Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cam cat castiga un inginer electronist? Dupa ce a terminat facultatea de electronica telecomunicatii si tehnologia informatiei?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Lorena95

Lorena95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2014

 tehnics, on 31 iulie 2014 - 08:10, said:

Pentru ca asa cum arati ( daca tot am dat un raspuns pe baza unor poze ) nu te vad in postura unui inginer in domeniul telecomunicatiilor. Bineinteles, telecomunicatiile au si ele o multitudine de ramuri - de la proiectare hardware/software pana la management, vanzari etc. Poate in management-vanzari te-as vedea....la asta m-am referit in postul meu...dar pana acolo sunt ani multi de munca si daca totul incepe de jos in sus, atunci si sadisfactiile materiale vor veni cu timpul. Este adevarat ca iti trebuie si un gram de noroc, sa fii omul potrivil la locul potrivit in timpul potrivit.
La fel, nu pot spune ca este imposibil pentru ca, de exemplu, stiu o fata care a terminat electronica in limba franceza si acum lucreaza ca inginer proiectant hardware la o companie de prin Franta sau Belgia ( nu mai stiu pe unde este acum ).

Un alt lucru foarte important este practica. Chiar din primul an de facultate ar trebui sa te orientezi catre companii/firme din domeniu din care sa inveti despre ce este vorba in telecomuncatii si cine stie poate, daca iti dai silinta, dupa facultate te vor si angaja. Eu asa am procedat si din anul 4 de facultate eram deja angajat part-time la o firma de proiectari navale....un an de zile pana am terminat facultatea m-am tot miscat prin acea firma si am vazut cum merg lucrurile si cu ce se mananca navele...dupa ce am terminat facultatea am si zbughit-o afara si aveam acel bagaj de cunostinte necesare care sa ma ajute sa merg mai departe.

Din nou, multumesc mult pentru sfaturi. Aspectul nu conteaza intotdeauna... am sa incerc sa fiu cat de buna pot, desi probabil sunt prea "finuta" pentru a fi inginer :-??

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Lorena95, on 31 iulie 2014 - 12:17, said:

am sa incerc sa fiu cat de buna pot
Ce faci zilele astea in acest sens ? Cate carti de electronica ai imprejur ori pe fisa de la biblioteca ? Masa ta e plina de sarme, pieste, montaje ? Un programel iti sta in debug cu o eroare ? Altfel dorita/propunerea fara transpunere in practica ramane la stadiul de vis. Nu astepta ca facultatea sa-ti puna meseria-n brate, nu o va face (ea doar iti va indica directia). Si sa nu crezi ca acest mod de viata e doar in timpul facultati ci mereu (ma rog, sigur ca ai grija si de tine/familie dar trebuie sa aloci permanent timp pentru noutati), altfel nu intra in acest domeniu. Cand vrei sa inveti o data si pe urma sa tot aplici pana la pensie te indrepti spre o cariera de profesor preuniversitar dar si cu veniturile aferente.

Edited by neagu_laurentiu, 31 July 2014 - 14:26.


#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
...laurentiu, nu este chiar asa, sau eu cel putin nu asa vad problema. Din ce stiu eu, in primi 2-3 ani de facultate faci generalitati ( in mare parte tampenii ca sa aiba si "gura lor ce manca " ) si abia apoi treci pe specializare. Abia in stadiul ala poti spune ce vrei sa faci cu adevarat si vezi daca incepi sa insiri piese, sa inveti codul culorilor, sa te frigi cu ansa la degete ( desi domnisoara are manute delicate, nu cred ca i-ar sta bine o ciupeala de ansa incinsa :D).
Plus, pe de alta parte acum din ce in ce mai mult a inceput partea de electronica digitala care e mai simplu de inteles ( sau cel putin asta e punctul meu de vedere ) iar asta se manca cu microcontrolere, programare, Arduino, RasberryPi etc....unde nu mai stai sa lipesti...ai partea hardware gata si de acolo incepi sa dezvolti. Deci idei ar fi...important e sa iti placa ceea ce faci.

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 tehnics, on 31 iulie 2014 - 14:28, said:

Plus, pe de alta parte acum din ce in ce mai mult a inceput partea de electronica digitala care e mai simplu de inteles ( sau cel putin asta e punctul meu de vedere ) iar asta se manca cu microcontrolere, programare, Arduino, RasberryPi etc....unde nu mai stai sa lipesti...ai partea hardware gata si de acolo incepi sa dezvolti. Deci idei ar fi...important e sa iti placa ceea ce faci.

De cele mai multe ori partea digitala o interfatezi la ceva analogic (senzor, motor cc, etc...).

 Lorena95, on 29 iulie 2014 - 20:06, said:

Balcoane nu prea am, dar cu un fund misto e ok? Posted Image)

Attached Files


Edited by edy_wheazel, 31 July 2014 - 14:44.


#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 tehnics, on 31 iulie 2014 - 14:28, said:

Din ce stiu eu, in primi 2-3 ani de facultate faci generalitati
Nu conteaza, daca stai numai in cursurile facultatii nu ajungi inginer (sau ajungi cu diploma).

 tehnics, on 31 iulie 2014 - 14:28, said:

acum din ce in ce mai mult a inceput partea de electronica digitala
Nu consider pe cineva inginer electronist fara sa stie aspecte din electronica analogica ori ce explica fizica in fenomene primordiale aferente. Sigur ca digitalul are un loc de varf dar fara a o lua pe urma istoriei nu ajungi sa intelegi mare lucru din ce se intampla in ziua de azi.
Si lautarul canta dar si absolventul de conservator insa primul dupa ureche pe cand ultimul poate transpune pe hartie ce-i iese pe gura.

Edited by neagu_laurentiu, 31 July 2014 - 14:43.


#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nu conteaza, daca stai numai in cursurile facultatii nu ajungi inginer (sau ajungi cu diploma).
...asta e corect, am scris si mai sus...daca vrei cu adevarat ceva cauti sa faci si practica. Eu vorbeam strict de structura facultatii.

Quote

Nu consider pe cineva inginer electronist fara sa stie aspecte din electronica analogica ori ce explica fizica in fenomene primordiale aferente. Sigur ca digitalul are un loc de varf dar fara a o lua pe urma istoriei nu ajungi sa intelegi mare lucru din ce se intampla in ziua de azi.
...si asta este total adevarat, dar eu ma refeream la electronica digitala ca una din optiunile specializar care ar putea sa le aiba in vedere in anul 3-4 dupa ce a facut, bineinteles generalitatile in primi ani.

#43
SonOfWolf

SonOfWolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 14.04.2014
Trimite si mie poza si scrie pe o foaie numele meu..Pariu ca e baiat si face misto de voi.

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Conteaza? Intrebarea ramane valabila.

#45
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Trimite si mie poza si scrie pe o foaie numele meu..Pariu ca e baiat si face misto de voi.
..pentru ca sunt o persoana care respect intimitatea dar ca sa stai tu linistit am lasat libere doar chestiile specific feminine ( rochie, tocuri, unghii ) ...acum esti convins ?
Apropo, pe cat vrei sa punem pariu ?

Attached Files


Edited by tehnics, 31 July 2014 - 16:11.


#46
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 tehnics, on 31 iulie 2014 - 16:10, said:

..pentru ca sunt o persoana care respect intimitatea dar ca sa stai tu linistit am lasat libere doar chestiile specific feminine ( rochie, tocuri, unghii ) ...acum esti convins ?
Apropo, pe cat vrei sa punem pariu ?
nu fi convins ... (Conchita Cîrnat?!) Posted Image

#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Trimite si mie poza

Quote

nu fi convins ...
...eu doar l-am convins pe colegul in legatura cu dorinta lui. Daca vrei sa afli, atunci da-i o intalnire si te vei convinge :)

#48
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 tehnics, on 31 iulie 2014 - 08:10, said:

in management-vanzari te-as vedea
deci sa intelegem ca are ceea ce in zilele noastre se numeste "aspect fizic placut" ? dupa poze deduc ca nu e obeza
ca daca era nașpetă cu ochelari sau pistrui sigur o trimiteai la "cercetare" Posted Image

p.s este topic pentru poze pe forum http://forum.softped...m#entry15592932 Posted Image

Edited by opop, 01 August 2014 - 19:44.


#49
smelll

smelll

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 354
  • Înscris: 23.11.2011

 tehnics, on 31 iulie 2014 - 16:10, said:

..pentru ca sunt o persoana care respect intimitatea dar ca sa stai tu linistit am lasat libere doar chestiile specific feminine ( rochie, tocuri, unghii ) ...acum esti convins ?
Apropo, pe cat vrei sa punem pariu ?

Chestii specific feminine:balustrada,scara,ghiveci.
Macar am vazut o glezna.

#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

deci sa intelegem ca are ceea ce in zilele noastre se numeste "aspect fizic placut" ?
Da.

Quote

p.s este topic pentru poze pe forum
...nu sunt pozele mele, nu apar eu in poze...deci nu ma bag :)

Edited by tehnics, 02 August 2014 - 01:26.


#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Niciodata n-am inteles agitatia provocata de o poza a unei fete care arata bine, "da-mi sa vad", "pune sa vad", fata arata bine si gata!

#52
SonOfWolf

SonOfWolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 14.04.2014
Nu se vede curul misto despre care vorbeai,mda baieti cum am spus si inainte, e baiat .

#53
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nu se vede curul misto despre care vorbeai,mda baieti cum am spus si inainte, e baiat .
Pana acum nu am vazut baiat cu rochie, cu unghii facute si sa poarte incaltaminte de dama...tocmai de aia le-am lasat la vedere si ti-am si spus mai sus lucrul asta, sa vezi ca este fata....dar tu nu, batman-batman.

#54
Lorena95

Lorena95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2014

 SonOfWolf, on 31 iulie 2014 - 15:42, said:

Trimite si mie poza si scrie pe o foaie numele meu..Pariu ca e baiat si face misto de voi.
Sunt 100%^fata :)). E vreo problema cu asta? :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate