Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Glet, sunt incepator.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
M-a rugat cineva sa ii dau niste pereti cu glet. Merge sa dau glet direct peste beton sau trebuie sa mai dau o amorsa ceva? Mai pun plasa daca este direct peste beton ? Ce imi recomandati (  ce glet de umplutura, glet de finisaj) ?

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 CValentin2, on 05 iunie 2014 - 20:55, said:

M-a rugat cineva sa ii dau niste pereti cu glet. Merge sa dau glet direct peste beton sau trebuie sa mai dau o amorsa ceva? Mai pun plasa daca este direct peste beton ? Ce imi recomandati (  ce glet de umplutura, glet de finisaj) ?
sigur te-a rugat o femeie

#3
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
1.pereti trebuie curatati de huma ,var etc.
2.peretele sa nu aiba praf
3.aplicarea gletului
4.slefuirea daca va fi cazul
pt a finisa inainte de lavabil gletul de perete "atlas"
Aplicarea gletului este una de manualitate dobindita , teoria ramine teorie ...
In situatia ta :
folosesti pentru incarcare ceresit ct 126 - suporta denivelari intre 1 pina la 10 mm
iar pentru finisare ceresit ct 127
nu se foloseste amorsa
nu se foloseste plasa
Truc : sa nu mai slefuesti dupa ce dai a 2 mana de gelt  iei o sticla cu o pompita si stropesti cu apa, tragi cu gletiera stropi de apa .

Edited by rozone, 05 June 2014 - 21:07.


#4
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 CValentin2, on 05 iunie 2014 - 20:55, said:

M-a rugat cineva sa ii dau niste pereti cu glet. Merge sa dau glet direct peste beton sau trebuie sa mai dau o amorsa ceva? Mai pun plasa daca este direct peste beton ? Ce imi recomandati (  ce glet de umplutura, glet de finisaj) ?
Trebuie dat cu amorsa - Gasesti de unde cumperi glet.
CT 126 cel de incarcare.
CT 127 cel de finisare.
Asta fiind solutia de top.

Eu folosesc Gletul Meseriasului(si pentru umplere... si pentru finisare), desigur ca Adeplast a scos un glet de finisare pe langa asta simplu... dar cu putina atentie se rezolva treaba doar cu asta, nici nu am incercat pe cel de finisare, folosesc doar Gletul Meseriasului
Preturile? Intra pe dedeman si sunt trecute acolo.

#5
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 casadivino, on 05 iunie 2014 - 21:00, said:

sigur te-a rugat o femeie
Da. Ai un os.

 rozone, on 05 iunie 2014 - 21:02, said:

1.pereti trebuie curatati de huma ,var etc.
2.peretele sa nu aiba praf
3.aplicarea gletului
4.slefuirea daca va fi cazul
pt a finisa inainte de lavabil gletul de perete "atlas"
Aplicarea gletului este una de manualitate dobindita , teoria ramine teorie ...
In situatia ta :
folosesti pentru incarcare ceresit ct 126 - suporta denivelari intre 1 pina la 10 mm
iar pentru finisare ceresit ct 127
nu se foloseste amorsa
nu se foloseste plasa
Truc : sa nu mai slefuesti dupa ce dai a 2 mana de gelt  iei o sticla cu o pompita si stropesti cu apa, tragi cu gletiera stropi de apa .
Peretii sunt doar beton simplu, n-au fost varuiti niciodata.

 Mos-Nicolae, on 05 iunie 2014 - 21:02, said:

Trebuie dat cu amorsa - Gasesti de unde cumperi glet.
CT 126 cel de incarcare.
CT 127 cel de finisare.
Asta fiind solutia de top.

Eu folosesc Gletul Meseriasului(si pentru umplere... si pentru finisare), desigur ca Adeplast a scos un glet de finisare pe langa asta simplu... dar cu putina atentie se rezolva treaba doar cu asta, nici nu am incercat pe cel de finisare, folosesc doar Gletul Meseriasului
Preturile? Intra pe dedeman si sunt trecute acolo.

Am inteles ca merge si fara plasa, dar cu amorsa tot n-am inteles? Dau amorsa peste beton, da sau nu? Restul stiu, dar peste beton n-am mai dat niciodata cu glet.

Edited by CValentin2, 05 June 2014 - 21:21.


#6
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Vezi aici sfaturi utile. Atentie! Citeste cat mai mult pana te simti stapan cat de cat pe teorie si stii ce ar trebui sa faci in diverse situatii ce apar in practica. Daca vrei sa iasa treaba treaba!

#7
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 CValentin2, on 05 iunie 2014 - 21:21, said:

Am inteles ca merge si fara plasa, dar cu amorsa tot n-am inteles? Dau amorsa peste beton, da sau nu? Restul stiu, dar peste beton n-am mai dat niciodata cu glet.
Plasa se pune unde este crapat, daca este crapat pe undeva.

Cumperi amorsa(care vine deja preparata la 2L, 5L): Spui la vanzatoare ce suprafata ai si aia iti spune in mare cam cata amorsa iti trebuie, la glet cumperi treptat... nu am idee cat o sa consumi tu ca incepator, cat de drept este peretele etc...

Amorsa se pune intr-un vas si este intinsa pe perete cu ajutorul bidinelei.

Edited by Mos-Nicolae, 05 June 2014 - 21:25.


#8
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 Mos-Nicolae, on 05 iunie 2014 - 21:24, said:

Plasa se pune unde este crapat, daca este crapat pe undeva.

Cumperi amorsa(care vine deja preparata la 2L, 5L): Spui la vanzatoare ce suprafata ai si aia iti spune in mare cam cata amorsa iti trebuie, la glet cumperi treptat... nu am idee cat o sa consumi tu ca incepator, cat de drept este peretele etc...

Amorsa se pune intr-un vas si este intinsa pe perete cu ajutorul bidinelei.

Stiu ce e aia amorsa si stiu sa o folosesc. Dar am intrebat de amorsa  inainte de glet care se da pe beton !

#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Da. Amorsa pe peretele de "betoaing". Posted Image

#10
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 CValentin2, on 05 iunie 2014 - 20:55, said:

M-a rugat cineva sa ii dau niste pereti cu glet. Merge sa dau glet direct peste beton sau trebuie sa mai dau o amorsa ceva? Mai pun plasa daca este direct peste beton ? Ce imi recomandati (  ce glet de umplutura, glet de finisaj) ?
La gletuit trebuie sa ai si ceva mana ..,  daca nu ai mai tras glet pana acum antreneaza-te putin sa nu te ia clienta la goana. Daca tragi gletul pe beton vezi sa fie bine curatat de praf si sa folosesti amorsa din belsug. La glet, prima mana da-o cu un glet pe baza de ipsos. Acesta are timp de punere in opera mai scurt(faci mai putin daca esti incepator), dar  este mai durabil ca cel pe baza de ciment alb(pe asta il poti folosi la finisare). Spor la treaba!

#11
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 CValentin2, on 05 iunie 2014 - 21:21, said:

Da. Ai un os.


Peretii sunt doar beton simplu, n-au fost varuiti niciodata.



Am inteles ca merge si fara plasa, dar cu amorsa tot n-am inteles? Dau amorsa peste beton, da sau nu? Restul stiu, dar peste beton n-am mai dat niciodata cu glet.

Eu am dat la misto o cautare pe youtube dupa cuvintul 'glet'. Interesant de vazut. Face mai mult decit 1000 de cuvinte.

#12
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Ia de lipeste gips-carton daca nu te pricepi sa "tragi" gled.

S-ar putea sa iasa rau, sa te certi cu proprietarul si sa nu vezi nici banii.

Auzi, plasa peste beton, greu al dracului.

#13
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Din prima nu prea ai cum sa o dai perfect: mai intai trebuie sa nimeresti amestecul de glet, sa te inveti cat de mult glet sa faci in galeta(nu prea mult ca se intareste pana sa ajunga pe perete, nu prea putin ca lungesti lucrarea), la urma cat de consistent: Sa fie ca o pasta fina.
Nu este ceva greu de facut, dar nici nu este ceva foarte usor, mergi la cineva acasa si sa incepi sa dai probe?
Trebuie mare grija ca daca se intinde prost pe perete... la urma trebuie decopertat.

La urma pretul(diferenta intre materiale): Un CT 126 sa fie 25 de ron? CT 127 40 de ron, Gletul Meseriasului 15 ron.
O sa iti trebuiasca urmatoarele: O galeata, o bormasina puternica, un melc(capat de amestecare), o gletiera, un spaclu, o bidinea.
Materialele au transportul asigurat.
Pentru colt o sa iti trebuiasca coltar cu plasa.
ETC...

Eu te ajut cu informatie gratuita, dar pe teren treaba este complicata.
Iara plasa aia te ajuta la gletuit: Sa faci o proba cu 1 metru de plasa - O sa urmaresti ca pe plasa merge mult mai repede.
Plasa sa zic? 150 de ron un sul? Nu mai stiu toate preturile, ele oricum depind de zona ta si de ce magazin alegi, sfatul meu sa mergi la unul local.

Edited by Mos-Nicolae, 06 June 2014 - 08:26.


#14
albundys

albundys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.09.2011
Buna ziua.Zugravim scara blocului,iar zugravul a folosit 40 kg lavabila cu amorsa pentru amorsare inainte de glet.Din putin cat cunosc eu despre glet stiu ca nu se pune lavabila in amorsa ci invers poate.Gletul mai prinde pe lavabila?

#15
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Mos-Nicolae, on 06 iunie 2014 - 08:24, said:

Din prima nu prea ai cum sa o dai perfect: mai intai trebuie sa nimeresti amestecul de glet, sa te inveti cat de mult glet sa faci in galeta(nu prea mult ca se intareste pana sa ajunga pe perete, nu prea putin ca lungesti lucrarea), la urma cat de consistent: Sa fie ca o pasta fina.
Nu este ceva greu de facut, dar nici nu este ceva foarte usor, mergi la cineva acasa si sa incepi sa dai probe?
Trebuie mare grija ca daca se intinde prost pe perete... la urma trebuie decopertat.

La urma pretul(diferenta intre materiale): Un CT 126 sa fie 25 de ron? CT 127 40 de ron, Gletul Meseriasului 15 ron.
O sa iti trebuiasca urmatoarele: O galeata, o bormasina puternica, un melc(capat de amestecare), o gletiera, un spaclu, o bidinea.
Materialele au transportul asigurat.
Pentru colt o sa iti trebuiasca coltar cu plasa.
ETC...

Eu te ajut cu informatie gratuita, dar pe teren treaba este complicata.
Iara plasa aia te ajuta la gletuit: Sa faci o proba cu 1 metru de plasa - O sa urmaresti ca pe plasa merge mult mai repede.
Plasa sa zic? 150 de ron un sul? Nu mai stiu toate preturile, ele oricum depind de zona ta si de ce magazin alegi, sfatul meu sa mergi la unul local.
Dami si mie niste sfaturi ! M-am incapatanat cu nevasta-mea  sa fac eu sufrageria  , pentru ca nu prea am gasit meseriasi buni pe aici ( pana acum mi-au facut 2 dormitoare si bucataria ) si parca mi-ar place sa incerc si eu ( parca simt o usoara atractie spre meseria asta ), sper sa nu ma plictisesc pe la jumatea lucrarii.. Posted Image  Plus ca nu mi-ar strica sa imi ramana in buzunar banii care ii dau meseriasului!!
Cu ce gleturi sa lucrez , ce gletiera e mai buna , tips&tricks ceva?
Iti dai seama ca daca nu imi iese treaba ca lumea o luna sau doua nu mai vad nici mancare calda , nici.... Posted Image

#16
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
o intrebare, va rog! In anumite locuri a cazut varul (s-a umflat gletul si am ras cu spaclul) pe suprafete de ....40 x 2 cm cu ce acopar? Glet de finisare 127? orice glet? Chit de cutit? Ma intereseaza sa dureze cat mai mult rezultatul, sa nu crape repede iar, pretul nu conteaza ca n-am mult de reparat.

Multumesc!

Edited by dreamtime, 10 September 2016 - 13:43.


#17
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Eu tocmai ma joc la exterior cu niste chit acrilic pt reparatii si mi se pare minunat pt noi astia mai nepriceputi. Se aplica usor si pare elastic. Poate fi slefuit si apoi vopsit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate