Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

terasa cu acoperis din sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Cred că e OK cu 5 fâșii de geam de 1m X 2m.

#20
ikozma

ikozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2008

 naurul, on 10 iunie 2014 - 10:59, said:

Dimensiunile sunt de aproximativ 5m lungime cu 2m latime.

Sticla securizata mi se pare solutia optima. Nu ma intereseaza termopan deoarece nu inchid terasa - rolul terasei va fi acela de a proteja de ploaie dar trebuie sa lase soarele sa treaca.

Chiar daca nu ai lateral nimic, nu se face prea cald sub sticla? Intreb pentru ca si eu am o terasa de 8 x 3m orientata spre sud si vreau s-o acopar cumva... Tigla ia toata lumina (si caldura soarelui iarna) deci si eu m-am gandit la sticla.

Am sunat cateva firme care pana la urma mi-au recomandat un geam termopan cu o sticla 4S (teoretic elimina efectul de sera) si o sticla duplex 3.3.1 care nu lasa sa cada in caz ca se sparge.
Chiar daca e mica probabilitatea sa se sparga se poate sparge, mai ales ca am si copii mici care se joaca prin preajma... sticla securizata se sparge si cade.

#21
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
Eu nici nu ma gandesc sa o fac acoperita ci tigla. Camerele de pe partea cu terasa ar ramane fara soare.
Chiar daca se face un pic de efect de sera nu ma deranjeaza. Va fi un loc perfect sa usuc rufele.

Dar inca nu sunt lamurit asupra zgomotului. Face zgomot ploaie pe el? cat de tare?

#22
ikozma

ikozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2008
Personal nu cred sa faca chiar asa zgomot mare cand ploua, mai ales cand esti in casa nu ar trebui sa se auda.

#23
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 naurul, on 13 iunie 2014 - 11:05, said:

Eu nici nu ma gandesc sa o fac acoperita ci tigla. Camerele de pe partea cu terasa ar ramane fara soare.
Chiar daca se face un pic de efect de sera nu ma deranjeaza. Va fi un loc perfect sa usuc rufele.

Dar inca nu sunt lamurit asupra zgomotului. Face zgomot ploaie pe el? cat de tare?
nu face..prea putin

#24
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.02.2006
Ati facut ceva ? Ati reusit sa acoperiti terasa cu sticla? As fi interesat de mai multe detalii despre cum ati reusit.

#25
ikozma

ikozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2008

 jimmy_x86, on 04 mai 2015 - 16:59, said:

Ati facut ceva ? Ati reusit sa acoperiti terasa cu sticla? As fi interesat de mai multe detalii despre cum ati reusit.

Nu am reusit anul trecut sa ma ocup mai serios, acuma vreau sa ma apuc din nou, deocamdata ma gandesc cum sa asez sticla pe grinzile de lemn.... am vazut multe poze pe net insa la nici una nu am vazut cum e prinsa sticla. Cineva mi-a spus sa pun simplu pe grinzi insa nu stiu ce se intampla daca lemnul se deformeaza un pic...

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
N-aș folosi lemn tocmai din cauza asta. Lemnul se poate curba destul de mult în condiții de iarnă /vară, umezeală/uscăciune. Lemn cu policarbonat, da, dar lemn cu sticlă, e mai problematic. Nu e exclus să meargă, dar e nevoie de lemn foarte uscat sau stratificat, plus o metodă de prindere a sticlei foarte elastică.

Și evident sticlă duplex, obligatoriu.

#27
ikozma

ikozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2008
Da, asa e, anul trecut am facut pergola insa cu grinzi destul de verzi... s-au si curbat, chiar destul de tare (a fost vina mea ca le-am pus asa in iulie). Asa ca am cumparat altele prin octombrie s-au uscat toata iarna, ma gandesc ca in 6 luni totusi s-au uscat destul de bine si  nu se vor deforma. Si netul e plin cu terase de lemn acoperite cu sticla deci ma gandesc ca se poate.

Totusi mi-e frica putin sa pun sticla direct pe lemn ca prinderea e destul de fixa asa.... Si mie mi-au recomandat sticla duplex de min 10mm.

#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Cred că niște garnituri groase gen purfix mai bun puse pe lemn înainte de a pune foaia de sticlă. Duplexul rămâne acolo în caz de spargere, nu cade ciobul, sau bucata mare de sticlă care poate secționa și gâtul la o adică. De aia e mai bun termopan, sau două foi de sticlă, nu neapărat sigilate, dar cu o mică distanță între ele.

Se pune sus securizat și jos duplex. Dacă se sparge securizatul, îl ține duplexul pe loc. Securizatul se separă în cioburi mici și netăioase când se sparge, dar e de 5 ori mai rezistent decât geamul normal.

#29
jerico19

jerico19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2009
Salut, in final ai reusit ceva cu terasa acoperita cu sticla, si eu sunt in cautare de asa ceva si era curios cum a iesit lucrarea?? Merci

#30
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Am executat eu. Nu se aude zgomot. 8 securizat cu control solar la exterior si laminat 4.4.2 la interior.

In trecut am executat si cu policarbonat... extraordinar de zgomotos.

#31
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016

 toteudinnou, on 19 octombrie 2017 - 18:04, said:

Am executat eu. Nu se aude zgomot. 8 securizat cu control solar la exterior si laminat 4.4.2 la interior.

In trecut am executat si cu policarbonat... extraordinar de zgomotos.

Servus.

Sunt si interesat de solutia acoperirii terasei cu sticla.

Sa inteleg ca solutia ta sunt 4 foi de sticla din care:

1. sticla securizata de 8 mm
2. un pachet triplex de 4mm+4mm+2mm?

Pe ce suport au fost puse? otel sau aluminiu?

Multumesc pentru raspuns

#32
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Foaia exterioara de 8mm, cu control solar, securizata, pentru a face fața loviturilor mecanice spre ex grindina. Foaia interioara este laminata (duplex) formata din doua foi de 4mm lipite intre ele cu 2 foi PVB.
In cazul in care se sparge, cu ajutorul foliilor PVB, sticla ramane pe pozitie, nu cade.

 Deltabiturbo, on 24 mai 2018 - 19:57, said:



Servus.

Pe ce suport au fost puse? otel sau aluminiu?


Intotdeauna Aluminiu. In cazul in care deschiderea este mare iar aluminiul nu rezista incarcarii la zapada, se pune structura de otel dedesubt.

#33
mv2017

mv2017

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2008
Buna ziua,
am citit cu interes toate postarile de la topicul acesta. Situatia mea, o pergola de lemn care inconjoara casa de 1m latime si la partea de sud o pergola de 5,5m x 5,5m. Am ales sticla 4.4.2. Vreau sa va intreb:
1) cum ati facut prinderea foilor de sticla intre ele in primul rand si de perete. Banuiesc ca sunt niste profile H si U dar nu stiu unde le gasesc pentru sticla. Firma care vinde sticla nu vinde si profilele.
2) care sunt dimensiunile recomandate pentru foile de sticla? La ce ma gandesc, usurinta in manevrare - sa nu fie prea mari, siguranta - iar sa nu fie prea mari, estetic - sa nu fie prea mici.
  Multumesc

#34
AndreeaSunLeader

AndreeaSunLeader

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2019
Un acoperis din sticla vine cu multe riscuri dupa montarea lui, la care nu ne gandim daca preferam ca terasa sa arate intr-un fel anume mai degraba decat sa fie functionala.
Primul ar fi efectul de sera pe care il produce acoperisul de sticla: chiar daca nu te gandesti si la inchideri laterale ci doar la acoperire, caldura tot intra pe terasa datorita transparentei sticlei. Orice mediu opac reuseste sa reflecte caldura inapoi in aer, dar prin sticla trece foarte usor, chiar daca e vorba doar de acoperis.
Apoi mai este riscul deteriorarii sticlei in timp. Daca nu optezi pentru montarea de sticla securizata de macar 8 mm pentru acoperis, temperaturile foarte inalte si inghetul, ploile puternice si greutatea zapezii o sa puna presiune asupra sticlei si o sa se sparga. Iar atunci cand apelezi la inlocuirea sticlei sparte ai iarasi de lucru cu etansarile, etc.
In al treilea rand, vorbim chiar de etansare. Daca instalezi scticla ca acoperis trebuie sa ai foarte mare grija ca cine le monteaza (firma specializata pe partea asta) sa faca foarte bine etansarile. Pentru un acoperis de sticla din mai multe panouri sunt necesare imbinari de cauciuc, silicon si alte materiale care cedeaza in timp. Din cauza asta poti avea dupa 2-3 ani scurgeri de apa pe terasa.

Sticla securizata care sa reziste mult si bine este foarte grea, deci mare grija la montaj si la intretinere.
Sa mai zic de procesul de curatat?
Astazi exista pe piata solutii de amenajare a teraselor care pot sa inlocuiasca cu succes sticla pentru acoperis, ca de exemplu pergolele retractabile. Sunt pergole din aluminiu cu acoperis retractabil opac, impermeabil, dintr-o bucata care sunt facute sa tina zapada, sa reziste la ploi, vant si soare si, cel mai important, pe care le deschizi oricand ai tu nevoie. Sunt o solutie mai costisitoare, dar te tin mult si bine, arata bine si esti protejat si de soare si de ploaie, zapada, etc.

#35
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Noi am facut-o clasic, cu acoperis de tabla. Dar nu stiu ce m-as fi facut fara sa fie inchisa.
Poate pozele va ajuta..

Attached Files



#36
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

 thalia, on 02 septembrie 2019 - 16:06, said:

Noi am facut-o clasic, cu acoperis de tabla. Dar nu stiu ce m-as fi facut fara sa fie inchisa.
Poate pozele va ajuta..

Buna ziua,

Cat v-a costat terasa?

Multumesc,
Radu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate