Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Camere IP si softul de gestionare

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Sa inteleg ca forwarding din router in router e diferit fata de forwarding din al doilea router. La primul trebuie bagat IP celui de-al doilea router iar in al doilea router IP-iul NRV-ului sau/si a camerelor

#56
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, cam asa ceva... vezi sa nu te incurci la porturi :)

#57
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Ms. O sa revin dupa ce reusesc  sau nu sa fac

#58
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Scuzati-mi intarzierea, dar din cauza programului meu incarcat, abia acum am reusit sa fac cate ceva. Nu stiu cat de bine am reusit, dar vad ca funtioneaza.
Cam asa am facut

In primul router, a facut un forwarding cam asa
[ http://oi62.tinypic.com/1rcl7d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dar nu inainte de a rezerva IP 192.168.0.102  pentru al doilea router, dupa MAC. Am alocat portul 37777 stiind ca pe acesta opereaza camerele dahua. Nu stiu daca trebuia sa pun alt port sau de la portul xx la portul xxx  pentru  ca nu am stiut pe ce port sa pun. Primul router este TPlink archerC7


La al doilea router (asus RT-AC56U) am facut un forwarding cu IP NRV-ului si cu portul 37777  cam de genul:

[ http://oi62.tinypic.com/2yvm39e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Am descarcat o aplicatie de la dahua (gDMSS HD Lite) si am adaugat acolo adresa.
Am uitat sa specific. Am internetul de la RDS dar am facut un domeniu oferit de RDS.  Si la adresa in aplicatie am introdus numele domeniului care este de genul xxxxxx.go.ro.

Trebuie sa ma mai documentez sa vad daca si unde am gresit. Sunt novice pe acest domeniu, dar m-am descurcat cat de cat cu ajutorul "prietenilor".

#59
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Schimba in mod TCP only la protocol. In rest, pare a fi bine (mai ales daca si merge). Daca nu faci forwarding si la 80 nu vei putea accesa interfata web (dar iti merge prin DMSS, PSS si SmartPSS). Daca vrei mai multe camere, schimbi porturile mai intai in camere si apoi faci la fel.

#60
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Bineinteles ca de cum am ajuns acasa (acum o ora), intai m-am chinuit sa intru de pe interfata web si nu am reusit si nici prin cap nu mi-a trecut sa incerc cu smartPSS. Imi spargeam creierii 100 de ani, ca nu mi-a trecut prin cap ca bowserele folosesc portul 80. De acum o sa fac forwarding maine cand ajung la munca. Deocamdata imi merge smartPSS brici. NU frameaza deloc.
Dar interesanta ideea cu porturile  camerelor. Pot pune oricare port de genul: de la 37777;37778;37780 etc? Mai pot fi accesate prin NRV? Adica eu acum accesez IP nrv-ului si vad toate camerele? Ramane valabil?

#61
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai doua posibilitati:
1. faci forward doar la NVR si astfel oricum ai acces in toate camerele
2. schimbi porturile in camere, schimbi porturile pe care se conecteaza NVRul la camere si faci forwarding pe fiecare in parte

37778 ar trebui sa fie ocupat de UDP (gasesti in interfata camerelor care porturi sunt deja folosite). Eu iti recomand ceva de genul 10777, 10877, 10977 etc.

#62
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Am setat cam asa:
pe primul router:
[ http://oi62.tinypic.com/5xnc3m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iar pe al doilea am pus asa:
[ http://oi61.tinypic.com/2v1t152.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

NU am putut sa fac forwarding la camere asa  cum a  mers la NRV, adica pe IP NRV-ului am pus forwarding si pe portul 80 si pe 10077.
La camerele IP nu a mers decat pe portul 10X77, unde X este atribuit in functie de numarul camerei. Cand vroiam sa ii fac si pe portul 80 imi spunea ca "Aceasta intrare exista deja in  lista"

Ramane sa vad daca functioneaza din exterior, asta cand ajung acasa(deseara), si mai am de lucrat pe parte de securitate. Daca pana acum nu ma interesa schimbarea parolelor pentru ca nu aveam forwarding, acum ma intereseaza mult mai mult,  nu pentru ca am eu ceva important de ascuns, dar prefer sa nu imi umble cineva prin "jucarii"

#63
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
nu imi merge pe interfata web (undeva gresesc), dar sunt multumit ca imi merge pe smartPSS si merge perfect, imi merge pe telefon/tableta, si e OK

Edited by 1qlee, 24 January 2015 - 17:38.


#64
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai schimbat porturile 80 in camere? In 10X80 ceva?

Edited by dexterash, 24 January 2015 - 17:50.


#65
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
La camere nu mi-a permis asa ca la NRV. Adica la NRV mi-a mers si port 80 si 10077 cu IP acelasi (192.168.5.110)
La camere cu orice port incercam imi spunea ca il am deja in lista.
Chiar nu inteleg de ce.

#66
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru ca portul 80 e folosit de interfata de administrare a router - elor

#67
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Bun Clara, dar cum fac sa accesez NRV-ul cu un browser (nu ca ar fi mare nevoie). Deocamdata merge minunat cu SmartPSS.
Dar cu un browser, as puteaviziona chiar de la televizor ,  de acasa.

Intrebarea ar fi: unde gresesc?
Am mai facut un forwarding pe primul router cu IP-ul celui de al doilea router(192.168.0.102) cu portul  8080 si acum pot sa accesez al doilea router (AC56U)   din exterior(de acasa)
Dar  nu stiu cum sa ajung la NRV.

#68
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ai doua variante: 1. schimbi portul pe nvr in 81 de exemplu (modifici regulile port forward aferente) si il accesezi via http://ip:81 (sau dns name in loc de ip)
2. modifici ca routerele si a lor interfata de administrare sa nu functioneze pe portul 80

#69
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Buna ziua din nou.
Dupa cum a specificat in topic eu am un sistem (cumparat si montat cu ajutorul vostru) format  din:

Quote

NRV este Dahua NVR3108 cu 8 canale
7 camere  : IPC-HDW4100S si IPC-HFW4100S
si a dori sa imi mai achizitionez inca o camera adica a 8-a dar as dori sa o achizitionez cu sunet.
Camera este asta: IPC-HDBW4421E(-AS)  http://www.dahuasecu...21e-as-998.html  
Întrebarea mea ar fi :
a - Sunetul se înregistrează direct in NRV pe continutul video
b - i se aloca un canal separat
c - este necesara adăugarea altor echipamente?

O alta intrebare ar fi : sunetul se aude online , pe inregistrare sau amandoua variante?
si nu in ultimul rand, daca este compatibila sau daca as putea intampina probleme, tinand cont ca sistemul merge brici.

Edited by 1qlee, 11 November 2016 - 11:46.


#70
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Am sa dau raspunsul pentru intrebarea pusa de mine mai sus, ca poate sunt si altii care au nevoie de aceasta informatie:
Am pus acesta intrebare pe vreo 5 site`uri , si mi-au raspuns doar cei de la a2t.
raspuns:
"la camere ip semnalul audio se trimite prin acelasi protocol cu cel video , nu aveti nevoie de iintrare audio separat, in concluzie inregistreaza si audio direct pe fisierul video"

#71
1qlee

1qlee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.11.2012
Se pot sterge selectiv fisiere video din NVR / DVR ?

#72
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am sa raspund initiatorului topicului vis-a-vis de
soft de gestionare: http://www.zoneminder.com/
Varianta comunity este open source gratuita si legala.

camere IP: in functie de ce ai nevoie... oricum preferabil cu PoE activ, notificare miscare prin HTTP, e.t.c.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate