Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Telina

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
Ballapety

Ballapety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 31.01.2013
Are cineva rasaduri telina de vanzare?


#20
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
O sa am eu, prin Mai.

#21
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am pus si eu o tavita de 288. Au rasarit vreo 250 si sunt cate 3-4 in fiecare alveola. INca sunt mici si nici nu le-am rarit.
Vreau sa le repic in tavite de 50 dar nu stiu daca sa las numai una sau pot fi si mai multe si la plantat sa le separ (vreau sa am cat mai multe ca le folosesc in sezonul rece la sucuri)

#22
Ballapety

Ballapety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 31.01.2013
Achim,ce soi si la ce pret?:)

#23
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Momentan  nu am gasit ce soi. O sa mai caut eventual. Am luat samanta de pe morami, telina de radacina.  Pretul depinde daca e la tavite sau vrac. Vrac ar fi undeva la 30 bani/firul.

#24
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View PostAchimitom04, on 29 martie 2015 - 21:21, said:

Momentan  nu am gasit ce soi. O sa mai caut eventual. Am luat samanta de pe morami, telina de radacina.  Pretul depinde daca e la tavite sau vrac. Vrac ar fi undeva la 30 bani/firul.

Imi poti spune te rog cum ai procedat cu tavitele: ce tavite folosesti si daca lasi cate un singur fir?

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
O poti pune in tavi de peste 100, in 104 de regula sau si mai simplu, la troc, toc,ai sa nu stai sa.semeni aiurea.
Se.loate repica si la mai rar, 70 sau similar, dr merge pusa si direct din alveole mici.
Nu e ci e stie ce mare planta care sa tuseasca la orice afiere de vant, singura priblema cu telina e ca fave figuri uneori la rasarire, atat.
Si face figuri dupa aia, la cultivare, nu merge bine.pusa chiar prin orice fel de sol.

#26
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postparintele, on 30 martie 2015 - 19:28, said:

mai simplu, la troc, toc,ai sa nu stai sa.semeni aiurea.
ce inseamna troc, toc?
Nu am inteles daca se lasa un singur fir in alveola (eu am semanat in 280 si am multe fire in fiecare alveola)

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Troc, tava, etc...semanat la gramada si apoi repicat sau daca semeni mai rar, plantat direct.
Eu nu am stat nicioata sa numar semintele in alveole, seman in ladite si se.scit.foarte usor din mranita sau turba, raman alea.mici care mai stau o saptamana si apoi se planteaza.
Are rost sa.te.hunui cu alveole cand vinzi rasad.


#28
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
La mine in alveola sunt 6-7 si sunt rasarite de o saptamana.
Din pacate eu am semanat in mranita+pamant de padure si nu stiu daca se scot asa usor.
Cam cand as putea sa le repic in altceva si ma intereseaza sa obtin cat mai multe fire. La cat de micute sunt nu cred ca le pot repica. Este primul an cand imi rasar (am mai incercat si anul trecut dar fara succes) si nu prea stiu cum se procedeaza.
Multumesc de intelegere.

#29
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu telina am semanat-o la gramada intr-o gardiniera mai lunga si am pus un plic hoby cu seminte cica de radacina de Agrosel . Am pus tot plicul si le-am tinut aproximativ o luna in casa dupa ce rasarisera deja. Apoi le-am scos pe balcon. Au iesit foarte multe dar nu am avut nevoie decat de 25-30 de plante pe care le-am transplantat direct in gradina. Asta se intampla anul trecut. Apa au avut toata vara la discretie, au facut radacina nimic de zis dar frunze ca la nebuni. Au mancat iepurii vecinilor in veselie toata vara. Anul asta nu mi-am mai pus ca nu am vrut sa repet miscarea si anul asta mai ales ca vreau spatiu mai mare pentru ele. Si vreau seminte profesionale sa-mi faca si radacina mai mare nu ca un pumn

#30
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Eu daca as obtine telina cat un pumn (mai ales cat pumnul meu) as fi fericit.Tu cred ca vrei cat pepeniiPosted Image

#31
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Vreau o telina sa creasca mai mult afara. dar nu mai vreau sa testez eu. Cu alte cuvinte o sa ziceti ca vreau mura in gura. Da. De ce sa testez eu daca ai testat si tu si vecinu` si nea Vasile si neamanole:)
vreau ceva de genul: Nu stiu daca sunt exact Diamant F1 sau altceva si daca se face asa.

Attached Files



#32
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Sunt total de acord , rolul unui forum cam asta e ,in esenta. Cat priveste telina, si eu ma chinui de vreo 3 ani sa obtin  cat de cat mari, dar nu reusesc, am pus soiuri ptr radacina dar cresteau foarte mult frunzele si radacina nu prea, anul asta am pus Monarch, poate reusesc. Nu ma pricep foarte mult la gradinarit, sunt inca la nivel de incepator, dar incep sa cred ca nu conteaza atat de mult soiul cat tehnologia de cultivare, cu dezvelire si taiere radacini laterale , etc. Am citit si stiu teoretic, dar nu prea ajung sa aplic practic.Rezultatul?  frunze mari si frumoase, radacina modesta.  Dar insist

#33
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Nu cunosc tehnologia de cultura a telinei. Dar imi place legumicultura chiar si asa la scara mica cum o practicam cei mai multi de pe acest forum. Si 50 de m2 daca pun telina vreau sa invat sa o pun corect, nu vreau sa insist cu fertilizari decat in limita bunului simt, cateva tratamente nu cred ca a omorat pe nimeni. Neamanole ai dreptate.

View Postneamanole, on 22 aprilie 2015 - 17:05, said:

Sunt total de acord , rolul unui forum cam asta e ,in esenta...
Am sa urmaresc si topicul acesta cu telina si sper ca ne vei impartasi si noua din rezultatele tale cel putin asa cum am facut-o si eu cu cateva posturi mai sus, pana va aparea pe forum si un "telinar" profesionist sa ne zica cum face el telina sa aibe marimea respectiva. Sunt sigur ca va aparea asa cum au aparut colegii nostri de forum pe tomate,ardei s.a.m.d.

Si uite ca pana la urma sper ca o sa inviem si topicul acesta pentru ca mi se pare unul deosebit de important.

Edited by StudioOne, 22 April 2015 - 17:53.


#34
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Din ce am priceput eu se pare ca telina trebuia sa fie musai hibrid tolerant la caldura ca sa faca capatana in Sud, respectiv zonele calduroase.
Soiurile alea puturoase si ieftine fac capatana doar pe la aia care stau la cateva sute de metri altitudine. Ne`a zis sherifu din Arad county ca nu`i nevoie de scurtare radacini etc, nici macar repicare. Hibrid sa fie.

#35
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Daca nici seriffu nu stie cine sa stie? Dar unii dintre noi suntem prin Dobrogea si tind sa cred ca are dreptate cu altitudinea respectiv temperaturile ridicate. Pe 30-35 de plante am adunat o caruta de frunze :) .

#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, cu ce Dzeu le aghezmuiesti, ca mie nu mi-au reusit niciodata...
:(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate