Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cupa Mondiala 2014 - statistici, analize, predictii

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Prin acest topic va propun un loc dedicat exclusiv pariurilor pe meciuri de la cupa mondiala.

Primul meci este Joi, 12 iunie, dintre Brazilia si Croatia.

Brazilia, echipa gazda a CM 2014 si marea favorita la castigarea trofeului are 5 victorii din tot atatea meciuri, cu 17 goluri inscrise si un singur gol primit.

Brazilia 1.30 5 11 Croatia @bet365

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
1 solist clar. Si cred ca se vor da peste 2.5 goluri.

#3
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Brazilia a jucat slab in amicalul contra Serbiei, dar in primul meci de la Mondial va trage tare pentru a face o impresie buna.De cealalta parte, Croatia are o echipa de calitate , cu jucatori de superclasa precum Modric, Rakitic sau Mandzukic, dar nu cred ca va face fata.  Brazilia castiga si marcheaza minim 2 goluri.

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Brazilia, clar!

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
egal. Campioana o vad pe Olanda.

#6
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
egal

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Am rugamintea la voi sa si argumentati alegerea facuta, pentru a nu crea confuzie in randul celor care citesc acest topic. Daca fiecare ar spune ca bate x, face egal, sau bate y, o sa ajungem la un topic kilometric fara pic de continut relevant.

O mica analiza a meciului Brazilia - Croatia, luata de pe un site de tipseri:

Quote

-Brazil has the advantage of playing “at home”
-Some important player will miss for Croatia
-Brazil has the better team
-Neymar is believed to become the star of the World Cup
-Croatia is always good for a surprise
-They have strong players too like Rakitic or Modric
-Last meeting was a very close game


#8
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcasadivino, on 10 iunie 2014 - 09:47, said:

egal
Croatia este echipa surpriza a campionatului !

#9
cataxp

cataxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2011

View Postcasadivino, on 10 iunie 2014 - 11:52, said:

Croatia este echipa surpriza a campionatului !

Eu zic ca belgia o sa fie supriza campionatului. Parca vad in optimi un meci intre belgia si portugalia cu victoria belgienilor.

Ma gandesc sa pariez pe diego costa ca va fi golgheter. Omul este un atacant de super calitate, dar cel mai important, are in spate o echipa capabila sa-l serveasca foarte bine, sa-l puna in situatia de a marca si probabil ca spania e cea mai buna la treaba asta. Dar inca mai ezit sa pun pariul asta deoarece nu stiu inca daca costa va fi titular cert in atac sau va fi jucat prin rotatie cu altii. Nu stiu inca daca si-a revenit complet din accidentarea care l-a fortat sa iasa devreme din finalele cu real si barca. In plus jucatorul n-are decat doua amicaluri jucate pentru spania, deci ar putea aparea si o problema de adaptare.

Cota pentru pariul asta este de 17 la majoritatea caselor de pariuri. Voi ce ziceti, se merita?

Alte cote: messi 8; neymar 10; aguero: 15; ronaldo: 19; suarez si van persie 34

#10
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcataxp, on 10 iunie 2014 - 12:08, said:


Eu zic ca belgia o sa fie supriza campionatului. Parca vad in optimi un meci intre belgia si portugalia cu victoria belgienilor.

Ma gandesc sa pariez pe diego costa ca va fi golgheter. Omul este un atacant de super calitate, dar cel mai important, are in spate o echipa capabila sa-l serveasca foarte bine, sa-l puna in situatia de a marca si probabil ca spania e cea mai buna la treaba asta. Dar inca mai ezit sa pun pariul asta deoarece nu stiu inca daca costa va fi titular cert in atac sau va fi jucat prin rotatie cu altii. Nu stiu inca daca si-a revenit complet din accidentarea care l-a fortat sa iasa devreme din finalele cu real si barca. In plus jucatorul n-are decat doua amicaluri jucate pentru spania, deci ar putea aparea si o problema de adaptare.

Cota pentru pariul asta este de 17 la majoritatea caselor de pariuri. Voi ce ziceti, se merita?

Alte cote: messi 8; neymar 10; aguero: 15; ronaldo: 19; suarez si van persie 34
neymar 10

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
del Bosque a declarat ca va il va folosi pe Diego Costa titular. Alternative nu prea are, doar Torres si Villa, dar forma nu ii recomanda pentru primul 11. E posibil sa il menajeze pe Costa in meciurile usoare, si sa joace cu Torres sau Villa.

Cat despre pariu, nu stiu ce sa zic, e destul de greu. Daca se accidenteaza sau iese Spania mai devreme, e pierdut pariu. Plus ca au jucatori foarte ofensivi, care pot crea actiuni periculoase in orice moment, nu e genul de echipa care isi pune baza in varf.

Totusi, un pariu de 10 lei ar merge.

#12
cataxp

cataxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2011
eu unul sper sa nu-l menajeze :)) vreau sa fac o investitie serioasa in pariul asta :D

alte variante pentru trofeul de golgheter, din punctul meu de vedere, ar mai fi aguero sau suarez, cu cote frumoase la amandoi

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Eu am undeva pe la 500 lei buget pentru a juca la CM. Cu banii astia sper sa fac intr-o luna pana sa termina mondialul, undeva pe la vreo 3000-3500 lei.

#14
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postcataxp, on 10 iunie 2014 - 12:31, said:

eu unul sper sa nu-l menajeze Posted Image) vreau sa fac o investitie serioasa in pariul asta Posted Image

alte variante pentru trofeul de golgheter, din punctul meu de vedere, ar mai fi aguero sau suarez, cu cote frumoase la amandoi
Suarez inca e incert si DACA totusi se va "reface" nu cred ca va da randamentul ce-l are de obicei la Liverpool.
Eu cred ca amicalele Braziliei de luna asta nu prea sunt elocvente, au jucat usor fara sa forteze, nimeni n-a pus piciorul mai tare sa nu riste vre-o accidentare (vezi Reus)

#15
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Brazilia, dintr-o droaie de motive.
Nu stiu cum naiba, insa parca niciodata din '98 incoa (inclusiv), n-am avut asa un feeling puternic despre o echipa cum ca va castiga CM, iar acum acest feeling se indreapta spre Brazilia.
Cat despre surpize, cred ca adevarata surpriza va fi Franta. Lasati Belgia, Elvetia, veti vedea ca se vor plafona rapid, pe nici una n-o vad mai departe de sferturi.
Portugalia ? Asta-i o gluma. Insa Franta are o forta incredibila, jucatori extrem de puternici, rapizi, tehnici, e un fel de tavalug, insa cu calitate in ghete. Totusi, mi-e teama ca finala va fi intre Brazilia si Spania.
Cat despre Argentina, sa-mi explice si mie cineva cu ce jucatori va castiga aceasta echipa CM (apropo, o echipa-i formata din 11 jucatori, nu din 3 - 4) ? Mi-e teama ca Argentina n-are nici macar valoarea Olandei...

#16
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Brazilia, totusi, e o echipa foarte tanara. Si eu zic ca e favorita, dar oare fac fata pustii-minune presiunii?

Ai uitat de Germania. Nu e deloc de neglijat, eu sunt aproape sigur ca ajunge pana in semi-finale.

Cat despre Brazilia-Croatia, acum nu mai sunt asa sigur ca bate Brazilia fara emotii, mai ales ca Croatia e favorita a doua a grupei.

#17
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Eu cred ca pustii minune ai Braziliei (care nu sunt deloc pusti, nici macar alde Neymar si Oscar, adica cei mai tineri din lot, nu pot fi considerati pusti) pot gestiona cu mare stapanire de sine, caracter si disciplina tactica un meci important. Toti titularii Braziliei joaca la unele dintre cele mai puternice cluburi din lume astfel ca sunt invatati cu tot ceea ce inseamna fotbal la cel mai inalt nivel, fizic si mental. In nici un caz nu e cineva "pusti" pe acolo prin lot...
O dovada ar fi faptul ca si-au batut joc de Spania in finala CC, impingandu-i pe alde Ramos & Co la frustrari nervoase (care-s jucatori mai "copti" si-ar trebui sa aiba o stapanire de sine mult mai buna, insa au dovedit ca dau kix in fata "pustilor" Braziliei).

Analizand un pic echipa de "pusti" a Braziliei, eu nu cred c-am vazut o Brazilie atat de ofensiva si, deopotriva, autoritara in defensiva de o gramada de ani.
In mijlocul apararii ii regasim pe Thiago Silva si Dante, jucatori maturi, experimentati, de baza in echipele lor de club, echipe de cel mai inalt nivel.
Pe flancuri ii gasim pe Alves si Marcelo, jucatori extrem de rapizi, tehnici, agresivi, care sprijina intensiv atacul.
La inchidere il avem pe David Luiz (ma rog, eu acolo l-as pune), un jucator foarte puternic, inalt, rapid, extrem de agresiv, cu o tehnica de picior atipica unui fundas, care poate sprijini oricand atacul si, in mod sigur, ar fi titular in orice echipa de pe lumea asta. Nu cred ca exista jucator care sa-l poata depasi regulamentar, atunci cand este la capacitate maxima.
In ofensiva ii gasim pe Hulk, Neymar si Oscar.
Inutil sa mai comentez ceva asupra calitatilor tehnico-tactice ale acestor jucatori. Iar cat priveste disciplina (apropo de pusti), cred ca Oscar (nu mai pomenesc de un Ramires sau Willian)oricand ii poate da clasa lui Ramos, Jordi Alba, Juan Mata, Diego Costa, etc.
Pe post de varf, eu unul nu-l vad chiar atat de calcai al lui ahile pe Fred, oricum mai sunt variante.

In concluzie, dupa cum am mai zis, n-am vazut niciodata o Brazilie atat de omogena si cu o forta de atat atat de intensa.

Despre Germania n-am zis nimic fiindca nu-mi spune nimic aceasta echipa.
Da, au un lot foarte bun, mereu au avut, insa niciodata (in istoria recenta), n-au reusit sa faca mare lucru. Exact ca si Olanda, "reusesc" sa se faca de cacao la un moment dat.
In plus, cred ca-i clar pentru toata lumea ca fotbalul german de anul trecut deja a fost depasit.
Parca mai mult imi place Italia, iar dintre astea doua echipe (Italia si Germania), nu m-as mira daca, din nou, Italia ar iesi castigatoare.

Cu toate astea, cred ca in semifinale vor ajunge Brazilia, Spania, Franta si Germania.

Sa nu aminteasca cineva despre Anglia ca astia n-au nici o treaba. Daca ies din grupe, jos palaria pentru ei...
Columbia doar sa mai incurce pe ici-pe-colo cate-o echipa mare, la fel si Uruguay

Edited by Protopopeus, 10 June 2014 - 19:15.


#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostProtopopeus, on 10 iunie 2014 - 19:15, said:

.............
cred ca in semifinale vor ajunge Brazilia, Spania, Franta si Germania.
.............

Rectificare: conform calendarului, nu se poate intampla astfel, asadar in semifinale vad Brazilia - Franta si Spania - Argentina (Germania s-a "pierdut" pe drum, in favoarea Frantei).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate