Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum vad un hard extern formatat pentru Mac OS, pe Windows?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,140
  • Înscris: 08.12.2008
Treaba sta cam asa: am un hard extern de 4 TB pe care vreau sa-l folosesc si pe Mac OS si pe Windows XP si/sau 7. Evident ca fiind formatat pentru Mac (Mac OS Extended... Journaled care nici nu stiu ce inseamna), Windows-ul nu il vede. L-am formatat asa de nevoie, pentru ca trebuie sa copiez multe lucruri care au peste 5-6 GB (deci in FAT 32 nu pot sa-l formatez ca am restrictie de transfer de 4 GB) de pe Mac pe acest hard extern. Dar in acelasi timp acele lucruri copiate pe hard trebuie sa le folosesc si pe Windows. Si aici apare problema ca intra in conflic cu Win. Deci sunt niste lucruri care se bat cap in cap.
Acum eu am auzit cum ca este un programel care se instaleaza pe hardul extern formatat pentru MAC OS si care automat cand folosesti hardul pe Windows se poate vedea si folosi fara probleme. Mai mult de atat nu stiu.
Aveti vreo idee de rezolvare a acestei probleme?
Sau mai simplu: cum pot sa folosesc fara probleme (inclusiv pentru copierea de materiale de peste 5-6 GB) un hard extern formatat in Mac OS Extended Junaled, pe Windows?
Multumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Rezolvarea e cam asa - formtezi in HFS+ sau NTFS.

1. Daca il lasi HFS+, ai nevoie sa instalezi pe Windows Paragon HFS+
2. Daca il formatezi NTFS, instalezi pe Mac OS acest program, ce iti va permite sa scrii pe NTFS.

Iti recomand varianta 2

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
HFS Explorer este răspunsul...

#4
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,140
  • Înscris: 08.12.2008
Va fi folosit pe cel putin 20 de macuri si calculatoare cu windows 7 ( ca xp-ul nu stie ce-s aia 4 TB pe hard extern, cu alimentare).
Ok, am sa incerc zilele astea. Daca mai aveti si alte pareri, va rog sa mi le spuneti!
Stima, o zi buna!

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
http://www.mediafour...oducts/macdrive

Asta il folosem pe vremuri cand trebuia sa citesc discuri Iomega formatate pe Mac.

Edited by balauru69, 20 June 2014 - 10:37.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

View PostLauCalin, on 20 iunie 2014 - 10:24, said:

Va fi folosit pe cel putin 20 de macuri si calculatoare cu windows 7 ( ca xp-ul nu stie ce-s aia 4 TB pe hard extern, cu alimentare).
Ok, am sa incerc zilele astea. Daca mai aveti si alte pareri, va rog sa mi le spuneti!
Stima, o zi buna!

Daca sunt in acelasi LAN, poate ai nevoie de un NAS

#7
Juliano73

Juliano73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.06.2009
Cum instalez microsoft office 2008 pe macbook fara cd-rom. Am CD-ul de instalare dar nu am CD-rom.

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
faci imaginea discului si o montezi cu daemon tools

Edited by onlyone, 20 June 2014 - 12:10.


#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Daemons tools pe mac?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postonlyone, on 20 iunie 2014 - 12:09, said:

faci imaginea discului si o montezi cu daemon tools
Pe mac se monteaza singurele toate :D

Pentru a vedea HFS+ pe Windows folosesc Paragon HFS+ for Windows.   Invers, ca sa vad NTFS pe Mac folosesc Paragon NTFS for Mac OS X.
Daca ai si Windows, si Mac-uri amandoua sunt necesare:
HDD-ul de 4TB e HFS+ si e recomandat sa-l lasi asa. Cu Paragon HFS+ for Win vei reusi sa-l vezi pe PC-uri.
de Paragon NTFS for Mac OS X ai nevoie pentru ca mereu se trezeste cineva sa vina cu un stick/ HDD formatat NTFS :D

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,140
  • Înscris: 08.12.2008

View PostAdm, on 20 iunie 2014 - 10:17, said:

Rezolvarea e cam asa - formtezi in HFS+ sau NTFS.

1. Daca il lasi HFS+, ai nevoie sa instalezi pe Windows Paragon HFS+
2. Daca il formatezi NTFS, instalezi pe Mac OS acest program, ce iti va permite sa scrii pe NTFS.

Iti recomand varianta 2


Va multumesc mult! Chiar a mers cu acel Paragon HFS+! Ar mai fi o mica problema ca l-am gasit doar trial. Intre timp am schimbat si laptopul ca nu mai avem nervi cu acel Win Xp si 1GB memorie RAM, cu tot cu placa video. Am luat ceva bun cred eu la 2100 de lei, redus de la 2400 de lei.
Stima, sunteti niste oameni buni! :)

#12
DeliaAlexa

DeliaAlexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2017
Am si eu o problema legata relativ de aceasta dezbatere.... Am un hard extern WD si nu este citit de Mac. L-am formatat in prealabil in format exFat si nu apare nicaieri. Hardul l-am folosit mult timp pe PC si a mers ok, PC-ul inca il vede, de altfel. Cand il bag in portul usb nu se intampla nimic, nu apare nici pe desktop nici in utilitare, nicaieri... :-?

#13
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
schimbă portul usb
sau încearcă un cablu Y

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate