Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandare obiective zona lacului Belis (Cluj)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Vreau sa fac o iesire de 3 zile in zona lacului Belis si nu stiu ce as putea face in zona in cele 3 zile.
Plec din Baia Mare, intentionez sa ma cazez la o pensiune pe malul lacului Belis si de acolo sa merg sa vad una alta. Hai sa zicem ca o zi mi-o ocup cu pesterile Scarisoara si Ursilor. Dar in rest?
Iesirea o fac cu un Golf 4 diesel, deci caut obiective in zone accesibile din punct de vedere al drumului, sa nu-mi las jumate din masina pe acolo.
Va rog da-mi si voi niste sugestii, cei care locuiti in zona sau ati fost pe acolo.
Ceva sugestii de cazare la Belis?

#2
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006
Un posibil obiectiv ar fi Cascada Valul Miresei, langa Rachitele, am inteles ca ar fi ceva foarte frumos.
Si eu am de gand sa ajung in curand pe acolo.

#3
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Biserica din Belis.
Cascada Rachitele(Valul Miresei)
Arborele de Sequoia
Masivul Vladeasa
Pietrele Albe
Biserica din Margau
Cheile Vaii Stanciului
Lespezile
Pestera Lespezi
Rezervatia naturala Cetatile Ponorului
Vf.Vladeasa - 1836 m
Bine, unele sunt mai departe , dar le iei pe rind, intri pe net si vezi ce-ti place .
Daca ai masina imprejurimile sunt superbe, in unele zone las-o incet ca sunt drumuri forestiere si smirgheluiesti burta , cu rabdare te vei bucura de zona .

#4
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
http://www.padis.ro/

#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
De langa Belis s-a asfaltat un drum nou, care parcurge creasta muntilor pe traseul Balcesti-Rachitele, merita parcurs!; in drum vei ajunge in zona de deasupra lacului, in catunul Dealu Botii, de acolo pe un drum forestier de circa 1 km poti cobori pe malul lacului; in Rachitele, la fel pe un drum forestier, ai ca prime obiective pestera Lespezi (la care urci circa 20-30 minute), cascada Valul Miresei, mai sus drumul ajunge langa Pietrele Albe si daca lasi masina pe-acolo, poti urca la cabana Vladeasa, in circa 2-3 ore; arborele Sequoia se afla la intrarea in Rogojel, dar e drum prost...spre Padis sunt cam 25 km din Rachitele, dar drumul este neasfaltat, se lucreaza inca la el...insa la jumatea distantei in zona catunului Doda Pilii se mai afla cateva pesteri printre care si Humpleu...mai poti ajunge, cu un ocol spre Oradea, la lacul Valea Draganului si chiar la Stana de Vale.
Daca vremea e buna, eu zic sa mergi la Padis in primul rand, pentru Cetatile Ponorului/Radesei.

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Subscriu. In primul rand Padis daca poti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate