Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HP abandoneaza Windows in favoarea lui Linux?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu doar "ei" singuri. Uite!

Actually, HP wants to build three new, apparently distinct operating systems for The Machine. One will be based on Linux and another on Android (which is also a form of Linux, technically), while the third will be the original work of HP in conjunction with academic institutions around the world. "We want to reignite in all of our universities around the world operating system research which we think has been dormant or stagnant for decades," Fink said.

That initiative is what makes The Machine truly revolutionary on the software front. And when I say revolutionary, I'm thinking both of the older definition of the word, when it referred to things that were cyclical—i.e., that revolved—as well as the modern sense evoking radical upheaval. The new open source OS HP wants to build will do both things.

By promising to engage with universities to develop the OS, HP is restoring the focus to the academic environments that gave rise to Unix (including the University of California at Berkeley's variant, BSD, upon which Apple's (AAPL) OS X is based) and the other operating systems that powered computers for decades, long before private companies took the helm. HP apparently thinks Microsoft (MSFT), Apple and the like are no longer innovative enough to build the OS software of the future, and that universities can do a better job, as they did decades ago.

Sursa: http://thevarguy.com...y-revolutionary

Edited by _-_, 19 June 2014 - 11:24.


#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,290
  • Înscris: 29.04.2008
cam pompieristic. ramane de vazut daca HP mai va exista destul pentru a si face ceea ce spune.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Lol. Exact asta trebuie acum. In plina criza, mega reforme. Si nu cu orice, cu sisteme de operare. Si cum se vor urma intotdeauna exemplele..negative, probabil vor face SO-ul hardware dependent.

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De cand e proasta aia CEO doar in belele au intrat astia de la HP.

#23
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
am tot rascolit netu insa nu am gasit acest OS ...un beta ceva sa il testez si eu :)

#24
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Din ce am urmarit eu, se bazeaza pe o arhitectura diferita decat o calculatoarelor noastre.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihai_3, on 20 iunie 2014 - 13:51, said:

am tot rascolit netu insa nu am gasit acest OS ...un beta ceva sa il testez si eu Posted Image
Stai sa obtina The Machine. Mai dureaza. Acum doar se lauda cu ce vor face. Asa cum au mai zis de un OS pentru telefoane si nu mai tin eu minte ce de care s-a ales praful.

Edited by neagu_laurentiu, 20 June 2014 - 14:27.


#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View PostYOUR_GOD, on 19 iunie 2014 - 10:03, said:

Nu este deloc, după părerea mea, o mișcare deșteaptă. Mai erau unii mari și s-au înecat, înotând împotriva curentului. Se numesc Nokia.
Adică..? Nokia și-a revenit bine-mersi, există Nokia pe Android și există Nokia pe WM, ambele au nișa lor de piață.

Pe termen scurt au pierdut, pe termen lung au câștigat.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nokia?! Care Nokia? Cate telefoane ale acestei marci sunt acum in mainile utilizatorilor? Poti spune ca Nokia nu a murit si ai avea dreptate. Dar ca si-a revenit, in niciun caz. Nokia nu mai este de mult un nume decat pentru nostalgici. In plus, nimeni nu cumpara Nokia pentru Windows Phone si exact invers. Iar Nokia cu Android este, dupa cum bine stii, doar o gluma de telefon.

#28
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Hei va rog aici se vorbeste de HP si noul sau OS numit Time Machine.
Va rog nu mai postati OFFTOPIC ! Va multumesc eu si sper si in numele altora.

#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMihai_3, on 02 iulie 2014 - 10:11, said:

Hei va rog aici se vorbeste de HP si noul sau OS numit Time Machine.

De unde stii ca OS-ul nu se numeste "Time Machine"? :)

Din cate cunosc "The Machine" este numele dispozitivului hardware pe care il au in plan sa il construiasca cei de la HP si pe care va rula o distributie de Linux dezvoltata de HP prin colaborare cu diverse universitati (pentru care nu s-a ales inca un nume).
"Time Machine" este o 'unealta' software pentru backup care ruleaza in sistemul de operare OS X.

#30
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
asa scuze....editeaza-tu la mine acolo in post si apoi sterge alte posturi.

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMihai_3, on 02 iulie 2014 - 10:27, said:

asa scuze....editeaza-tu la mine acolo in post si apoi sterge alte posturi.

Asta nu o poate face decat un moderator al acestei arii (daca considera necesar). Aici sunt un utilizator obisnuit ca si tine Posted Image

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMihai_3, on 02 iulie 2014 - 10:11, said:

Hei va rog aici se vorbeste de HP si noul sau OS numit Time Machine.
Va rog nu mai postati OFFTOPIC ! Va multumesc eu si sper si in numele altora.
Este adevărat dar există o paralelă, Nokia se ducea oricum în dudă, ori aşa au mai salvat ceva. Cu Android nu făceau mare lucru la concurenţa de acolo.

HP e bine poziţionat, pe servere stau constant dar pe PC pierd. Deci Windows nu-i ajuta prea mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate