Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Kali Live USB persistence.....

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
Deci...problema este urmatoarea:de la kali 1.0.7 incoace au bagat "injinerii" de la offensive alte metode de a face stick-ul persistent (modificarile se salveaza pe stick-ul de memorie).La kali 1.0.6 a fost "piece of cake",acuma'...da cu virgula.Plus ca nu are explicat pas cu pas sa inteleaga tot neinitiatu'...

1.Image the Kali Linux ISO to your USB stick. We used the “Linux Method” and dd.

Quote

dd if=kali-linux-1.0.8-amd64.iso of=/dev/sdb bs=1M

Etapa 1 rezolvat.Mi-a facut o partitie de 2.81 gb si una de 61 de mb.Asa trebuia?Imi boot-eaza kali,functioneaza.Stickul a fost fara vreo partitie(doar free space).

2.

Quote

size=5gb
read bytes _ < <(du -bcm kali-linux-1.0.8-amd64.iso |tail -1); echo $bytes
parted /dev/sdb mkpart primary $bytes $size
cryptsetup --verbose --verify-passphrase luksFormat /dev/sdb3
cryptsetup luksOpen /dev/sdb3 my_usb
mkfs.ext3 -L persistence /dev/mapper/my_usb
e2label /dev/mapper/my_usb persistence
mkdir -p /mnt/my_usb
mount /dev/mapper/my_usb /mnt/my_usb
echo "/ union" > /mnt/my_usb/persistence.conf
umount /dev/mapper/my_usb
cryptsetup luksClose /dev/mapper/my_usb
Astea au fost comenzile.

Quote

size
e marimea partitiei,12 gb in cazul meu.

Quote

read bytes _ < <(du -bcm kali-linux-1.0.8-amd64.iso |tail -1); echo $bytes
Aici am dat cd...spre folderul unde am descarcat kali.O fi bine,n-o fi bine....N-a dat eroare.Posted Image

Quote

parted /dev/sdb mkpart primary $bytes $size
Aici deja m-am pierdut...Inteleg ca face o partitie,dar detaliile imi dau cu virgula.Posted Image

Imi explica si mie cineva ce inseamna toate astea?/Ma poate ajuta cineva?Sunt utilizator de mint.Posted Image Or better....un video pe youtube ar fi mai mult ca bine venit!Posted Image N-am gasit decat kali usb persistence cu metoda veche(usoara).->

Quote

mkdir /mnt/usb
mount /dev/sdb2 /mnt/usb
echo "/ union" >> /mnt/usb/persistence.conf
umount /mnt/usb

Attached Files


Edited by the1godfather, 29 July 2014 - 01:16.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu-ti trebuie Youtube sau altceva - comanda "man" rezolva multe dintre dilemele tale. Si este universal valabila indiferent de distributie - Mint, Fedora, Slack, Ubuntu, Backtrack sau altele...

Printre utilizatorii mai batrani de Linux circula "RTFM" - Read The F@ucking Manual.

#3
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View Postdexterash, on 29 iulie 2014 - 02:52, said:

Printre utilizatorii mai batrani de Linux circula "RTFM" - Read The F@ucking Manual.
De "maaaaaaaaaaaaare" ajutor mi-ai fost.Si presupun ca tu te numeri printre "utilizatorii mai batrani de Linux"?Inteligenta ta ma copleseste.Esti cam ud,avand in vedere la ce cunostinte in materie de linux ai.Mi-ai fost de ajutor precum o durere de stomac,dupa ce te-a durut toata noaptea maseaua.Astept alte opinii mai competente...

Edited by the1godfather, 29 July 2014 - 07:29.


#4
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Linux nu se invata de pe youtube. Citeste atent manualul si vei afla ca este destul de usoara problema ta.

#5
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View Postmiran, on 29 iulie 2014 - 09:22, said:

Linux nu se invata de pe youtube. Citeste atent manualul si vei afla ca este destul de usoara problema ta.

Frate....nu vreau acuma' sa imi construiesc prima mea distributie.Eu vreau doar sa imi fac Kali Linux-ul persistent,nu sa citesc o carte de 400 de pagini despre linux.
Daca stii ce vorbesti,detaliaza te rog...
Ma oftic ca toti isi dau cu parerea,dar nu spune niciunul nimic concret.Asa este in general pe aria linux....

Edited by the1godfather, 29 July 2014 - 09:27.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca instalezi 1.0.6 si ii dai apoi update de acolo la 1.0.8, nu merge?

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postthe1godfather, on 29 iulie 2014 - 07:00, said:

De "maaaaaaaaaaaaare" ajutor mi-ai fost.Si presupun ca tu te numeri printre "utilizatorii mai batrani de Linux"?Inteligenta ta ma copleseste.Esti cam ud,avand in vedere la ce cunostinte in materie de linux ai.Mi-ai fost de ajutor precum o durere de stomac,dupa ce te-a durut toata noaptea maseaua.Astept alte opinii mai competente...
Eu nu am vrut sa te jignesc. Am zis ca o rezolvi rapid si nu ai nevoie de desenele de pe Youtube ca sa intelegi ce se intampla.

Si, din ce retin, Kali este o distributie de pentesting. Vrei sa incerci a fi haCer, dar sari peste comenzile de baza? Ce te faci cand ramai fara Youtube sau fara acces la Internet?

#8
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Instaleaza 1.0.6 si apoi dai update. E fix acelasi lucru ca si cum ai instala 1.0.8.
Fara sa fiu rautacios, iti recomand sa nu folosesti Kali daca tu esti utilizator de Mint. Eu folosesc Kali si are o gramada de bug-uri in interfata grafica (indiferent ca e gnome,kde,xfce sau cinnamon). Eu deja am inceput sa testez cum ar fi sa-mi fac un Fedora si sa instalez eu utilitatile de care am nevoie. Ar mai fi BackBox 4 cand o fi lansat.

Edited by Bodanel, 29 July 2014 - 14:48.


#9
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Bodanel: de ArchAssault ce zici? https://archassault.org/

#10
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View Postdexterash, on 29 iulie 2014 - 12:39, said:

Eu nu am vrut sa te jignesc. Am zis ca o rezolvi rapid si nu ai nevoie de desenele de pe Youtube ca sa intelegi ce se intampla.

Si, din ce retin, Kali este o distributie de pentesting. Vrei sa incerci a fi haCer, dar sari peste comenzile de baza? Ce te faci cand ramai fara Youtube sau fara acces la Internet?
Nici eu n-am vrut sa te jignesc,dar cand vad atata aroganta,imi ies din fire.Nu vreau sa fiu hacker....Dar sa folosesti aircrack,ophcrack,sa spargi o parola la un zip nu trebuie sa fii TinKode...E ca un briceag cu de toate...cutit,lingura,furculita,si alte minunatii.Si ca sa faci pentesting fara net...putin probabil.Kali nu inseamna neaparat sa intru pe un backdoor in pc-ul tau si/sa preiau controlul asupra retelei tale.
Am avut 1.0.6. dar mergea foarte greu si nu reuseam sa-l updatez.Toti se dau mari si tari,dar faptele vorbesc de la sine...(nu da nimeni solutia).

Edited by the1godfather, 29 July 2014 - 20:36.


#11
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@shogun1

Nici nu stiam ca exista. Am sa arunc un ochi.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
comanda cu mkpart ai facut-o varza , daca citeai 3 min manualul aflai ca trebuie putin altfel scrisa

#13
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View Postchilly willy, on 30 iulie 2014 - 09:13, said:

comanda cu mkpart ai facut-o varza , daca citeai 3 min manualul aflai ca trebuie putin altfel scrisa
Asa scrie pe site!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate