Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sala Playstation 4 , Costuri si Opinii !?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
In cat timp crezi tu ca o sa scoti investitia???Crezi ca merita???Bagi cel putin 10-15.000lei in sala....Eu zic ca nu merita!

#20
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 veman, on 17 august 2014 - 22:07, said:

Asta am facut si noi : un local mai frumos si mai modern fata de concurenta si... apoi au mai aparut inca patru sau cinci... in final am stins lumina vreo trei.

Nu inseamna neaparat ca mai frumos si mai modern iti va garanta succesul ori iti va genera profit mai mare.

La start, investitia trebuie sa fie cat mai redusa, apoi vezi ce trebuie sa modernizezi.

Vezi ca pe la Reg. Com. este un departament ceva care ar trebui sa-ti elucideze misterul cu licentele... cel putin asa am retinut, ca se ocupa de PJ cu informatii despre desfasurarea activitatii.

Totodata mai poti intra si pe avocatnet si sa arunci intrebarea acolo, strict referitoare la hartogarii si legi.

Eu am Xbox (de care oricum nu prea am timp), dar daca eram mai tanar si nu aveam posibilitatea ca sa-mi cumpar... poate m-as fi dus intr-o astfel de sala... asa cum ma duceam acum 15 ani sa joc Street Fighter si alte alea ... Posted Image

Cat despre harta din SIMS Posted Image ... invata si tu un SketchUp

Am o prietena care tocmai si-a deschis un SH amenajat intr-un mod "simpatic", altfel decat ce alte SH-uri am vazut eu, dar fiindca magazinul ei este plasat aiurea (pe o strada putin circulata), concurenta de vis-a-vis ia tot. Concluzia este ca trebuie sa analizezi potentialul din zona aia in care ai tu spatiul.

Retine un aspect : va trebui sa fi 99% legal si din 1% sa scoti grosu' . O sa-mi sara forum-istii in cap, dar cam asa sta treaba...in realitate!

Multumesc , da si mi-ar place sa fiu 99% legal, dar nu prea poti in Romania , o sa ma informez . Mersi frumos !

 george_eu25, on 17 august 2014 - 22:31, said:

In cat timp crezi tu ca o sa scoti investitia???Crezi ca merita???Bagi cel putin 10-15.000lei in sala....Eu zic ca nu merita!

Nu e vorba de in cat timp imi scot investitia , ca daca stai sa o iei asa , in orice afacere iti scoti foartee greu investitia , e vorba de cati bani iti vin zilnic/lunar ....  ca sa poti traii , ca asa pot traii din banii care ii bag dar se duc asa din afacere nu se duc ca iti vin constant .

#21
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 Stoican95, on 17 august 2014 - 19:36, said:

Buna Ziua , cum sa incep, am un spatiu de 20 m.p...
Incepi cu stangul! 20mp in care mai înghesui și o baie? Până și dormitorul din care scriu este mai mare!

#22
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 pustiu_22, on 17 august 2014 - 22:43, said:

Incepi cu stangul! 20mp in care mai înghesui și o baie? Până și dormitorul din care scriu este mai mare!

mda ... o sa ma gandesc si la aspectul asta dar pentru 4  console ma gandeam ca e suficient ..

#23
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

 Stoican95, on 17 august 2014 - 19:36, said:

Buna Ziua , cum sa incep, am un spatiu de 20 m.p , in Pantelimon ,  la 5 minute de centru ,  situat la mijlocul unei strazi care are iesire la strada principala , ma gandesc serios sa deshid o sala de ps4 cu un firgider cu snaksuri cu muzica , sucuri etc si cu un program de la 12 dimineata pana la 6-7 dimineata,pentru ca nu prea are nimeni paici si nu prea isi permite nimeni sa isi ia un ps4 , am vazut ca pe net un ps4 valoreaza in mare 15-20 milioane , am pus o valoare toatala de 80 milioane costul a 4 ps4 + modare + jositikuri , plasmele le am deja , si am mai pus 50 milioane pentru modernizarea spatiului  pentru ca in momenutl asta spatiul nu are baie si ma gandesc sa fac una mica pe hol . Ca , concureta am o sala de xbox 360 in celalalt colt al orasului  , orasul fiind destul de mic, dar nu prea imi fac probleme ptr ca am multe idei pentru reclama . Vreau sa va intreb , de ce acte am nevoie pentru ca am inteles ca nu prea poate nimeni sa fie in legalitate cu o afacere ca asta din cauza licentelor dar as vrea sa stiu ce acte imi trebuiesc ca sa fiu macar cat de cat in legalitate si ce costuri as mai putea intampina in aceasta afacere dar si alte opinii ?  Atasat am pus o poza din sims cum ar arata locul, momentan nu are acea baie pe hol ( ps. am exagerat putin in sims ) . Multumesc !


Mai plateste cineva ca sa se joace intr-o sala??? eu zic ca dai faliment 100% mai ales cu ps4.Au trecut vremurile alea cand era febra mare in 99 2000 unde iti faceai rezervare la sala cu doua saptamani inainte,astia din generatia noua sunt cu facebook cu altele,si oricum nu ai jocuri pt ei nu vine nimeni sa joace de la tine fiecare e obisnuit cu calc lui mouse etc gamepad,acum poti sa joci online (inainte nu se putea)
Mai bine iti faci o sala simpla ca inainte si ii lasi sa joace gratis cu conditia sa iti faca consumatie,macar vinzi ceva de la butic,daca vezi ca prinde si le intra la unii microbul atunci pui si o taxa

#24
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 maxmedia1999, on 17 august 2014 - 23:32, said:



Mai plateste cineva ca sa se joace intr-o sala??? eu zic ca dai faliment 100% mai ales cu ps4.Au trecut vremurile alea cand era febra mare in 99 2000 unde iti faceai rezervare la sala cu doua saptamani inainte,astia din generatia noua sunt cu facebook cu altele,si oricum nu ai jocuri pt ei nu vine nimeni sa joace de la tine fiecare e obisnuit cu calc lui mouse etc gamepad,acum poti sa joci online (inainte nu se putea)
Mai bine iti faci o sala simpla ca inainte si ii lasi sa joace gratis cu conditia sa iti faca consumatie,macar vinzi ceva de la butic,daca vezi ca prinde si le intra la unii microbul atunci pui si o taxa

mda e si asta o idee dar zic ca va merge pentru ca nu au multi posibilitatea sa isi cumpere un ps4 si grafica si tot va fi deosebita .. e altceva .. si aici se pot juca cu prietenii eu ma duc la o sala unde chiar trebuie sa faci rezervare .. ca sa prinzi  un loc pacolo si cand ma duc stau 5-6 ore eu cu inca 3 prieteni

#25
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012
Spatiul e al tau sau inchiriat?? ca daca e al tau merge sa incerci,cam mic dar asta e.Din ce oras esti?

#26
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 maxmedia1999, on 17 august 2014 - 23:46, said:

Spatiul e al tau sau inchiriat?? ca daca e al tau merge sa incerci,cam mic dar asta e.Din ce oras esti?

e al meu , sunt din Pantelimon ,Ilfov  e doar in stadiul de idee momentan daia  ma intereseaza si alte pareri . Ms !

#27
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

 Stoican95, on 17 august 2014 - 23:53, said:


e al meu , sunt din Pantelimon ,Ilfov  e doar in stadiul de idee momentan daia  ma intereseaza si alte pareri . Ms !

Daca merge sa imi zici si mie,ca sa deschid si eu ceva asemanator :)))

#28
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

 rohen17, on 17 august 2014 - 19:55, said:

Mai pune 4000 de lei pentru jocuri cel putin.

Degeaba mai pune 4000 de lei... Scrie pe spatele carcaselor  " A fi folosit in scop personal nu comercial " sau ceva de genu... Pentru asa ceva trebuie sa plateasca alte licente, nu doar sa cumpere jocul si gata...

#29
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013
Are un potential mare ideea, fiindca e prea scump sa cumperi un ps4 (1800 ron) plus inca 200 ron pentru un joc. Mult mai ieftin sa dai 3-5 lei pentru o ora de joc, si in 10 - 20 ore termini acel joc. Practic cu 100 lei se joaca 20 ore si termina un pasionat jocul, e mult mai ieftin asa decat daca l-ar cumpara, nu mai vorbesc de consola.

Prima problema e ca licentele probabil fac sa nu merita afacerea, iti trebuie licente comerciale. Plus ps4 sa nu fie decodat, nimic piratat sau alte prostii, ca statul te inchide.
A doua problema e rata de castig, la 5 lei ora e drept ca iti recuperezi investitia in un ps4 + 1 joc + 1 TV in circa 3-5 luni. Dar tine cont ca ps4 vor mai fi la moda doar vreo 2 ani si daca bagi cateva mii euro in renovarea spatiului, nu se merita.

Edited by chiriasDezamagit2000, 18 August 2014 - 14:24.


#30
trickboy

trickboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.10.2013

 maxmedia1999, on 17 august 2014 - 23:32, said:

Mai plateste cineva ca sa se joace intr-o sala??? eu zic ca dai faliment 100% mai ales cu ps4.Au trecut vremurile alea cand era febra mare in 99 2000 unde iti faceai rezervare la sala cu doua saptamani inainte,astia din generatia noua sunt cu facebook cu altele,si oricum nu ai jocuri pt ei nu vine nimeni sa joace de la tine fiecare e obisnuit cu calc lui mouse etc gamepad,acum poti sa joci online (inainte nu se putea)
Mai bine iti faci o sala simpla ca inainte si ii lasi sa joace gratis cu conditia sa iti faca consumatie,macar vinzi ceva de la butic,daca vezi ca prinde si le intra la unii microbul atunci pui si o taxa

In postura mea de gamer. La o asa oferta cu siguranta voi frecventa locatia. Gen sa platesc un asa zis meniu de 25-30 RON si sa ma joc 3-4 ore + mancare Posted Image Asta doar per joystick.

4 persoane x 30 RON = 4 ore un total de 120RON la 3/4 ore. Iti mai raman 20 de ore :)

Edited by trickboy, 22 August 2014 - 01:47.


#31
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
E la mine in oras o astfel de sala. Pe langa faptul ca te poti juca acolo(clientiiau separeu unde se joaca), baietii de acolo si inchiriaza jocuri pe baza de abonament. Ex: pt 50 de lei pe luna poti duce acasa cate un joc. Pt 100 de lei, 2 jocuri etc. Jocul il poti tine 1 saptamana parca si nu exista limita la nr de jocuri pe care le poti qinchiria intr-o luna. Ca sa joci la ei: 10 lei ora, plasme de 1,5m, sistem 5.1...

Edited by hitman_8787, 22 November 2014 - 20:39.


#32
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Salut.
Am vazut si eu in Iasi 2 sali de genul asta, cu xbox 360, daca te duci dupa ora 14 sunt destul de pline. Din ce am vazut fiecare consola avea pe hard jocurile gata bagate si alegeai din ele, avantajul la faza asta e ca nu lucreaza nici unitatea dvd/cd care in cazul folosirii intense se uzeaza destul de repede. Nu cred ca erau modate, ora costa 6 lei in timpul saptamanii si 7.5 lei in weekend.

Eu zic ca merge, avand in vedere ca baietii astia platesc chirie de mall si mai ales ca sunt multi care nu au console si vor sa se joace undeva. Foarte buna mi se pare si ideea cu inchiriatul jocurilor , mai ales daca oraselul e mare si avand in vedere ca ps4 nu se modeaza sigur ar merge si treaba asta.

Parerea mea, sa iti faci niste calcule cu cel mai prost scenariu de incasari sa vezi cat rezisti si daca mai trebuie sa aduci bani de acasa, probabil pana se formeaza clientela si pana isi face efectul strategia ta de marketing dureaza si astfel daca vezi ca intarzie clientii sa apara sa nu te dea prea tare peste cap. Totusi eu nu as cumpara consolele noi, as cauta pe net sh care inca sa mai aibe garantie si sigur gasesti la preturi mult mai mici.

Mult succes!

#33
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004
Parerea mea este ca jucatul online iti va fideliza clientii. FiFA de exemplu ... Sau shooter-ele, isi fac clanuri , etc. Mai bine cumperi mai putine jocuri dar titluri mari, care se joaca live.
Nu te incurca sa modezi consolele, in afara de controale vor fi si banate daca te prind cei de la Sony.
Cel mai sigur despre partea legala vorbesti direct la Sony, sau citeste intai disclaimer-ele jocurilor.
Imi aduc aminte ca am vazut pe o cutie de PS3 scris "commercial use and rental prohibited" ... inainte de toate de aici ar trebui sa incepi.

#34
Claudiu911

Claudiu911

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.08.2013
Iti sugerez să regandesti în ce vrei să investesti banii.

Nu vreau să te demoralizez, dar am cativa prieteni care au investit banii în asa ceva (nu este o investitie mare), dar de obicei castigul este foarte mic fata de efortul investit în asa ceva.

#35
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Peste un an apare play station 5 si tu ce faci ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate