Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Frankfurt am Main

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
buhaha

buhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.07.2004
Salut tuturor,
Plecand in binemeritata vacanta m-am gandit ca ar fi interesant sa ies putin din aeroport (am escala 5 ore).
Asa ca ma gandeam ca poate cei care locuiesc in acea zona sau au mai fost in acest oras imi vor da niste indicatii cum se ajunge in oras si ce ar fi de vizitat in scurtul timp.
Multumesc

#2
DarkShadow123

DarkShadow123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.05.2014
Ai putea incepe prin a vizita portul.Nu stiu din experienta personala.Mi-a spus un vecin care lucreaza pe o nava comerciala.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
cinci ore e foarte putin...,stai in aeroport

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
In 5 ore nu ai timp. Dureaza o jumatate de ora- o ora pana termini formalitatile de iesit apoi cu 2 ore mimin trebuie sa fii in aeroport.

#5
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Uite care e treaba:
din momentul aterizarii ( sa presupunem ca nu ai intarziere ) si pana ajungi in centru orasului vechi, faci aprox. 1h30min ( pana iesi din aeroport, pana iei trenul din gara de sub aeroport, pana ajungi in gara central, pana cumperi bilet la metrou, pana iei metroul pana in centru ).
La intoarcere faci min 1h. Pune la socoteala ca trebuie sa ajungi cu 1h30min inainte de zbor ( la limita sa nu pierzi zborul urmator ) sau cu 3h inainte, daca zbori spre SUA.
Asa ca mai ramane cel mult 1h de vizitat in centrul vechi, langa gara nu prea ai multe de vazut.
Tu decizi, daca merita efortul.

#6
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
E putin exagerata asta cu 1h din aeroport pana in centrul orasului .Nu am vizitat orasul dar am mers de la aeroport la gara centrala si inapoi de mai multe ori, se fac vreo 10-15 minute ,sunt 2 linii parca(S8 si S9) si vin la intervale de 15 minute deci mai mult de 30 de minute de la gara la aeroport nu faci cu tot cu asteptatul in statie, maxim o ora dus-intors, din aeroport iesi destul de repede daca nu ai intarziere, te orientezi in functie de cum termini formalitatile. In 5 ore, cu 2:30 sa zicem eliminate(1:30 la final cel putin  + 1h de la/pana la aeroport, din care probabil o sa-ti mai ramana ceva), vreo 2h30 poti sa te plimbi prin centrul vechi, am inteles ca nu e mare, sigur cat sa vezi catedrala, piata centrala, ceva acolo, cat de cat.

#7
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
La o astfel de chestie, unde poți pierde legătura, iei în calcul timpii maximi !!
Ce am scris eu este la timpii max. În caz ideal mai poate câștiga max. 30 minute, dacă toate vin imediat. În total max 1h30m are timp de vizitat.
Nu uita, de la gară trebuie să ia metroul pana în centrul vechi. Gara e mare, se pierd minute bune cu transferul,  procurat bilete,  etc.
Decizia este a lui, însă trebuie să aibă clar în minte aceste chestiuni.

Edited by metalactual, 16 June 2014 - 15:30.


#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Legat de Frankfurt.. are cineva idee de unde e facuta poza asta mai exact? https://c1.staticfli...9b3974177_b.jpg de pe ce cladire? Nu pare a fi Main Tower.
Pe de alta parte, ce alte cladiri inalte se pot vizita, in afara de main tower? Ma gandeam sa pot vedea orasul din unghiuri diferite, de sus

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,488
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca-i Lindner Hotel

https://www.google.d...8.6821267?hl=en

#10
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

 Bursul, on 26 aprilie 2017 - 13:31, said:

Cred ca-i Lindner Hotel
Corect! Este Lindner Hotel Main Plaza.

 Talkabout, on 26 aprilie 2017 - 13:12, said:

Pe de alta parte, ce alte cladiri inalte se pot vizita, in afara de main tower? Ma gandeam sa pot vedea orasul din unghiuri diferite, de sus
Din pacate nici una. Fernsehturm este inchis de mai multi ani, Henninger-Turm si el inchis, se renoveaza. Main Tower este singurul accesibil ptr public. Unele gen Commerzbank Tower de ex, sunt accesibile numai la anumite events.

Lounge-ul din Main Tower este okay, iar daca nu ma insel, o suma x din cea platita ptr lift se poate consuma acolo. Restaurantul nu-l recomand. Nu ca ar fi prost, dar mult prea scump, parerea mea ca nu merita.  Depinde ce fel de meniu alegi, lasi 120-200 euro de persoana.

Daca vremea este frumoasa si ai vizibilitate buna, merita evetual dat o fuga pe Feldberg, se poate vedea tot Frankfurt-ul de sus.

#11
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Stau trei zile in Frankfurt am Main, am vizitat deja orasul ce imi recomandati sa vad in jur in afara de Koblenz la care ma duc maine?

Stau trei zile in Franfurkt am Main, am vizitat deja orasul, ce ar mai fi de vazut prin jur in afara de Koblenz la care ma duc maine? Sunt cu masina nu sunt probleme cu deplasarea. Merci!

#12
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
poate heidelberg?

#13
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pus deja pe lista, merci!

#14
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Cred ca ar merge si Mainz, Darmstadt, Wiesbaden, Aschaffenburg, Wurzburg, sunt aproape de Frankfurt. Ceva mai departe, dar interesant de vizitat ar fi Koln, Saarbrucken. Ai de unde sa alegi. Heidelberg este frumos. Am fost in noiembrie 2015, se vad niste culori impresionante din curtea castelului in perioada aia.

#15
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
De Baden Baden ce ziceti?

#16
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
mie mi-a placut baden baden, e o statiune frumoasa si linistita, insa m-as uita mai repede la strasbourg. depinde de ce ai chef. iar strasbourg -colmar e f fain.
chiar ai multe optiuni prin zona. trier?

#17
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Recomand Rüdesheim am Rhein(un orasel foarte fain de pe valea Rinului unde se afla si monumentul dedicat crearii Imperiului German - o statuie imensa numita Germania;panorama de aici e superba;exista si o telecabina care te plimba deasupra viilor), Heidelberg (orasul Romantismului nu mai are nevoie de nici o prezentare), Würzburg(palatul care e patrimoniu Unesco), Aschaffenburg(unde e de vazut palatul Johannisburg si vila romana), Marburg (un oras medieval foarte fain) si Schwetzingen(aici se afla un palat cu niste gradini foarte frumoase). Mainz si Wiesbaden sunt deasemena frumoase, dar orasele enumerate anterior sunt peste. Si Fulda mi-a placut mult.

Uitasem. Pe langa Koblenz sunt doua castele foarte renumite in Germania. Se afla in top 10: Burg Eltz si Schloss Cochem. Burg Eltz l-am vazut acum vreo 2 luni-merita cu desavarsire.

#18
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Gata am rezolvat, am vazut Heidelberg si al sau castel, Koblenz, cu al sau German Eck si Baden Baden unde m-am muiat patru ore la Caracalla, doar pentru atat a fost timp, binenteles si Franktfurt am Main cu urcarea in Main Tower. A fost placut impresionat de Germania, ca tara turistica si ca servicii, pacat ca s-a scumpit berea la halba, acu doi ani era 3.5 euro acu o bere buna nu o gasesti sub 4.6 euro! O sa scriu review la sectiunea dedicata pentru orasele vizitate din Germania, sa impartasesc din experienta mea cu bume si rele dupa cca 6500 km facuti prin Germania�

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate