Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Monede vechi - evaluare

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Starea si valoarea lor sunt deplorabile. Ca sa te incurajez, iti dau eu o bere pe ele, sa stii ca te-ai ales cu ceva de pe urma lor.

#20
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Cine stie cam cat ar putea valora o moneda de 1 kreutzer, din 1730? Nu am gasit nimic pe net despre ea, toate sunt de la 1800.

#21
razvantiberiu2016

razvantiberiu2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2016
Buna seara,
Ma poate ajuta cineva sa identific aceasta moneda?
Ms de ajutor.

Attached Files



#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 razvantiberiu2016, on 11 aprilie 2019 - 20:27, said:

...
Ti-am raspuns pe celalat topic

#23
Dragos5L1981

Dragos5L1981

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2020
Am o moneda de argint 5lei 1981 as vrea sa stiu cat valoreaza. Am mai vazut si altele dar ca asta nu are ceva scris pe margini nu este zimtata ca cele care le-am vazut.

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003

 ciocaionflorin, on 01 decembrie 2016 - 21:25, said:

Cine stie cam cat ar putea valora o moneda de 1 kreutzer, din 1730? Nu am gasit nimic pe net despre ea, toate sunt de la 1800.

Apropo de Kreutzer... si a mea este de la 1864 (mai veche nu am gasit) si este o moneda de 4 Kreutzer
Din pacate, starea ei nu este deloc ok dar asta e...

Attached Files


Edited by rz, 24 November 2020 - 10:46.


#25
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Cu monezile este complicat. Daca sunt din aur/argint au macar valoarea metalului. Altfel totul depinde de raritate care este data de vechime, tiraj, erori de emisie, etc Si la urma starea lor. La o moneda veche de sute de ani se mai admit stirbituri/cocleli/rugine. Dupa 1850 se pretinde, cu unele exceptii, stare cat mai perfecta. Monezile din poze pot prezenta oarecare interes peste 100 de ani, daca le va pastra cineva.

@androidnoob Avand in vedere ca nu te-au costat nimic, uita de ele si roaga-i pe cei de langa tine sa le pastreze. Poate ca un urmas va lua ceva pe ele, fara sa speri ca va deveni bogat din asta. Dar cred ca nu mai devreme de anul 2150

Eu fac alta prostie. De la o vreme magazinele (unele) dau restul foarte precis. Primesc prin urmare multe monezi de 1Ban si 5Bani. Pe aceste le strang si le pun intr-o cutie deoarece eu cred ca numai metalul din ele face mai mult decat 1 sau, respectiv, 5 bani. Nevasta-mea, mai practica, zice ca n-are rost sa-i oblig pe stranepoti sa le arunce la gunoi peste ani cand vor da de ele. Si inclin sa cred ca are ceva dreptate, desi o contrez spunandu-i ca daca stau in cutie nu cer mancare si deci nu pierd nimic. Dar nici nu ma astept la ceva spectaculos. Peste 100 de ani, o moneda de 1Ban poate se va vinde cu pretul unei paini, nu va fi mare pricopseala. Dar ca sa o vinzi trebuie sa-l gasesti pe cel interesat care sa fie dispus sa o cumpere, ceea ce presupune pierdere de timp si de bani pana la urma. Poate ca peste 100 de ani un pensionar isi va pierde timpul cu ele din plictiseala sau lipsa de ocupatie, va lua ceva, dar nu seva pricopsi.

Edited by n_priceputu, 09 January 2021 - 12:26.


#26
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023

 n_priceputu, on 09 ianuarie 2021 - 12:24, said:

Cu monezile este complicat. Daca sunt din aur/argint au macar valoarea metalului. Altfel totul depinde de raritate care este data de vechime, tiraj, erori de emisie, etc Si la urma starea lor. La o moneda veche de sute de ani se mai admit stirbituri/cocleli/rugine. Dupa 1850 se pretinde, cu unele exceptii, stare cat mai perfecta. Monezile din poze pot prezenta oarecare interes peste 100 de ani, daca le va pastra cineva.

@androidnoob Avand in vedere ca nu te-au costat nimic, uita de ele si roaga-i pe cei de langa tine sa le pastreze. Poate ca un urmas va lua ceva pe ele, fara sa speri ca va deveni bogat din asta. Dar cred ca nu mai devreme de anul 2150

Eu fac alta prostie. De la o vreme magazinele (unele) dau restul foarte precis. Primesc prin urmare multe monezi de 1Ban si 5Bani. Pe aceste le strang si le pun intr-o cutie deoarece eu cred ca numai metalul din ele face mai mult decat 1 sau, respectiv, 5 bani. Nevasta-mea, mai practica, zice ca n-are rost sa-i oblig pe stranepoti sa le arunce la gunoi peste ani cand vor da de ele. Si inclin sa cred ca are ceva dreptate, desi o contrez spunandu-i ca daca stau in cutie nu cer mancare si deci nu pierd nimic. Dar nici nu ma astept la ceva spectaculos. Peste 100 de ani, o moneda de 1Ban poate se va vinde cu pretul unei paini, nu va fi mare pricopseala. Dar ca sa o vinzi trebuie sa-l gasesti pe cel interesat care sa fie dispus sa o cumpere, ceea ce presupune pierdere de timp si de bani pana la urma. Poate ca peste 100 de ani un pensionar isi va pierde timpul cu ele din plictiseala sau lipsa de ocupatie, va lua ceva, dar nu seva pricopsi.

Eu as zice ca daca vrei sa faci o mica investitie care poate o sa valoreze ceva peste mai multi ani sa faci efortul de a obtine fisicuri cu monede noi, necirculate.Pune-le pe ale deoparte si ai sanse mult mai mari sa isi multiplice valoarea intr-un mod care chiar sa se simta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate