Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Telina

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#37
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View PostStudioOne, on 22 aprilie 2015 - 15:57, said:

Vreau o telina sa creasca mai mult afara. dar nu mai vreau sa testez eu. Cu alte cuvinte o sa ziceti ca vreau mura in gura. Da. De ce sa testez eu daca ai testat si tu si vecinu` si nea Vasile si neamanole:)vreau ceva de genul: Nu stiu daca sunt exact Diamant F1 sau altceva si daca se face asa.

am vazut odata in engro, un domn cu telina de radacina uriasa, insa cu frunze destul de normale pentru o telina de radacina.
Cand l-am intrebat cum a reusit sa aibe asa mare radacina... a raspuns : "i-am dat tot ceea ce a avut nevoie planta. Ca la rosii ..."

#38
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Telina are nevoie in primul rand de foarte multa apa...as recomanda picurarea. N-are treaba cu caldura...O tolereaza. Frig...pana la -3 grade. De luat in seama ar fi solul. Daca e nisipos, telina se va dezvolta usor deoarece solul nu opune asa mare rezistenta...dar asta implica niste cheltuieli suplimentare cu irigatul si ingrasamintea. Pe de cealalata parte, in alte soluri, telina se dezvolta un pic mai greu, insa se economiseste la irigat si ingrasaminte...nu se dreneaza asa usor apa. In rest...apa, paie si bataie...Cum scrie cartea. La culturile profi, primele frunze adevarate, cele mai lungi in fapt, se cosesc...Astfel, rasadul are vreo 10 cm. Ah...si sa nu se planteze adanc. Costurile semintelor simple, nedrajate sunt infime. Diamant, 10.000, 130 140ron...Cesar, tot 10k...55ron 10.000 de seminte. Intretinerea e ceva mai scumpa:).

#39
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Noi vorbeam de telina hobby de prin supermarket ca nu se face la caldurile noastre. Pe la prietenii unde`i mai racoare se face si asta. Te provoc sa cumperi d`asta gen Giant de Prague si sa`i dai apa, paie si bataie sa vedem daca iese ceva :D
Diamant, Cesar etc deja sunt la categoria hibrid despre care vorbeam ca se fac ca`n poza. Da eu mai mult de 100 nu pun in curte deci n`am ce sa fac cu atatea seminte ;D

#40
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cumparati toti de pe forum un plic si-l imprastiati in toata tara:) 100 forumisti...x100 de seminte. Il cumparati la acum...si pana in primavara 2016 il tot pasati de la unul la altul. Il cumpara cineva, il trimite, un altcineva il primeste...pune cativa lei in cutiuta...il trimite la altcineva...si ala pune in cutiuta cativa lei...iar la urma sa ajunga la cel care l-a cumparat cu banii...

#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cooperative de genul asta s-au mai facut si au functionat...de ce nu?
Eventual, bagati un topic...cooperatist!
;)

Edited by subway_guru, 23 April 2015 - 21:47.


#42
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Eu ma bag la o astfel de cooperativa.Poate mai sunt si altii interesati

#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Asa, deci.primu da 130 lei.si se alege cu 100.de.seminte si ultimu se alege cu 100 de seminte si 125 de lei.
:D:D:D

#44
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Merge plantata telina de radacinala 20 intre plnte si 20 intre randuri?

#45
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Puteti cumpara seminte ca acestea daca vreti radacini mari:

http://www.ebay.es/i...s-/360987033575

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asta e apio din supermarket, mancat tijele si pastrat rozeta cu 2 cm de tije, pus in pamant, in cam o luna face radacini

Attached Files

  • Attached File  apio.jpg   120.06K   50 downloads


#47
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postteknotronik, on 01 mai 2015 - 07:56, said:

Puteti cumpara seminte ca acestea daca vreti radacini mari:

http://www.ebay.es/i...s-/360987033575
Doar daca ai testat tu ca telina de praga am pus si anul trecut. Am consumat apa degeaba

#48
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Si eu am pus anul trecut tot Praga. Rezultat mediocru. Anul asta am pus Monarch

#49
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postneamanole, on 24 aprilie 2015 - 09:24, said:

Eu ma bag la o astfel de cooperativa.Poate mai sunt si altii interesati
suntem, suntem Posted Image Daca tot numaram seminte de telina nedrajate, m-as infige direct la pricey Prinz (cica are rezistenta foarte buna la septorioza, boala care ne-a dat de lucru la multi de pe aici.

M-as baga si la telina petiol (multumesc parinte pentru lamurire, n-am stiut ca telina de petiol nu-i totuna cu cea de frunze; mi-am luat teapa anu' trecut cultivand telina de frunze, avand petiolul cu gust prea intens, "prea ca la tara"; sunt mare fan aripioare de pui picante cu "garnitura" de petiol de telina & morcov crud, date printr-un sos de usturoi cu blue cheese; a la "Buffalo Wings", yummy, yummy, mama mia! Posted Image

Haidem pe topicul aferent

P.S. daca imparteala mere repejor, nu-i tarziu de "dansat" Tango-ul pentru anu' asta. Cica atinge maturitatea la 80 zile de la plantare, se poate cultiva chiar si vara Posted Image

Edited by qwertysecret, 24 May 2015 - 10:12.


#50
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare: din lipsa de timp m-au luat inainte buruienile la telina. Acum cateva zile am prasit 3 randuri iar celelalte au ramas tot cu buruieni. Acum uitandu-ma am constat ca unde este prasit solul s-a uscat foarte repede iar acolo unde nu am prasit solul ramane umed mai multe zile.
Acum nu stiu daca este mai bine sau las neprasit (avand o umiditate mare) sau sa prasesc avand in vedere ca telina are nevoie de multa umiditate.

#51
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Praseste si uda!
Buruienile concura pentru hrana si apa cu telina ta! ... nu-ti sunt utile!

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
pe langa apa, telina se mai si imbolnaveste, ca orice planta. imburuienarea aia inseamna si lipsa de ventilatie si buruieni care pot fi tinta a unor boli care foarte usor se intind si la telina, aplcaea tratamentelor poate fi ingreunata daca telina e pe sub balarii.
daca vrei sa faci o treaba, mulceste..sau las-o in treaba ei, ii dai apa cata ii trebuie si asta e.


#53
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Pentru ierbicidat telina...afalon  sau linurex 0.3 la suta pentru frunza lata..substanta activa linuron ...si Select tot 0.3...se amesteca si se intra cu 600l pe hectar... sa fie cu noroc. La mine a functionat de doua ori. Daca va mai fi cazul...mai intru odata pe la jumatatea lui august...m a zapacit murea in telina...pirul mai putin din cauza ca am ierbicidat cu glifotim cu 3 saptamani inainte de plantare si l am lichidat aproape tot.

#54
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Azi am recoltat  o parte din telina , majoritatea au depasit 1 kg dar am gasit si una de ....

Attached Files


Edited by dumi_dumi77, 28 October 2015 - 21:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate