Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Telina

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#1
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu daca mai exista un topic despre telina, am cautat dar nu prea am gsit mare lucru...daca mai exista imi cer scuze.
Revenind la subiect...desi cultiv telina in gradina pt consum propriu in fiecare an, azi mi-a trecut pe la urechi o informatie.
Zicea o vecina ca ar cam trebui rupte frunzele mari si lasate doar cele tinere, din inima rozetei, pentru a stimula dezvoltarea radacinii....
P'asta n-o stiam, nu am practicat sportul asta, mai rup frunze pentru consum samd....dar nu fc o defoliere masiva si oricum nu in mod voit pt a urmari un anume scop...
Am incercat sa citesc oarece insa nu m-am lamurit, nu prea am gasit referiri la aceasta operatiune in tehnologia de cultura a temileni de radacina.
Asadar e vreun coleg mai experimentat in cultura telinei care sa ne poata spune daca aceata defoliere este o operatiune utila/necesara sau e mai degraba folclor?


SI daca tot am deschis subiectul telina, a cultivat cineva telina de petiol?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 parintele, on 04 august 2014 - 20:33, said:

Zicea o vecina ca ar cam trebui rupte frunzele mari si lasate doar cele tinere, din inima rozetei, pentru a stimula dezvoltarea radacinii....

ea vb probabil din alte auzite ca daca o floare/planta ce o cresti si ii mai rupi din frunzele ce cresc in laturi, o faci sa tot creasca in sus. pana si aici sunt chestii care tebuiesc clarificate

1. daca o chelesti, ii rupi frunzele "blege", uscate, galbene
2. nu toate plantele accepta ruperea frunzelor, au un rost acele frunze si mai mult o chinui, ba chiar o distrugi
3. se mai practica pt a determina o planta sa se inalte

in ceea ce priveste telina, stim cu totii cum creste si cum e treaba cu ea, daca ii rupi din lateral, ii este =0, cel putin asa stiu eu, daca ma insel, ma poate corecta altcineva

insa nu pleca urechea la ce zice baba frosea ca a auzit si ea la randul ei ca asa se face. telina creste si neplantata voit si n-are treaba (la parinti acasa aveam telina langa un liliac, a crescut singura)

#3
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Este normal sa se usuce asa frunzele la telina? (pana acum vreo 14 zile totul era verde)
Anul trecut am avut vreo 10 si tot asa am patit. Este normal sa este o deficienta?

Attached Files



#4
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
este boala, pare a fi septoria

#5
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.

#6
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
E fix septorioza, e peste tot...fungicid, la mine a mers ok cu dithane+topsin.

#7
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
la mine dithane si topsin nu au facut fata , am reusit sa o reabilitez cu poliram , dar am lasat o pauza de 10 zile si boala s-a intors cu si mai multa inversunare.

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Depinde si de ritatie...din lipsa de spatiu eu o pun intre ardei , pw rand, sau intre rosii...si am cam acelasi lucru in fiecare an...anul asta e cu boli, anii trecuti n-am avut probleme...deocamdata toosinul a controlat problema xu mici exceptii, zone in care nu e ok si o sa vad ce fac, azi ma uitam la treaba asta... conteaza mult rotatia.

#9
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Anul trecut am incercat mai tarziu sa fac niste rasad de telina si nu a iesit absolut nimic. Vreau sa incerc si anul acesta si am mai citit pe net.
Aveti idee daca se rup radacinile la repicare sau nu? (ma intereseaza cea de radacina)

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dar pen try telina de frunza, ce indicatii ati avea?

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu telina de frunza am insamantat-o direct in gradina (cam prin apr). din lipsa de spatiu am pus-o mai la umbra (in spatele casei, au soare pana pe la ora 12) si s-au facut ditamai. iarna dispare si primavera apare iar. 2-3 ani la rand nu au facut seminte (cred ca nici nu aveau cum ca le jumulimde frunze non-stop)

Edited by anknic, 15 February 2015 - 19:39.


#12
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Prinz F1 a cultivat cineva?

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Ce va intereseaza legat de telina?
Eu am semanat in ladite de plastic cu turba si n-am avut nicio problema.
Cea de petiol trebuie bilonata. Cea de radacina trebuie chelita periodic de.frunze, de 2-3 ori, pt a stimula formarea capatanii.


#14
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Ne intereseaza cei mai buni hibrizi cu cele mai putine zile si cu pretul cel mai mare. :D

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu pe aia de frunze nu am bilonat-o deloc si avea frunze de juma de metru (fix ca apio din supermarchet)

la aia de radacina tb.tunsa radacina nu stiu cum la repicare.

#16
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 anknic, on 17 februarie 2015 - 20:24, said:

la aia de radacina tb.tunsa radacina nu stiu cum la repicare.
Asa am auzit si eu. Poate ne lamureste parintele daca el a tuns-o sau nu.

Edited by vdingo11, 17 February 2015 - 20:45.


#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Telina.de.frunza e una, de petiol alta, de capatana alta...diferenta intre frunza si petiol e mare la capitolul aroma si mai ales fragezime, lipsa atelor, cat de sec e petiolul si cat de gros peretele acestuia.
Cea de periol are peretele mai gros, mai putin atos, mai fraged, se rupe mai usor, deci si testura in afara de liosa atelor e diferita, aroma e mai delicata, mai putin pregnanta.
Ca sa fie si mai fragede, mai pline, mai inalte dar nu obligatoriu, cukoare verde.praz care e un indicator al acestor parametri, se biloneaza pe masura ce creste, unii lasa afara doar varfurile ....

De crescut la.frunza cresc toate, si alea de radacina fac frunze de 40-59cm inaltime daca au apa si nutrienti.
Eu nici nu prea pun de frunze tocmai din acest motiv.
De petiol.am pus de vreo 2-3 ani si e buna, atat la gatit dar mai ales la salate. Nu prea m-am omkrat cu bilonatul.

Aia de capatana cred ca depinde.mult si de.soi in ce priveste raportul frunza/radacina...se rup puii de oe raacinile suoerioare daca sunt dar in rest nu stiu sa se rupa raacinile din oartea de sus...in cultura cand ai jde.mii de fire nu cred ca sta nimeni sa fava asta.la.plantare, nici nu prea ai ce rupe un stadiul ala.
Se elimina de vreo 2-3 ori frunzele, se lasa 3-4 crude, in rest e chestie de.nutrienti si soi...
Nu vand, nu fertilizez, imi face capatani de regula, nu toate mari da nici nu am cultura dedicata, lun printre rosii, ardei, etc.
Mai elimin din puii de.la baza cand.apar si ii vad, tai cu briceagul...
Am constatat ca nu e bine sa o ingeopi prea adanc.la plantare.
Am prieteni care fac de vanzare, la hibrizi problemelw astea sunt mult mai mici, de aia Iceam ca tine.de soi si tendinta de a genera pui pe radacinile laterale.
Anul trecut am mai discutat aici ai chiar am intrebat...raspunsuri mai mult sau mai putin evazive, raspunsul la ruoerea frunzelor pare comun insa in general oamenii spun ca nu jumulesc exagerat, elimina ce e pe joa mai mult din ratiuni igienice/boli, in rest fertilizare si apa...soiul, hibridul adica, face diferenta.
Eu am ous pascal si praga, astea ieftine , pt familie e mega suficient...am si acum cred ca oeste 50 in pamant nerecoltate...intre 6 si 10 cm diametru....tot scot cand nu e pamantul inghetat....

O sa intreb ce hibrizi folosesc pietarii, mi-au zis dar nu am retinut..

#18
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Prinz e buna...cel putin asta am auzit de la cei care au cultivat. Eu am optat pentru Diamant si Cesar. Am vrut sa iau Prinz, era de vreo 6 ori mai scumpa, dar cineva avizat in domeniu, cu zeci, sute de recenzii la fiecare hibrid in parte, mi-a recomandat Cesar si mai mult de atat, s-a opus vehement cu privire la achizitionarea altui fel de telina. Vom vedea ce va iesi. 46x104 Diamant a germinat foarte bine, >90%. Restul de Diamant si 20k Cesar au inceput sa rasara. O parere cu privire la germinatie voi avea pe duminica, cand cred ca va rasari ce-a avut de gand. Bafta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate