Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

7 miliarde oameni, 10 miliarde autovehicule

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsfantu.dracu, on 21 mai 2014 - 17:48, said:


Nu cred că au fost fabricate în toată istoria autovehiculului 10 miliarde.
cum traim in epoca monopolurilor, exista unul al bateriilor ! ... cica ar fi Exide proprietarul ! ... eh, "astia" ar putea sti cam cate autoturisme s-au fabricat !
... de ex: la 2 baterii= 1 autoturism ! ...

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostXORIAN_L, on 21 mai 2014 - 13:38, said:

Banii cheltuiti pe o masina care rugineste, ar fi salvat un copil subsaharian de la moarte.
N-am fost niciodata pe-acolo.  Nici macar pe-aici n-am avut nici o tangenta cu vreo tipa din zona.  Asa ca-s sigur ca aia nu-s copiii mei.  In concluzie, imi pasa de ei cat le pasa si lor de mine.  Adica "deloc" spre "nici un pic".
Si nu-s dispus sa renunt la confortul meu si sa-si miros tie transpiratia-n autobuz, ca sa salvez un copil subsaharian.  Si, eventual, peste vreo 15 - 20 de ani, sa-i miros si aluia transpiratia in acelasi autobuz, ca emigreaza aici.
N-ai cu ce sa-i creasca, sa nu se mai impuieze asa.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postf300, on 21 mai 2014 - 16:12, said:

Dap... si in crestere. Si multi din "aia multi" (indieni, chinezi) au inceput sa foloseasca din ce in ce mai multe resurse. Nu ca e ceva rau in sine (normal, fiecare vrea o viata cit mai buna) dar bulgarele de zapada se rostogoleste din ce in ce mai repede si cind o sa dea de zid...
Pai la aia e cresterea, in tarile industrializate sporul e de multe ori constant sau negativ. (raport intee nasteri si decese). Indienii sunt aproape cat chinezii desi au un teritoriu ceva mai mic ca al chinezilor. Problema e ca la aia putini o sa aibe o viata buna, majoritatea cu toate resursele o sa fie la fel.

Apropo gandul vorbeste de 1 miliard masini in titlu nu 10 ca aia...

http://www.gandul.in...oameni-12637096

#40
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostNemesis-, on 21 mai 2014 - 13:36, said:

dar te-ai gandit de ce vor masini?
cati dintre oameni chiar au nevoie de ele, si cati si le cumpara pt ca sunt indobitociti de media?
Dar de unde si pana unde trebuie sa cumpere oamenii masini "doar daca au nevoie de ele"?

Tanti stangista, masinile se cumpara si "de placere" (pentru cei care isi permit). Si nu, lumea nu e "indobitocita de media", cumpararea unei masini e una din chestiile cele mai cantarite si analizate pe fata si pe dos - treaba cu "indobitocirea" e fix frustrarea celora care nu isi permit si in care cam urla comunismul, nimic altceva.

View PostNemesis-, on 21 mai 2014 - 13:36, said:

ce se intampla e o mare risipa de resurse bazata pe o cerere umflata artificial. si astea-s limitate, copiii si nepotii nu vor avea o viata prea frumoasa
Nu exista cerere "umflata artificial" (alta aberatie tipic comunista) si nu e risipa de resurse deloc (industria in sine e extem de importanta ca locuri de munca si venituri bugetare, iar rablele se recicleaza)

View PostXORIAN_L, on 21 mai 2014 - 13:43, said:

Asa crede fiecare producator, ca o sa scape el de stoc.
Stoc? Tu ai avut vreodata de-a face cu achizitia unei masini noi, sau macar sa fii martor la asa ceva? Stii ca la majoritatea masinilor se asteapta cu lunile? De ce? Ca-s prea multe pe "stoc"? Pe stoc exista doar un numar mic de masini, partial cu rol de prezentare in showroomuri si partial ca o oferta confortabila pt. cei fara pretentii anume, caci nu sunt gata configurate (de obicei saracacios) si nu dupa cum vrea clientul.

Edited by MrReason, 21 May 2014 - 23:14.


#41
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postandreic, on 21 mai 2014 - 22:09, said:

Apropo gandul vorbeste de 1 miliard masini in titlu nu 10 ca aia...
Da, da' 10 melearde dau mult mai bine la propaganda decat un meleard amarat.

S-au facut masinile in mintea astora ca cartofii lui ceausescu  -  de la 1 se raporteaza 10.

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
1. Nu sunt atatea masini pe cate se crede.
2. Masinile se caseaza dupa un timp.
3. Astia sunt producatori de 100 de ani, stiu sa-si ajusteze productia.

#43
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostMrReason, on 21 mai 2014 - 23:22, said:

tralala...
orice postez, hop apari si tu cu comunismu tau. Ai ramas cu sechele de pe vremea dictaturii?
Nu inteleg cum pot fi comunista cand nici macar nu m-am nascut in acele vremuri!?
Iar daca esti si tu tanar si n-ai prins acele vremuri, nu poti fi decat manipulat, altfel nu-mi explic inversunarea asta de a combate un sistem pe care nu l-ai cunoscut decat din media.
Chiar avem un partid care foloseste tema comunismului pt campanie. Eu zic ca puneti botul prea usor. Mai bine ati dezbate idei si nu ideologii, pt k ati ajuns sa respingeti idei bune doar pt ca au fost puse in practica de comunisti, nazisti etc.

Sigur ca e o cerere umflata artificial. Tu chiar crezi ca tot ce cumparam o facem din necesitate sau placere?
Pe sistemul asta n-ar mai exista procesul marketing. Da-mi niste argumente pro-consumeriste. Convinge-ma ca e un lucru bun, nu doar pe termen scurt.

#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostNemesis-, on 23 mai 2014 - 17:04, said:

Nu inteleg cum pot fi comunista cand nici macar nu m-am nascut in acele vremuri!?
Nici Pejeu, de exemplu, nu era nascut.  Si e cam cel mai radical de pe SP.

#45
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNemesis-, on 23 mai 2014 - 17:04, said:

...
Sigur ca e o cerere umflata artificial. Tu chiar crezi ca tot ce cumparam o facem din necesitate sau placere?
Pe sistemul asta n-ar mai exista procesul marketing. Da-mi niste argumente pro-consumeriste. Convinge-ma ca e un lucru bun, nu doar pe termen scurt.
una din "legile" marketing-ului este : " ...daca nu avem piata ptr un produs trebuie INVENTATA ! "  ...
apropos de "vorbit discutii " ! ... "destepti", pe acest forum ? ... din greu ! ... ideologiile si curentele sociale
au fost intodeauna o unelata de control ! ... "desteptii"  intodeuna au stiut sa fie in partea corecta a baricadei ! ...
Victor

Edited by 9victor, 23 May 2014 - 18:10.


#46
zglobiu

zglobiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.06.2014

View Post9victor, on 21 mai 2014 - 17:56, said:

cum traim in epoca monopolurilor, exista unul al bateriilor ! ... cica ar fi Exide proprietarul ! ... eh, "astia" ar putea sti cam cate autoturisme s-au fabricat !
... de ex: la 2 baterii= 1 autoturism ! ...

poate asta au vrut sa spuna, ca atatea s-au fabricat in total
daca ar fi 10 miliarde, nu am mai incapea de ele

#47
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postzglobiu, on 19 iunie 2014 - 01:58, said:

poate asta au vrut sa spuna, ca atatea s-au fabricat in total
Nici macar asa nu cred.
E o simpla (incercare de) intoxicare, usor retardata, a stangii "ecologiste".   Posted Image   Cine pune botu', asta e.

Dar, daca asa s-au numarat masinile, tot asa ar trebui numarati si oamenii.  Cati oameni s-au nascut de la Adam si Eva incoace.

Edited by Barboso, 19 June 2014 - 02:21.


#48
zglobiu

zglobiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.06.2014
ecologistii sunt cam dusi cu pluta
nu zice nimeni ca nu e bine sa protejezi mediul dar astia exagereaza rau de tot

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate