Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ghid rapid de infiintare PFA: acte, pasi, taxe, ponturi

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
casa de marcat - te poti duce dupa ea imediat ce ai actele de la camera de comert. am sunat azi pe la distribuitori.
datrecs mp55b am gasit-o cel mai ieftin la 600 lei, pret care include introducerea articolelor in casa si fiscalizare.

din registrele alea, cel putin unul nu se mai inregistreaza la anaf, nu mai stiu care. am gasit azi pe net ca nu. revin vineri cu info care.

e bine ca termin la anaf in o ora, vineri cam ar trebui sa termin cu hartoagele.

mai am o nedumerire.
prima data cumpar marfa cu banii din buzunar.
banii astia trebuie sa ii introduc intai in i.i., cumva?
sau deja pun numai facturile in registrul incasari si plati, si o sa fiu pe minus?

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
casa de marcat 600 lei, cel mai mic pret. urmatoarea oferta era 700. cica e nebunie, nu fac fata la vanzari, ceva cu noi modificari legislative.

la anaf se mai depune doar declaratia 220. declaratia 070 nu se mai depune, decat daca ai angajati. cica vin info automat de la registrul comertului, de aia nu mai trebuie declaratia ta.

la anaf nu se merge nici cu registrul de inventar, nici cu registrul ala de plati.

cidat e ca nu am primit nici registru unic de control. asta trebuie sa mai vad de ce nu.

Edited by slai, 13 March 2015 - 12:15.


#39
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postslai, on 13 martie 2015 - 12:11, said:

la anaf nu se merge nici cu registrul de inventar, nici cu registrul ala de plati.


Nu?
Poate la voi in oras, aici s-a mers.
Stiu sigur ca am fost la inregistrat cu ele, si la primul PFA si la al 2-lea.
Iti da un nr de registru si atat, pe ele nu se inscriptioneaza nimic. (ceea ce e bine ca daca gresesti la completarea lor, poti sa inlocuiesti cu altele noi, important sa fie legate si numerotate pe fiecare fila -ala de plati, privind reg ala de inventar nu stiu daca trebuie sau nu, legat si el ).
ANAF sect 5 Buc, sigur se declara registrele.

Edited by -Diana-, 13 March 2015 - 12:18.


#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
de la 1 martie nu se mai declara. cele declarate deja, se completeaza in continuare.


ce e ala registru de evidenta fiscala?!? am treaba si cu asta ca I.I.???

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ai treaba, s-a introdus acum din 2015.

#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Laur, e valabil si pt PFA?
Adica, imi trebuie si mie?

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Si la PFA.

Codul fiscal said:

ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
(8) Contribuabilii pentru care determinarea venitului anual se efectuează în sistem real au obligaţia să completeze Registrul de evidenţă fiscală, în vederea stabilirii venitului net anual.

ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(8) Contribuabilii care desfăşoară activităţi pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligaţia să completeze numai partea referitoare la venituri din Registrul de evidenţă fiscală şi nu au obligaţii privind evidenţa contabilă.


#44
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Super, abia asteptam inca o hartie de completat....

PS> pt toata lumea, pana pe 25 martie de platit impozitul. Sa nu uitati. :)

#45
chevyx77

chevyx77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 06.12.2011
Intrebare, ptr cei ce au pfa de mai mult timp, cum fac dovada ca sunt si angajat pentru a nu mai plati cas-ul de 5.5%? Merg cu contractul de munca sau cu o fisa fiscala, verifica ei la Itm...? Un fost coleg al meu nu a platit de la inceput acest 5.5% si i-a venit decizie dupa 3 ani cum ca trebuie sa plateasca 9000-10.000 ron pentru vreo 3 ani.

Si inca ceva ( desi nu vad de ce nu s-ar putea ptr ca doar o folosesti ptr pfa), contract de comodat cu pfa-ul pe masina ptr a putea deduce cheltuielile? Ori se trec pur si simplu?

Edited by chevyx77, 21 March 2015 - 10:40.


#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Mergi la ANAF, la inspectorul care se ocupa de strada ta, cu adeverinta prin care sa ateste calitatea de angajat.
Eu am fost cu copie CIM, insa se putea si cu adeverinta de salariat, la sect 5 accepta ambele forme.

Da, iti trebuie contract de comodat pe masina.

LE> scuze, acum am vazut ca topicul e cel cu ghidul de infiintare, nu cel cu Intrebari si Raspunsuri PFA.

#47
chevyx77

chevyx77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 06.12.2011
Corect, dar nu avea sens sa deschid topic nou ( cred ).

Multumesc Diana.

Edited by chevyx77, 22 March 2015 - 19:39.


#48
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Multumita lui Fa Ponta se anunta vremuri foarte grele pentru PFA-uri.

#49
mateyon

mateyon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 09.04.2011
Pentru activitati de creare si vanzare bijuterii handmade este ok pfa-ul? Trebuie cumva casa de marcat? Cu sediul se poate rezolva la domiciliul cu viza de flotant sau trebuie neaparat altul inchiriat? Concret, prietena mea vrea sa-si faca pfa, locuieste in alt oras decat domiciliul dar are viza de flotant. Si-a descoperit un hobby in bijuteriile handmade si are ceva perspective de a le comercializa, dar am prefera sa fie la limita cheltuielilor cu statul, fiind doar un venit suplimentar negarantat.

#50
kalomniosu

kalomniosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.07.2005
Va rog frumos imi poate spune cineva ce acte doveditoare si / sau diplome sunt necesare pentru cod CAEN 6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe. Mai precis daca si-a facut cineva PFA pe codul asta ce acte a depus si ce i-sa acceptat.

Sunt web designer si vreau sa-mi infiintez un PFA.

Multumesc.

Edited by kalomniosu, 14 April 2015 - 20:58.


#51
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Voi iesi la pensie si ma bate gandul sa ma mut la tara unde am o casa si o gradina, pe care le ingrijesc de vreo 10 ani.
Daca vreau sa produc rasaduri de legume ca PFA se poate? Cum imi dovedesc pregatirea/calificarea in domeniu?

De meserie sunt invatator, fara legatura cu agricultura. Printre meseriile reglementate n-am intalnit-o pe cea de
gradinar sau ceva asemanator.

Un certificat de producator ar suplini acest document? Cred ca nu, pentru ca certificatul atesta ca am o suprafata
de teren in care-mi pot desfasura activitatea si pot produce, dar nu garanteaza ca sunt si calificat

#52
basarabia

basarabia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.05.2009
Salutare, asa o intrebare : Daca  o sa am sediul de ex. in Galati, pot sa ma fac PFA in Iasi?

#53
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Nu. Poti sa ai domiciliul in Galati si sa declari sediul profesional in Iasi.

#54
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012
Buna ziua. Imi poate spune cineva daca la pfa trebuie obligatoriu sa ai o persoana angajata si astfel sa platesti contributii? Care are fi diferențele intre intrep.indiv si pfa? Doresc sa infiintez una din ele in domeniu agicol. Multumesc anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate