Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Fury (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postshab, on 02 februarie 2015 - 09:00, said:

Relevanta fiind care? Vrei cumva sa sugerezi ca oamenii trecuti prin razboi reactioneaza altfel? Foarte posibil, da' e o diferenta mare intre a lupta intr-un razboi si a face armata.



Armata,sau stagiul militar,a fost o perioada din viata unui om in care a trebuit sa convietuiasca o perioada de timp cu multi alti oameni de o varsta apropiata.Asta inseamna idealuri comune,intamplari de viata identice,aspiratii comune,etc.Pe scurt,legatura interumana intre "leatul" din armata a fost foarte puternica.Un gradat (de nivelul multora  Posted Image din utilizatorii acestui forum) care le-a facut viata grea a reusit de exemplu sa cimenteze o prietenie,o camaraderie daca vrei,intre ostasi.
Bineinteles ca nu-i vorba despre mari fapte de arme sau vitejii gen Rambo,dar faptul ca ai muscat,la propriu,dintr-o paine impreuna cu camarazii tai din pluton a legat multe fire invizibile intre niste adolescenti care bateau la poarta maturitatii.Or aceste trairi nu le pot intelege decat cei care au fost implicati.
Este foarte usor sa spui ca nu este relevant faptul de a fi facut sau nu armata.Depinde de la om la om.Un lucru este clar:in armata inveti ordinea,disciplina,iti educi ambitia si iti afli locul pe pamant.Si aceste lucruri lipsesc al dracului de mult azi.!!!!
Razboiul duce tot ce am scris mai sus la un alt nivel,ca sa ma exprim in limbaj capitalist.


ps.

Oare de ce TOTI "absolventii" de stagiu militar au amintiri clare (unii bune altii mai putin bune,altii chiar rele) despre aceasta perioada din viata,indiferent cand s-a intamplat asta?

ps1.

Daca aveti ocazia sa prindeti vreun participant la vreo confruntare armata si este dispus sa vorbeasca,nu o ratati.Veti auzi lucruri nemaiauzite,unde sentimente ca prietenie,spirit de sacrificiu (total disparute din comportarea din societatea actuala) sunt la mare pret.

#56
shab

shab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2015
La fel si puscaria.

#57
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
shab

Tu ai scris despre armata si razboi.Ti-am raspuns prin comentariul de mai sus pe care ,nu-i asa,nu este nevoie sa-l accepti.Acum tu o dai inainte vorbind despre puscaria.
Eu cred ca habar n-ai despre ce este vorba in acest topic pentru ca n-ai inteles nimic din discutii.Fara ofensa.Posted Image

#58
shab

shab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2015
Comentariul tau nu are nicio legatura cu filmul, despre care, nu-i asa, e vorba in acest topic care ii poarta numele. Intelegi?

#59
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011

View Postadisz, on 28 ianuarie 2015 - 14:47, said:

Filmele de razboi,alea putine,facute de germani sunt excelente si evoca clar drama soldatului pe campul de lupta.Nemtii fac filmele de razboi la modul realist,pentru ca teritoriul lor a fost teatrul de razboi,pe cand SUA a facut/face filmele de razboi din postura de mare invingator ( ceea ce au si fost) ,cu cateva exceptii notabile.
A se vedea Das Boot,Stanlingrad,Eine frau in Berlin,etc



ps.
Una din acele exceptii este chiar Band of Brothers,mai sus amintit (dupa umila mea parere o capodopera)

Subscriu intrutotul celor scrise de tine insa as dori sa te mai completez tot cu un titlu german: Unsere Mütter, unsere Väter (2013) (Generation War - titlu englezesc de pe IMDB insa mai repede il gasiti sub titlul original in germana). Este peste tot ce am vazut legat de WW2 pana acum.

Edited by Arader, 03 March 2015 - 12:44.


#60
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbullterrorist, on 13 decembrie 2014 - 20:17, said:

daca va plac tancurile poate ar trebui sa vedeti "tigrul alb" ceva film rusesc.  dupa mine muuuult peste fury.


am gasit un link

http://www.imdb.com/...5/?ref_=nv_sr_1

De curiozitate l-am vizionat.Sincer,dar foarte sincer eu n-am inteles nimic din acest film.Mai mult,nu am inteles de ce a fost nevoie de ecranizarea dupa un anumit roman.
Cei care erau pusi sa joace roluri de militari nemti aratau ca figurantii din Borat.
Dupa parerea mea,acest Tigru Alb esete un film total inutil.Bineinteles,este pararea mea.

Iar Fury?Fury este genul de film care nu reuseste sa faca sa fiarba sangele in vinele privitorilor.Mie mi se pare un film de duzina.Nici prestatia actorilor nu mi s-a parut grozava.
Iar singurul lucru ce nu pot sa-l inteleg este cum aprox.300 de oameni cu lazi pline de Panzerfaust,nu reusesc sa nimiceasca un nenorocit de Sherman schiop.De ce mama dracului trebuie scosi nemtii drept cei mai prosti militari?
Americanii cu toti aliatii lor inclusiv rusii, nu au avut atatia ofiteri si conducatori de armate de calibru cati au avut nemtii.

#61
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Depinde de gusturi,  Furry are pretentii, explozii si cam atat.
la Belyy tigr am apreciat atmosfera, povestea si sfarsitul, mai exact idea legata de razboi vazut ca o fiinta.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate