Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Tastatura românească Delux OM06

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostLensFlare, on 14 iulie 2014 - 22:41, said:

"Problema" se poate rezolva cu niste simple stickere transparente...

Da, aceasta este o soluție.

Asta daca nu te deranjează să simți la degete când tastezi ceva străin. Am probat pe laptopul unui coleg rus care avea literele chirilice puse cu abțibilduri și pot spune că nu este la fel de plăcut la tastat.

Să zicem că trecem peste problema tactilă, vrem să le cumpărăm, există abțibilduri conforme cu standardul de tastatură românească din 2004? Răspunsul la întrebare ar fi NU. Nu există abțibilduri conforme cu standardul românesc de tastatură din 2004.

M-am uitat pe okazii.ro sau olx.ro după sticker sau abțibild tastatură în limba română. Nu am găsit. Iar ăla de pe okazii cu rusă și română nu se pune :)

În schimb această tastatură poate deveni realitate dacă se investesc 39 de RON.

#20
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
E o idee buna, dar din pacate pe mine nu ma atrage, preferam o tastatura mai calitativa. Anyway, succes cu crowdfunding-ul, dar dupa cum probabil ai observat, romanii sunt reticenti la chestii gen si se despart foarte greu de bani.

#21
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostLensFlare, on 14 iulie 2014 - 23:02, said:

E o idee buna, dar din pacate pe mine nu ma atrage, preferam o tastatura mai calitativa. Anyway, succes cu crowdfunding-ul, dar dupa cum probabil ai observat, romanii sunt reticenti la chestii gen si se despart foarte greu de bani.

Eu am discutat cu producătorii de tastaturi calitative - Microsoft, Logitech, Genius, Cherry.

Răspunsurile au fost - nu există cerere, nu vedem viitor pentru așa ceva etc.

Dacă campania funcționează atunci o sa am ceva concret și o să-i întreb din nou dacă au de gând să producă tastaturi românești :)

#22
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Dar la ce bun o astfel de tastatura ? Pe una normala nu se poate scrie ? Nu am avut nici eu, nici tata (!) probleme, gen uitat care e tasta pentru ă etc.

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcristianadam, on 14 iulie 2014 - 23:14, said:

Dacă campania funcționează atunci o sa am ceva concret și o să-i întreb din nou dacă au de gând să producă tastaturi românești Posted Image

Pai ti-am scris ca exista deja. Mi-am luat una pe ideea "dati-mi cea mai ieftina tastatura", faptu' ca era in limba romana era doar coincidenta.

#24
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View Postedy_wheazel, on 14 iulie 2014 - 23:30, said:

Pai ti-am scris ca exista deja. Mi-am luat una pe ideea "dati-mi cea mai ieftina tastatura", faptu' ca era in limba romana era doar coincidenta.

Nu „există” tastaturi românești conforme cu standardul românesc din 2004.

Există doar:
  • tastaturi conforme cu aranjamentul QWERTZ „moștenit” de la Microsoft.
  • tastaturi care au doar cele cinci diacritice puse în partea dreaptă de către niște producători care habar nu au de standardul românesc de tastatură
Din păcate firma HP intră la la ambele categorii (au avut și tastaturi QWERTZ în trecut), vezi (link la imgur: https://i.imgur.com/dqoMrUX.jpg)

[ https://i.imgur.com/dqoMrUX.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tastatura nu este conformă cu standardul românesc de tastatură:
  • simbolul € nu este pe tasta E ci pe 5
  • Ș și Ț sunt cu sedilă
  • Ă nu are căciuliță, are caron
  • lipsesc restul de simboluri din standardul de tastatură, producând confuzii în practică

Edited by cristianadam, 14 July 2014 - 23:50.


#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
O sa ma uit acasa de curiozitate.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcristianadam, on 14 iulie 2014 - 20:24, said:

De ce există ß, đ, ł pe tastatura „românească”? Explicația lui Cristian Secară este următoarea: în
anul 2003 au luat o listă cu toate minoritățile care aveau reprezentare parlamentară și s-au pus
pe tastatură toate acele litere / taste moarte care pot produce literele specifice acelor limbi
(Germană, Maghiară, Poloneză, Sârbă etc)

Pai cum nene ca la germana au un singur caracter din 4, culmea si ala cel mai putin folosit si cel mai simplu de inlocuit.

#27
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View Postf300, on 15 iulie 2014 - 00:26, said:

Pai cum nene ca la germana au un singur caracter din 4, culmea si ala cel mai putin folosit si cel mai simplu de inlocuit.

ß este vizibil.

Restul ä, ö, ü se compun prin intermediul tastei moarte ¨ (AltGr + 0)

Adică apeși AltGr + 0 și apoi „a” pentru a pune punctulețele peste „a” pentru a deveni „ä”. Foarte simplu, eu folosesc această metodă pentru a scrie corect în Germană.

Dacă te uiți la rândul de cifre avem multe astfel de taste moarte cu care putem genera: é, è, á, à, ä, ö, ü, ő, ç ș.a.m.d.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poti sa folosesti metoda asta cu orice tastatura, discutia era legata de ce e scris pe tastatura. Nu poti spune ca ai vrut sa-i satisfaci pe minoritari si ai bagat o litera de la fiecare.

#29
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View Postf300, on 15 iulie 2014 - 00:57, said:

Poti sa folosesti metoda asta cu orice tastatura, discutia era legata de ce e scris pe tastatura. Nu poti spune ca ai vrut sa-i satisfaci pe minoritari si ai bagat o litera de la fiecare.

De fapt am greșit, „¨” este pe tasta „-” și nu pe tasta „0”. Pe laptop am tastatura Germană, dacă aș fi avut tastatura românească aș fi știut unde se află punctulețele.

Dar m-am uitat la poza tastaturii Delux OM06 și am văzut, sunt pe tasta minus.

Nu orice tastatură are taste moarte, să nu confundăm metoda de introdus caractere pe Windows Alt+0228 = ä, Alt+0246 = ö ș.a.m.d cu tastele moarte.

Pentru cei interesați de cum arată „driverul” tastaturii standard: https://www.assembla...rostd/rostd.klc

Acolo se pot vedea toate caracterele care se pot genera cu această tastatură.

Edited by cristianadam, 15 July 2014 - 01:49.


#30
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Postcristianadam, on 15 iulie 2014 - 01:48, said:

Pentru cei interesați de cum arată „driverul” tastaturii standard: https://www.assembla...rostd/rostd.klc
Acolo se pot vedea toate caracterele care se pot genera cu această tastatură.
Înclin să cred totuși că ar fi mai intuitiv să le vadă sub forma asta :)

Cristi

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bun am inteles in fine care e explicatia: Umlauturile (ca si alte chestii gen accente, sedile, etc) SINT marcate/vopsite in mod consecvent (adica apare doar un simbol pentru Umlaut nu si litera in sine, litera fiind generata cu ajutorul unei combinatii mai complicate).

Nu cred ca e foarte util decit pentru cei care scriu ocazional in limbile respective, eventual in toate (spre exemplu birouri care au de introdus nume) dar macar e consistenta cu ea insasi si cu explicatia cu limbile "conlocuitoare".

#32
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Postf300, on 15 iulie 2014 - 06:59, said:

Bun am inteles in fine care e explicatia: [...] Nu cred ca e foarte util decit pentru cei care scriu ocazional in limbile respective, eventual in toate (spre exemplu birouri care au de introdus nume)
Păi exact asta a fost și ideea, care s-a dovedit perfectă doi ani mai târziu ca suport legislativ:
- legea 183 din 16 mai 2006, publicată în monitorul oficial nr. 443 din data de 23 mai 2006
- ordinul 414 al ministrului comunicației și tehnologiei informației din 25 septembrie 2006, publicat în monitorul oficial nr. 842 din data de 11 octombrie 2006

Tehnic vorbind pentru discuția de față, important este ordinul ministrului.

La data publicării erau 18 minorități oficiale, probabil azi a rămas la fel. Din punctul de vedere al tastaturii, una dintre limbi are o lipsă pe care va trebui să o remediez la o revizuire viitoare a standardului, lucru destul de neplăcut din punctul de vedere al aglomerării. Am în vedere și o încercare ori de a elimina (de fapt a muta) generarea caracterelor đ și ł din taste de sine stătătoare într-o combinație de tip tastă moartă (lucru de fapt cam incorect din punct de vedere Unicode, deoarece caracterele alea nu se pot descompune; justificabil totuși aici prin prisma aglomerării și confuziei), ori de a permite prin textul standardului omiterea lor de la inscripționare (lucru discutabil, dar nu acum și aici). Semnul © a fost o încărcare inutilă (greșeală pe care mi-o asum) și posibil și ± (iar unele voci zic că e în plus și semnul de paragraf § ).

Mă rog, o să-i vină rândul revizuirii la un moment dat.

Cristi

Edited by secarica, 15 July 2014 - 07:39.


#33
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Cam mult 39 de lei, plus condiționarea cu cele 1000 de bucăți, eu am găsit de vreo 5 ani tastatura cu diacritice, un A4Tech, și nici nu costa atîta. Știam că reclama nu e permisă pe Softpedia.

#34
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Postgepres, on 15 iulie 2014 - 08:28, said:

Știam că reclama nu e permisă pe Softpedia.
Definește „reclamă” în contextul de față.

Tor „reclamă” au zis niște încuiați și în 2003 sau 4 astfel încât cele câteva (puține) discuții pe tema standardului de tastatură au fost blocate aici și încurajate pe forumul de la CHIP.

Cristi

#35
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Și tu cum definești apelul "să strîngem bani să le luăm ăstora "prima tastatură românească" (cu deficiențele subliniate în discuția de pînă acum), și să fie musai 1000 de bucăți ca să prindem prețul promoțional de 39 de lei"?

#36
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
E adevărat că exprimarea cu „prima tastatură românească” o trec la umplutură, dar conceptul de „crowdfunding” funcționează (doar) pe bază de apel. Și nu știu unde vezi tu promoțional, este doar o socoteală aritmetică. Sau crezi că tastatura nr. 1001 va costa dublu și deci hai să ne grăbim să luăm una mai ieftină cât nu sare de a 1000-a ?

Cristi

Edited by secarica, 15 July 2014 - 13:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate