau numa ale lor.
O gramada isi planificau traseul conform.

Apoi, ca tot se obsedeaza despre mobile, toata lumea vroia sa dispara dreq hotii de buzunare din trolee si autobuze. Cand s-a deschis Bukresh Mol era clar unde se aduna si se bat pe loc. Te urcai in autobuz la Unirii sa o iei incolo' -> stateai cu ochii in patru!

Edited by PaulFCB, 22 August 2014 - 03:59.


#20
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
1999--- In 2000 aveam majoratul...

Visam la drumuri mai bune, autostrazi catre vest, nu ma interesa politica dar vedeam Romania sa nu zic ca pe Germania, ci ca pe Franta... Mai ales ca acela era anul preluarii Daciei de catre Renault.
Nu mi-am pus problema pana recent sa fiu nevoit asemeni parintilor mei (cand erau tineri) sa emigrez, pt ca copiii / copilul meu sa aiba si alta sansa decat generatie de sacrificiu.

Tot in 1999 se daduse drumul de unu sau doi ani la primul reactor CANDU... visam o infrastructura terminata, dupa cum ziceam, autostrazi, cai ferate electrificate si nu de mare viteza, 200 la campie si 160 in general e suficient, Marile Proiecte ale lui Ceausescu (nu Sova) terminate <CN Cernavoda, Valcele - Rm. Valcea, port pe Dunare la Bucuresti>, inca o centrala nucleara, 8-10 magistrale diametrale de metrou, troleibuzarea completa a ITBului, erau DACurile alea cu burduf, si visam la ce vazusem in Austria si Elvetia, tranzitia catre o economie puternic industriala dupa modelul german.

Inca de pe atunci identificasem pericolul demografic, si consideram ca e de datoria bosorogilor inca tineri sa aseze tara pe un fagas propice, pt ca altfel ei nu vor supravietui, ramane sa vedem si daca partea a doua se va indeplini, sau cum vor supravietuii bosorogii fara pensie!

Edited by Hedonist, 22 August 2014 - 06:04.


#21
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu ma uimeste Romania de azi, ma uimeste naivitatea mea din trecut.

#22
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Acum 16 ani:

-eram la liceu in a...11-a

- imi amintesc si acum ca dadeai beep la telefon sau vb 2-3 secunde, ca sa spui unde esti. Costa vreo 5$ sa vb 10 minute.
- telefonie mobila accesibila tuturor aproape gratis, sau gratis (s-a realizat, si mai e doar un pas pana la gratis).DA
- toate calculatoarele sa fie legate in retea si sa fie accesibile oricui. Pe vremea aia si sa ai LAN (un swtich si cateva fire trase) costa o avere.DA.
- In 1998 speram ca in 2014 sa nu ne mai futa grija cat costa benzina. Ba chiar visam ca masinile sa nu mai foloseasca benzina de loc. NU.
- visam as avem vreo 3000 de KM de autostrazi (ca alea desenate de Ceuasescu). NU
- visam la un transport in comun bine pus la punct, iar elevii sa nu mai fie urmarati de controlari ca ultimii infractori. S-a dat in schimb gratis la pensionari (ca doar ei sunt viitorul tarii). NU
- cel putin 7-8 magistrale de metrou. Metrou in Colentina, in Pantelimon, in Dr Taberii, la Otopeni, Metrou din Bragadiru pana in Afumati si din Cornetul pana la Cernica/Branesti. NU.
- Dacia sa devina o masina vanduta si inafara Posted Image . Da.

Acum 14 ani. In 2000.

- Romania sa nu mai fie afectata de tot felul de crize economice, ori mari tunuri. Vezi protestul minerilor din `99, falimentul BIR, marele tepe de dupa. NU
- Romanaia sa nu mai sufere de somaj. Sa fie industrii intregi care au fost sterse de pe fata pamantului. ex. Siderurgia. NU
- Sa stiu ca voi face o facultate (inginerie) si nu voi ajunge direct somer. In 2000 erai prost daca faceai Politehnica, un fraier. Era la moda $$mecheria&bisnita. Multumim lui Nastae si La multi ani acolo unde e ! NU
- Un inginer sau un profesor cum au fost parintii mei, sa ajunga sa traiasca normal din salariu care il aveau. Sa fie in adevaratul sens al cuvantului clasa medie. Sa nu se mai uite la cat costa una sau ailalta de cate ori se duceau la piata.
Sa aiba o pensie decenta. NU
- Romania sa ajunga cel putin la 1/3 din nivelul de trai al Germaniei. NU


Inafara de internet si telefonie, in Romania nimic nu e bun.Si asta datorita tot celor ca noi, care intre 2002-2006 am impanzit Bucurestiul si marele orase cu mii de kilometrii de fire.
Alea de pe stalp. Altfel stateam si acum tot cu catv, si internet limitat cu alti opreratori. Uite peer-ul nu e peer-ul.

Edited by M4V3RiCk_, 22 August 2014 - 07:45.


#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
De ce să dispară întergi industrii?

@ Daibolkia : s-o fi modernizat unele dintre clădirile în care funcţionează unităţiile de învăţământ, dar sistemul în sine nu. Tot pe memorat e bazat. Nu te prea învaţă nimic practic (nici măcar la nivel social).

Iar eu eram pur şi simplu visător... bine, nu cunoşteam totul pe atunci. Nu cunoşteam gradul de corupţie din România.

#24
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Speram sa vad un proces rasunator. Procesul de la Bucuresti. Proces de condamnare a clasei politice romanesti. Aiurea, dar mai tre sa astept 14-80 de ani

#25
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cred ca d-asta n-ai un loc de munca DJL, pentruca visezi prea mult!!

#26
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Acum 14-15 ani eram deja consolat.
Eram lamurit.
Abia in ultimii ani ai administratiei Constantinescu si ai guvernelor CDR am reusit sa inteleg faptul ca problema adevarata a Romaniei este poporul in esenta lui.
Atunci m-am linistit.
Mi-am dat seama ca sperante de mai bine nu exista, ca poporul nu-l poti schimba dupa voie si nevoie. Cel putin metehnele si naravurile lui.
Am realizat ca tara se va schimba, de multe ori in bine, insa problemele de fond vor ramane intru eternitate. Ori se vor atenua in decursul a zeci de generatii.
Caci esentele sunt mai in adancime decat politicul si spectacolul dezgustator al zbaterii de zi cu zi...
Politicul este doar suprafata mizeriei morale, crema cea mai urata si rau mirositoare, cea mai la vedere, in care se zbate aceasta populatie de multe ori needucata, buimaca, saracita si abrutizata pe care o numim generic poporul roman.
Suntem o tara incremenita in timp.

De aceea nu prea exista solutii viabile, doar carpeli de moment.
De aceea ni se pare ca nu avem incotro, orbecaim si orizontul ni se pare urat.
De aceea ne certam orbeste si isteric pentru nimicuri, cand viata este atat de scurta si trece repede.
De aceea nu putem alege intre bine si rau, doar intre rau si foarte rau.
De aceea nu ne mai place nimic.

Pentru ca problema este in noi si nu o putem rezolva.
Nu ne putem "exorciza" raul si uratul.
Nu putem deveni morali, civilizati, educati si senini pentru ca asta ni-i firea.
Avem idoli falsi, valori indoielnice, repere proaste si idei fixe si depasite.
Existam ca natiune intr-o lume pe care nu o intelegem si nu o acceptam.

In opinia mea pe termen scurt si mediu exista solutia acceptarii starii de fapt sau emigrarii. Deci, solutii individuale.
Solutia unei schimbari radicale nu exista. Doar lente, extrem de lente, pentru care nu stiu cati dintre Dvs. sunt dispusi sa astepte zeci sau sute de ani.

Insa, o unda de optimism.
Firava...

Romania in opinia mea traieste prea bine fata de ce ar fi putut trai.
Am avut totusi noroc.
Am fi putut sfarsi-o prost, in razboaie civile, in foamete, in altele si mai si...

Deci, s-a putut.

Istoria s-a dovedit intelegatoare cu noi si oarecum aceasta tara si-a depasit conditia.
Am avut in timp un noroc proverbial care cred ca nu ne paraseste nici astazi.
Prin urmare cred ca soarta, istoria sau D-zeu ne va impinge taras - grapis inainte, in ciuda tuturor piedicilor.

Edited by sylvius, 22 August 2014 - 11:27.


#27
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Io am terminat cu visatul si fanteziile privind clasa politica in 98 cand impreuna cu alti cativa am fost luati de Zoe Petre si Vlad Nistor sa lucram ca un fel de interni la Cotroceni. Fenomenala prostie a cederistilor plus calitatea seniorilor penetisti m-a socat de-a binelea.
M-am intrebat si atunci si de-atunci incoace de ce a trebuit arestat un Tepelea, un Diaconescu sau Niculescu-Galbeni de catre regimul comunist. Ca nu ar fi constituit nici cel mai mic pericol pentru un regim atat de non-valori erau. Numai prin natura totalitara a comunismului poti intelege de ce acesti mediocri au fost bagati in seama.

#28
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdjl, on 22 august 2014 - 00:44, said:

(cine își închipuia în trecut că cu tarifele va fi exact inver... să fie mobilul mai ieftin decât fixul).
Eu. Pt. ca e mai ieftin sa pui antene pe ici pe colo decat sa tragi/intretii fire catre fiecare client.
Desigur, se uitau amicii la mine ca la urs cand le "proroceam" situatia :)

Cat priveste alte.. "prorociri".. De fapt, dorinte. In mica mea localitate speram si chiar credeam ca Nonstop-ul o sa dainuie. Ete fix. S-a facut 20:00, pa si pu' la revedere, esti pe cont propriu. Exceptie daca vrei sa te faci muci, inca mai poti pana spre 23 asa..

Pentru urmatorii 14 ani, sper sa vad pana atunci un presedinte in pujcarie. Presedinte roman, adica. Macar asa, cateva luni, poate un an 2.
(ho ! nu conteaza care)

#29
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
acum 14 ani...
o visam mai saraca... exact cum va fi peste 14 ani
ma mir ca inca nu se numeste Tigania... din moment ce populatia rom maniei este confundata cu tiganii de restul lumii
Sper peste 14 ani sa-si schimbe denumirea, iar cei de etnie romana sa aibe macar aceleasi drepturi cu cei de etnie roma.
viitor negru prevad.
Eah, nu chiar negru...roscat inchis...
hotia va guverna muult si bine, regulile in acest sens sunt prea bine puse la punct. Ca la tigani.

Edited by sarac.lipit, 22 August 2014 - 12:46.


#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostKokoshmare, on 22 august 2014 - 12:20, said:

Io am terminat cu visatul si fanteziile privind clasa politica in 98 cand impreuna cu alti cativa am fost luati de Zoe Petre si Vlad Nistor sa lucram ca un fel de interni la Cotroceni. Fenomenala prostie a cederistilor plus calitatea seniorilor penetisti m-a socat de-a binelea.
M-am intrebat si atunci si de-atunci incoace de ce a trebuit arestat un Tepelea, un Diaconescu sau Niculescu-Galbeni de catre regimul comunist. Ca nu ar fi constituit nici cel mai mic pericol pentru un regim atat de non-valori erau. Numai prin natura totalitara a comunismului poti intelege de ce acesti mediocri au fost bagati in seama.

Interesant ce spui.

#31
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Probabil li s-au părut extrem de inteligenţi!Ca în romanul lui Marin Preda când gardianul l-a înjurat de Dumnezei şi Paşti pe deţinut când acesta i-a comunicat numărul pe care trebuia să-l noteze:o mie trei!Dându-si seama că-i analfabet acesta i-a spus:„zece zero trei"! - Aşa mă,aşa,grijania mătii!...

#32
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsylvius, on 22 august 2014 - 11:19, said:

Prin urmare cred ca soarta, istoria sau D-zeu ne va impinge taras - grapis inainte, in ciuda tuturor piedicilor.
suuper comentariu
clar inainte... taras... in fond esti weceul din fundul curtii imperiului uia ... si p-ala il varuiesti din cand in cand... deci progres!

intr-un singur aspect gresesti... l-am scris in stanga ...deasupra avatarului.

Edited by sarac.lipit, 22 August 2014 - 12:54.


#33
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View Postdjl, on 22 august 2014 - 00:03, said:

Cum vă închipuiaţi acum 14-16 ani că va arăta România în anul 2014?

Cam asa cum va arata in 2028.

#34
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Si asta cu tiganii era

View Postsarac.lipit, on 22 august 2014 - 12:45, said:

acum 14 ani...
o visam mai saraca... exact cum va fi peste 14 ani

De ce? Era mai bogata Romania acum 14 ani? Posted Image))

Cat tot ziceau de telefoane mobile, pe atunci, nu era semnal ca acum, de multe ori unii prin cartiere in Bucuresti nu aveau liniute si reclamau pe la Connex si Dialog ca nu se pot folosi de serviciile lor, ca sa remedieze situatia, trimiteau o dubita in cartier sa se plimbe pe acolo, aveai semnal cateva ore Posted Image.

Pe vremea aia nu erau corporatii ca acum, daca erai la Connex erai smecher, traseul era prestabilit, incepeai cu o admitere la Vianu, pentru ca era crema liceelor in special cand vine vorba de informatica, apoi vezi ce faci, cert e ca iti iesea, ajungeai cumva la camasa in carouri sa lucrezi undeva de la etajul 7, ce era si o mai mare raritate pe atunci.

Politic, era distrusa Romania, dovada ca Iliescu il avea pe Vadim contracandidat, singura speranta dar fada era un baiat care tocmai castigase la baioneta alegerile de la Primaria capitalei, iar in 2001 l-a mazilit la congres pe Petrica, usor usor se contura sfarsitul acelei dominatii care parea eterne PSD, ca singura de pana atunci, a mosilor din PNT, era consumata bine.

Edited by PaulFCB, 22 August 2014 - 14:08.


#35
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Din păcate acel băiat a foat atras în niste curse şi nu a ştiut de cea mai mare escrocherie de după WW2 când o flotă de 362 de vapoare a foat vânduta pe mai nimic!Ticăloşii au ascuns aceste fapte unui băiat ingenuu!

#36
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
-in 2000 visam falimentul televiziunii prin cablu-inlocuita cu un singur post de emisie DVB-T cu 30-40 programe, PC-uri fara nici o piesa in miscare mecanica, care sa consume 15W cu tot cu monitor si sa poata functiona cu acumulator cand nu e curent la retea, internet gratuit wi-fi cu 1Mbps in tot Bucurestiul, telefonie mobila Iridium(prin satelit) nelimitata ca minute, cu 5$/luna abonament, probabil prin 2020 tren Maglev Bucuresti-Constanta cu 700 kmh, visam disparitia completa a monitoarelor si televizoarelor CRT, inlocuite de VFD sau de OLED(LCD-urile aveau imagine naspa prin 2000, erau fragile si groaznic de scumpe).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate