Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

control medical

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
După ce ne-au băgat cu forța cardurile de sănătate pe gât (sau urmează să le bage cu forța pe gât) acum ne obligă și la mers la consultații că doar nu se vrea cardul gol, nu? :P https://ro.stiri.yah...-033951024.html

#2
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Absolut!

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu-i gratis?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 dan-s, on 14 mai 2014 - 14:32, said:

După ce ne-au băgat cu forța cardurile de sănătate pe gât (sau urmează să le bage cu forța pe gât) acum ne obligă și la mers la consultații că doar nu se vrea cardul gol, nu? Posted Image https://ro.stiri.yah...-033951024.html
Si crezi ca-i mai bine acum, cand 99% din romani merg la medic numai atunci cand e prea tarziu?

Edited by Hider141, 14 May 2014 - 14:38.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu te obliga nimeni. Dar daca vei avea nevoie de serviciile medicale ori platesti tot ori accepti jocul in cauza.

#6
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 Hider141, on 14 mai 2014 - 14:37, said:

Si crezi ca-i mai bine acum, cand 99% din romani merg la medic doar atunci cand e prea tarziu?
Cum sa nu fie mai bine? Nu stie toata lumea ca e mai usor si mai ieftin sa tratezi decat sa previi?

#7
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Probleme e cu pericolul acestor carduri de sănătate și pericolul pe care îl reprezintă. Orice informație (cu atât mai mult cele legate de sănătate) înseamnă putere. Și să le pun pe un card ce poate fi foarte ușor citit e ca și cum aș arăta actele medicale la toată lumea. Dar văd că nimeni nu vrea să vadă ce regim se pregătește a se instaura în lumea asta.

#8
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Prin alte tari daca nu iti faci controlul medical periodic, numai este valabila asigurarea de sanatate.

Masonii-iudeo-satanisti-666-xxx-sex nu ii mai lasa pe oameni sa se imbolnaveasca, sa dea si ei mai departe o hepatita, un hiv, ceva.

#9
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 doks, on 14 mai 2014 - 15:50, said:

Prin alte tari daca nu iti faci controlul medical periodic, numai este valabila asigurarea de sanatate.

Masonii-iudeo-satanisti-666-xxx-sex nu ii mai lasa pe oameni sa se imbolnaveasca, sa dea si ei mai departe o hepatita, un hiv, ceva.

Sau poate  masonii-iudeo-satanistii-666-xxx-sex au nevoie de-un ficat si un rinichi nou si tocmai ale proaspatului posesor de card sunt compatibile. Va avea un incident neplacut in care creierul ii va fi facut terci, iar organele numai bune de recoltat. Ce zici de scenariu' asta?

P.S. Daca vrei ca oamenii sa nu se imbolnaveasca dezvolti o tehnologie de a elimina poluarea existenta, de a cultiva fara pesticide...d-astea.

Edited by SOCRATE_MMXII, 14 May 2014 - 16:00.


#10
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Bine că știm să facem miștocării. Probabil la fel a fost și când Hitler a ajuns prin democrație la putere. Sincer nu cred că cei de la putere sunt atât de îngrijorați de sănătatea omului și de aia ar da astfel de legi. Dacă și-ar face astfel de griji atunci ar avea grijă în primul rând ca oamenii să aibă niște condiții umane în spitale și să aibă doctori care știu meserie.

#11
The_brain

The_brain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.04.2014
vizita asta e 100% gratuita?
ca daca va fi contra plata va iesi bumbum!

#12
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 SOCRATE_MMXII, on 14 mai 2014 - 15:59, said:

Sau poate  masonii-iudeo-satanistii-666-xxx-sex au nevoie de-un ficat si un rinichi nou si tocmai ale proaspatului posesor de card sunt compatibile. Va avea un incident neplacut in care creierul ii va fi facut terci, iar organele numai bune de recoltat. Ce zici de scenariu' asta?
Este un scenariu perfect pentru filmele lui Spielberg nu pentru lumea reala.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 doks, on 14 mai 2014 - 22:05, said:

Este un scenariu perfect pentru filmele lui Spielberg nu pentru lumea reala.
Inseamna ca nu ai vazut poze de genul asta pana acum.
[ http://www.nature.com/nature/journal/v474/n7350/images/474156a-i1.0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Vizita este 100% gratuita.
In functie de medici, desi nu exista o baza legala, unii te cheama la control ( gratuit ) o data pe an, preferabil in luna in care esti nascut. Am vazut practica asta la multi ( si scria ca-i obligatoriu, chiar daca nu ii ).

Eu sunt perfect de acord cu aceasta masura. In Romania automedicatia si statul in pat ( + privitul la televizor ) troneaza . Oamenii nu se duc la medic de lene, de frica, de...mereu cauta motive. Au impresia ca toti medicii sunt incompetenti doar ei sunt destepti.

Astept momentul in care nu o sa se mai gaseasca medicamente in farmacii, doar in spitale. Asa e in Japonia, nu exista farmacii, doar drogherii. Toata baza farmaceutica se produce in spitale sau sunt stocate in spitale..

Am vazut oameni cu diverse afectiuni care nu mergeau, asteptau sa le treaca "dupa ploaie" si se trezeau apoi cu te miri ce infectii de ajungeau la urgente..

#15
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 lex404, on 14 mai 2014 - 22:31, said:

Vizita este 100% gratuita.
In functie de medici, desi nu exista o baza legala, unii te cheama la control ( gratuit ) o data pe an, preferabil in luna in care esti nascut. Am vazut practica asta la multi ( si scria ca-i obligatoriu, chiar daca nu ii ).

Eu sunt perfect de acord cu aceasta masura. In Romania automedicatia si statul in pat ( + privitul la televizor ) troneaza . Oamenii nu se duc la medic de lene, de frica, de...mereu cauta motive. Au impresia ca toti medicii sunt incompetenti doar ei sunt destepti.

Astept momentul in care nu o sa se mai gaseasca medicamente in farmacii, doar in spitale. Asa e in Japonia, nu exista farmacii, doar drogherii. Toata baza farmaceutica se produce in spitale sau sunt stocate in spitale..

Am vazut oameni cu diverse afectiuni care nu mergeau, asteptau sa le treaca "dupa ploaie" si se trezeau apoi cu te miri ce infectii de ajungeau la urgente..
Și eu aștept momentul în care nu îți cere medicul bani ca mită pentru operație.

Problema nu e vorba de mers la control ci de faptul că vor să bage în aceste carduri de sănătate informații despre starea de sănătate a fiecăruia ce știam că ar trebui să fie confidențială. La nivel global se știe că se stă foarte prost cu securitatea IT așa că e o tâmpenie să implementezi astfel de carduri sau softuri de sănătate online. Să nu mai zic de problema politică deoarece prin aceste metode se pun bazele unei dictaturii nemaivăzute. Pe de o parte avem toată viața noastră pusă pe Internet (cum era zis într-un film că secolul XXI este al informației) iar pe de altă parte se urmărește globalizarea care va duce ca întreaga lume să fie controlată de câțiva oameni. Poate unii zic că nu e așa de simplu dar să nu uităm că și în Imperiul Roman la putere a fost Senatul și conducerea triumvirată ca apoi să ia Cezar toată puterea (sper să nu mă înșel cu numele primului împărat roman). Dacă înainte oamenii se puteau ascunde, puteau face anumite lucruri în ascuns totuși în viitor nimeni nu se va putea ascunde de aceste tehnologii. Iarăși mulți zic ceva de genul că atât timp cât ei nu sunt importanți nu contează asta. I-aș sfătui pe acești oameni să citească Arhipelagul Gulag în care autorul arată că trebuia îndeplinit numărul de închiși așa că s-au apucat să ia comuniștii oameni la nimereală și să îi facă dușmani ai statului.

#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
E o viziune extrema.
Pe un astfel de card se stocheaza, de exemplu
-grupa sanguina
-antecedente
-medicatie
-eventuale incompatibilitati
-alergii
etc
foarte importante mai ales in cazul urgentelor.
Aproape la fel de important, fraudele gen retete false, interventii sau analize neefectuate dar consemnate in fisa pacientului nu vor mai avea loc sau oricum, mult mult mai rar.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 dan-s, on 14 mai 2014 - 15:18, said:

Probleme e cu pericolul acestor carduri de sănătate și pericolul pe care îl reprezintă. Orice informație (cu atât mai mult cele legate de sănătate) înseamnă putere. Și să le pun pe un card ce poate fi foarte ușor citit e ca și cum aș arăta actele medicale la toată lumea. Dar văd că nimeni nu vrea să vadă ce regim se pregătește a se instaura în lumea asta.
Si ce propui?

Orice inovatie , pe langa avantaje, aduce si dezavantaje.

Dar unii se axeaza direct pe dezavantaj, de parca aceste carduri vor folosi in exclusivitate infractorilor..

Daca acest card functioneaza cum imi imaginez eu , cred ca are si avantaje.
De ex eu habar n-am pe unde am nustiu ce radiografie de acum 8 ani.
Incepand cu acest sistem, probabil ca toate informatiile, analizele RMN radiografii etc vor avea o copie digitala stocata intr-o baza de date apelabila pe baza cardului.. ca si contul bancar cu cardul atasat.
Vrea doctorul sa vada ce este cu tine, baga cardu in "pos" si vede ce are nevoie sa stie.

 SOCRATE_MMXII, on 14 mai 2014 - 15:59, said:


Sau poate  masonii-iudeo-satanistii-666-xxx-sex au nevoie de-un ficat si un rinichi nou si tocmai ale proaspatului posesor de card sunt compatibile. Va avea un incident neplacut in care creierul ii va fi facut terci, iar organele numai bune de recoltat. Ce zici de scenariu' asta?

P.S. Daca vrei ca oamenii sa nu se imbolnaveasca dezvolti o tehnologie de a elimina poluarea existenta, de a cultiva fara pesticide...d-astea.
eu am auzit ca etnobotanicele au fost scoase de pe piata.. dar se pare ca unii si-au facut stocuri.

Io zic sa faci o hepatita asa de control, just in case daca cumva iti vrea cineva ficatul.

 dan-s, on 14 mai 2014 - 16:00, said:

Bine că știm să facem miștocării. Probabil la fel a fost și când Hitler a ajuns prin democrație la putere. Sincer nu cred că cei de la putere sunt atât de îngrijorați de sănătatea omului și de aia ar da astfel de legi. Dacă și-ar face astfel de griji atunci ar avea grijă în primul rând ca oamenii să aibă niște condiții umane în spitale și să aibă doctori care știu meserie.
Si lista ar putea continua cu: inchiderea sau modernizarea fabricilor care polueaza, duc la boli profesionale.
Sa creasca nivelul de trai pentru ca oamenii sa isi permita ceva mai bun decat salam din caine si parizer din hartie de ziar.

 I2O, on 14 mai 2014 - 22:21, said:

Inseamna ca nu ai vazut poze de genul asta pana acum.
[ http://www.nature.com/nature/journal/v474/n7350/images/474156a-i1.0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am vazut si documentare.
Se intampla prin filipine, unde cateva mii de sarmani de BUNA VOIE  si-au VANDUT rinichiu. Nu pe GRATIS.

 dan-s, on 15 mai 2014 - 06:31, said:

Și eu aștept momentul în care nu îți cere medicul bani ca mită pentru operație.

Problema nu e vorba de mers la control ci de faptul că vor să bage în aceste carduri de sănătate informații despre starea de sănătate a fiecăruia ce știam că ar trebui să fie confidențială. La nivel global se știe că se stă foarte prost cu securitatea IT așa că e o tâmpenie să implementezi astfel de carduri sau softuri de sănătate online. Să nu mai zic de problema politică deoarece prin aceste metode se pun bazele unei dictaturii nemaivăzute. Pe de o parte avem toată viața noastră pusă pe Internet (cum era zis într-un film că secolul XXI este al informației) iar pe de altă parte se urmărește globalizarea care va duce ca întreaga lume să fie controlată de câțiva oameni. Poate unii zic că nu e așa de simplu dar să nu uităm că și în Imperiul Roman la putere a fost Senatul și conducerea triumvirată ca apoi să ia Cezar toată puterea (sper să nu mă înșel cu numele primului împărat roman). Dacă înainte oamenii se puteau ascunde, puteau face anumite lucruri în ascuns totuși în viitor nimeni nu se va putea ascunde de aceste tehnologii. Iarăși mulți zic ceva de genul că atât timp cât ei nu sunt importanți nu contează asta. I-aș sfătui pe acești oameni să citească Arhipelagul Gulag în care autorul arată că trebuia îndeplinit numărul de închiși așa că s-au apucat să ia comuniștii oameni la nimereală și să îi facă dușmani ai statului.
Sa astepti si momentul in care doctorul te opereaza pe banii lui ca la salaru lui isi permite.
Ca dupa ce termina programu de chirurgie lucreaza part time la descarcat vagoane. Si apoi doar nu te astepti sa-i tremure mana cu bisturiul in mana.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Daca transformam si topicul asta in alt topic cu si despre teoria conspiratiilor, il voi inchide.
Se manifesta deja maladia asta pe topicul cu noile CI, nu continuam si aici, aceeasi tema.

Sunt destule documentare cu saraci din India, Pakistan etc care isi vand rinchii de buna-voie, nu pt ca li s-au smuls cu forta.
Or fi si vreo 3 smulsi cu forta, dar haideti sa nu ne panicam dintr-atat.

Continuati ontopic, va rog!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate