Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fizica sau Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014

View Postneagu_laurentiu, on 27 iunie 2014 - 07:40, said:

Ce are treaba capra si cu varza ?! Ori fizica si aici se poate discuta daca la UNIBUC sau Politehnica ori Mecanica si derivatele ei, tu hotarasti ce fel de cercetare vrei.
Cand spun de cercetare, ma refer strict la Facultatea de Fizica. Pentru ca acest domeniu am vazut ca se dezvolta, incet-incet. Inginerie mecanica ar fi alegerea practica, facultatea cu care pot sa-mi gasesc de lucru dupa licenta...cel putin in mintea mea.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mecanica e un subdomeniu. Legat de fizica in general, alege intre cea de la UNIBUC (teoretica) ori Inginerie Fizică de la Politehnica (cu un grad mai mare de aplicabilitate dar tot in sfera generala si nu punctuala precum mecanica ori restul) iar cercetare poti dezvolta la ambele.
Cu locul de munca e altceva, totul e sa fii foarte bun ori asta nu-i asa usor. Iar statistic, cele cu aplicabilitate mare ofera locuri mai multe insa nimeni nu stie daca te vei incadra in statistica ori vei fi exceptia.
http://fsa.curs.pub....egory.php?id=39
http://www.fizica.un...icenta/Main.php

Edited by neagu_laurentiu, 27 June 2014 - 08:47.


#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
dan-s
Toata stima pt postarea dumitale http://forum.softped.../#entry15419501
Sunt atat de multi care intra la o faculate si nu inteleg nimic din ea.. Cine sa vina sa ii spuna studintelui, GICA, TREZESTE-TE.
E ok  sa nu iti placa toate materiile sau toti profi. Ce dracu, suntem, oameni cu preferinte si antipatii
Dar la o adica daca nu rezonezi cu nicio materie, insemana ca nu esti facut pt faculatea respectiva..
Si normal ca dupa absolvire, cand te duci sa te angajezi, aia vad ca este paralel si te trimit la dristor kebab..
Daca chiar ti-a placut ceva, nu conteza, pai ajungi ca raia pe capul profesorului "domnu, aici nu mi-e clar, pls.. am incercata sa, si nu...a, asa trebuia, mutumesc'..
Asa ca dupa un timp ala se va gandi. aha, asta e interesat de materia mea..deci il pot recomanda pt un job ca sigur ca nu ma face de kakao..
Despre materiile "invechite".. Sa imi spuna cineva ca legile curentului electric s-au schimbat fata de acum +150 de ani cand au fost descoperite. Nu sti legarea in serie, sau in paralel, care se predau in anii mici, cum dracu credeti ca puteti analiza un cuircuit electric in anii mari?
Da, va doare undeva de acel circuit. IO vreau doar programare.
Garantezi matale ca dupa absolvire nu iti  gasesti un job la un serv de proiectare, ca sa ai o paine? Dar cand ajungi acolo te ia un hodorg batran =dinozaur ca mine, pai tinere coleg inginer, daca matale nu sti sa legi 3 piese, lasa-ma..si imediat la sefu, pai de ce nu imi mariti mie salariul si ii dati boului asta o paine? A, e pila cuiva, Ok, atunci baietica, spre mine fuge o cafea..NU, deci zici ca esti inginer, nu chelner, OK, atunci repara matale asta..sefu, asta nu stie.
Sau faza cu legatul invers, sau cu scurtcircuitarea, normal urmate de explozie.. Pai ce eu l-am pus sa nu caste ochii si sa distruga aparatura? Cine plateste piesele distruse de idiot?
Astea sunt "tehnical joke"-uri care se poarta..si fac diferenta rapid dintre un adevarat meserias si un..

M-am cam indepartat . Dar am niste cunostiinte la Fizica. Si cand imi spun cata matematica inalta au folosit, eu simt nevoia sa fug ca dracu de tamaie..

#22
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014

View Postdan-s, on 27 iunie 2014 - 07:20, said:

Vorbești prostii (și da, sunt student în anul IV la UPB).

1. Eu nu știu la ce facultate ești dar în orice universitate din țară să fac lucruri vechi și învechite. Ideea e să înțelegi mecanismul din spate și să folosești asta pentru ca să înveți chestiile noi. Trebuie să pricepi că facultatea nu mai e școală. De când ai intrat la facultate trebuie să te comporți ca un adult și asta înseamnă să faci foarte mult studiu în domeniu pe lângă facultate. Ție în facultate ți se predă bazele, principiile dar actualizarea principiilor pentru ziua de azi trebuie să fie la tine. Dacă faci facultatea ca să ai o diplomă, dacă faci facultatea de mecatronică ca să lucrezi ca și programator atunci normal că o vei termina neștiind nimic. Dar dacă vrei să lucrezi în domeniu atunci trebuie să studiezi foarte, foarte mult pe lângă ce ți se dă la facultate. Nu se poate altfel. Ingineria este foarte, foarte grea.


2. Cele mai multe locuri de muncă se găsesc pentru absolvenții de la Poli. Poli este una din cele mai bune universități din țară și în momentul în care îi spui cuiva că ai făcut facultatea la Poli și ai terminat-o e ca și cum ai spune că ai câștigat într-o bătălie sinucigașă. Posted Image Acum vorbind serios există destule posturi de muncă pentru ingineri. Problema principală e să le cauți. Dacă tu nu ai studiat foarte mult pe lângă facultate te vei trezi în anul IV (ca mulți dintre noi) că nu știi nimic. Și e normal că va fi greu să îți găsești de muncă. Nu găsești posturi ce te interesează pe ejobs? Firmele de genul ăsta nu postează posturi pe ejobs ci ele caută direct din facultate absolvenții. Trebuie să te pui bine cu profesorii că multe firme lucrează în parteneriate cu Poli și te poți trezi că depui aplicații la unele din aceste firme având recomandare de la respectivul profesor. Dar asta e dacă ai arătat profesorului că știi foarte bine meserie.

3. Când te aud că spui că mentalitatea conducerii facultăților e să fie cât mai puțini absolvenți nu știu ce să cred. Săraca Poli a scăzut standardele foarte, foarte mult ( chiar discutam ieri cu o prietenă căreia fratele a terminat la Poli și m-a întrebat din serie câți vor da licența. I-am spus că vreo 3/4 - 2/3 și a rămas șocată că sunt atât de mulți) tocmai pentru ca să aibă studenți. La admitere s-a ajuns să se intre și pe dosare (adică îți e de ajuns un bac și poți intra la o facultate în care ai cămin pe toți 4 ani fără să te stresezi să te chinui pentru cămin în fiecare an cum e, de exemplu, la Unibuc și care e una din cele mai bune din țară - dacă nu cea mai bună). Problema principală e că la Poli vin toți cocălarii care nu au intrat nicăieri. Se intră foarte, foarte ușor la Poli dar e mai greu de absolvit (deși nici absolvirea nu e grea dacă îți dai puțin interes). La Poli se aplică motto-ul Junimii: "Intră cine vrea, rămâne cine poate". Acum dacă nu ai nici o treabă cu matematica e și normal să nu poți absolvi nicicum Poli.

4. După cum am spus mai sus: nu mai ești copil ca să le pese profesorilor ce înveți. Ești adult așa că acum tu singur trebuie să studiezi foarte mult, să știi ce vrei de la viață și să nu copiezi sau altele de genul ăsta. Îmi pare rău să te dezamăgesc dar asta e viața reală: nobody gives a shit about you. Mă gândesc că ești încă student și nu știi cum e în viața reală în care nimeni nu dă doi bani pe tine ci pe toți îi interesează să profite de tine. E foarte grea viața asta dar nu ai ce face. Deci trebuie foarte, foarte mult studiu pe lângă facultate. E drept că sistemul de învățământ din România e la pământ dar asta nu e vina Politehnicii.


Am mai spus pe un topic: e mare, mare nevoie ca la școală să se facă ceva cursuri sau întâlniri în care absolvenții de liceu să fie pregătiți de viață, în care să li se explice că facultatea nu e școală să conteze doar să treci ci trebuie studiat mult pe lângă asta; să li se explice că în viața de adult te vei lovi de tot felul de șefi handicapați și va trebui să muncești cât 10. Asta e România. Vorba aia: dormi după cum îți așterni.


Oriunde găsești așa ceva.
1. Greseti, mecatronica e combinatie de programare, electronica si mecanica.
2. Deja vorbesti fantasme, tie ti-a dat vreun profesor vreun loc de munca pana acum?
3. Ce legatura are faptul ca da 2/3 sau 1/3 licenta cu standardele facultatii??? Trebuie vreun numar magic?
4. No comment

Din pacate n-ai inteles mai nimic. Ideea e ca sistemul e prost facut, se pierde timp, se pierd bani si eficienta nici nu cred ca ajunge la un procent de 2 cifre. Dar e okey, putem sa continuam sa avem un astfel de sistem si vom ajunge cum am zis in postul precedent.  Vad, din pacate, ca in viziunea multora  facultatea trebuie vazuta ca un chin, ceva sa-ti bage ace-n fund si sa te chinui pana le scoti, greu de inteles o astfel de mentalitate in randul studentilor si a profesorilor. De asemenea, un astfel de sef va avea eficienta 0% in cadrul societatii in care lucreaza si va fi dat afara de orice manager pertinent. Dar ti-am mai zis, depinde ce standarde ai si unde te situezi.

Cat despre ultimul post, e cam tragic ce zici.... Daca tu accepti asa ceva, foarte bine, asta nu releva ca ai maturitate, ci ca n-ai vreun standard pentru tine, accepti orice.

Edited by InfiniteLoop, 27 June 2014 - 11:12.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostInfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 10:59, said:

Din pacate n-ai inteles mai nimic. Ideea e ca sistemul e prost facut, se pierde timp, se pierde bani si eficienta nici nu cred ca ajunge la un procent de 2 cifre.
Tu ai inteles ca facultatea e scoala de meserii ? Apoi ia descrie tu cum ar trebui sa fie sistemul (invatamant superior).

#24
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostInfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 10:59, said:

1. Greseti, mecatronica e combinatie de programare, electronica si mecanica.
Și cu ce am greșit în mesaj?

View PostInfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 10:59, said:

2. Deja vorbesti fantasme, tie ti-a dat vreun profesor vreun loc de munca pana acum?
Am primit de la un profesor de mai multe ori pe mail (eu și alții care eram interesați) oferte de muncă de la câte o firmă cu care lucra facultate. La ultimul interviu la care m-am dus am rămas puțin surprins că unul din cei 2 care se ocupau de interviu era un seminarist de la facultate.

View PostInfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 10:59, said:

3. Ce legatura are faptul ca da 2/3 sau 1/3 licenta cu standardele facultatii??? Trebuie vreun numar magic?
Tu ai spus "mentalitatea conducerii facultatilor e sa faca tot posibilul sa treaca cat mai putini studenti, pentru a face cat mai multi bani" și ți-am arătat că nu e așa ci dimpotrivă. Interesul conducerii facultății e să aibă cât mai mulți absolvenți că nimeni nu vine la Poli să ocupe locurile. Și am dat examene în cei 4 ani de facultate încât pot spune că nu erau imposibile.


View PostInfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 10:59, said:

Din pacate n-ai inteles mai nimic. Ideea e ca sistemul e prost facut, se pierde timp, se pierde bani si eficienta nici nu cred ca ajunge la un procent de 2 cifre. Dar e okey, putem sa continuam sa avem un astfel de sistem si vom ajunge cum am zis in postul precedent.
Am înțeles că ai o problemă cu sistemul dar nu e de vină Poli pentru asta. Același sistem e și la Unibuc sau la alte universități. Așa că sfatul tău de a nu da la Poli nu ține. Apropo de facultăți străine: din ce mi s-a spus acolo ți se dă o temă de proiect, niște surse și trebuie să te descurci singur. Nimeni nu stă după tine să vadă cât de bine înveți. Problema învățământului românesc este că te învață din generală/liceu cu toceala și în momentul în care tânărul ajunge la facultate unde trebuie să învețe cam singur și să își caute singur informațiile se pierde.

#25
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014
Ai zis ca mecatronica n-are legatura cu programarea.
Apoi, inteleg, ai primit loc de practica.... am primit si eu oferte din astea, te ducea la firme, chiar bune, faceai un proiect ceva in arduino, sau raspberry cu 2-3 senzori si vreo aplicatie in JAVA, ANDROID si gata, in 2-3 saptamani terminai tot proiectul super mega complicat pe care daca nu te obliga ei sa-l termini in minim 2-3 saptamani sa nu zica lumea ca n-ai fost pe acolo, il faceai si in 2 zile.
Din pacate nici din proiectele alea din afara n-ai inteles mare lucru, aia nu te lasa asa de capul tau, te indruma si o fac chiar bine  spre deosebire de cum fac profesorii proiectele la politehnica, unde vin la inceputul semestrului, iti da tema si pa pa, ne vedem in saptamana 14, desigur, au existat si exceptii.
Cat despre subiectul cu toceala adus in discutie, nu-l inteleg??? Consideri ca pentru un curs anume este necesar sa-ti cauti singur informatia fara a ti se da vreo documentatia? Posted Image Asta n-am intalnit pana acum nici in facultatea mea.

Edited by InfiniteLoop, 27 June 2014 - 11:35.


#26
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostInfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 11:34, said:

Ai zis ca mecatronica n-are legatura cu programarea.
Apoi, inteleg, ai primit loc de practica.... am primit si eu oferte din astea, te ducea la firme, chiar bune, faceai un proiect ceva in arduino, sau raspberry cu 2-3 senzori si vreo aplicatie in JAVA, ANDROID si gata, in 2-3 saptamani terminai tot proiectul super mega complicat pe care daca nu te obliga ei sa-l termini in minim 2-3 saptamani sa nu zica lumea ca n-ai fost pe acolo, il faceai si in 2 zile.
Din pacate nici din proiectele alea din afara n-ai inteles mare lucru, aia nu te lasa asa de capul tau, te indruma si o fac chiar bine  spre deosebire de cum fac profesorii proiectele la politehnica, unde vin la inceputul semestrului, iti da tema si pa pa, ne vedem in saptamana 14, desigur, au existat si exceptii.
Cat despre subiectul cu toceala adus in discutie, nu-l inteleg??? Consideri ca pentru un curs anume este necesar sa-ti cauti singur informatia fara a ti se da vreo documentatia? Posted Image Asta n-am intalnit pana acum nici in facultatea mea.
1. Nu știu unde am zis că mecatronica nu ține de programare (nu neg că mi-e lene să mai mă uit peste mesajele scrise :P). Tot ce am vrut să spun e ca să înveți mecatronică trebuie să studiezi mult (deoarece nu ține doar de programare ci și de mecanică și electronică) în afara facultății.

2. Eu nu vorbeam de practică ci posturi de muncă, angajare reală. Chiar spunea respectivul cadru didactic că mai trimite astfel de mail-uri la studenți dar nimeni nu depune CV pentru un astfel de post.

3. M-am referit că nu e de ajuns ce te învață la facultate. Trebuie să te obișnuiești să cauți informații și în afara facultății.

#27
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Deci Mecatronica din cadrul IMM de la Poli ar fi o alegere buna?

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Buna pentru ce ? Defineste mai clar (in detaliu) dorintele.

#29
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Pentru viitorul meu. Bineinteles ca mi-ar placea sa fiu cercetator, sa public, sau sa fiu urmatorul Elon Musk, dar astea sunt doar vise. Pana acolo, trebuie macar sa ma intretin singur. Nu mi-ar placea sa depind de parinti prea mult timp. Dar nu fiind vanzator sau chelner. Deci, buna pentru a imi gasi un job cat de cat bine-platit.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Am mai spus, nu stie nimeni asa din avion daca te vei incadra in statistica ori vei fi exceptia. Glob de cristal nu avem. Tot ce conteaza e depunerea unui efort mare intr-un domeniu care-ti place.

#31
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Eu iti pot spune ca toti oamenii pe care ii stiu la Poli, desi au note mari, n-au restante, etc (de la Automatica sau Electronica in principiu) spun ca daca ar fi sa aleaga din nou facultatea pe care sa o urmeze, nu ar mai alege Politehnica.
Felul in care se comporta profesorii si institutia in sine lasa mult de dorit.
Profesorii nu au nici un interes in a-i invata pe studenti, a-i ajuta sa treaca, etc.

La Universitate in schimb, cam toti profesorii, cu mici exceptii, or sa te ajute cum pot mai bine.
Un alt plus pt Universitate e ca facultatea e langa Institutul din Magurele si studentii petrec destul de mult timp pe acolo.
Dintr-o vizita la Magurele am inteles ca odata ce absolvi facultatea de fizica, iti ofera ei loc de munca in cadrul institutului.

Parerea mea este ca daca aspiri la domenii de cercetare, ar trebui sa alegi UB.
Pentru toate celelalte, exista...Poli.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbluething, on 27 iunie 2014 - 14:43, said:

Profesorii nu au nici un interes in a-i invata pe studenti, a-i ajuta sa treaca, etc.
Da' invers se intampla, studentii arata profesorilor ca vor sa invete ?

#33
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010

View Postneagu_laurentiu, on 27 iunie 2014 - 14:50, said:

Da' invers se intampla, studentii arata profesorilor ca vor sa invete ?

Dar desigur.
Nu te gandi ca toti sunt acolo sa piarda timpul profesorilor.

#34
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
As vrea sa aud parerile voastre, din perspectiva voastra. Daca ati fi in situatia in care sa alegeti prima facultate din viata voastra, ati alege Fizica la UNIBUC sau o facultate din cele 8 cu admitere pe baza de interviu la UPB?

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cauta alte criterii. Perceptia mea nu se va potrivi cu a ta, asa ca orice as pune eu nu ti se aplica. Cum si reciproca e la fel de adevarata.

Dar daca vrei neaparat un raspuns, as alege ceva ce ofera un nr. mai mare de locuri de munca ulterior ca sa am sanse cat mai bune.

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2014 - 18:00.


#36
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View PostInfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 01:08, said:

Asa ceva e foarte greu de inteles, cel putin de mine, ti se interzice sa-ti imbunatatesti cunostintele  chiar de catre facultate.

Nu te supara, dar cine te opreste sa reiei si sa revezi cursurile separat, fara sa ai pretentie la vreo nota, daca doresti sa-ti imbunatatesti cunostintele?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate