Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Iulie 2015 în Croația

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
anthynidiany

anthynidiany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.01.2009
La anul pe vremea asta vreau să merg în Croația. Am mai fost în 2012 și am stat la Opatija. Neștiind cu ce se mănâncă plajele în Croația am luat și o mare țeapă în ideea în care plajele sunt betonate.
Am aflat atunci de Plaja Paradisului care se află în localitatea Lopar de pe insula Rab, aceasta fiind și destinația pentru anul următor.
Ideea e că vrem să vizităm și două locuri din Croația, mai exact Dubrovnik și Zlatnic Rat care se află pe insula Brac. Prin Dubrovnik vrem doar să trecem, chiar nu ne interesează să stăm acolo. Am auzit că e scump și nici plajele nu sunt strălucite.

Ne-am gândit la următorul traseu
București - Alexandria - Calafat (există și varianta prin Drobeta) - Serbia - Muntenegru sau Bosnia - Dubrovnik = 950km
Dubrovnik - Brac - Rab = 500km

Acum nu prea știu cum să împart acest traseu și unde am putea dormi.
Aș încerca varianta cu o singură oprire, dar nu prea cred că e viabilă.
Ceva păreri? Ceva idei unde aș putea dormi în Serbia, Bosnia sau Muntenegru ?

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Nu ai de ce sa mergi prin Alexandria, e mai rapid drumul normal de Pitesti. Se poate ajunge cu o singura oprire fara probleme daca nu ai copii mici in masina si iti recomand sa dormi undeva in Serbia. Eu am facut drumul asta in sens invers si am dormit undeva langa Cacak fara rezervare in avans. Cand am fost eu nu se deschisese podul de la Calafat si am trecut pe la Portile de Fier.
Croatia nu exceleaza in plaje nisipoase dar are alte atuuri care o fac foarte atragatoare. Daca mergi tintit catre o plaja vestita pregateste-te sa gasesti aglomeratie.

Exista si varianta a 3-a de trecere a Dunarii pe pe la Gogosu (Portile de Fier II), o alegi pe cea care te avantajeaza.

Drum bun !

Edited by atupi, 29 July 2014 - 18:19.


#3
anthynidiany

anthynidiany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.01.2009
Mă gândeam să mai schimb peisajul pentru că am fost odată prin Drobeta.
Nu vreau să trag de mine şi de maşină aşa că mi-am propus să fac următorul traseu

Bucureşti - Drobeta - Serbia găsim o cazare cât mai aproape de Muntenegru sau Bosnia
Serbia - Muntenegru  sau Bosnia - Dubrovnik (vizităm oraşul) - Makarska unde şi dormim. Nu neapărat în staţiune dar să fim aproape dimineaţa ca să luăm primul bac.
Makarska - Zlatnic Rat (stăm la plajă) - Split - Stinica. Ne cazăm pe continent şi dimineaţa luăm feribotul spre Rab şi ne cazăm.

Acum să vedem pe unde ne cazăm în Serbia şi cele două locaţii din Croaţia.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am ales si eu o cazare de 7 nopti la Mlini(langa Dubrovnik) cu traversarea Serbiei si Bosniei.Probabil o cazare de 2 nopti la Belgrad, ca sa vizitam orasul.

#5
cosminph

cosminph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2014
Pentru a tranzita Serbia e nevoie de pasaport sau merge cu buletinul?

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Este de ajuns cartea de identitate.
http://www.mae.ro/tr...conditions/3742

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Serbia accepta cartea de identitate.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Ar mai fi ceva: daca ati facut ITP-ul anul acesta sau la sfarsitul anului trecut, sa aveti la voi si noul Certificat de Inspectie Tehnica Periodica bilingv (româna-engleza).

#9
unknown220485

unknown220485

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.10.2008
Salut,

Asta este cu ITP-ul, l-am facut anul acesta si chiar mi-au specificat cei de la ITP sa-l am cu mine mai ales daca plec in afara tarii. (este eliberat de service direct in romana - engleza, doar mentiunea "bun tehnic" este in romana, doar nu trebuie traducere pentru asta?)

Legat de traseu, pe 25 iulie plec si eu spre Croatia, iar traseul ales este: Bucuresti - Pitesti - Craiova - Calafat - Vidin - Zajecar - Paracin - Cacak - Visegrad - Mlini.

Din experienta voastra, este ok sau ar trebui sa ma gandesc si la alte alternative? Vreau sa fac traseul dintr-o singura bucata, evident cu ceva opriri pe drum.

Plec din Bucuresti sambata pe 25 iulie si vreau sa ajung in Mlini pe 26 pe la ora 12.00.

Sugestii?

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Va fi ffff greu sa-l faci dintr-o bucată chiar așteptăm impresii.
Pe de altă parte peisajul după Cacak este fff frumos și este o destinație în sine.

Edited by atupi, 11 July 2015 - 21:12.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ajung si eu la mlini in 29 seara.cat stai si unde ai cazare?

#12
unknown220485

unknown220485

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.10.2008
Salut,

In Mlini stau 2 nopti (26-28). Cazarea am luat-o de pe booking: Apartaments Sunce se numeste.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
În insulă Brac merge cineva în vara asta ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate