Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BGP - AS - Locatii diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Omega16

Omega16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 23.06.2006
Salut.
As vrea sa stiu daca este posibila urmatoarea varianta:

In locatii diferite, sa folosesc acelasi AS number cu conexiuni (isp) multiple. Concret:

Locatia 1:
BGP ISP 1 + ISP 2 (cu AS number propriu 999)

Locatia 2:
BGP ISP 3 + ISP 4 (cu AS number propriu 999)

sau

Locatia 2:
BGP ISP 1 + ISP 2 (cu AS number propriu 999)

Nu stiu daca am explicat suficient de bine incat sa se inteleaga. ]
Ce vreau sa fac este ca in doua locatii diferite sa bag net de la cel putin 2 provideri (diferiti sau chiar aceiasi) in fiecare locatie, dar pe acelasi numar AS.

Daca nu este posibil, ce variante as putea avea ? Se poate aloca un alt numar AS ?

Multumesc

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Se poate si asa se face. Nu stiu daca o entitate poate avea alocate mai multe AS-uri, dar nu e recomandat.

#3
Omega16

Omega16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 23.06.2006
Am uitat sa precizez ca in locatii se vor folosi clase de IP diferite.

Daca in cele 2 locatii sunt provideri diferiti, banuiesc ca nu este o problema, insa daca la ambele locatii exista cel putin un ISP comun, sa inteleg ca este treaba ISP-ului respectiv sa gestioneze conexiuni multiple pentru acelasi client (implicit sesiuni BGP cu acelasi AS).

Multumesc pentru raspuns.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Bineinteles ca se vor folosi clase diferite ca altfel nu are cum sa mearga.

BGP-ul face legatura intre 2 AS-uri. Nu exista notiunea de 'provider' pentru BGP.
Faptul ca tu ai 2 provideri sau ca ISP-ul are 2 clienti este fix acelasi lucru dpdvd al BGP-ului.

#5
Omega16

Omega16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 23.06.2006
In prezent am intr-o locatie 3 provideri si fac BGP pe numarul meu AS. Vreau sa mai bag si in alta parte si voiam sa stiu daca voi folosi acelasi AS. Imi este clar acum. Multumesc

O alta problema pe care as vrea sa o rezolv este urmatoarea:

Am un server cu FreeBSD cu functia de router (xeon quad-core, 8 gb ram, Lan 4 x 1 gb Intel). Cei 3 provideri sunt conectati in 3 porturi gigabit, iar in portul 4 este conectat un switch L2(cu management). Serverele mele sunt conectate la switch. De asemenea, am 2 clase de IP-uri proprii. Topologia este simpla.

In acest moment, daca ma conectez cu un dispozitiv la switch si aloc un IP liber din clasele pe care le am, exista pentru acel dispozitiv (server, laptop etc) conexiune la internet. Asta e un lucru bun, pentru ca e usor de configurat.

DAR: este rau pt. ca:
1. Daca cineva are acces la un server , poate adauga IP-uri libere fara probleme
2. Daca cineva are acces la un server, poate adauga IP-uri libere si/sau care sunt deja pe alte dispozitive conectate, provocand astfel "daune" la nivel de retea.

Exista aplicatii pe care le pot instala pe router(freebsd) prin care sa controlez alocarea de IP-uri ? Mentionez ca dispozitivele pot avea unul sau mai multe IP-uri.

Multumesc

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Daca ai 2 echipamente in acelasi LAN, nu te poate impiedica nimeni sa pui acelasi IP pe ambele echipamente si sa produci disfunctionalitati.
Ce poti face:
1. Pe switch - port security, setezi mac-ul echipamentului; daca conectezi alt echipament in el se dezactiveaza portul
2. Pe router - creezi perechi IP/MAC, in asa fel incat un IP sa nu treaca mai departe decat de la MAC-ul care trebuie (pot fi mai multe IP-uri pe acelasi MAC, normal).

Si a 3-a chestie, care te scapa si de "Daca ai 2 echipamente in acelasi LAN, nu te poate impiedica nimeni sa pui acelasi IP pe ambele echipamente si sa produci disfunctionalitati":
VLAN separat pentru fiecare server in parte, cu clase /30 (sau mai mari daca are nevoie de mai multe IP-uri).

#7
Omega16

Omega16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 23.06.2006
Cu VLAN-uri m-am jucat, dar nu suficient incat sa fiu capabil sa implementez o solutie si sa si functioneze.

Cred ca ce-a mai buna varianta (la care m-am gandit si eu) este varianta 2 : pe router sa fac astfel incat, pe un anumit MAC sa fie alocat un anumit IP (sau mai multe). Dar cum fac asta? Exista o aplicatie de acest gen "ip management". Am cautat inainte sa intreb aici, dar nu am gasit ceva relevant. De asemenea, trebuie sa mearga pe FreeBSD, altfel nu am cum sa schimb routerul.

#8
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Filtrarea mac/ip o faci cu ipfw sau pf (gasesti pe google documentatie la greu).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate