Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Acoperis casa de tabla.Sfaturi cu ce il pot vopsi?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
razvanel_111

razvanel_111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2008
Buna ziua,
Ma numesc Razvna , am 26ani si Iarna trecuta am reusit sa achizitionez si sa consolidez o casa batraneasca cu prispa ,constructie in caramida nearsa si stalpi de lemn.S-a consolidat casa cu plasa de buzau atat pe interior cat si pe exterior, tenco, sape interioare, turnata fundatia etc.

Treaba tot o sa fie la casuta dar as vrea sa fac ceva in acest momen cu acoperisul.

Am optat sa il pastrez intrucat tabla este buna, nu ploua iar lemnul este foarte bun sub acoperis.

Ideia este ca as dori sa ii inbunatatesc aspectul si sa il conserv.Datorita faptului ca a aparut rugina de suprafata ma gandeam la o vopsire .

Din aceasta cauza am apelat la bunavointa dumneavoastra.Stiti cu ce tip de vopsea as putea sa il vopsesc?
Banuiesc ca suprafetele cu rugina trebuiesc tratate cumva in prealabil sau slefuite mecanic.Apoi un grund si apoi vopsea.Dar de care?

Sunt deschis la orice sfat pe care mi-l puteti da.Credeti ca vopseaua hammerite este ok?Am vazut ca se aplica si pe rugina direct.Este un fel de loviturda de ciocan.Daca nu , ce vopsea as putea sa folosesc si cunoasteti si ceva preturi v-as fi recunoscator.

Attached Files


Edited by razvanel_111, 06 June 2014 - 11:07.


#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Smirghel cu doua granulatii. Unu mai "gros" si altul mai "subtire".
-Dat prima oara cu cel gros pana incepe sa luceasca tabla, dupa aceea cu cel subtire pana tabla capata luciu uniform.
-Dupa aceea benzina sau diluant pentru degresare si curatare. Dar pe suprafete oarecum mici(cat e o foaie de tabla intre imbinari) si dupa ce se da cu diluant/benzina nu mai atingi suprafata decat cu pensula.
-Grundul si vopseaua sa fie de la acelasi producator...diluantul trebuie sa fie compatibil cu tipul de grund si vopsea.
-Doua maini de grund, una mai subtire, a doua mai groasa.
-Vopseaua se poate aplica doar intr-un strat sau si doua daca nu acopera culoarea grundului.

Toate aceste operatii sa le faci cand e racoare afara si in niciun caz dimineata cand e roua, ca daca ai dat cu grund/vopsea pe tabla incinsa, intr-un an o sa se exfolieze si ai muncit degeaba. Eu iti recomand sa te apuci la toamna de lucrare...pana atunci faci altele pe langa casa

Smirghel de 140(cel gros) si 80 sau 60(cel subtire). Nu mai tin minte exact care marime...trebuie sa masor ochiometric.

Edited by ccf_cristi, 06 June 2014 - 11:51.


#3
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Pare stramb/lasat acoperisul, cred ca s-au indoit capriorii (probabil sunt putreziti bine, chiar si rupti). Parerea mea ar fi sa refaci complet sarpanta, sa nu te trezesti la prima zapada mai consistenta cu acoperisul in cap.

Edited by bicosu, 06 June 2014 - 11:48.


#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Bad post

Edited by ccf_cristi, 06 June 2014 - 11:49.


#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
O vopsea de calitate + materiale(pensule ;smirghel ; etc) + manopera te ajunge aproape cat o "tabla zincata simpla" noua !!!

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostFAP, on 06 iunie 2014 - 12:27, said:

O vopsea de calitate + materiale(pensule ;smirghel ; etc) + manopera te ajunge aproape cat o "tabla zincata simpla" noua !!!

Si o sa tina din toamna pana-n primavara. Exista solutii de "fixat" sau "stabilizat" rugina, apoi un grund naval, exista in mai multe nuante, gri, verde,... Fara vopsea, cheltuiala inutila.

Edited by myshyk, 06 June 2014 - 12:39.


#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006

View Postccf_cristi, on 06 iunie 2014 - 11:48, said:

Smirghel cu doua granulatii. Unu mai "gros" si altul mai "subtire".
-Dat prima oara cu cel gros pana incepe sa luceasca tabla, dupa aceea cu cel subtire pana tabla capata luciu uniform.
-Dupa aceea benzina sau diluant pentru degresare si curatare. Dar pe suprafete oarecum mici(cat e o foaie de tabla intre imbinari) si dupa ce se da cu diluant/benzina nu mai atingi suprafata decat cu pensula.
-Grundul si vopseaua sa fie de la acelasi producator...diluantul trebuie sa fie compatibil cu tipul de grund si vopsea.
-Doua maini de grund, una mai subtire, a doua mai groasa.
-Vopseaua se poate aplica doar intr-un strat sau si doua daca nu acopera culoarea grundului.

Toate aceste operatii sa le faci cand e racoare afara si in niciun caz dimineata cand e roua, ca daca ai dat cu grund/vopsea pe tabla incinsa, intr-un an o sa se exfolieze si ai muncit degeaba. Eu iti recomand sa te apuci la toamna de lucrare...pana atunci faci altele pe langa casa

Smirghel de 140(cel gros) si 80 sau 60(cel subtire). Nu mai tin minte exact care marime...trebuie sa masor ochiometric.

Tehnologia e ok, dar ai inversat granulatia la smirghel.

View PostFAP, on 06 iunie 2014 - 12:27, said:

O vopsea de calitate + materiale(pensule ;smirghel ; etc) + manopera te ajunge aproape cat o "tabla zincata simpla" noua !!!

Problema este ca tabla zincata din ziua de azi e varza(daca nu stii de unde sa o iei)

#8
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 14.02.2010
Pentru ca tabla sa reziste la soare, inghet-dezghet etc. se vopseste in camp electrostatic, dupa ce este decapata etc.
Ceea ce vei face direct pe acoperis, la o tabla care deja este ruginita, gaurita, indoita, este greu de crezut ca va tine mult timp; chiar daca te vei stradui oricat de mult, tehnic nu poti face un lucru de calitate.
Daca nu iti permiti acum sau nu merita, mai bine mai lasi acoperisul asa cativa ani si apoi schimbi cu totul.
Orice hotarasti, succes !

#9
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Dă-i un grund gri,n-o mai lăsa,freacă un pic cu peria de sârmă şi vopseşte tabla acoperişului,ascultă ce-ţi spun,pe urmă ai timp să te hotărăşti ce faci în continuare!

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Din ce am auzit de la cei de meserie, ar exista o vopsea 3 in 1, este si vopsea, si grund, si are si niste silicon prin ea.Dar nu stiu marca, daca stie cineva mai multe, sa dea amanunte ca si pe mine ma intereseaza.

Edited by draculescu, 07 June 2014 - 15:23.


#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostSidorin, on 06 iunie 2014 - 15:24, said:

Dă-i un grund gri,n-o mai lăsa,freacă un pic cu peria de sârmă şi vopseşte tabla acoperişului,ascultă ce-ţi spun,pe urmă ai timp să te hotărăşti ce faci în continuare!
Aici ai cel mai bun sfat .
Pune doi babuini sa se suie pe casa si sa curete rugina , o stergere cu diluant si baga un grund , gri sau rosu .
Operatiunea nu costa mult si problema se rezolva pe termen lung .
.........
Daca vrei cu bani multi , exista vopsele speciale , dar nu alea care s-au pomenit pe aici . Cauta pe net si vezi in functie de suprafata , cam cit costa . http://www.cumparazi...-tabla-CHEMIBAR
Daca vrei cu bani si mai multi , exista o firma care se ocupa cu asa ceva ...( doctorideacoperis )

#12
razvanel_111

razvanel_111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2008

View Postbicosu, on 06 iunie 2014 - 11:48, said:

Pare stramb/lasat acoperisul, cred ca s-au indoit capriorii (probabil sunt putreziti bine, chiar si rupti). Parerea mea ar fi sa refaci complet sarpanta, sa nu te trezesti la prima zapada mai consistenta cu acoperisul in cap.

Acoperisul este in stare f. buna.Nu a plouat prin el.Capriorii sunt duri, nu au nici cea mai mica urma de putregai.

Va multumesc tuturor pentru posturi, pentru sfaturi si pentru solutiile oferite.
M-am documentat pe net de ceva vopsele care sunt si izolante si mai spun ca sunt si foarte elastice, pe baza de elastiomeri si alte nebunii.
Chesgtia este ca am facut "o socoteala", cum zice romanul si am ajuns la concluzia ca numai pe vopsea (calitativ superioara) o sa dau in jur de 950 ron iar pe grund-ul aceluiasi producator(pentru ca nu se recomanda alt grund) as da in jur de 700 ron.Sunt ceva bani de care as putea sa inlocui tabla cu totul vorba utilizatorul SAP.
Cel mai ok o sa dau un grund cum a spus Sindorin si maximg in toamna.Apoi vad eu ce ii fac.
Totusi a auzit cineva de hammerite?Este lovitura de ciocan ce se aplica chiar si pe rugina.Banuiesc ca are ceva in copmozitie care face rugina baza dar imi este sa nu se exfolieze si mai rau ii.Bineinteles ca o sa smirgheluiesc inainte.
Referitor la grund.Ce grund se poate da?Exista ceva special sau se poate da orice gurnd.
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.

Va multumesc tuturor pentru posturi, pentru sfaturi si pentru solutiile oferite.
M-am documentat pe net de ceva vopsele care sunt si izolante si mai spun ca sunt si foarte elastice, pe baza de elastiomeri si alte nebunii.
Chesgtia este ca am facut "o socoteala", cum zice romanul si am ajuns la concluzia ca numai pe vopsea (calitativ superioara) o sa dau in jur de 950 ron iar pe grund-ul aceluiasi producator(pentru ca nu se recomanda alt grund) as da in jur de 700 ron.Sunt ceva bani de care as putea sa inlocui tabla cu totul vorba utilizatorul SAP.
Cel mai ok o sa dau un grund cum a spus Sindorin si maximg in toamna.Apoi vad eu ce ii fac.
Totusi a auzit cineva de hammerite?Este lovitura de ciocan ce se aplica chiar si pe rugina.Banuiesc ca are ceva in copmozitie care face rugina baza dar imi este sa nu se exfolieze si mai rau ii.Bineinteles ca o sa smirgheluiesc inainte.
Referitor la grund.Ce grund se poate da?Exista ceva special sau se poate da orice gurnd.
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.

View Postmyshyk, on 06 iunie 2014 - 12:38, said:

Si o sa tina din toamna pana-n primavara. Exista solutii de "fixat" sau "stabilizat" rugina, apoi un grund naval, exista in mai multe nuante, gri, verde,... Fara vopsea, cheltuiala inutila.

Si la grund naval ma gandeam dar nu stiu cata elasticitate are pe tabla incinsa.Probabil rezistanta la saruri/ acizi si umiditate este cel mai ok de dat dar nu stiu ce proprietati elastice are pe tabla aceea incinsa.M-am suit pe casa intr-o zi , era ora 14:00, aveam tenisi in picioare si vreau sa zic ca m-am dat jos dupa 20 minute , simteam ca iau foc.

In cazul in care ar fi ok pentru aplicare, cunoasteti pe cineva care vinde asa ceva?Pe net nu am gasit cine stie ce, ori nu stiu eu sa caut.Cineva din Glati sau din Constanta ma poate ajuta cu 20 -30 litri sa fie :))

Edited by razvanel_111, 07 June 2014 - 19:44.


#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postrazvanel_111, on 07 iunie 2014 - 19:55, said:

Acoperisul este in stare f. buna.Nu a plouat prin el.Capriorii sunt duri, nu au nici cea mai mica urma de putregai.

Va multumesc tuturor pentru posturi, pentru sfaturi si pentru solutiile oferite.
M-am documentat pe net de ceva vopsele care sunt si izolante si mai spun ca sunt si foarte elastice, pe baza de elastiomeri si alte nebunii.
Chesgtia este ca am facut "o socoteala", cum zice romanul si am ajuns la concluzia ca numai pe vopsea (calitativ superioara) o sa dau in jur de 950 ron iar pe grund-ul aceluiasi producator(pentru ca nu se recomanda alt grund) as da in jur de 700 ron.Sunt ceva bani de care as putea sa inlocui tabla cu totul vorba utilizatorul SAP.
Cel mai ok o sa dau un grund cum a spus Sindorin si maximg in toamna.Apoi vad eu ce ii fac.
Totusi a auzit cineva de hammerite?Este lovitura de ciocan ce se aplica chiar si pe rugina.Banuiesc ca are ceva in copmozitie care face rugina baza dar imi este sa nu se exfolieze si mai rau ii.Bineinteles ca o sa smirgheluiesc inainte.
Referitor la grund.Ce grund se poate da?Exista ceva special sau se poate da orice gurnd.
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.

Va multumesc tuturor pentru posturi, pentru sfaturi si pentru solutiile oferite.
M-am documentat pe net de ceva vopsele care sunt si izolante si mai spun ca sunt si foarte elastice, pe baza de elastiomeri si alte nebunii.
Chesgtia este ca am facut "o socoteala", cum zice romanul si am ajuns la concluzia ca numai pe vopsea (calitativ superioara) o sa dau in jur de 950 ron iar pe grund-ul aceluiasi producator(pentru ca nu se recomanda alt grund) as da in jur de 700 ron.Sunt ceva bani de care as putea sa inlocui tabla cu totul vorba utilizatorul SAP.
Cel mai ok o sa dau un grund cum a spus Sindorin si maximg in toamna.Apoi vad eu ce ii fac.
Totusi a auzit cineva de hammerite?Este lovitura de ciocan ce se aplica chiar si pe rugina.Banuiesc ca are ceva in copmozitie care face rugina baza dar imi este sa nu se exfolieze si mai rau ii.Bineinteles ca o sa smirgheluiesc inainte.
Referitor la grund.Ce grund se poate da?Exista ceva special sau se poate da orice gurnd.
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.



Si la grund naval ma gandeam dar nu stiu cata elasticitate are pe tabla incinsa.Probabil rezistanta la saruri/ acizi si umiditate este cel mai ok de dat dar nu stiu ce proprietati elastice are pe tabla aceea incinsa.M-am suit pe casa intr-o zi , era ora 14:00, aveam tenisi in picioare si vreau sa zic ca m-am dat jos dupa 20 minute , simteam ca iau foc.

In cazul in care ar fi ok pentru aplicare, cunoasteti pe cineva care vinde asa ceva?Pe net nu am gasit cine stie ce, ori nu stiu eu sa caut.Cineva din Glati sau din Constanta ma poate ajuta cu 20 -30 litri sa fie Posted Image)
Utilizatorul este FAP(nu SAP) !Posted Image
O vopsea buna cu un raport pret/performanta bun si cu care poti da direct peste rugina(nerecomandat totusi) este Kober Hammer !
Vezi ca deja exista tabla ondulata speciala pentru acoperis foarte ieftina ! Eu nu recomand ascunderea gunoiului sub presPosted Image (sa-l vopsesti pe cel vechi) deoarece oricum va trebui sa schimbi curând tabla si când vei face calculele Posted Image  !!!

#14
razvanel_111

razvanel_111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2008

View PostFAP, on 08 iunie 2014 - 08:13, said:

Utilizatorul este FAP(nu SAP) !Posted Image
O vopsea buna cu un raport pret/performanta bun si cu care poti da direct peste rugina(nerecomandat totusi) este Kober Hammer !
Vezi ca deja exista tabla ondulata speciala pentru acoperis foarte ieftina ! Eu nu recomand ascunderea gunoiului sub presPosted Image (sa-l vopsesti pe cel vechi) deoarece oricum va trebui sa schimbi curând tabla si când vei face calculele Posted Image  !!!

Scuzati botezul, :)), am scris in graba
.Ce incerc eu sa fac in momentul de fata (dupa ce am consultat piata si am avzut opiniile tuturor) este sa il pastrez in starea actuala, sa nu se deterioreze.Nu mai caut sa inbunatatesc aspectul vizual.Am renuntat la ideea de a il vopsi deoarece din punct de vedere financiar nu se merita.Am facut un calcul si ieseam mai mult cu grund si vopsea speciala decat sa pun alta tabla.O sa dau doar un grund,in doua maini.Prima diluata iar a doua nediluata si atat.Asta o sa o fac in toamna cand o sa fie o zi insorita fara sanse de ploaie.Tabla in prealabil slefuta cu smirghel. Prin acoperis nu ploua, dar imi este teama sa nu cumva sa apara infiltratii datorita ruginii.

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postrazvanel_111, on 08 iunie 2014 - 23:04, said:


Scuzati botezul, Posted Image), am scris in graba
.Ce incerc eu sa fac in momentul de fata (dupa ce am consultat piata si am avzut opiniile tuturor) este sa il pastrez in starea actuala, sa nu se deterioreze.Nu mai caut sa inbunatatesc aspectul vizual.Am renuntat la ideea de a il vopsi deoarece din punct de vedere financiar nu se merita.Am facut un calcul si ieseam mai mult cu grund si vopsea speciala decat sa pun alta tabla.O sa dau doar un grund,in doua maini.Prima diluata iar a doua nediluata si atat.Asta o sa o fac in toamna cand o sa fie o zi insorita fara sanse de ploaie.Tabla in prealabil slefuta cu smirghel. Prin acoperis nu ploua, dar imi este teama sa nu cumva sa apara infiltratii datorita ruginii.
Cea mai buna solutie ...de moment ! daca tot dai cu grund nu mai smirghelui ! Subtiezi si ...ce mai este !

#16
razvanel_111

razvanel_111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2008

View PostFAP, on 09 iunie 2014 - 08:25, said:

Cea mai buna solutie ...de moment ! daca tot dai cu grund nu mai smirghelui ! Subtiezi si ...ce mai este !

Prinde grundul pe rugina?Nu se curata?

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postrazvanel_111, on 10 iunie 2014 - 14:44, said:


Prinde grundul pe rugina?Nu se curata?
Cea pe care ti-am recomandat-o da !

#18
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005
Altul nou... altfel durearea de cap e prea mare!
Mult succes.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate