Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Apple iCloud

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#145
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 zendo, on 22 august 2019 - 09:44, said:

Salutare am nevoie de un raspuns la situatia urmatoare
in familie eu si sotia avem fiecare contul de ICLOUD aferent
eu am cumparat de la APPLE spatiu de stocare de 200 GB cu costul aferent de 13 lei ,iar sotia are varianta gratis cu 5 GB
In momentul de fata cei 200 GB aproape sunt epuizati mai sunt 5 GB liberi si trebuie sa maresc spatiul acesta ,urmatoarea treapta de stocare este de 2 T cu costul de 50 lei,eu ca sa scutesc niste bani m-am gandit la urmatoarea varianta ,maresc spatiul de stocare la 200 GB pe contul sotiei si il partajez cu contul meu de icloud,acuma vine practic intrebarea mea,in viitor cand si cei 200 GB de pe contul sotiei ii voi epuiza si voi dori sa upgradez  contul meu la cei 2 T si sa ii anulez cei 200 GB de pe contul sotiei ,datele din cei 200 GB de pe contul sotiei seruit cu contul meu (practic vor fi informatiile mele) se vor pierde sau APPLE va "vedea" si va stii sa imi pastreze informatiile de pe cei 200 GB din contul sotiei si sa ii transfere in cei 2 T care ii voi achizitiona?
Logica la ceea ce fac este ca nu am nevoie din prima de 2 T de stocare iar diferenta de pret de la 13 la 50 lei/lunar mi se pare cam mare in sensul sa platesc 1 an sau 2 pina epuizez cei 200 GB care intentionez sai seruiesc .

Prin family sharing vei impartii o singura subscriptie de stocare cu toata familia. In cazul tau, vrei cumpara planul de 2TB de care ai nevoie si va avea si sotia access la el daca aveti family sharing activ.

Edited by Catean, 23 August 2019 - 19:17.


#146
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.01.2007
Asa este cum ati zis , am mai studiat unpic si luand in considerare ce ati zis si voi , miam mai adus si aminte ca iam seruit sotiei cei 200 gb si a trebuit sa accepte ca se muta cu icloudul la mine  “ in apartament”

#147
Shontawilkison

Shontawilkison

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2019
Eu am folosit iRemover , si a mers

#148
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
Intrebare: prima oara cand am creat un cont de icloud l-am denumit exact ca pe adresa mea de gmail, avand o parola diferita. De curand, m-am autentificat de windows in contul de icloud si am primit un mesaj prin care mi se oferea posibilitatea sa imi transform, daca pot spune asa, extensia gmail.com in icloud.com. Toate bune si frumoase, am facut asta ca sa le deosebesc mai usor, dar acum cand ma folosesc de diverse servicii cum ar fi iMessage, Facetime sau altele, imi intra aleator in setarile fiecarei aplicatii contul cu extensia gmail sau icloud. Ca sa functioneze aceste servicii, denumirea contului trebuie sa fie una si aceeasi peste tot.
Intrebarea este: daca intru pe contul cu extensia gmail si il sterg din icloud.com, influenteaza cu ceva contul cu extensia icloud? Dispare si el? Conturile teoretic par a fi cumva legate. Sper ca am fost cat de cat explicit cu ce vreau...

Edited by george251, 21 September 2019 - 15:51.


#149
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005
N-am inteles exact, insa daca este vorba despre extensie, ca un fel de alias, sterge ce a fost denumit ca extensie pentru ca se pare ca te incurci.
In alta ordinde de idei, eu am dezactivat icloud din imessage si facetime si folosesc doar nr de telefon.
Nu trebuie sa fii logat in icloud pe cele 2 servicii

#150
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Pe icloud in prezent am doua beckapuri, unul mai vechi din septembrie si celalat mai nou din octombrie. Este o problema daca il elimin pe cel mai vechi, ocupa amandoua 1 gb din spatiul de 6, fiind astfel aprope plin?

#151
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005
Sterge-l linistit

#152
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.01.2007

View Postbogocnb, on 13 octombrie 2019 - 06:59, said:

Pe icloud in prezent am doua beckapuri, unul mai vechi din septembrie si celalat mai nou din octombrie. Este o problema daca il elimin pe cel mai vechi, ocupa amandoua 1 gb din spatiul de 6, fiind astfel aprope plin?
nu

Edited by zendo, 23 December 2019 - 15:49.


#153
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.01.2007
Mai pun si eu o intrebare
Am XR -64 gb
Planul de icloud de 2 TB
Pozele in modul STOCARE OPTIMIZATA
de vreo 3 zile nu se mai sincronizeaza pozele anuntanduma ca :INSUFICIENT SPATIU DE STOCARE PE IPHON
Mesajul e o stupizenie eu daca verific spatiul de stocare am folositi 25 gb din cei 64
Am restartat telefonul si degeaba
Totul a inceput cand mam apucat sa seruiesc niste poze
Aveti vreo idee , a mai patit cineva ?
Am gasit la baguri in asa zisul ecosistem de poze apple si sunt foarte dezamagit mai ales ca si platesc ptr un serviciu care il promoveaza ei la greu
1. Nu se sincronizeaza pozele cu icloudul “instantaneu” cand folosesc 4g au fost situatii cand am stat si 24 h sa se sincronizeze si nu sa realizat sicronizarea decat cand am trecul la wifi
2. Am o tableta de 256 gb air3 si acolo am setat la poze dimensiunea standard si nu imi descarca pozele din icloud mi le tin “ostatice” practic nu mi le dau imi da mesaj ca 250 de poze nu au putut fi decatcate dar avand aproape de 15000 de poze nici nu imi zice care nu mi lea dat jos
3 daca vreau sa renunt la ei si sa trec pe google photo iarasi imi tin “ostatece “ niste poze numai vreo 800 si ceva google practic nu le poate lua
4 daca incerc sa le iau cu onedrive mi le dau la calitate optimizata practic isi pierd calitatea originala
oricum nici celelalte servicii de stocare poze nu sunt usa de biserica pina acum 1 an foloseam google foto si astia cand au simtit ca scot pozele din seviciul lor au inceput sa imi puna bete in roate mam chinuit 1 luna sa scot pozele de la ei si sa le trec la apple
Ce am vazut ca pare sa functioneze bine dar nu sunt sigur este sa le dau jos pe un pc sibdeacolo sa le transfer dar si aici vine cu o virgula se pierd datele pozelor -locatie /data , parca sunt intelesi intre ei , ceea ce nu este exclus avand in vedere ca apple foloseste serverele de la google ptr icloud

Edited by zendo, 24 December 2019 - 22:47.


#154
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Ia legătura cu cei de la Apple :)

#155
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.01.2007
Sa imi zica sa resetez iphonul?
Nu ms ...am esim pe el  si fiind corpotate abonamentul cand am o problema / oricat de mica cei de la orange se comporta de parca is “ ciumat” sa vorbeasca cu ei persoana de contact care o au ei in sistem etc.... adica daca resetez iphonul imi trebuie un nou cod de bare ptr esim si ala mil dau dupa ce “ negociez” 1 h cu unu de la orange datorita abonamentului corporate desi nu schimb caracteristicile abonamentului

#156
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
O intrebare cu privire la iCloud si accesul serviciului din web,  nu conteaza browser ul....voi aveti undeva, optiunea de search?

Am tot intrat de pe web zilele astea si am fost pus in situatia sa caut un fisier dupa nume ....nu gasesc bara de search in interfata web. Cum pot cauta un fisier dupa un anumit criteriu?

#157
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Interfața web de la iCloud e foarte proasta. Poți uita de ea.

Instalează aplicația locală pe computer și caută acolo...

#158
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLex404, on 08 februarie 2021 - 22:50, said:

Interfața web de la iCloud e foarte proasta. Poți uita de ea.

Instalează aplicația locală pe computer și caută acolo...
Mda....icloud ul, are el multe minusuri care , personal, ma cam deranjeaza, si cred ca voi renunta la el

Nu e vorba de instalat aplicatia, de multe ori folosesc statii de lucru unde nu am drept de instalare, si trebuie sa ma conectez la interfata web sa descarc ce am nevoie. Eu inteleg un serviciu de cloud ca il poti folosi in intregime cu toate functiile lui, pe orice calculator, orice so, orice browser, oriunde te-ai afla...nu...in cazul icloud nu e asa, asta e mai special...cacate ai le el , sa vezi ce ma mut pe one drive.

Edited by cuculea, 08 February 2021 - 22:55.


#159
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Sa vezi ce distractiv e când vrei sa renunți la el :D

Am făcut mutarea asta acum 2 ani :lol:

#160
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLex404, on 08 februarie 2021 - 23:38, said:

Sa vezi ce distractiv e când vrei sa renunți la el :D

Am făcut mutarea asta acum 2 ani :lol:
Asa? Ce s a intamplat? Sa stiu la ce sa ma astept

#161
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pai eu aveam toate pozele. Nu le poți Descarca toate o data. Trebuie sa sincronizezi tot iCloud-ul pe PC. Apoi sa le muți dintr-un loc in altul.

Acum sunt la google. Alta treaba. Deși trebuie sa fac curățenie și in asta.

#162
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Si eu m-am enervat cateva zile pentru a muta pozele din iCloud in Onedrive. A trebuit sa stau sa dau clickuri sa incurajez downloadul pe un WinPC, ca se downloadau tot in batch-uri de cate 20-30 de poze dupa care se oprea. Si eu am vrea 160gb poze in Apple Photos. Dupa download si copiat pe Onedrive a fost problema cu datele pozelor, nu se sortau. In fine, zile de nervi si injurat Apple.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate