Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Acoperis casa de tabla.Sfaturi cu ce il pot vopsi?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 13.02.2006

 hamal, on 25 aprilie 2021 - 15:22, said:

Chugoku (Japoneza) poate cea mai buna. Sigma  - mai ieftina, dar calitate medie....
Hempel, Jotun, Sigma se vand in Constanta.
Nu stiu daca sunt bune pentru acoperisuri de tabla. Tabla trebuie sablata la o anumita granulatie inainte de vopsire si trebuie dat un sistem intreg, cu o grosime specificata la fiecare strat.
Fiecare producator de vopsele marine are si (cel putin) o gama pentru industria offshore, tevi, chiar tevi submarine... dar cred ca e exagerat sa fie folosite pentru acoperisuri de tabla.
Cu Hempel a vopsit tata casa din Constanta inca din anii 80.O procura din Santierul Naval.Acum trebuie sa vad cu ce dau tabla zincata,ca a aparut rugina,nefiind data de vreo 10 ani,si din pacate batranul s-a stins din viata.Acoperisul cu zincata este cam din 1960,si este perfect,doar trebuie un grund gri ,eventual o vopsea.
Vreo sursa prin SNC ?

#56
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 alexmitzu, on 17 aprilie 2022 - 12:40, said:



atentie ca daca se aplica pe tabla zincata cere un grund inainte pe care eu nu-l pot gasi nicaieri, posibil sa existe o versiune mai noua:

Emailul cu efect lovitura de ciocan Hammer are ca functie principala protectia anticoroziva pe suprafete ruginite, are rol de grund (nu necesita aplicarea prealabila a unui grund) si prezinta un efect decorativ, formand o pelicula continua cu model in relief, la aplicarea in doua straturi.
Produsul se aplica prin pensulare (nediluat sau diluat 5%), roluire (diluat circa 11%) sau pulverizare cu aer (diluat 25-30% cu D810). Reacoperirea se face fie in primele 4 ore de la aplicarea ultimului strat, fie dupa 72 ore de la aplicarea ultimului strat. Pentru suprafetele metalice neferoase (tabla zincata, aluminiu) se aplica un strat de grund reactiv G4100PT.

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

Grund primactiv de la kober. E galben, special pentru suprafețe zincate. Peste el dai cu ce vrei tu.
Am folosit în urmă cu 4ani, încă stă bine vopseaua pe tablă. Tot 3in1 de la kober am dar peste el. Fără grund se exfoliază după un an.
https://www.hornbach...uRoCClYQAvD_BwE

Edited by PoeOvidiu, 20 April 2022 - 07:36.


#57
weberstein

weberstein

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2017

 weberstein, on 16 iunie 2019 - 21:45, said:

Salut,  mai are cineva remarci/sfaturi privind revopsirea tablei zincate/acoperis vechi de 40 de ani? ultimele postari sunt de acum 2 ani.

Eee, uite ca mi-am luat inima in dinti si am slefuit, degresat si grunduit tabla despre care vorbeam. Acu sa vad ce vopsea sa pun!!
Voi ce ati mai folosit pentru tabla zincata/acoperis vechi?

#58
AlexWSG

AlexWSG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2013
Oskar acoperis e o varianta buna

#59
weberstein

weberstein

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2017

 AlexWSG, on 19 septembrie 2022 - 11:31, said:

Oskar acoperis e o varianta buna

M-am gandit si la un Bronz alchidic de la Jalutex, dat pe grundul (tot de rasina alchidica).
Din experienta, variantele moderne de 3 in 1 nu prea tin (dupa 3 ani s-a scorojit vopseaua data pe metal curatit si degresat).

#60
ZVONCA1

ZVONCA1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2022
Buna ziua!
Avem de revopsit un acoperis din tabla zincata.
Ne-am gandit la un bronz alchidic de la jalutex sau tot bronz alchidic lovitura de ciocan 3 in 1 dupa grund.
Pareri va rog.

#61
crocko

crocko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.02.2006
Bună, am și eu nevoie de câteva sfaturi.
Am un acoperiș vechi, din tabla zincata care a ruginit pe suprafețe mari, dar nu este strapuns și are o înclinație mica, de 7-8 grade.

M-am gândit la curatare cu peria de sarma montată pe un mic flex, degresare și fosfatare cu deruginol și o vopsea Kober 3 în 1.

Problema este la zonele care în care tabla mai are zinc la suprafață. Kober recomanda un grund, care nu se prea mai gaseste.

Dacă fosfatez cu ceva gen Deruginol, o sa am aderenta și rezistenta a vopselei și pe zonele zincate ?

Mulțumesc pentru sfaturi !

Edited by crocko, 17 April 2023 - 10:31.


#62
crocko

crocko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.02.2006
As ruga colegii care au experimentat diferite variante , topicul fiind de cativa ani, ce varianta durabila sa aleg, grunduire și vopsire sau doar vopsire și cu ce, astfel incat sa am aderenta cât mai buna atât pe tabla care mai are pelicula de zinc cât și pe cea ruginita, pe care o pot fosfata.

Atașez și câteva poze  cum arata acum acoperișul, necurățat mecanic.

Attached Files



#63
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am vopsit tabla pe casa parintilor mei de doua ori in....25-30 de ani. Am frecat-o cu peria de la polizor, am degresat-o cu benzina, i-am dat grund si apoi vopsea. Tabla nu era asa ruginita ca in fotografiile de mai sus. Ultima data a fost vopsita acum 4 ani. Si este ok. Tabla are aproximativ 70 de ani.

#64
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am vopsit piese zincate cu vopsea alchidica si confirm ca se desprinde in timp 2-3 ani, pe alocuri. Piesa vopsita cu grundul Kober are 1 an, deci nu pot confirma utilitatea lui inca.

#65
crocko

crocko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.02.2006
Colegii care au folosit bronz-aluminiu pot sa-mi dea câteva sfaturi ?

Acoperișul meu este supus variatiilor mari de temperatura, fiind orientat catre sud si partea inclinata catre vest, iar iarna aduna multa zapada in partea inferioara, intrucât are o panta mica.

Edited by crocko, 18 April 2023 - 14:29.


#66
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am vopsit prima data cu bronz aluminiu. Mi s-a parut slab. Dupa ceva ani se vedea grundul rosu. Acum este vopsit cu vopsea gri. Nu se vede nicio exfoliere.

#67
crocko

crocko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.02.2006
@sacos, îmi puteți spune ce tip de grund și de vopsea ați folosit ?

Tabla mai are si zone zincate ?

Mulțumesc !

#68
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Ultima data am folosit grund si vopsea cu uscare rapida. Materialele au fost luate de la o firma locala (Sivi Crom). Da, tabla era preponderent cu zinc pe ea. Nu s-a exfoliat niciodata. Am frecat cu peria de polizor, am degresat, am suflat cu aer comprimat eventualele urme se praf. Nimic special. Stiu ca exfolierea se produce pe stratul proaspat de zinc.

#69
crocko

crocko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.02.2006
Grund si Vopsea clorcauciuc a folosit cineva ?

Niște meseriași mi-au făcut ofertă cu acest grund Emex și această vopsea, despre care nu am găsit prea multe informații.

Attached Files



#70
crocko

crocko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.02.2006
As încerca varianta cu curatare cu peria de sarma, cu turatie mica, fosfatare și degresare, apoi grund pentru metal Danke și Vopsea Oskar direct pe acoperiș.

Dacă a folosit cineva acestea, as fi recunoscător sa-i aflu opinia.

Mulțumesc !

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate