Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Schimbare termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
matrafox

matrafox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2007
Salutare.
Sunt si eu in procesul de reamenajare a micului nostru apartament, si am ajuns la o mica dilema.  Dormitorul mic este singura camera care are perete/geam direct spre exterior.  Momentan este un geam cu tamplarie romcoda, dar nu stiu daca are macar un low e sau nu .
Ma gandeam sa schimb geamul cu unul de la gealan 5 camere  tripan 32mm 4s+float 4mm + lowe4mm , feronerie TNT
Intrebarea este daca se merita schimbarea geamului  ?

Deasemenea eram interesat de achizitionarea unei jaluzele exterioare  ( deoarece vara bate soarele mai toata ziua in acest geam si .. devine destul de calduroasa camera ), desi .. jaluzica e mai scumpa decat schimbarea geamului .

Multumesc anticipat.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Apartament in...

-bloc reabilitat = merita

-nereabilitat = eu stiu ! Posted Image

-alte variante = poate explici in amanunt.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
:D
pai in bloc reabilitat iti pun ei si termopanele...
n-ai de unde sa mai ai geam din lemn

initiator
mai scazi din 5 camere si din tripan... si pui 4 seasons
asa iti mai raman bani si pentru ruloul exterior
exista niste chestii (rolete) care se pun pe interior
iar pe timpul verii poti lipi pe geam folie reflectanta (din aia de impachetat flori)

#4
matrafox

matrafox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2007
Am uitat sa specific , camera este izolata cu polistiren la exterior.  
Ce as vrea sa obtin dupa schimbare:
- iarna o mai buna izolatie ( desi, si in acest moment este destul de calduroasa camera )
-vara un pic mai racoare ziua in amiaza mare cand bate soarele in geam. Izolatia fonica presupun ca oricum este mai buna.

Daca pe timp de vara nu obtin o temperatura scazuta cu mult mai mare fata de ce exista acum, cred ca .. montarea jaluzelei exterioare pe actualul geam posibil sa fie o investie mult mai avantajoasa.

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Si eu am pus termopan crezand ca fac o chestie buna si acum vara e mai cald si iarna e la fel. Mai bine ramaneam cu cele vechi.

#6
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010
din punct de vedere al caldurii, vara, ruloul exterior face minuni, mai ales daca este pe parte cu soarele 3/4 din zi.

Edited by adrian8080, 24 June 2014 - 07:45.


#7
matrafox

matrafox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2007
Multumesc frumos pentru sfaturile acordate pana in prezent. O alta mica problema care exista, este ca la ploi un pic mai puternice sau cu vant se umezeste peretele interior e ca si cum .. spuma poliuretanica ori nu mai este foarte ok, ori glafurile nu sunt chiar bune.
La glafuri urmeaza oricum sa umblu acum, dar ar trebui sa umblu si la spuma ? ( in cazul in care decid sa pastrez geamul actual si sa achizitionez doar un rulou exterior )  .

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Care sunt dimensiunile geamului ?

#9
matrafox

matrafox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2007
1450 x 1150

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 matrafox, on 24 iunie 2014 - 12:21, said:

1450 x 1150
Nu e un geam foarte mare ! E in regula si termopan simplu (nu tripan) cu 4s si rulou exterior !

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

 matrafox, on 24 iunie 2014 - 07:49, said:

O alta mica problema care exista, este ca la ploi un pic mai puternice sau cu vant se umezeste peretele interior...

Ai găurile exterioare de picurare obturate?

#12
victorache

victorache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.09.2011
Eu ti-as recomanda sa pui un tripan,dar minim de 40 mm,daca vrei sa ai rezultatele scontate.Si ti-as recomanda 4 s( 4 mm) - clar (6 mm) - low e (4 mm).Ai sa rezolvi si termic si fonic cu asa configuratie.Daca poti pune sticla asta pe acelasi toc,ar fi ideal,ca nu mai strici din glafuri,schimbi doar sticla si baghetele.Treaba asta ti-o poate face un baiat care stie ce spun( as recomanda sa iei baghetele la 6 metri si el sa aibe o masina de taiat in unghi,si le croiesti pe loc ).Vis-a-vis de rulori,tot din experienta ti-as recomanda,rulori aplicate,fac o treaba superok,vara,din punct de vedere termic( sfat....nu le pune colorate,pune-le albe,daca ai posibilitatea).Despre problema cu apa,tin sa iti precizez ca spuma poliuretanica nu este deloc hidroizolanta,si nu are nici o vina ca iti intra apa in casa,acolo,parerea mea ar trebui sa pui un glaf de aluminiu mai lat cu cel putin 3-4 cm(decat glaful exterior al ferestrei),dar,la fel trebuie pus cu mare bagare de seama,astfel incat apa ce se scurge de pe  sticla sa poata fi preluata  IN TOTALITATE de acel glaf si aruncata oarecum in afara peretelui( fiind mai mare practic eviti ca apa sa se intoarca pe spatele glafului si sa intre tot sub fereastra).
  Sper ca am fost destul de coerent in explicatii.Spor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate