Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Relatia medic - asistent medical in Romania si in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
DanielD1

DanielD1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2014
Buna seara.
Sunt interesat de acest subiect si va rog pe cei care sunteti in domeniu sa imi spuneti care este relatia dintre medic si asistentul medical in tara noastra si in strainatate(pentru cei care sunt in domeniul medical si profeseaza intr-o alta tara).
Am discutat cu o persoana ce lucreaza intr-un spital de la noi din tara si mi-a spus ca e o relatie de pura subordonare. Adica medicul da ordine ca-n armata, iar tu faci ce zice el. Mi se pare putin exagerat totusi si din cauza asta va cer sfaturile.
Multumesc.

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si mi se pare perfect normal sa fie asa.

#3
DanielD1

DanielD1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2014

 DjMx, on 06 iulie 2014 - 00:18, said:

Si mi se pare perfect normal sa fie asa.
Normal nu are cum sa fie. Ca faci ce zice el e ok, normal. Ca primesti ordine nu, nu e armata totusi.

@Nicu
Esti patit?! Posted Image

Edited by DanielD1, 06 July 2014 - 00:20.


#4
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012

 DanielD1, on 06 iulie 2014 - 00:01, said:

Buna seara.
Sunt interesat de acest subiect si va rog pe cei care sunteti in domeniu sa imi spuneti care este relatia dintre medic si asistentul medical in tara noastra si in strainatate(pentru cei care sunt in domeniul medical si profeseaza intr-o alta tara).
Am discutat cu o persoana ce lucreaza intr-un spital de la noi din tara si mi-a spus ca e o relatie de pura subordonare. Adica medicul da ordine ca-n armata, iar tu faci ce zice el. Mi se pare putin exagerat totusi si din cauza asta va cer sfaturile.
Multumesc.
Pai si ce ai dori, cand pacientul urla de durere, doctorul sa iti vorbeasca cu 'va rog" si "multumesc". De aia ai facut jumate din scoala pe care a facuto el trezestete!

#5
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
E o relatie de subordonare si in ro si in afara, cum e normal. poti vedea singur ce si cum, e nevoie de voluntari in toate spitalele, poti merge linistit.
Daca nu iti place, in loc sa faci 3 ani de scoala, fa 11 (facultatea+rezidentiatul) si nu mai esti subordonat nimanui.

#6
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Cum am tangential de-a face cu domeniul medical, observ in continuare acea atitudine a unor medici sau viitori medici de: noi suntem superiori.

Sunt peste 10 ani de stat si invatat la mijloc, insa mai exista si alti oameni care invata la fel de mult. Bine, nu tocesc cartile cum vad ca se face la medicina; exista cateva profesii unde inveti si imediat aplici ce ai invatat.

Revenind la subiectul central, ceea ce imi bate la ochi e chestia asta cu urlatul la asistent, care de bine, de rau, e acolo sa te ajute. Inteleg sa urlii la pacient ca nu si-a luat vreodata medicamentele sau s-a dat cu spray la sub-brat in loc sa-l inhaleze si alte tampenii ale omului intr-adevar fara scoala.

#7
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 genericuser01, on 06 iulie 2014 - 09:07, said:


Revenind la subiectul central, ceea ce imi bate la ochi e chestia asta cu urlatul la asistent, care de bine, de rau, e acolo sa te ajute. Inteleg sa urlii la pacient ca nu si-a luat vreodata medicamentele sau s-a dat cu spray la sub-brat in loc sa-l inhaleze si alte tampenii ale omului intr-adevar fara scoala.

pentru ce sa urli la pacient?!
daca nu iti respecta instructiunile pacientul isi face rau lui, nu tie. de ce ti-ai agresa corzile vocale urland la el?

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
In Ro prin spitalele de stat e o relatie de cele mai multe ori pe pura subordonare si nu doar la nivel medic asistent ci si intre medici. Am vazut situatii in care Armata era la gradintita in comparatie cu ce se ntampla acolo.  Situatia este oarecum anormala deoarece nu de putine ori 11 ani de scoala nu compenseaza 20-30 de ani de experienta, sau 4-5 ani de lucru pe niste echipmente pe care doctorul le-a vazut doar in poze si a citit despre ele. Oricum si la nivel asistenta infirmiera situatia este fix la fel, eu unul nu mi-am permis niciodata sa-l trimit pe ala de-i angajat sa dea cu carpa la mine la munca sa imi faca diverse servicii cum executa infirmierele prin spitale.

#9
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 90210, on 06 iulie 2014 - 06:24, said:

Daca nu iti place, in loc sa faci 3 ani de scoala, fa 11 (facultatea+rezidentiatul) si nu mai esti subordonat nimanui.
Ei da? Ce crezi că medicii primari și specialiști nu au șefi? Stai să vezi la privat. Poți să fi marele medic X, că la privat nu poți pune multe condiții.

#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003

 90210, on 06 iulie 2014 - 06:24, said:

E o relatie de subordonare si in ro si in afara, cum e normal. poti vedea singur ce si cum, e nevoie de voluntari in toate spitalele, poti merge linistit.
Daca nu iti place, in loc sa faci 3 ani de scoala, fa 11 (facultatea+rezidentiatul) si nu mai esti subordonat nimanui.

Unii rai ar spune ca doar banului.
:)

#11
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Bokie, on 06 iulie 2014 - 09:27, said:

pentru ce sa urli la pacient?!
daca nu iti respecta instructiunile pacientul isi face rau lui, nu tie. de ce ti-ai agresa corzile vocale urland la el?
Asta o crezi tu. Îți sabotează ție actul medical de vindecare/recuperare pentru care ești răspunzător tu, nu el, pacientul. Dacă nu dorește ajutor medical, atunci să stea acasă.
Dacă o face pe ascuns e foarte rău, pentru că trebuie consemnat în fișă că pacientul refuză să ia, parțial sau deloc, tratamentul.
Iar dacă refuză o intervenție medicală, la fel, trebuie consemnat și semnat pe propria răspundere că nu dorește acel act medical.

#12
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 cleopatra00, on 06 iulie 2014 - 10:32, said:

Asta o crezi tu. Îți sabotează ție actul medical de vindecare/recuperare pentru care ești răspunzător tu, nu el, pacientul. Dacă nu dorește ajutor medical, atunci să stea acasă.
Dacă o face pe ascuns e foarte rău, pentru că trebuie consemnat în fișă că pacientul refuză să ia, parțial sau deloc, tratamentul.
Iar dacă refuză o intervenție medicală, la fel, trebuie consemnat și semnat pe propria răspundere că nu dorește acel act medical.

pai din moment se presupune ca tipi la el ca nu-si ia tratamentul, nu o face pe ascuns.
daca nu o face pe ascuns, nu poti fi tu considerat raspunzator de esecul tratamentului.

#13
DanielD1

DanielD1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2014
Zici ca vorbim de puscarie, nu de un domeniu in care lucreaza profesionisti.
Da-i cu tipatul atunci frate, ca-n paleolitic!

Pana la urma, greu, usor cum o fi, ca asistent medical ai sanse destul de mari sa emigrezi. Cu putine domenii poti face acest lucru...

Edited by DanielD1, 06 July 2014 - 12:19.


#14
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 genericuser01, on 06 iulie 2014 - 09:07, said:

Cum am tangential de-a face cu domeniul medical, observ in continuare acea atitudine a unor medici sau viitori medici de: noi suntem superiori.

Sunt peste 10 ani de stat si invatat la mijloc, insa mai exista si alti oameni care invata la fel de mult. Bine, nu tocesc cartile cum vad ca se face la medicina; exista cateva profesii unde inveti si imediat aplici ce ai invatat.

Revenind la subiectul central, ceea ce imi bate la ochi e chestia asta cu urlatul la asistent, care de bine, de rau, e acolo sa te ajute. Inteleg sa urlii la pacient ca nu si-a luat vreodata medicamentele sau s-a dat cu spray la sub-brat in loc sa-l inhaleze si alte tampenii ale omului intr-adevar fara scoala.
Mai nene, tu nu pricepi treaba cu superiorii! Un medic hotaraste tratamentul, supravegheaza pacientul si restul sectiei, etc. Asistentul nu are responsabilitati prea mari. daca cumva face vreo boacana, tot medicul raspunde, inclusiv cu puscaria daca e cazul. Eu cand internez un pacient si imi pun parafa pe foaia lui, apai raspund cu capul de pacientul ala. Trebuie sa vad ce tratament ii dau, trebuie sa urmaresc cum face asistentul tratamentul (daca il face), trebuie sa vad ca infirmierele sa isi faca corect treaba. Trebuie supravegheati o groaza de oameni sa isi faca treaba bine caci daca se intampla ceva cu pacientul toata armata aia de oameni dispare brusc si eu raman sa raspund singur in fata legii. Deci cine e superior? Nu ca ar conta prea mult treaba asta.

Cat despre urlat, asta e penibil. Daca cineva nu isi face treaba, il dai afara, nu urli la el, ca te faci tu ca profesionist de kkt.

#15
DanielD1

DanielD1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2014
@90210
Sunt perfect de acord cu tine.
E clar ca medicul are mai multe responsabilitati si implicit si stres in plus. Bine, si salariul e mai mare, corect?
E drept de asemenea ca asistentul medical nu are atatea responsabilitati ca ale medicului, el face tratamentul prescris de cel din urma si cam atat...
Importanta e colaborarea, asta face mult din punctul meu de vedere. Pana la urma asistentul e cam mana dreapta a medicului.
Numai bine!

Edited by DanielD1, 06 July 2014 - 12:36.


#16
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 Ouroboros, on 06 iulie 2014 - 10:01, said:

Ei da? Ce crezi că medicii primari și specialiști nu au șefi? Stai să vezi la privat. Poți să fi marele medic X, că la privat nu poți pune multe condiții.
Eu la stat am un sef, dar doar teoretic, nu se poate baga peste activitatea mea decat intr-o foarte mica masura. De aia se si numeste profesie liberala.
Cat despre privat, presupun ca nu prea ai avut treaba cu asa ceva...poti pune chiar foarte multe conditii, pentru ca ei au mai multa nevoie de tine decat tu de ai. Sunt mult mai multi privati decat medici, asa ca...
Bine, conteaza foarte mult si specialitatea pe care o ai. Medici de familie sunt o groaza, aia probabil sunt hingheriti rau la privat :)

 DanielD1, on 06 iulie 2014 - 12:36, said:

@90210
Sunt perfect de acord cu tine.
E clar ca medicul are mai multe responsabilitati si implicit si stres in plus. Bine, si salariul e mai mare, corect?
E drept de asemenea ca asistentul medical nu are atatea responsabilitati ca ale medicului, el face tratamentul prescris de cel din urma si cam atat...
Importanta e colaborarea, asta face mult din punctul meu de vedere. Pana la urma asistentul e cam mana dreapta a medicului.
Numai bine!
Salariul nu e neaparat mai mare la medici, asistentul are si ore de noapte platite mai bine. Colaborarea buna e cea mai importanta, pentru ca fiecare are rolul lui. Un medic poate face si munca asistentului, dar nu are timp fizic pentru asa ceva, pana la urma asistentul ar fi ambele maini, nu doar cea dreapta :)

#17
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Daca asistentul a adormit e pe responsabilitatea lui ca doar este "log-at" (cine e la ora cutare in locul cutare). Sau ar trebui sa fie.

Ciudat, urla la mine doar ca sa spuna in urmatorul paragraf ca am dreptate. Weird people. Or weird doctor's logic ;)

#18
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 genericuser01, on 06 iulie 2014 - 13:22, said:

Daca asistentul a adormit e pe responsabilitatea lui ca doar este "log-at" (cine e la ora cutare in locul cutare). Sau ar trebui sa fie.

Ciudat, urla la mine doar ca sa spuna in urmatorul paragraf ca am dreptate. Weird people. Or weird doctor's logic Posted Image
Daca asistentul e adormit e responsabilitatea medicului, ca trebuie sa il supravegheze.
Cat despre urlat, cred ca ai o problema psihica. Ai impresia ca toti oamenii urla la tine. Iti recomand sa citesti un topic unde abereaza multi: ala cu sectia inchisa din domeniul psihiatrie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate