Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Italia sau Grecia -- unde anume?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Salutare tuturor,

vreau sa imi planuiesc concediul, doar ca nu ma pot decide asupra unei destinatii si sper sa ma puteti voi ajuta cu sfaturi/pareri.

Ce as vrea?
Am de gand sa fac un concediu de 10 zile, undeva la mare. Cel mai important e ca plaja sa fie frumoasa, cu cat mai multa natura. Imi plac plajele cu copaci, la poalele unui munte etc .. si nu doresc sa merg pe o plaja pe care si in stanga si in dreapta ai 5km de plaja. Nisip sau pietricele, nu are importanta, important e ca apa sa fie clara si albastruie. In plus, trebuie ca si zona dimprejurul plajei sa fie interesanta/frumoasa, intrucat am de gand sa inchiriez o Masina si sa vizitez si alte locuri, nu doar statiunea in care voi sta. Nu are importanta daca e oras sau satuc, iar cluburi/discoteci pot lipsi fara nici o problema.
Ca Idee, din toate locurile in care am fost pana acum, in Brela (Croatia) mi-a placut cel mai mult.

Cand?
Intre sfarsitul lui iulie si sfarsitul lui august.

Variante ...
Ca si variante am adaugat pe lista urmatoarele: Sardinia (Italia), Sicilia (Italia), Zakynthos (Grecia) si Lefkada (Grecia), ordinea fiind aleatorie. De asemenea sund deschis si altor sugestii, atata timp cat se incadreaza in ce-mi doresc de la aceasta vacanta.

Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat.

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Apa clara si albastruie gasesti mai repede in Grecia decat in Italia. In schimb, locuri de vizitat sunt mai multe in Italia.

#3
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pentru servicii - Turcia!

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sardinia e intr-o liga, Catania in alta, iar insulele grecesti in alta. Ce doresti tu s-ar incadra bine la o insula greceasca, intr-o zona izolata.
Intr-adevar, cele mai bune servicii turistice le gasesti in Turcia.

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Eu as merge in Corfu(e de vis), de acolo poti lua o cursa spre Italia cu ferry-boatul.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Grecia clar!!!!
Ca idee cauta pe google dupa toate variantele de locuri unde vrei sa mergi si vezi poze din zonele alea!Asa iti faci cel mai bine o idee....Eu consider parerile (in general) subiective si de cele mai multe ori nu tin cont de ele.Eu am fost si in grecia si in italia,dar sincer apa ca in grecia eu nu am vazut in alte locuri mai apropiate....

#7
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
In italia nu am fost dar in Grecia a fost super. Partea proasta in Grecia este ca prin iulie incep incendiile provocate de caldura insuportabila deci trebuie sa mergi in iunie sau septembrie. Mi-a mai placut si in Muntenegru. Cred ca merita evaluata si posibilitatea asta.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poti sa incluzi si Thassos pe lista.

#9
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
pai ai avea sardinia care e ceva mai scumpa dar cu ape super frumoase sau corfu cu paxos / antipaxos si lefkada mai jos , cu multe plaje superbe. Destul de pline in perioada aleasa de tine, ia o decizie si apuca-te de rezervari .

#10
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Incearca Puglia, la "tocul Cizmei"... Daca nu cu masina, fiind cam departe, cu avionul, Wizz are cursa pana la Bari, iei tren/autobuz pana la Lecce si de acolo "tot inainte pionieri"... Scrie clar si merita efortul : "SPIAGGE COME MALDIVE" Posted Image  (sa mai facem "pauze" la grecotei, iar despre turci, "forget it", sa nu-i mai vad, de cand ruleaza rahatzelul lor de suleymanPosted Image )

#11
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sugestii :D Pana la urma voi merge in Corfu.

#12
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Ia-ti masina daca-ti place sa sofezi, drumul e superb pana acolo, poti sa-l faci lejer cu o noapte pauza, merita.

#13
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Decat sa sofez pana acolo si inapoi, prefer sa mai stau inca doua zile in concediu. Din pacate, nu pot sta mai mult de 10 zile. In fine, in alta ordine de idei, imi puteti va rog recomanda una/doua statiuni in Korfu?

#14
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Daca vroiai Sardinia, iti dadeam eu info despre locatii, preturi si zone misto, dar in 10 zile nu vei avea timp de plaja la cat este de vizitat...

Edited by dydysoft, 28 May 2014 - 19:34.


#15
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Agios Gordios (este la 45 de minute de Corfu Town) ,Paleokastrita, sunt multe plaje de vazut, baruri cu patroni englezi, discoteci, restaurante si gelaterii,se fac curse pe mare cu vaporase cu fund transparent, merita toti banii un concediu acolo.

Edited by nino852, 29 May 2014 - 21:18.


#16
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Multumesc pentru raspuns. Intre timp, am rezervat deja in Gouvia. Datorita pozitiei centrale, e mai mult decat ok ca si punct de plecare spre diferite statiuni/puncte turistice atat din nordul, cat si din sudul insulei. Momentan am planuit sa merg cate o zi in Sidari, Agios Gordios si Paleokastritsa. De asemenea voi merge si in orasul Corfu, dar asta probabil abia in ultima zi de concediu, ca avionul il am abia la ora 19. Ce ar mai fi pe lista de MUST SEE ??? Am vazut pe internet poze la niste pesteri/grote, undeva in sudul insulei cred. Cum as putea ajunge acolo, ma refer, din ce statiune se ia vaporasul si cum se cheama locul cu pesterile?

Edited by alexuts2oo4, 04 June 2014 - 17:34.


#17
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Cred ca tot din Paleokastritsa se ia vaporasul pentru pesteri, intrebi acolo.
Nu rata, in Paleokastritsa, un bar pe care-l gasesti urcand pe munte din sosea, pe niste trepte de piatra, vreo 200m, au cea mai bogata oferta de inghetata, patroana mi se pare ca e irlandeza, daca stii engleza e perfect, panorama e fantastica, nu vei regreta.
Cred ca se numeste "Tango" barul.
La Agios Gordios la barul de pe plaja vezi ca fac un Mojito grozav, au muzica buna.
Astept sa ne spui impresiile dupa ce vii, eu am colindat in anul acela peste 3000 km,sunt multe locuri de vazut.
Concediu placut si distractie maxima !

Edited by nino852, 04 June 2014 - 22:41.


#18
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi!
Revin cu o noua intrebare: am de gand in Paleokastritsa sa vizitez pesterile si cateva din plajele accesibile doar de pe mare. Pentru pesteri cred ca voi merge cu o croaziera ceva, imi puteti recomanda ceva in acest sens? As prefera una care sa nu faca totul pe fuga, sa iti lase timp sa fotografiezi, chiar sa faci si o baie poate. Pentru plaje, ma gandesc sa inchiriez o barca, ideea e ca nu am mai condus o barca pana acum, desi banuiesc ca e destul de usor, ca altfel nu ar inchiria la toata lumea .. sau iti trebuie permis cumva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate