Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fury (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

[ http://www.joblo.com/newsimages1/fury-image-9-19.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Attached File  post-191041-0-44541700-1374915067.png   6.05K   16 downloads



Povestea ne poartă în aprilie 1945, la sfârșitul celui de-Al Doilea Război Mondial, iar în centrul atenției este Wardaddy (Brad Pitt), un sergent american cu mare experiență în luptă. Împreună cu echipajul său de cinci oameni, Wardaddy conduce un tank Sherman supranumit Fury și pătrunde în spatele liniilor inamice pentru o misiune cvasi-sinucigașă care ar trebui să dea ultima lovitură forțelor armate ale Germaniei naziste.


Regia:David Ayer  
Cu:Shia LaBeouf, Michael Peña, Logan Lerman, Jon Bernthal, Brad Pitt
Gen film:Acțiune,Dramă,Război
  
Premiera in Romania
14.11.2014



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ahFWvk1NgfY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#2
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Iar Brad Pitt? Iar cu nazisti?

#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
pare interesant, destul de mult de asteptat, totusi.

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Bleah , nimic nou , what a load of crap Posted Image this fury

Edited by Teophileos, 11 June 2014 - 18:10.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPurpura, on 11 iunie 2014 - 16:49, said:

Iar Brad Pitt? Iar cu nazisti?

Nu-i cu nazisti.E cu armata germana + americana.Iar Brad Pitt este actorul disponibil.

Armata terestra germana se numea WEHRMACHT.
Armata aerului germana se numea LUFTWAFE.
Armata "de apa" germana,marina,se numea KRIEGSMARINE.

Partidul la putere in Germania era NSDAP,adica "Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei”,Cuvintele nazi respectiv nazism, de aici apar.

Edited by adisz, 12 June 2014 - 08:56.


#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

Quote

Wardaddy conduce un tank Sherman supranumit Fury şi pătrunde în spatele liniilor inamice pentru o misiune cvasi-sinucigaşă care ar trebui să dea ultima lovitură forţelor armate ale Germaniei naziste.

Mersi pentru lectia de istorie/germana, acum zi-mi unde am gresit?

#7
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostPurpura, on 11 iunie 2014 - 16:49, said:

Iar cu nazisti?
Putea sa fie mai rau... cu evrei. Posted Image
De juma' de secol apar anual astfel de balarii... cu nazisti, cu evrei chinuiti, cu armata americana care a facut si a dres, cu eroi inventati ad-hoc... de la un timp ti se face lehamite.

#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nu am nici o problema cu distorsonarea realitatii si cu eroii americani inventati , etc.Deja m-am obisnuit cu asta.Americanii o fac de mult timp.Intr-un fel e si de asteptat , daca ei nu se lauda , atunci cine ? Chiar daca toate cele de mai sus sunt valabile , tot pot face un film bun.Sau ce, Saving Private Ryan si Inglorious Basterds n-au fost bune ?

Pe mine mai mult ma deranjeaza prezenta lui Shia LeBouf sa fiu sincer.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPurpura, on 12 iunie 2014 - 09:10, said:

Mersi pentru lectia de istorie/germana, acum zi-mi unde am gresit?

Pai n-ai gresit cand ai citat.Greseala pe care o fac multi este ca se confunda armata germana cu nazistii si/sau nazismul,nazismul fiind o miscare politica.Ca sa faci parte din armata germana NU TREBUIA sa fi nazist.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostDany noob, on 12 iunie 2014 - 11:00, said:

Pe mine mai mult ma deranjeaza prezenta lui Shia LeBouf sa fiu sincer.

Do you mean Shia Le Bleah ?!

#11
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

View PostDany noob, on 12 iunie 2014 - 11:00, said:

Sau ce, Saving Private Ryan si Inglorious Basterds n-au fost bune ?
Inglorious Basterds e una dintre cele mai mari mizerii ce au ca subiect ww2. Adica fantezie, fantezie, dar asta e de-a dreptul ridicol.

Imi plac filmele cu subiectul asta, dar scenaristii astia prea le scot pe banda rulanta. Astfel se pierde din calitate. Nici nu am mari asteptari de la acest film.

Pana apare acesta, va recomand The Beast of War (1988). Alt razboi, dar tot cu un tanc.

#12
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Inglorious Basterds e una dintre cele mai mari mizerii ce au ca subiect ww2. Adica fantezie, fantezie, dar asta e de-a dreptul ridicol.

E parerea ta si ai tot dreptul la ea , dar pana la urma filmul e #100 in imb top 250.Daca nu iti place tie nu inseamna ca filmul e o "mizerie".Trebuie sa recunosti cand esti in minoritate.

Filmele lui Tarantino au acest efect , nu sunt pentru toata lumea.Spre exemplu nici mie nu imi place de nici o culoare Kill Bill, probabil am acelasi sentiment despre Kill Bill pe care il ai si tu despre Inglorious Basterds, dar sa merg atat de departe incat sa spun ca filmul e o tampenie pentru ca nu imi place mie ? In nici un caz.

#13
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-aSJ2nRUcTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Vazut azi si ramas dezamagit. Posted Image Posted Image Posted Image
Desigur ca daca tii neaparat, poti sa te framinti de chestiile etice despre care se tot vorbeste pe internet cum ca i-au oripilat pe americani, mai mai sa ceara convocarea Curtii de la Haga. Dar eu cred ca nu exista vreun razboi in care vreo parte beligeranta sa nu fi fost implicata in atrocitati fata de cealalta parte sau fata de populatia civila, si ca toate partile sint bine mersi constiente de asta. Nu ca ar fi o scuza, dar nu vad de ce ar da ochii peste cap americanii, legat de ce facura soldatii lor in WW2, si nu se uita mai aproape la Vietnam - vezi "Apocalypse Now" sau "Casualities of War".
Da revenind la oaia noastra, pentru mine ramine unul dintre multele filme in care soldatul american, dur si hirsit in lupta, bate cu o mina legata la spate o armata de dusmani indirjiti. In cazul de fata, faptul ca personajul principal da ortu popii (sau reverendului) in finalul intimplarii, mi se pare neseminficativ, utilizabil poate doar in a descuraja, sub bannerul "cine da cu glontul de glont va pieri", pe adolescentii  americani pusi sa isi hacuiasca colegii cu puscociul lu tata.Posted Image
Altfel curatel film de razboi, cu pauzele potrivite intre momentele de actiune, cu clicheul chicutzului de iubire, multa suferinta angoasanta si fara excesul de singe improscat pe lentilele camerei, pe care il gasesti in Spartacus sau aia 300.Posted Image

Edited by gomez99, 28 October 2014 - 00:20.


#15
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Foarte bun filmul, printre filmele bune de razboi si probabil cel mai bun film din acest an.

#16
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
O fantasmagorie - in realitate tancurile germane pierdute erau ca regula generala distruse de aviatie sau abandonate din cauza lipselor de carburant/piese de schimb.

Un film mult mai interesant ar fi despre batalia de la Villers Bocage unde germanul Michael Wittman a distrus cel putin 10 tancuri aliate in mai putin de un sfert de ora, si nici nu e cel mai capabil tanchist german.

#17
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Acest film este mult prea corect politoc pentru mine. E un film
care se va bucura de
un deosebit suck cesspool.

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
In loc sa faca filme cat se poate de reale de exemplu despre viata lui Hans Ultrich Rudel, creditat cu peste 2000 de tinte distruse , incluzand 800 vehicule blindate , 519 tancuri, 150 tunuri, 70 vehicule amfibii, noua avioane, patru trenuri blindate, multiple poduri, un distrugator, doua crucisatoare si cuirasatul sovietic Marat, murind in patul lui in 1982 dupa ce in mod ironic a contribuit la proiectarea avionului american A-10 ( recordul lui de 2.530 de misiuni de lupta sta in picioare si azi ), industria filmului e mai interesata sa creeze eroi falsi de mucava acolo unde ei nu exista ( in stilul sovietic in care infanteristul arunca in aer un Tiger 2 cu o grenada - macar era mai realist decat in Saving Private Ryan unde tancul german e distrus cu un pistol ).

In realitate pentru un tanc german distrus americanii pierdeau in medie patru proprii, iar rusii cinci. Desigur nimeni nu are interes sa arate acest adevar incomod :)

Edited by AMDG, 29 October 2014 - 20:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate