Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#253
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cum erau alea?  :huh:

#254
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Postdjl, on Dec 7 2008, 20:25, said:

Cum erau alea?  :huh:
erau tari, te dureau plamanii 2 zile de la ele :D

#255
demonroses

demonroses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.03.2007
tigari BT am gasit in Capidava.Numai ca aveau ambalajul rosu.
Turbo  :inlove:   eu am prins perioada cand era guma "la 500 de lei" .

#256
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Și ai fumat din acele "BT"?
Guma "Turbo" costă acuma 5.000 lei vechi... dar nu mai e ce a fost odinioară :puke:

#257
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În 1998 sau 1999 am avut o scurtă perioadă de timp internet acasă. Prin dial-up, desigur. Și prin centrală analogică  :lol: Mergea extaordinar de repede. Un vecin de bloc, vechi pasionat de computere a avut prin 1996? net acasă, tot prin dial-up. Extrordinara vitează de 14 kB/s  :lol:
Am fost încântat de primele mele contacte cu internetul. Devenisem pasionat de anii '50 și puteam să aflu multe despre această perioadă cu ajutorul internetului!  B) Mergea nașpa, dar era bine că exista!

Edited by djl, 10 December 2008 - 00:43.


#258
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
D.J. Vasile!

#259
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Ca toti cei care au postat pe aici isi aduc aminte de anii '90 traiti prin Bucuresti sau alte orase, importante, probabil. Sa va zic eu cum se vedea perioada aceasta prin ochii mei de adolescent care a crescut la tara, intr-un satuc micut de langa Rm. Sarat (BZ).
Mai intai ca eram destul de dezghetat si incercam sa ma rup de ceea ce vedeam la majoritatea celor din jurul meu - fumat Carpati si baut vodca Scandia. Si nu eram singurul.
In anii de dupa revolutie ne adunam la povesti si bancuri in fata casei unui var de-al meu care avea Kashtan - super scula, ascultam Sanda Argint - O..ooo, Maria...mai unu' Cezarica parca...unii asimileaza melodiile alea manelelor. Da, seamana la ritm, au cam aceleasi masuri dar primele nu aveau dedicatii cu " fara numar ptr fratele meu de la puscarie...etc." si nici nu sunau chiar atat de oriental pentru ca nu aveau "orga" prea grozava pe atunci. Usor, usor, varul meu si-a luat o statie de amplificare ruseasca + boxe. Am inceput sa dam discoteca in sat. Pe degeaba, noi de bucuram ca aveam unde sa dam muzica tare fara sa ne certe parintii  :worthy:  ca le consumam curentul de pomana. Muzica o puneam printr-un casetofon Electronika, tot rusesc...cu el trageam muzica de pe Radio Tineret  :w00t: eeeh, emisiunea de joi.."Mai mult de 200 de minute live" au fost sursa noastra de muzica cativa ani buni. Bineinteles si casetele cu euro dance cumparate de pe botul masinilor vanzatorilor din piata, unde bubuiau casetofoanele Fisher cu boxele intoarse invers spre cumparatori. :dj:
Ce bine se auzea muzica trasa cu Electronika! Avea niste inalte...pacat ca era mono. Oricum in comparatie cu toate rablele cu leduri care se gaseau pe atunci...era foarte tare. Pe atunci reparam casetofoaneleon consatenilor, toate numai piraterii ieftine  (nu se inghesuia nimeni sa ia ceva de firma, nici nu se aduceau in zona noastra prea multe, nu erau clienti). Apoi, in 96, am luat la facultate in Bucuresti. In ziua in care am fost sa vad rezulatele mi-am luat un casetofon Panasonic. Cu o singura caseta, ca atat am avut in pusculita :notangel:  dar ce fericit eram! Ani de zile rasfoisem cataloagele Tehnics-Panasonic si strangeam bani.
Imi aduc aminte de o faza de prin '92 cred...eram in tabara pe langa Sinaia, clasa a X-a. Atunci am fost prima oara intr-o discoteca in sensul de club al zilelor noastre. Am ramas mut vazand luminile programabile, muzica mixata pe beat (si nu intelegeam cum modifica viteza casetei atat de precis :notangel: ) , videoproiector pe pereti cu diverse imagini live. Insa cele mai intense minute le-am trait la cateva minute dupa ce am intrat in discoteca si am vazut ca sosetele mele albe care se revarsau din pantofii mei cu vedere la acestea erau suuuuper fosforescente. Pentru o clipa credeam ca asa erau ele, luminau noaptea si deja ma gandeam ce afacere facusem, le luasem dintr-un magazin mai deosebit din Buzau. Imediat am realizat ca si la altii se vedea la fel de la neoanele fluorescente m-am dezumflat :o
Da, recunosc, am fost penibil :confuzzled:
Stiu ca am scris o gramada fata de alte postari dar vreau sa mai zic sunt foarte nostalgic si ma incearca tot felul de amintiri cand vad videoclipuri ale melodiilor eurodance ale vremii. Cablul tv nu exista in anii '90 in acel satuc iar pentru mine este o adevarata placere sa redescopar melodiile adolescentei si in forma video, cu ajutorul internetului. De cativa ani buni, mai gasesc pe net cate un clip si ma minunez  : "uite dom'le cum arata aia care cantau melodia aia! habar nu aveam..."
O sa mai revin dupa ce dau o fuga pe la tara sa fac niste poze sculelor improvizate cu care dadeam discoteca prin anii 94-95. 100% improvizate, erau facute de mine dupa scheme din Tehnium.

#260
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdjl, on Dec 10 2008, 00:41, said:

În 1998 sau 1999 am avut o scurtă perioadă de timp internet acasă. Prin dial-up, desigur. Și prin centrală analogică  :lol: Mergea extaordinar de repede. Un vecin de bloc, vechi pasionat de computere a avut prin 1996? net acasă, tot prin dial-up. Extrordinara vitează de 14 kB/s  :lol:
Am fost încântat de primele mele contacte cu internetul. Devenisem pasionat de anii '50 și puteam să aflu multe despre această perioadă cu ajutorul internetului!  B) Mergea nașpa, dar era bine că exista!


Tin minte si eu ca acum cativa ani buni aveam internet prin dial-up de la romtelecom. Venea factura vreo 2-3 milioane (eram disperat dupa internet) si viteza era sa zic 2,3 kB/s. :)))

#261
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Am destule amintiri cu discotecile din anii '90 (apropos, urăsc idioțenia aia de termen de club; cu ce-o diferit actualul club față de discotecă?)... în vara lui 1998 mi-am petrecut mult timp la discotecă, la țară, în Prahova. Veneau localnici, dar și bucureșteni, brașoveni! Când nu era discotecă în sat (discoteca din sat era în căminul cultural și când se mai făceau nunți nu era discotecă) mergeam la Mislea (era la vreo 25-30 km de noi, dar se mergea cu mașina - "Dacia" 1300, ce altceva?). Întotdeauna la Mislea era o dedicație care suna "pentru fetele din București" (deși numai sor-mea vitregră era din București, iar cealaltă fată era de pe lângă București, iar restul de 1-2 fete erau din alte zone decât București/Ilfov). Am încercat să mergem o dată și la discotecă în Comarnic, dar am intrat acolo și era super aglomerat: în orice direcție te mișcai nu puteai să scapi fără a te lovi de cineva. La disco, în sat nu se vindeau nici un fel de băuturi... dar magazinul de vis-a-vis era deschis până târziu * (în centru erau 2 magazine mai mari, la parterul unor clădiri veci); fata de la magazinul din centru făcea uneori parte din grupul nostru. O dată l-am convins pe un vechi cunoscut din sat să-mi cumpere o sticlă de suc la 0,33 l sau 0,5 l ("Prigat" de ananasa sau de portocale - mai țin minte și cât a costat: 2.000 lei), plângânu-mi că mi-e sete; dar s-a aflat de fază și am fost mustrat!
Într-o noapte, un lanț de magazine din zonă a organizat o serbare câmpenească pe unul de terenurile de sport din centru. În unele seri mergeam pe un teren din curtea școlii (pur și simplu săream gardul)... fiind vara, vacanță, nu era nimeni pe acolo. Dar la disco am făcut și prostii, pe fondul alcoolului și a invidei...  am făcut scandal de vreo 2 ori (pe mine mă ia alcoolul destul de repede)... odată era să mă ia poliția!  :upset: (nu mai vreau să mai intru în detalii). Taică-miu a avut după aia reticiențe la a mă lăsa să merg în centru.

* îmi plăcea magazinul acela tare mult. Aveau înșirate sticle goale de băuturi tari (în special whisky și scothc). Aveau și ceva articole de papetărie (cam rar așa ceva în sate).

Ce ani frumoși! Eram destul de simplii pe vremea aia, dar bogați în același timp. Păcat că timpul e efemer și nu are să se mai întoarcă vreodată.

#262
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@dau: cum 2,3 kB/s în 1998-1999. Poate 23 kB/s...
@florinelu: mie îmi place să găsesc uneori clipuri pe casetă V.H.S., deși nu e bine să iei casete video V.H.S. rulate de alții, din cauză că nu știi cum și-a întreținut ăla videou', iar o bandă murdară va duce la murdărirea capetelor, iar murdăria de pe ele la tocirea lor, ceea ce duce scăderea calității imagini (murdăria aia acționează ca un glaspapir).
Și eu mă bucur să descopăr că multe din melodiile care mi-au plăcut au videoclipuri!  :P Păcat că celebra "Casablanca" (cover după o piesă din anii '80) nu are clip original, în care să apară Jessica Jay, ci este un clip făcut cu fragmente preluate din filmul "Casablanca".
Eram un fan al radioului în anii '90, deși acasă aveam o petardă de "Watson", iar la țară, îm Prahova prindeam doar posturile de stat, din cauza relifului - casa e într-o zonă deluroasă, iar între sat și Valea Prahovei mai e un deal... Tot din cauza reliefului nu aveam semnal tv... case de sub noi și o casă de mai sus aveau; mai sus pe deal se prinde și TV.R. 2 (sau se prindea...)
Doamne, ce țeapă mi-a tras taică-miu într-o zi când a venit cu "Seinfeld" tras pe videou și eu chiar am crezut că se prinde "Pro Tv".  :lol:

Pe "Prima Tv" se difuzează celebrul serial "Salvați de clopoțel"... din păcate la ore inacesibile mie, dar am să-l trag pe videou'!

Pentru nostalgicii adevărați coperțile primei reviste "Liceenii" (1997) și primei reviste "Liceenii" ce inaugura seria apărută săptămânal.
ACHTUNG! Nu am fost lângă scaner, așa că coperțiile celei din 1998 apar înaintea coperților celei din 1997!
ACHTUNG! ACHTUNG! Pe coperta celei din 1998 a se vedea reclama la aparatul multimedia (foto și video) digital!

Attached Files


Edited by djl, 06 January 2009 - 00:39.


#263
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ce benzi desenate creeate de români existau pe la noi în anii '90?

#264
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postdjl, on Jan 7 2009, 23:47, said:

Ce benzi desenate creeate de români existau pe la noi în anii '90?
Carusel, Proteus, Rahan, toate in limba romana. Si desigur, Testoasele Ninja.  ;)

Edited by duculeana, 08 January 2009 - 20:26.


#265
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Astea nu erau create de români.
Știu că existau unele cu o bufniță inventatoare.

#266
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
anii '90??? OBLIO!!!

#267
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pfiu... cum am putut să-l uit pe "Bamse". Erau și benzi desenate, și desene animate. Cred că m-aș mai uita la desene animate cu "Bamse" și acuma!  :D

#268
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
"Aventurile lui Zburlici si ale lui Kuk-Ale"-text:Mircea Micu;grafica-nu stiu...

#269
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Are cineva poze cu aceste benzi desenate?

#270
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ce interprete (ți)/formații străine (i) ne-au vizitat în anii '90 în afară de: Michael Jackson, D.J. Bobo, Kyle Minogue (în 1992), Smokie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate