Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mituri/SF'uri in alimentatia cainilor !

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Am un ciobanesc (carpatin-caucazian) de 1 an , de cand il am am tot citit si vorbit (cand am avut ocazia) cu diferite persoane (crescatori,pasionati....) despre alimentatia unui caine si ajunn la urmatoarele .

Veterinarii (cu petshop) si-ar da si familia pentru a vinde un kg de boabe super premium . Chiar si asa nu prea recomanda carnea de vita , mamaliga ... care sunt aur curat in comparatie cu bobitele alea .

In general cainii ciobanesti sau de talie mare sunt mai rezistenti la mancarea gatita . aici vorbesc de : peste carne pui porc tacamuri orez legume organe ...

Conteaza si cumu a crescut cainele respectiv . adica este mai greu ca un pitbull(ex) crescut cu o mancare premium 12 luni , sa manace mancare de casa fara efecte adverse .

Cainii de talie mica : cred ca niste bobite super premium (nu va imaginati royal ...) si o mancare gatita ar fi super . gen 50/50 , vand in vedere ca nu mananca foarte mult .. merita

Eu persoal asta am invatat/vazut , sunt unii care recomanda apa plata , nu din casa nu din fantana . wtf ????  fratilor unii au caini de 60kg> nu il pot invita in casa sa ii dau un pahar de apa .

Mai cititi si istoria .

Trebuie sa ne gandim ca nici noi oamenii nu mancam sanatos . dar organismul sa adaptat .

cainele a baut apa din rauri,canal,boltoci ... sigur poate bea si de la robinet .

dpmdv mi-se pare putin deplasat sa spui ca mancarea gatita (chiar si ocazional vestita ciorba cu paine in ea :)) ) este ceva grav . cainele poate aveaun scaun mai moale, dar dupa sute de kg de mancare uscata ....

eu imi hraneac cainele cu bosh(ceva premium) si in rest tacamuri , peste (mic) , mamaliga , orez ... resturi de mancare(mai select) .

are aproape 13luni , aprox 60kg si este super activ . la fel si cainii pritenilor mei care au renuntat la 100 % boabe .

Trebuie sa ne gandim ca nici noi oamenii nu mancam sanatos . dar organismul sa adaptat .

cainele a baut apa din rauri,canal,boltoci ... sigur poate bea si de la robinet .

dpmdv mi-se pare putin deplasat sa spui ca mancarea gatita (chiar si ocazional vestita ciorba cu paine in ea :)) ) este ceva grav . cainele poate aveaun scaun mai moale, dar dupa sute de kg de mancare uscata ....

eu imi hraneac cainele cu bosh(ceva premium) si in rest tacamuri , peste (mic) , mamaliga , orez ... resturi de mancare(mai select) .

are aproape 13luni , aprox 60kg si este super activ . la fel si cainii pritenilor mei care au renuntat la 100 % boabe .

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
- Nu le da oase de pui ca li se perforeaza intestinele!
- Niciun caine nu ajunge viguros daca nu-i dai apa plata cu oleaca de bule! (ajuta la aplatizarea parului -vezi placa folosita de fete)

Edited by Quantum, 20 July 2014 - 10:50.


#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 aWp_viTal, on 20 iulie 2014 - 10:41, said:

Eu persoal asta am invatat/vazut , sunt unii care recomanda apa plata
Altii recomanda Evian, dar trebuie sa ii bagi in seama?

 aWp_viTal, on 20 iulie 2014 - 10:41, said:

dpmdv mi-se pare putin deplasat sa spui ca mancarea gatita (chiar si ocazional vestita ciorba cu paine in ea :)) )
Moda cu crantanelele e de data recenta. Inainte de 2000 nu se auzea de asa ceva. SI nu mureau cainii pentru ca nu erau hraniti "stiintific".

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e vorba ca hrana gatita nu ar fi sanatoasa dar fiind fiarta nu mai are toate vitaminele trebuinciose nutritiei cainelui deci obligatoriu va trebui sa i se cumpere vitamine. In afara de asta, putini stiu sa dozeze corect ingredientele. Auzisem pe unii ca gatesc 1kg de orez cu 300grame de carne si niste legume. Pai, cainele ala e hranit ca vai de capul lui. Hrana uscata are o proportie adecvata de proteine, carbohidrati si fibre + vitamine si minerale. Desigur vorbim de hrana de calitate buna, nu rumegus de 3lei/kg de la supermarket.

#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu nu-mi dau seama ce caini aveti voi...

Am la curte 2 maidanezi luati de mici si pana acum nu stiu daca le-am dat de 5 ori mancare speciala pentru caini, in rest doar resturi de la masa, carne, paine inmuiata in diverse lucruri, tacamuri, etc si n-au nici pe naiba, amandoi par fericiti si zburda toata ziua prin curte.

Edited by DjMx, 20 July 2014 - 11:40.


#6
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
nu cred ca dureaza mai mult de 1h sa iti faci o idee despre "ce , cum , cat" ...

sunt tot felul de felul de nebuni oricum , iar veterinarii astia ar trebuii sa gandeasca putin diferit daca tot iubesc cainii .

De ex eu nu imi permit sa il hranesc cu hrana uscata la 25-30lei/kg avand in vedere ca tomy al meu face poze cu copii in spate prin parcuri :))



DjMx ... catelusii aia provin din parinti care la randu lor au crescut cu oase si mancare de prin gunoaie (in general) ... genetic este mult mai rezistent un pui de maidanez fata de unul dint-un clan cu royal canin :))) .

nu iti imagina ca astia de rasa vor murii pe capete , dar totusi as vrea sa se dezvolte cat mai bine .

sper ca ai prins ideea

#7
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Cand am facut  armata li se dadea lupilor de la paza mancarea stransa de la masa soldatilor dupa ce erat toata varsata in bidoane de aluminiu pentru lapte. Era un tarboc pe care cred ca doar porcii la tara il mancau. Nu faceau mofturi si mancau tot. Chiar si aia batrani trasi pe dreapata infulecau ca disperatii. mancarea era servita in cutii de tabla ramase de la folosirea gloantelor (7.62). Faza urata era ca aveau bani destinati pentru hrana etc insa n-am vazut deloc sa li se dea mancare special cumparata pentru ei (carne, boabe etc). Se fura, se sifona pentru cadre (popota) sau de catre cadre.. ..Cainii si soldatii erau aproximativ egali, cu mici diferente!

#8
MCosmin

MCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2007
Eu cred ca lucrurile stau cam asa:
1.Daca esti in stare sa-i gatesti mancarea in asa fel incat sa-i furnizezi doza optima de proteine , vitamine si minerale..este cea mai buna mancare. Normal, nu? Dar...mancarea aia gatita trebuie sa o ti in frigider(sau la rece) ca doar nu o sa stai sa-i gatesti zilnic. Ai unde sa o ti? Sti cat sa-i dai (cantitativ) in asa fel incat sa nu faci din caine...porc? Si aici e o mare problema.
2. Poti sa-i dai carne cruda (vita sau pui..porcul e o problema) dar nu stiu daca este suficient (oricum trebuie dozata procent din greutatea cainelui) ...Dar de ex  lupul, care este carnivor(ca si cainele), mananca si altceva in afara de carne: intestinele cu continutul lor (aport de vitamine) si ...uite ca am gasit referitor la alimentatia lupului...."Alimentația și dentiția sunt tipice pentru un carnivor. Deși la nevoie este și omnivor, putând supraviețui și cu fructe sau alte vegetale - consumând chiar și scoarță de copac -, lupul preferă totuși carnea". Deci ar trebui sa-i mai dai si legume, fructe macar din cand in cand. Cunosc persoane care isi hranesc cainii cu carne cruda si le merge foarte bine.
3.Cu mancarea industriala nu mai ai problemele de sus, mai comod pentru tine si mai usor de tinut sub control greutatea cainelui. Dar binenteles sunt doua aspecte problematice: mancarea buna e scumpa si a doua problema - faptul ca e mancare procesata..cu tot felul de aditivi...apar probleme de tot felul la batranete.

Chestia cu apa..eu consider ca e o mare tampenie . Atata timp cat apa e potabila pentru om ...nu vad care-i problema unui caine care bea din balti si mananca de pe jos(aproape toti cainiii iau ceva in gura de pe jos). Chestie de marketing la care se pere ca unii "musca". Oameni si oameni.

Chestia cu "am doi maidanezi si le dau de toate"..e alegerea fiecaruia..dar nu intotdeauna mancarea pe care o mananca omul (mezeluri in special) e ok si pt caine . Si tatal meu isi creste cainele cu paine si mamaliga. Si ciobanii de la stana isi cresc caini cu mamaliga dar daca vor sa aiba caini buni...le mai dau si zer, si cazaturi de la carnea de oaie, etc

Oasele (de vita si unii le dau si gaturi de pui)sunt ok in special pt curatarea dintilor. Dar nu zilnic. Ati dat oase unui caine si apoi ati urmarit cum face scaunul? VA spun eu..BETON. Ganditi-va cum trece "piatra aia prin intestine". alegerea voastra.

O zi buna sa aveti!

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da, ciobanii le dau mamaliga dar exact cum ai punctat, le dau si zer care este extrem de bogat in proteine. Si apopi cainii ciobanesti sunt robusti, au o baza genetica larga spre deosebire de multe rase pure care au aparut printr-o consangvinizare stransa si de aceea sunt foarte sensibili. Daca vrei sa fii boier, sa ai caine de rasa, trebuie sa-l tratezi boiereste. Daca vrei sa-l  tratezi ca la stana, ia-ti caine de stana. Nu-ti iei bichon ca sa-l hranesti cu resturi.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lucifer76, on 20 iulie 2014 - 10:59, said:

Altii recomanda Evian, dar trebuie sa ii bagi in seama?


Moda cu crantanelele e de data recenta. Inainte de 2000 nu se auzea de asa ceva. SI nu mureau cainii pentru ca nu erau hraniti "stiintific".
Acu au inceput sa mai faca si cancere....sa fie oare de vina boabele "minune"?Sunt sigur ca da.

 Freddy12, on 20 iulie 2014 - 11:11, said:

Nu e vorba ca hrana gatita nu ar fi sanatoasa dar fiind fiarta nu mai are toate vitaminele trebuinciose nutritiei cainelui deci obligatoriu va trebui sa i se cumpere vitamine. In afara de asta, putini stiu sa dozeze corect ingredientele. Auzisem pe unii ca gatesc 1kg de orez cu 300grame de carne si niste legume. Pai, cainele ala e hranit ca vai de capul lui. Hrana uscata are o proportie adecvata de proteine, carbohidrati si fibre + vitamine si minerale. Desigur vorbim de hrana de calitate buna, nu rumegus de 3lei/kg de la supermarket.
Una peste alta cainele e animal carnivor si trebuie sa manance carne,oase si organe crude,punct.
Poti sa incerci sa ma contrazici...dar o sti si tu ca am dreptate.

 aWp_viTal, on 20 iulie 2014 - 11:44, said:

nu cred ca dureaza mai mult de 1h sa iti faci o idee despre "ce , cum , cat" ...

sunt tot felul de felul de nebuni oricum , iar veterinarii astia ar trebuii sa gandeasca putin diferit daca tot iubesc cainii .

De ex eu nu imi permit sa il hranesc cu hrana uscata la 25-30lei/kg avand in vedere ca tomy al meu face poze cu copii in spate prin parcuri Posted Image)



DjMx ... catelusii aia provin din parinti care la randu lor au crescut cu oase si mancare de prin gunoaie (in general) ... genetic este mult mai rezistent un pui de maidanez fata de unul dint-un clan cu royal canin Posted Image)) .

nu iti imagina ca astia de rasa vor murii pe capete , dar totusi as vrea sa se dezvolte cat mai bine .

sper ca ai prins ideea
Aproape toti au ajuns sa fie pe interes,veterinarii,doctorii umani...etc.Fi-le-ar de cap la toti care fac asta.
Singurii care mai au putina mila de animale sunt acei tehnicieni veterinari de pe timpul lui ceausescu,care acum sunt batrani,aia mai au inca respect pentru animale.
Am un unchi tehnician,are 80 de ani si inca mai trateaza animale,omu ala nu a jegmanit pe nimeni,din contra la multi le-a tratat animalele si pe datorie si preturi modice cat sa supravietuiasca si el.

Edited by I2O, 21 July 2014 - 21:53.


#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 I2O, on 21 iulie 2014 - 21:51, said:

Acu au inceput sa mai faca si cancere....sa fie oare de vina boabele "minune"?Sunt sigur ca da.
Mah, eu stiu un lucru. Daca mancarea super procesata e rea pentru oameni, cum naiba poate fi buna pentru animale? Daca industria alimentara umana, asa reglementata cum este, e toata un mare fals, cum sa mai am incredere in firmele ce produc mancare pentru animale? Halucinant este ca chiar si cei convinsi ca in cremvustii cu piept de pui, par example, pieptul apare doar pe eticheta, pun botul la ingredientele minune de pe cutiile cu mancare pentru caini!!! Carne de curcan, muschi de vita, somon? Bullshit!!!

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 Freddy12, on 20 iulie 2014 - 11:11, said:

Nu e vorba ca hrana gatita nu ar fi sanatoasa dar fiind fiarta nu mai are toate vitaminele trebuinciose nutritiei cainelui deci obligatoriu va trebui sa i se cumpere vitamine.
Tu nu mancare gatita mananci? Iti cumperi vitamine?

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu mananc zarzavaturi crude si multe fructe. Cainii fac diaree de la cruditati.

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu cred ca pentru caini este vreo diferenta intre mancare gatita sau cruda. Sunt domesticiti de zeci de mii de ani, si traind pe langa om au avut timp sa se invete si cu mancarea gatita.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S9B7im8aQjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Blenderul cu care face praf carcasa de pui ar fi foarte util amatorilor. Nu mai este pericol pentru stomacul cainilor.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu nu vorbesc din auzite ci din ce am observat la cainii mei. Un caine de talie maricica (30kg) suporta bine jumatate de mar pe zi iar cainele mic, doar un sfert de mar. Cel mare manca si pepeni verzi fara sa aiba probleme. Mai manca jumatate ardei pe care il scotea nedigerat. Crezi ca autorul care recomanda ca zarzavaturile sa fie date fierte nu stie ce vorbeste? Celuloza din zarzavaturi se distruge cel mai bine prin fierbere. De aceea si oamenii bolnavi de colita trebuie sa-si fiarba toate legumele.

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lucifer76, on 22 iulie 2014 - 07:13, said:

Mah, eu stiu un lucru. Daca mancarea super procesata e rea pentru oameni, cum naiba poate fi buna pentru animale? Daca industria alimentara umana, asa reglementata cum este, e toata un mare fals, cum sa mai am incredere in firmele ce produc mancare pentru animale? Halucinant este ca chiar si cei convinsi ca in cremvustii cu piept de pui, par example, pieptul apare doar pe eticheta, pun botul la ingredientele minune de pe cutiile cu mancare pentru caini!!! Carne de curcan, muschi de vita, somon? Bullshit!!!
Exact de aceeasi parere sunt si eu,astia baga in alimentatia noastra hartie igienica si toate rahaturile,ce sa mai vorbim despre mancare de caini...nu stiu dar 90% dintre romani sunt naivi iremediabili.

Edited by I2O, 22 July 2014 - 16:00.


#17
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013

 I2O, on 22 iulie 2014 - 15:50, said:

Exact de aceeasi parere sunt si eu,astia baga in alimentatia noastra hartie igienica si toate rahaturile,ce sa mai vorbim despre mancare de caini...nu stiu dar 90% dintre romani sunt naivi iremediabili.
Tu ai caine?
Cu ce il hranesti?
90% din romani isi hranesc cainele ca pe porc, nu au nici cea mai vaga idee despre ce inseamna nutritie canina si nici dorinta de a invata. Are maica-mea un tampit de vecin, stii ce am vazut in castronul cainelui sau? Paine mucegaita si coji de portocale.

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Ananke, on 22 iulie 2014 - 16:05, said:

Tu ai caine?
Cu ce il hranesti?
90% din romani isi hranesc cainele ca pe porc, nu au nici cea mai vaga idee despre ce inseamna nutritie canina si nici dorinta de a invata. Are maica-mea un tampit de vecin, stii ce am vazut in castronul cainelui sau? Paine mucegaita si coji de portocale.
Cainele meu mananca ce trebuie sa manance un animal carnivor,carne(cazaturi),oase si organe,toate crude.A naibii treaba..ca ies mai ieftin si mai sanatos decat daca as cumpara mancare superpremium.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate