Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Fizica sau Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Deci, dan-s, imi recomanzi energetica? Tu daca ai fi in situatia mea, in anul 2014, la ce ai da de la UPB, excluzand ETTI si AC?

#56
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 MightyAchilles, on 02 iulie 2014 - 19:32, said:

Deci, dan-s, imi recomanzi energetica? Tu daca ai fi in situatia mea, in anul 2014, la ce ai da de la UPB, excluzand ETTI si AC?
Personal, mi s-ar părea interesant în primul rând ETTI și AC. Dar dacă nu se poate asta aș alege (după cunoștințele mele în legătură cu piața de azi și cu ce mi se pare mai interesant): Energetică, Mecatronică sau Transporturi. Dar până la urmă depinde de preferințele fiecăruia.


L.E.: Uitasem să adaug Ingineria electrică. La Energetică aș da la Științe Aplicate dar asta doar din cauza legăturii pe care o are cu AC. La Mecatronică m-ar interesa pe specializarea nanotehnologii sau mecatronică. Transporturi am ales deoarece cred că e un domeniu destul de căutat. Iar la Ingineria electrică îmi pare a fi interesant specializarea Electronică de putere și specializarea Informatică aplicată în inginerie electrică.

Edited by dan-s, 02 July 2014 - 20:03.


#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 dan-s, on 02 iulie 2014 - 19:48, said:

Personal, mi s-ar părea interesant în primul rând ETTI și AC.
Are pe Facultatea de Inginerie Electrică >> Informatică aplicată in ingineria electrică. Da' nu intelege.
Sau Facultatea de Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice >> Robotica.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2014 - 19:56.


#58
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 neagu_laurentiu, on 02 iulie 2014 - 19:52, said:

Are pe Facultatea de Inginerie Electrică >> Informatică aplicată in ingineria electrică. Da' nu intelege.
Sau Facultatea de Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice >> Robotica.
Probabil nu crede că poate intra la ETTI sau AC. Am văzut recomandarea ta de la Facultatea de Inginerie Electrică și sunt de acord cu tine.

#59
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
FILS are specializari de ETTI si AC, merita? Adica am aceleasi sanse de angajare dupa?

#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt aceleasi doar ca studiul e intr-o limba straina. Dar parca doreai numai pe baza de dosar admiterea ori aici e cu proba scrisa.
Insa repet, cat timp dai cu banul la alegere tot asa e si soarta la final.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2014 - 08:33.


#61
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 MightyAchilles, on 03 iulie 2014 - 08:05, said:

FILS are specializari de ETTI si AC, merita? Adica am aceleasi sanse de angajare dupa?
Mi se pare destul de greu de crezut să îți fie frică să dai la AC sau ETTI dar în același timp să fii destul de bun de a da la specializăriile ETTI/AC în limbi străine. Adică nu e vorba doar de matematică imposibilă ci de matematică imposiblă predată într-o limbă străină românizată (cu accent românesc).

#62
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Înțeleg că nu ești hotărât ce să faci dar studiază planurile de învățământ de la specializările și facultățile care te interesează și fă o alegere. Te înțeleg foarte bine cât de greu trebuie să îți fie să faci o alegere fără a fi îndrumat spre care alegere să faci dar în asta ține a fi un om matur și responsabil. Până acum erai copil și părinții îți făceau alegerile dar de acum va trebui să faci tu singur o alegere. Deci ia planurile de învățământ și selectează câteva care ți se par mai ok (îți place și profilul și în același timp crezi că vei reuși să te ții de facultate) și fă o alegere chiar dacă o faci la întâmplare. Oricum, cred că îți pot garanta că dacă nu reușești la o specializare cu admitere să fii admis acolo sunt șanse foarte mari să nu reușești să te ții de specializarea respectivă. Matematica și fizica (materiile din care se dă admitere la UPB) sunt baza tuturor acelor specializări deci materia de la liceu trebuie să o știi foarte bine.


     E clar că nu știi ce îți place mai mult. Atunci alege un profil ce ți se pare mai simplu (care se intră pe dosare dacă ești atât de nesigur pe tine deși la mine, la Energetică, am intrat din prima cu notele la admitere foarte mari deși aveam vreo 3 ani de pauză de facultate și am început pregătirea de admitere în vacanța de vară), zici un Doamne ajută și faci o alegere. Laurențiu e bine ce spune că ar fi bine să știi ce să alegi dar la momentul acesta e mai bine să faci o alegere (chiar dacă e proastă) decât să nu faci nici o alegere. Indiferent de profil universitatea e foarte bună și e recunoscută în țară ca una din cele mai bune așa că dacă tragi foarte tare de tine sunt șanse mari să îți găsești de lucru (asta înseamnă să nu faci ca și colegii de cămin: petreceri, ieșiri dese în oraș, frecat menta pe net sau la filme, etc.).

     Iar dacă se întâmplă să nimerești prost profilul și crezi la un moment dat că altul e mai potrivit cred că poți să te transferi. Indiferent ce se întâmplă nu e sfârșit de lume. Crede-mă că va fi bine. Sunt oameni care au pierdut totul, absolut totul și au ajuns să o înceapă de la 0 și să ajungă bine. Eu sunt convins că indiferent cât de grea e viața asta în România e un Dumnezeu acolo sus care dacă vede că tragi de tine foarte tare să reușești te va ajuta în ceea ce faci. Problema nu e să alegi o specializarea greșită ci să te pierzi cu firea și să nu dai tot ce poți din tine. Sper să nu se supere pe mine colegul ateu, Laurențiu :P, dar cred că ți-ar folosi acest cuvânt spus de un preot ce a cam avut parte de eșecuri și care acum o duce destul de bine: "Am încercat în clasa a VIII-a să mă pregătesc pentru Liceul Militar dar am descoperit că am discramatopie. Am vrut să dau la Liceul Pedagogic însă mama mi-a spus că sunt prea multe fete în clasă şi astfel am mers la un liceu de chimie-fizică. În clasa a X-a am fost convins că voi face altceva însă am crezut că e mai bine să rămân la chimie-fizică din dorinţa de a face medicină. M-am apucat de învăţat medicina, dar când am constatat că în spitale oamenii mai mult mor decât sunt vindecaţi, mi-am zis că nu-i de mine. M-am apucat să învăţ pentru ASE. Pentru că eram secretar UTC al liceului în vremea aceea, m-am trezit bruscat că trebuie să învăţ economie politică. N-am intrat la ASE, am picat primul sub linie. Acestea erau două şocuri unul după altul. M-au luat în armată după ce am lucrat câteva luni într-o fabrică de cauciuc. De câţiva ani cochetam foarte bine cu Sfânta Scriptură, nu atât cu citirea cât cu ascultarea ei. Eram foarte entuziasmat de ceea ce descoperisem în Biserică. Toate eşecurile însumate de mine până atunci au devenit o biruinţă pentru că uitându-mă pe lista la Teologie am intrat primul. Acest lucru a însemnat singura şansă de a merge cu demnitate mai departe. Atunci când aveţi eşecuri în viaţă, sunt parte integrantă din credinţa voastră. Fiecare segment din viaţă în care suntem în eşec, pentru Hristos este o posibilitate să-şi arate bunătatea. Să fii şchiop nu înseamnă nu vei merge în Împărăţia lui Dumnezeu, dar să fii prost… Cele mai mari eşecuri ale tinerilor sunt în ceea ce numesc dragoste. Ceea ce se construieşte înaintea voastră ca un eşec trebuie să-şi aştepte de fiecare dată izbăvitorul. Cred că acest izbăvitor este Hristos." Neglijând mesajul religios ideea e că indiferent ce alegere vei face dacă nu te lași biruit de eșecuri va fi bine. Ți-o spune asta un om care în copilărie era lauda familiei ca să ajungă după liceu oaia neagră a familiei din cauza unor alegeri proaste și a unor eșecuri. Mi-a fost foarte greu dar aceste eșecuri m-au întărit și m-au făcut mult mai puternic. Așa că renunță la frica asta și fă o alegere.

#63
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 dan-s, on 03 iulie 2014 - 09:03, said:

zici un Doamne ajută și faci o alegere
Sper să nu se supere pe mine colegul ateu, Laurențiu Posted Image, dar cred că ți-ar folosi acest cuvânt spus de un preot
Ptiu, drace Posted Image Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2014 - 09:16.


#64
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Acum ca am luat bacul, inginerie aerospatiala sa fie!

#65
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Vrei cu admitere scrisa ? Apoi sa fie dar de munca nu la noi ci in strainatate.

#66
990

990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.03.2014

 dan-s, on 02 iulie 2014 - 15:47, said:

Eu acum termin energetica. :
Eu acum termin energetica. Posted Image La ce specializare te gândești?
Cat de multa fiizca se face? O poti invata daca nu ai dinainte cunostinte solide de fizica?

#67
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Da .

#68
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Nu stiu cat de tardiv este raspunsul meu, dar sfatul meu este sa dai la Fizica.
In facultatile tehnice vei intalni oameni care n-ar fi meritat sa termine o scoala generala daramite o licenta. Apoi facultate tehnica nu inseamna o facultate de matematica si fizica cu gresit se expune cel mai adesea. Materiile tale de baza vor fi disciplinele tehnice cu care nu te-ai intalnit niciodata daca nu ai terminat un liceu tehnic sau o scoala profesionala.
Sa spunem ca vrei sa te faci cercetator si ai putea crede ca ti-ar folosi cunostintele practice din Politehnica.Gresit! Bagajul de cunostiinte acumulat aici poti sa-l pui in practica doar intr-un concern(deci nici antreprenor nu poti sa fii avand la baza ingineria).
Cel mai bine urmeaza fizica, iti vei construi instrumentele necesare singur, si stii in ce te bagi desi vei face o matematica mai grea decat cea la UPB.

#69
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Cand mergi pe cercetare trebuie sa stii bine ca asta vrei sa faci, altfel cam risti sa mori de foame, prin tara cel putin.

#70
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

 plantron, on 20 septembrie 2014 - 11:29, said:

Nu stiu cat de tardiv este raspunsul meu, dar sfatul meu este sa dai la Fizica.
In facultatile tehnice vei intalni oameni care n-ar fi meritat sa termine o scoala generala daramite o licenta. Apoi facultate tehnica nu inseamna o facultate de matematica si fizica cu gresit se expune cel mai adesea. Materiile tale de baza vor fi disciplinele tehnice cu care nu te-ai intalnit niciodata daca nu ai terminat un liceu tehnic sau o scoala profesionala.
Sa spunem ca vrei sa te faci cercetator si ai putea crede ca ti-ar folosi cunostintele practice din Politehnica.Gresit! Bagajul de cunostiinte acumulat aici poti sa-l pui in practica doar intr-un concern(deci nici antreprenor nu poti sa fii avand la baza ingineria).
Cel mai bine urmeaza fizica, iti vei construi instrumentele necesare singur, si stii in ce te bagi desi vei face o matematica mai grea decat cea la UPB.
vrei sa spui ca profesorii de la UPB nu fac cercetare, sau ce? sunt sigur ca daca te vad pasionat si implicat poti sa incepi sa ajuti la ceva proiecte inca din anii de licenta, chiar si fara a primi vreo remuneratie.

#71
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Vreau sa spun ca avand la baza cunostiinte stiintifice poti singur sa faci cercetare, un inginer face cercetare cu fondurile fixe ale altora, chestii de gabarit mare pe care nici un individ nu si le poate face singur. Un om de stiinta nu achizitioneaza si nu se angajeaza,adica poate avea initiativa si fara abilitati de antreprenoriat(economie mai precis).

#72
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
ca sa faci cercetare trebuie sa lucrezi la vreo universitate/institut/companie privata. de unul singur nu ai cum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate