Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fizica sau Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
pentru MightyAchilles: nu vreau sa fiu rautacios sau ceva, dar daca nu le ai cu matematica, nu ai ce cauta la poli sau la fizica. Mai degraba la poli sa te duci daca zici ca nu le ai cu matematica, ca acolo se face mate 1 an in general cam peste tot, in timp ce la fizica se fac 2 ani. Matematica folosita la fizica e mult mai avansata. Dar dc nu pui dumneata mana si inveti niste mate daca tot vrei atat de mult poli sau fizica si mai ales cercetare? Tu crezi ca in cercetare ajunge orice copchil care viseaza? E foarte bine sa visezi atata timp cat si stii matematica, altfel ramai cu visele si atat. Si pana la urma de ce zici ca nu stii matematica? Daca ai media peste 8 la scoala, e ok, nu e nevoie sa o stii de 10, ci doar cat sa o folosesti si sa o aplici in ce te intereseaza pe tine. Dar daca nici macar mate de 8 nu stii (hai sa zicem 7....) atunci facultatile astea nu sunt de tine.

Edited by vladutz114, 01 July 2014 - 09:02.


#38
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu am avut media 5 in liceu la mate - fizica si info . Si la facultate is bursant . Is irelevante medile din liceu , conteaza ce ai in cap si ce vointa ai . Si la poli se face mate ca lumea ,nu doar un an. Cam un an ai materii de matematica, dupa urmeaza materii ce se bazeaza pe mate , si la alea te ia naiba daca nu stii mate . Uite , eu in anul 2 semestrul 2 nu am avut nicio materie de matematica pura dar am avut 2 materii la care fara mate o beleai si care avea notiuni complicate de mate si alte 3 in care erau notiuni mai usoare ,dar tot asa indispensabile . Sa nu mai zic de fizica . Trebuie sa ai notiuni de baza de fizica foarte bine stiute ca sa poti sa le utilizezi in exemple practice (adica inginerie) .

#39
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Da, stiu matematica de nivelul ala, vladutz. Si nu mi se pare ok sa ma faci "copchil". Cu alte cuvinte gew, imi zici politehnica? Merita vreuna din cele 8 pe baza de interviu?

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMightyAchilles, on 01 iulie 2014 - 13:00, said:

Merita vreuna din cele 8 pe baza de interviu?
Cel putin una, da: Facultatea de Inginerie Electrică >> Informatică aplicată in ingineria electrică. La care aprofundezi si extrascolar notiunile iar la final ai sanse de angajare. Insa asta daca-ti place sau descoperi ca informatica te va atrage (fara pasiune nimic nu iese).

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2014 - 13:14.


#41
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014

View Postneagu_laurentiu, on 01 iulie 2014 - 13:13, said:

Cel putin una, da: Facultatea de Inginerie Electrică >> Informatică aplicată in ingineria electrică. La care aprofundezi si extrascolar notiunile iar la final ai sanse de angajare. Insa asta daca-ti place sau descoperi ca informatica te va atrage (fara pasiune nimic nu iese).
Suna interesant, am vazut ca sunt medii putin mai mici la Transporturi, de data asta din celelalte 7. Telecomenzi si electronica in transporturi, ar fi mai bine decat ce ai spus tu, Laurentiu?

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Mediile n-au valoare, acum vin alte persoane, e alta situatie.
Ideea e ca atunci cand esti foarte bun cu siguranta vei gasi un loc de munca undeva indiferent de specializare (la noi sau pe alte meleaguri) insa statistica are si ea rolul ei care spune ca sansele sunt mult mai mari cand si oferta locurilor de munca e bogata ori ce tine de programare depaseste cu mult specializarea aia de automatizari din transporturi. Dar tot la fel de adevarat e ca nu stie nimeni daca tu te vei incadra in statistica ori vei fi exceptia !

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2014 - 14:38.


#43
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Mersi pentru rabdare, cred ca o sa aleg Autovehicule Rutiere de la Transporturi sau Mecatronica de la Inginerie Mecanica. O sa sun la secretariat, sa vad daca e posibil sa ma inscriu la ambele.

#44
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Iti faci cam multe griji cu privire la locurile de munca, draga jew. Indiferent ce facultate tehnica termini, tot gasesti sa fii angajat. Asa ca mai bine gandeste-te ce anume ti-ar placea tie sa faci dintre toate facultatile tehnice si du-te pe aia, ca la toate ai aceeasi sansa de a fi angajat daca esti bun.

#45
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
M-am mai uitat, si la energetica ar fi accesibil...dar nu stiu ce aplicabilitate are...As da mai degraba aici si la transporturi, pentru ca ar fi mai simplu, in sensul ca au aceeasi admitere :) Pareri?

#46
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Eu acum termin energetica. :

View PostMightyAchilles, on 02 iulie 2014 - 15:33, said:

M-am mai uitat, si la energetica ar fi accesibil...dar nu stiu ce aplicabilitate are...As da mai degraba aici si la transporturi, pentru ca ar fi mai simplu, in sensul ca au aceeasi admitere Posted Image Pareri?
Eu acum termin energetica. :) La ce specializare te gândești?

#47
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014

View Postdan-s, on 02 iulie 2014 - 15:47, said:

Eu acum termin energetica. :
Eu acum termin energetica. Posted Image La ce specializare te gândești?
La cele de la Inginerie Energetica, nu stiu insa care. Cum a fost? Ai facut practica pe timpul verii? Te-au vanat companiile in anul 3?:))
E o facultate grea? Ai timp de tine ?:)

#48
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostMightyAchilles, on 02 iulie 2014 - 16:18, said:

La cele de la Inginerie Energetica, nu stiu insa care. Cum a fost? Ai facut practica pe timpul verii? Te-au vanat companiile in anul 3?Posted Image)
E o facultate grea? Ai timp de tine ?Posted Image
Nu, nu m-au vânat.:P Eu am fost la științe aplicate iar practică pe timpul verii am făcut puțin pe lângă domeniu (era o multinațională acasă așa că am preferat această variantă). Dar colegii care au ales practica dată prin intermediul facultății (adică nu găsită de ei) s-au dus la DEN sau Transelectrica. Acolo mai mult au observat decât să facă ceva concret (cum de altfel se cam face la orice firmă în perioada de practică).

Nu îmi pare a fi facultatea grea. Am ales facultatea respectivă din cauză că doream să și lucrez în timpul facultății și m-am descurcat. Dacă te descurci cu matematica imposibilă (sunt tot felul de demonstrații ciudate de învățat la materii cum ar fi Bazele termodinamicii tehnice sau Bazele electrotehnicii) e ok. La mine a fost puțin mai greu că mai și lucram. Deci ai timp și de tine. Vei avea în schimb în anul IV o materie, Fiabilitate, care e ucigătoare. Foarte, foarte mulți studenți pică materia asta și nu reușesc să o mai treacă. Dacă întreb profesorii și studenții mai mari de Ulmeanu toți vor spune să fugi de el cât de tare poți. Nimeni nu poate să îi impună ceva, nici măcar decanul (discutam cu colegul de cameră și am ajuns la concluzia că probabil omul are cunoștințe sus-puse și de asta nu poate fi atins). Iar profesorul acesta predă Fiabilitatea de vreo 20 de ani și e singurul profesor de fiabilitate din energetică (deci nu vei scăpa de el). Oricum, nu-ți fă griji că nu e genul de om care să accepte să fie cumpărat. E foarte corect, chiar exagerat de corect. Ca să înțelegi cât de bun e, un asistent universitar care a terminat facultatea cu doar 2 medii sub 10 a avut la Fiabilitate media 8. Colegul care i-a urmat în numărul mediilor de 10 la facultate (și era șef de grupă la noi) a terminat Fiabilitatea cu media 7.

Dar să revin la subiect. Rata de angajare în domeniu e destul de slabă dar asta poate fi și din cauză că studenții sunt cam praf. Dacă vrei doar să termini facultatea cu o medie mare atunci lasă-te de meserie. Îți sugerez să participi la toate concursurile/conferințele/seminariile posibile deoarece doar acolo vei avea șansă să studiezi ceva actualizat. Oricum, dacă insiști foarte mult pe studiu personal (în afară de ceea ce ți se dă la facultate și care trebuie să știi pentru a trece) sunt șanse să te angajezi (asta ar însemna să fii cam prin primii 10 dintr-o serie de vreo 600 de oameni). Repet: nu contează atât de mult mediile cât cunoștințele tale în domeniu. Trebuie să pui accent pe lângă materiile de energetică (rețele electrice, teoria și modelarea sistemului electro-energetic, electrotehnică, echipamente electrice) pe electronica de putere (care e la modă azi). Electronica de putere faci într-un singur semestru și dacă nimerești la curs cu același profesor cu care am nimerit și eu te vei simți că ești în zona crepusculară când ești la cursul lui (te aruncă în mijlocul materiei de electronică de putere dintr-o dată încât pur și simplu ești incapabil să îl înțelegi pe profesor ce vorbește ). Discutam despre asta cu un asistent universitar de la automatică despre electronica de putere și îmi spune că sunt mii de pagini pe care trebuie să le studiezi ca să înțelegi materia asta (iar noi făceam materia într-un semestru).

     Totuși te întreb și eu pe tine: tu ce ai vrea să faci? Ce te-ar interesa (și nu mă refer doar la energetică)? Domeniul de inginerie de la UPB este destul de interesant dar e de preferat să afli ce ți-ai place ție. Și dacă asculți sfaturile date aici ai șanse, indiferent unde dai la UPB, să reușești și cu loc de muncă bun. Ingineria este căutată dar se caută ingineri buni, nu tocilari cu media 10 sau ratați care copiază pentru a trece facultatea. Să știi că firmele mari (multinaționalele) de obicei iau studenți de pe băncile facultății. Dar pentru asta e nevoie să te pui bine cu profesorii că de obicei ei sunt în stare să te ajute mai mult (colaborând cu astfel de firme). Dacă te descurci financiar ar ajuta imens și o practică sau un an, doi prin erasmus în străinătate.

     P.S.: Sfaturile ce ți le-am dat ține mai mult de științe aplicate și inginerie electro-energetică (ținem de același departament așa că facem în mare cam aceleași chestii).

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ai bani, nu te opreste nimeni sa faci si politehnica si fizica in acelasi timp, daca vrei sa impaci (la un nivel mai detaliat) teoria cu practica.

#50
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Referitor la ce a scris dan-s, "modelul" meu in viata e Elon Musk. El a facut tot ce mi-ar placea si mie sa fac, e antreprenor intr-un domeniu stiintific. Mi-as dori o facultate care sa-mi ofere posibilitatea sa-mi gasesc un loc de munca platit destul de bine, dar sa imi ofere si puterea sa visez, sa nu fiu constrans ca eu sunt la facultatea asta si nu pot excela sau ajunge cunoscut.

#51
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postdani.user, on 02 iulie 2014 - 17:06, said:

Daca ai bani, nu te opreste nimeni sa faci si politehnica si fizica in acelasi timp, daca vrei sa impaci (la un nivel mai detaliat) teoria cu practica.
Oare? Ambele îmi par a fi facultăți destul de grele și nu știu dacă e timp fizic să țină pasul cu ambele facultăți.

View PostMightyAchilles, on 02 iulie 2014 - 18:01, said:

Referitor la ce a scris dan-s, "modelul" meu in viata e Elon Musk. El a facut tot ce mi-ar placea si mie sa fac, e antreprenor intr-un domeniu stiintific. Mi-as dori o facultate care sa-mi ofere posibilitatea sa-mi gasesc un loc de munca platit destul de bine, dar sa imi ofere si puterea sa visez, sa nu fiu constrans ca eu sunt la facultatea asta si nu pot excela sau ajunge cunoscut.
Orice domeniu ingineresc/științific îți oferă posibilitatea asta. De fapt poți și să fii gunoier și în timpul liber să faci descoperiri în teoria stringurilor. Întrebarea e: în ce domeniu vrei să excelezi?

#52
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Pai, nu stiu sa-ti raspund, nu am decat o imagine vaga asupra domeniilor. E clar ca la ETTI si AC nu intru la buget, raman toate celelalte...as vrea sa aiba si putin prestigiu facultatea :)

#53
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostMightyAchilles, on 02 iulie 2014 - 19:16, said:

Pai, nu stiu sa-ti raspund, nu am decat o imagine vaga asupra domeniilor. E clar ca la ETTI si AC nu intru la buget, raman toate celelalte...as vrea sa aiba si putin prestigiu facultatea Posted Image
UPB are prestigiu așa că nu e problemă indiferent de facultate. Aici nu știu ce să îți spun. Până la urmă e decizia ta.

Edited by dan-s, 02 July 2014 - 19:19.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMightyAchilles, on 02 iulie 2014 - 18:01, said:

e antreprenor
Cu asta te cam nasti. Poti avea Premiul Nobel in stiinta dar sa nu poti concepe/gestiona o afacere si sa vina altu' care nu intelege deloc stiinta ta dar sa-ti vanda ce produci de nu-ti vine sa crezi ochilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate