Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Fury (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postnewbie13, on 14 decembrie 2014 - 15:27, said:

e thread mai jos.
oricum, filmul este o prostie, propaganda americana...

da, sigur. ca-n aprilie '45 sunt sigur ca nemtii stateau foarte bine la capitolul vehicule blindate/personal. asta ca sa nu mai zic de chestii gen motorina&munitie pentru tancuri.

Stateau bine pe dracu', industria de armament era bombardata la greu zi si noapte. Cat despre combustibil, de cand Romania le intorsese spatele era criza la greu.

Era numai o aparenta totul, daca la inceputul razboiului, cand aveau o puzderie de fronturi deschise, aveau o gramada de divizii, tancuri, avioane, in '45 dadeau impresia ca se pot apara insa asta doar pentru ca se retrageau iar linia frontului se micsora. Insa, nemtii au pierdut tocmai pentru ca tehnologia lor militara era super-specializata, inalt tehnologizata si, clar, net superioara, vezi tancurile germane, avioanele dotate cu motoare cu reactie, etc. Insa, pentru asta nu trebuia sa ai fabricile care iti asigurau tehnica de lupta si pesele de schimb bombardate.

Precum dinozaurii care au pierit pentru ca erau extrem de specializati la un anumit mediu, asa si germanii au pierdut datorita tehnologiei militare ruse, britanice si americane care au mizat pe cantitate, nu pe calitate, tehnica simpla dar usor de inlocuit, avioane militare construite din placaj compozit, nave militare formate din module produse in serie, tancuri americane sau rusesti grosolan facute dar care se intretineau usor si se contruiau rapid, etc.

#38
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Stateau bine pe dracu', industria de armament era bombardata la greu zi si noapte. Cat despre combustibil, de cand Romania le intorsese spatele era criza la greu.
serios, cum a putut sa iti scape sarcasmul din postul meu? :lol:

#39
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postnewbie13, on 14 decembrie 2014 - 16:23, said:

serios, cum a putut sa iti scape sarcasmul din postul meu? Posted Image

Dupa aia am citit mai atent si am inteles dar mi-a fost lene sa mai modific.

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Sherman -urile erau slabe tare ,intr-adevar. Pana si T 34 rusesti erau mult superioare ,mai ales ca forma si dispunerea in unghi a blindajului. Se zice ca de fapt Panther-ul nemtesc a fost drastic inspirat din T34. Nemtii au inteles mai bine importanta razboiului cu blindate si au tratat problema cu mai multa seriozitate ca vesticii. Rusii au ales intr-adevar solutia cantitatii in detrimentul calitatii. In schimb la americani si britanici e de mirare ca n-au mers si ei pe directia realizarii unor blindate cat de cat decente. S-au vazut deja lipsurile mari in campania din Africa de nord. Lucru de mirare daca ne gandim ca la aviatie vesticii au realizat totusi modele remarcabile si comparative calitativ cu avioanele nemtesti.

#41
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
mai sunt filme asemanatoare cu asta?

#42
shab

shab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2015
Probabil cel mai prost film despre WW2 pe care l-am vazut vreodata.

Prima parte a filmului e presarata de clisee de cacat, tipic americane, despre camaraderie, suferinta, nedreptate, inocenta furata, etc, dupa care urmeaza The Grand Finale:

SPOILER ALERT

Desi razboiul era ca si terminat, sergentu' Brad Pitt se hotaraste ca el vrea sa moara ucigand nazisti, decat sa se ascunda si sa scape cu viata. Nou-venitul, care abia pusese arma in mana de o zi, decide sa i se alature. Ofcors ca nici ceilalti 3 nu se lasa mai prejos. Adica, de ce plm sa supravietuiesti razboiului si sa pleci acasa, cand poti sa mori absolut inutil in Germania, langa o padure?

Buuun. Dupa momentele emotionante, cu priviri inlacrimate de barbati duri care nu se tem de nimic, incepe batalia, care se desfasoara cam la fel ca primul level al jocului Call of Duty, daca il joci pe nivelul de dificultate Very, Very Easy. Nemtii fug de colo-colo ca gainile fara cap, se urca pe tanc ca tampitii, fara cea mai mica urma de instinct de conservare si sunt impuscati ca iepurii. Pana si zombii din TWD aveau strategii mai bine puse la punct.

Pe la mijlocul luptei, eroii nostri raman fara gloante, dar isi dau seama ca mai au cartusiere pline pe mitralierele montate pe exteriorul tancului. Am putea sa ne intrebam de ce plm nu le-au bagat in tanc cand faceau pregatirile, dar asta e genul de film la care nu e bine sa-ti pui multe intrebari. O lasam deoparte, alaturi de enigma cadavrului de nazist incendiat pe tanc, inaintea bataliei. O fi fost vreo superstitie, cine stie.

Bravii nostri ostasi americani sunt rapusi rand pe rand, unul mai eroic si dramatic decat celalalt, dar bineinteles ca taticul lor ramane tot Brad Pitt, care, desi calareste mitraliera de pe tanc vreo 15 minute, fara niciun fel de protectie, este doborat doar de un sniper ultra-camuflat, care se taraste pana in apropierea tancului. A, sa nu credeti ca il si omoara. Nts! Il impusca de 3 ori, de fiecare data in umar. Plm, cu asa tintasi, normal ca ati pierdut razboiul, prostilor! Sergentu' minune se retrage in tanc si moare mai tarziu, eroic, ofcors, dupa ce nemtii se hotarasc sa faca ceea ce ar fi putut face de la bun inceput - sa arunce niste grenade in tanc. Grenadele sunt de proasta calitate si ii dau timp juniorului sa le priveasca, sa se uite la Brad Pitt, Brad Pitt sa ii spuna sa iasa prin trapa din podea, juniorul sa iasa prin trapa din podea, totul facut fara graba, explodand abia apoi. Noroc ca nu au folosit si nazistii grenade ca cele folosite de americani, care faceau 'poc' instantaneu, ca ramaneau yankeii fara mandrete de erou.

Tanarul nostru incearca sa isi sape o groapa in care sa se ascunda, dar singurul neamt din batalion care stia ca tancurile au trapa si dedesubt, se uita sub tanc si il vede. Ce decizie ia SS-istul care tocmai l-a vazut pe acest psihopat macelarind fara mila zeci de camarazi de-ai sai? Evident ca ii ghiceste sufletul inocent si se face ca nu-l vede.

Juniorul se taraste inapoi in tanc, unde doua grenade explodasera la juma' de metru de Brad Pitt. Evident ca acesta arata impecabil, numai bun de tras in poza (ma intreb daca nu cumva o fi murit din cauza sangerarii produse de gloantele din umar, ca grenadele alea intarziate nu par sa fi lasat urme de niciun fel), iar pustiul, in loc sa il scuipe in ochi si sa zica: 'dobitocule, din cauza ta au murit trei oameni, patru cu tine, era sa mor si eu, iar faptul ca am mitraliat noi cateva zeci de nemti nu va schimba cu absolut nimic cursul razboiului, care oricum e castigat, imbecil psihopat, sper sa arzi in iad!', il acopera, evlavios, cu o manta.

Vin americanii si il declara erou.

The end

Peeeniiiibil

2/10

Edited by shab, 24 January 2015 - 16:24.


#43
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Band of Brothers ti-a placut? Lu' ala i-ai dat 3?

#44
shab

shab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2015
Band of Brothers mi-a placut mult. I-am dat 10. Care e legatura? Singura asemanare intre cele doua o reprezinta faptul ca actiunea are loc in perioada celui de-al doilea razboi mondial.

#45
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Nicio legatura, voiam eu sa vad ceva.

#46
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Cred ca se greseste mult facandu-se paralela la istorie si probabil la ce inseamna sa fii tanchist... dar a redat foarte bine atmosfera unui razboi, in special din punct de vedere auditiv... in rest e Hollywood!

Trebuie sa recunosc ca mi-a placut mai mult Inglorious Bastards.

#47
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
o pocnitoare comparativ cu http://www.imdb.com/title/tt1883092/

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Filmele de razboi,alea putine,facute de germani sunt excelente si evoca clar drama soldatului pe campul de lupta.Nemtii fac filmele de razboi la modul realist,pentru ca teritoriul lor a fost teatrul de razboi,pe cand SUA a facut/face filmele de razboi din postura de mare invingator ( ceea ce au si fost) ,cu cateva exceptii notabile.
A se vedea Das Boot,Stanlingrad,Eine frau in Berlin,etc



ps.
Una din acele exceptii este chiar Band of Brothers,mai sus amintit (dupa umila mea parere o capodopera)

#49
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postshab, on 24 ianuarie 2015 - 16:19, said:

Probabil cel mai prost film despre WW2 pe care l-am vazut vreodata.

Prima parte a filmului e presarata de clisee de cacat, tipic americane, despre camaraderie, suferinta, nedreptate, inocenta furata, etc, dupa care urmeaza The Grand Finale:

Este ca ai tras cu arma doar in CS ?

SPOILER ALERT

Desi razboiul era ca si terminat, sergentu' Brad Pitt se hotaraste ca el vrea sa moara ucigand nazisti, decat sa se ascunda si sa scape cu viata. Nou-venitul, care abia pusese arma in mana de o zi, decide sa i se alature. Ofcors ca nici ceilalti 3 nu se lasa mai prejos. Adica, de ce plm sa supravietuiesti razboiului si sa pleci acasa, cand poti sa mori absolut inutil in Germania, langa o padure?

Te crezi ca in armata este ca la scoala ? Sau cum te crezi tu smecher la tine pe scara ? Si ar fi fost mai bine sa stea in puscarie pentru neexecutarea ordinelor sau dezertare ?

Buuun. Dupa momentele emotionante, cu priviri inlacrimate de barbati duri care nu se tem de nimic, incepe batalia, care se desfasoara cam la fel ca primul level al jocului Call of Duty, daca il joci pe nivelul de dificultate Very, Very Easy. Nemtii fug de colo-colo ca gainile fara cap, se urca pe tanc ca tampitii, fara cea mai mica urma de instinct de conservare si sunt impuscati ca iepurii. Pana si zombii din TWD aveau strategii mai bine puse la punct.

Recunosc ca este putin cam tras de par . Dar tu probabil ai vazut si exagerarea cealalta cand se hotareste unu' ca tancul ala e in plus si el, de unul singur , se duce si il arunca in aer . Adevarul e undeva la mijloc dar sunt absolut sigur ca in condiitile acelea - nemtii credeau ca tancul e parasit - cel putin 50 de insi ar fi murit lejer .

Pe la mijlocul luptei, eroii nostri raman fara gloante, dar isi dau seama ca mai au cartusiere pline pe mitralierele montate pe exteriorul tancului. Am putea sa ne intrebam de ce plm nu le-au bagat in tanc cand faceau pregatirile, dar asta e genul de film la care nu e bine sa-ti pui multe intrebari. O lasam deoparte, alaturi de enigma cadavrului de nazist incendiat pe tanc, inaintea bataliei. O fi fost vreo superstitie, cine stie.

Ai urcat vreodata in vreun tanc ? Unde crezi ca esti ? In sufrageria ta ? Unde sa le tina ? Crezi ca e ca in Loganul tau ? Stai sa mai pun si pulpa asta de porc la picioare ca nu mai are loc in porcbagaj....
Cadavrul de nazist incendiat este la mintea cocosului ( nu a ta se pare) . Si nu stiu daca ai observat dar i-au pus o haina americana pe el .  Tu daca ai vedea un tank cu foc pe langa el si cu un cadavru arzand pe el si fara senila lla ce te-ai gandi ? Sau poate nu gandesti...

Bravii nostri ostasi americani sunt rapusi rand pe rand, unul mai eroic si dramatic decat celalalt, dar bineinteles ca taticul lor ramane tot Brad Pitt, care, desi calareste mitraliera de pe tanc vreo 15 minute, fara niciun fel de protectie, este doborat doar de un sniper ultra-camuflat, care se taraste pana in apropierea tancului. A, sa nu credeti ca il si omoara. Nts! Il impusca de 3 ori, de fiecare data in umar. Plm, cu asa tintasi, normal ca ati pierdut razboiul, prostilor! Sergentu' minune se retrage in tanc si moare mai tarziu, eroic, ofcors, dupa ce nemtii se hotarasc sa faca ceea ce ar fi putut face de la bun inceput - sa arunce niste grenade in tanc. Grenadele sunt de proasta calitate si ii dau timp juniorului sa le priveasca, sa se uite la Brad Pitt, Brad Pitt sa ii spuna sa iasa prin trapa din podea, juniorul sa iasa prin trapa din podea, totul facut fara graba, explodand abia apoi. Noroc ca nu au folosit si nazistii grenade ca cele folosite de americani, care faceau 'poc' instantaneu, ca ramaneau yankeii fara mandrete de erou.

Tu in caz de razboi probabil vei muri in primele 3 secunde la gandirea asta. Adica tu nu poti sa intelegi ca daca trage unul cu o arma automata si de calibru mare [ adica poate sa iti zboare teasta , nu ca si cum ar trage cu Carpati-ul ( informeaza-te daca nu stii ce e)] inamicul ar putea sa se ascunda ?
Cam ce ziceai tu la primul punct . " Frate trage asta cu ditamai mitraliera , eu ies cand i se termina gloatele " . De ce nu ar zice si aia asa ceva ?
Doi la mana . Tu crezi ca toti lunetistii sunt ca aia din filme ? Si documenteaza-te pe Google despre pustile cu luneta ale nemtilor , nu am timp acum sa iti spun eu dar ca idee erau mult mai slabe decat ale " alorlalti" . De ce in top 20 sniperi din al doile razboi mondial nu e nici un neamt ?


Tanarul nostru incearca sa isi sape o groapa in care sa se ascunda, dar singurul neamt din batalion care stia ca tancurile au trapa si dedesubt, se uita sub tanc si il vede. Ce decizie ia SS-istul care tocmai l-a vazut pe acest psihopat macelarind fara mila zeci de camarazi de-ai sai? Evident ca ii ghiceste sufletul inocent si se face ca nu-l vede.

Aici e o chestie pe care nu o intelegi din nou . Este ( cum sa ma exprim sa intelegi ) o metafora a faptului ca soldati blegi ca americanu care nu vroia sa omoare pe nimeni se gasesc si in armata inamica . Din astia care au cateva zile de razboi si ei nu vor sa omoare pe nimeni .

Juniorul se taraste inapoi in tanc, unde doua grenade explodasera la juma' de metru de Brad Pitt. Evident ca acesta arata impecabil, numai bun de tras in poza (ma intreb daca nu cumva o fi murit din cauza sangerarii produse de gloantele din umar, ca grenadele alea intarziate nu par sa fi lasat urme de niciun fel), iar pustiul, in loc sa il scuipe in ochi si sa zica: 'dobitocule, din cauza ta au murit trei oameni, patru cu tine, era sa mor si eu, iar faptul ca am mitraliat noi cateva zeci de nemti nu va schimba cu absolut nimic cursul razboiului, care oricum e castigat, imbecil psihopat, sper sa arzi in iad!', il acopera, evlavios, cu o manta.

Nu iti zic si de grenade ca sunt mai multe feluri ca te bag in ceata . Dar totusi daca te intereseaza alea erau ofensive . Adica au o raza de aproximativ 5 metri ( e posibil si mai putin la vremea respectiva) si fara schije . Plus ca nu stiu daca ai vazut dar parea putin mai jos decat statea Bradu Pit

Vin americanii si il declara erou.

Normal.

The end
.
Peeeniiiibil

Eu zic sa incerci sa mai te joci macar si alte jocuri cu si despre razboi daca vrei sa ai cat de cat o mica cunostinta ....

2/10

Eu i-am dat un 6,5 , hai poate 7 , dar din alte cauze .

Edited by Seteh, 30 January 2015 - 15:43.


#50
shab

shab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2015
Este ca ai tras cu arma doar in CS ?

Absolut irelevant

Te crezi ca in armata este ca la scoala ? Sau cum te crezi tu smecher la tine pe scara ? Si ar fi fost mai bine sa stea in puscarie pentru neexecutarea ordinelor sau dezertare ?

Decat sa moara intr-o misiune sinucigasa si inutila? Normal. Dar nu aveau un asemenea ordin. Pur si simplu au vrut sa faca pe eroii. C-asa e in filmele americane.

Recunosc ca este putin cam tras de par . Dar tu probabil ai vazut si exagerarea cealalta cand se hotareste unu' ca tancul ala e in plus si el, de unul singur , se duce si il arunca in aer . Adevarul e undeva la mijloc dar sunt absolut sigur ca in condiitile acelea - nemtii credeau ca tancul e parasit - cel putin 50 de insi ar fi murit lejer .

Doar daca ar fi fost retardati. Orice om cu o umbra de inteligenta si-ar fi pus macar problema ca e posibil sa fie o capcana. Ce-i drept, n-am facut armata. E posibil sa cer prea mult de la voi.

Ai urcat vreodata in vreun tanc ? Unde crezi ca esti ? In sufrageria ta ? Unde sa le tina ? Crezi ca e ca in Loganul tau ? Stai sa mai pun si pulpa asta de porc la picioare ca nu mai are loc in porcbagaj....

Din cate se vedea in film, era loc destul pentru restul munitiei, ca nu era atat de multa.


Cadavrul de nazist incendiat este la mintea cocosului ( nu a ta se pare) . Si nu stiu daca ai observat dar i-au pus o haina americana pe el .  Tu daca ai vedea un tank cu foc pe langa el si cu un cadavru arzand pe el si fara senila lla ce te-ai gandi ? Sau poate nu gandesti...

In principiu, daca as fi in razboi si as vedea un tanc inamic cu o defectiune minima, dar altfel, perfect functional, nu m-as apropia de el fluierand, pana nu as fi 100% sigur ca e parasit. Asta e la mintea cocosului.

Tu in caz de razboi probabil vei muri in primele 3 secunde la gandirea asta. Adica tu nu poti sa intelegi ca daca trage unul cu o arma automata si de calibru mare [ adica poate sa iti zboare teasta , nu ca si cum ar trage cu Carpati-ul ( informeaza-te daca nu stii ce e)] inamicul ar putea sa se ascunda ?
Cam ce ziceai tu la primul punct . " Frate trage asta cu ditamai mitraliera , eu ies cand i se termina gloatele " . De ce nu ar zice si aia asa ceva ?


Nah, in caz de razboi, as lasa prostii sa moara. Eu m-as duce in treaba mea, unde nu se trage cu pusca. Dar, in cazul absurd in care m-as afla in situatia de mai sus, as astepta pana idiotul de pe tanc s-ar intoarce cu mitraliera in cealalta directie, si l-as impusca in spate. Destul de simplu.

Doi la mana . Tu crezi ca toti lunetistii sunt ca aia din filme ? Si documenteaza-te pe Google despre pustile cu luneta ale nemtilor , nu am timp acum sa iti spun eu dar ca idee erau mult mai slabe decat ale " alorlalti" . De ce in top 20 sniperi din al doile razboi mondial nu e nici un neamt ?

Nu sunt un expert, dar am impresia ca de la distanta aia, un soldat nici nu ar trebui sa aiba nevoie de luneta. Asta avea si luneta, si camuflaj, era si aproape, l-a impuscat de 3 ori si tot nu l-a omorat. Imi pare rau; colectia mea de abtibilde 'Top 20 sniperi din al doilea razboi mondial' e incompleta.

Aici e o chestie pe care nu o intelegi din nou . Este ( cum sa ma exprim sa intelegi ) o metafora a faptului ca soldati blegi ca americanu care nu vroia sa omoare pe nimeni se gasesc si in armata inamica . Din astia care au cateva zile de razboi si ei nu vor sa omoare pe nimeni .

Exprima-te cum ti-e tie mai usor, sa nu ti se infierbante procesorul. Interesanta metafora. Dar si soldatii care sa stie ca tancul are trapa si dedesubt erau rari in armata germana? Prosti tare, nemtii astia...

Nu iti zic si de grenade ca sunt mai multe feluri ca te bag in ceata . Dar totusi daca te intereseaza alea erau ofensive . Adica au o raza de aproximativ 5 metri ( e posibil si mai putin la vremea respectiva) si fara schije . Plus ca nu stiu daca ai vazut dar parea putin mai jos decat statea Bradu Pit

Inteleg, deci grenadele ofensive ucid prin puterea zgomotului si nu lasa urme. E ok, dar totusi, de ce a durat atat de mult pana au explodat?

Eu zic sa incerci sa mai te joci macar si alte jocuri cu si despre razboi daca vrei sa ai cat de cat o mica cunostinta ....

Aham, de-acolo ai devenit tu atat de expert? Stau si ma intreb oare cine ti le-a instalat pe calculator. Ca de pornit, cred ca l-ai pornit singur.

View PostSeteh, on 30 ianuarie 2015 - 15:41, said:

Eu i-am dat un 6,5 , hai poate 7 , dar din alte cauze .

Stiu din ce cauze. Din cauze ca esti prost.

Edited by shab, 02 February 2015 - 00:08.


#51
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Va certati pentru un film? Daca vreti realism 100% mai bine uitati-va la un film documentar.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMocebon, on 12 iunie 2014 - 09:43, said:

Putea sa fie mai rau... cu evrei. Posted Image
De juma' de secol apar anual astfel de balarii... cu nazisti, cu evrei chinuiti, cu armata americana care a facut si a dres, cu eroi inventati ad-hoc... de la un timp ti se face lehamite.
Banuiesc ca nu ti-a pus nimeni chibrituri in ochi sa te forteze sa ts uiti. Poti sa phi mana pe o carte,  sa tricotezi, sa dormi..

#53
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Astia saracii care cred ca realitatea seamana macar cu gaming-ul tip CS si WOT si traiesc dupa maxime spuse pe altii de pe fb , se apuca sa comenteze filme de razboi(bune sau proaste cum o fi ele) . Da,faptul ca n-ai facut armata si n-ai tras niciodata cu o arma adevarata ,e total relevant.  De dupa "inaltimea" tastaturii te apuci si comentezi cu bogata experienta in first person shooter un film de razboi e ca si cum ai iesi in miezul iernii imbracat in pampersi.

Edited by edigee, 02 February 2015 - 01:15.


#54
shab

shab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2015
Relevanta fiind care? Vrei cumva sa sugerezi ca oamenii trecuti prin razboi reactioneaza altfel? Foarte posibil, da' e o diferenta mare intre a lupta intr-un razboi si a face armata. Uriasa, chiar. Si chiar si daca nu ar fi, argumentele mele tot raman in picioare.

Iarna in scutece? Ar trebui sa fie amuzant? Esti penibil, nene, macar nerodul celalalt a incercat sa-si argumenteze ineptiile, tu incerci doar sa pari destept cu poante de Vacanta Mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate